PDA

Tüm Versiyonu Göster : Birkaç Tane Alabalık...

aygroup
05-10-2010, 13:51
Değerli Arkadaşlar..

Uzun zamandır Alabalık avı yapmaktayım..Türkiyenin bir çok yerinde avlandım.. Ayrı ayrı bir çok arkadaştan oluşan guruplarımız ile beraber çok güzel avlarımız olmuştur..İnşallah bundan sonra yapacağımız avları sizlerle paylaşmak kısmet olur..Geçmişten konuşmayı çok fazla sevmediğim için,daha önce yaptığımız avlardan, yüzlerce resim içinden ,rastgele bir kaç resim seçip göndererek balıklarımızı tanıtmak istedim..

Bunu benim için özel bir nedeni de var..

Bir çok forumda, uzun zamandır bulunmaktayım.Alabalık konusu ile de, doğal olarak ilgilenmekteyim..Hemen hemen bir çok forumda konu başlıkları Alabalık adı ile açılmasına rağmen ,tutulan balıklar ve yayınlanan resimler (gerçek Alabalık ile hiç bir alakası olmayan) gökkuşağı türüne ait olmaktadır.

Bir çok insan konuya vakıf değildir..Bilmeden böyle davranmaktadır..Ama bir o kadar kişi de ilgi toplamak için bilerek böyle davranmaktadır..Gökkuşağı türü zararlı balıklar sınıfındadır..Yakalaması da diğer yollardan temin edilmesi de çok kolaydır..

Lütfen gerçek Alabalıklar ile gökuşağı türünü tanıyarak ,yayınladığımız başlıklarda bu ayrıntıyı belirtelim..

Sevgilerimle..

[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

Uploaded with ImageShack.us ([Only Registered Users Can See Links])

Necati ARAT
05-10-2010, 13:54
Ahmet amca tebrikler ..
Gerçekten harika Alalar bunlar..
Konuya dikkat çektiğin içinde ayrıca teşekkür ederim..
Deneyimlerinizden faydalanmak isteriz..

Bu bahsettiğiniz Gökkuşağı türünun ne gibi zararları vardır??

Paylaşım için teşekkürler..

Taygun KOCABIYIK
05-10-2010, 17:18
Bu fotoğraftaki alabalıklar bildiğim kadarıyla kırmızı benekli alabalıklar ve sadece doğada kendi kendine üreyebilen bir balık, gökkuşağı alabalığı ise bizim marketlerde gördüğümüz yetiştiricilik yoluyla elde edilen balıklardır tabii doğada da bu üretim çiftliklerinden kaçarak av veriyor olabilir o konuda bilgim yok.

yenal45
05-10-2010, 18:42
bilgilendirme için teşekkürler

aygroup
05-10-2010, 18:58
Ahmet amca tebrikler ..
Gerçekten harika Alalar bunlar..
Konuya dikkat çektiğin içinde ayrıca teşekkür ederim..
Deneyimlerinizden faydalanmak isteriz..

Bu bahsettiğiniz Gökkuşağı türünun ne gibi zararları vardır??

Paylaşım için teşekkürler..

Necati Bey..

İlginize teşekkür ederim..

Gökkuşağı tür aslında bir alabalık değildir.tamamen kısa zamanda ticari et verimi üzerine ,genetik olarak oynama görmüş,gittikçe azalan hayvansal protein ihtiyacını tamamlamaya yönelik,(tabiri caizse)insanların yoktan varettiği bir türdür.Üreme kabiliyeti yoktur.Hastalıklara son derece dayanıklı olması ,diğer doğal Alabalıklar için taşıyıcı olması demektir.Çünkü tüm üretim tesisleri doğal alabalık ortamlarına kurulur.Çeşitli nedenlerle havuzlardan kaçan balıklar da doğal türlere hastalık bulaştırır.Ayrıca yumurtalarını yiyerek te doğal türleri baskısı altına alır.

Sirkülerde de zararlı olarak gösterilmiştir.

Sevgiler..

aygroup
05-10-2010, 18:59
Bu fotoğraftaki alabalıklar bildiğim kadarıyla kırmızı benekli alabalıklar ve sadece doğada kendi kendine üreyebilen bir balık, gökkuşağı alabalığı ise bizim marketlerde gördüğümüz yetiştiricilik yoluyla elde edilen balıklardır tabii doğada da bu üretim çiftliklerinden kaçarak av veriyor olabilir o konuda bilgim yok.

Evet Taygun Bey..

Bir önceki cevapta da açıkladım..İlginize teşekkürler..

Necati ARAT
06-10-2010, 10:19
Necati Bey..

İlginize teşekkür ederim..

Gökkuşağı tür aslında bir alabalık değildir.tamamen kısa zamanda ticari et verimi üzerine ,genetik olarak oynama görmüş,gittikçe azalan hayvansal protein ihtiyacını tamamlamaya yönelik,(tabiri caizse)insanların yoktan varettiği bir türdür.Üreme kabiliyeti yoktur.Hastalıklara son derece dayanıklı olması ,diğer doğal Alabalıklar için taşıyıcı olması demektir.Çünkü tüm üretim tesisleri doğal alabalık ortamlarına kurulur.Çeşitli nedenlerle havuzlardan kaçan balıklar da doğal türlere hastalık bulaştırır.Ayrıca yumurtalarını yiyerek te doğal türleri baskısı altına alır.

Sirkülerde de zararlı olarak gösterilmiştir.

Sevgiler..

Ahmet abi açıklamaya göre bu gökkuşağı türü alabalıkları çokça tüketmek insan sağlığınada etkisi olabilir diyebilirmiyiz..??

xnode
06-10-2010, 10:44
Öncelikle selâmlarımı gönderiyorum;

Yukarıda gösterilen balık Salmo trutta macrostigmas (Benekli, Oncorhyncus mykiss değil. Zaten Türkiye'de Oncorhyncuss mykiss kökeni itibarıyle doğal ortamda bulunmuyor. (İstisnalar özel balıklandırma çalışmaları ile mevcut olabilir bilemiyorum)

Üretimi yapılan her balık üzerinde soy ıslah çalışması yapılıyor. Ancak bunu DNA'larıyla oynanmış gibi düşünmemek gerekir. Anaçlar seçilirken bazı özelliklere dikkat edilir.

* Türünün en karakteristik özelliklerini yansıtacak
* Hastalıklı, bitkin olmayacak
* Sürü içindeki atak bireylerden olacak
* Olgun ve dolgun anatomiye sahip olacak
* SGR (Spesific growth rate) yani büyümü oranı çok iyi olacak
* FCR (Feed conversion rate) yani yemin ete dönüşüm verimi çok iyi olacak
* Fecondite'si çok iyi olacak (Yani birey başına olan yumurta verimi)
* Yumurta kalitesi, açılma oranı çok iyi olacak

Aklıma şu an gelenler bunlar. Bütün bunlar aslında tüm yetiştiricilik (büyük ve küçükbaş hayvanlar, tavuk vs.) için de geçerli donelerdir. (Türe özgü seçenekler (yumurta vs.) hariç)

Örneğin damızlık hayvan yetiştiriciliğinde 1990'larda ölen ve ölünceye dek sayısız spermatozoası muhafaza edilmiş Manat isminde bir boğa vardır. Bu boğa'nın dölleme ücreti dölleme başına 4-5 bin dolarlara kadar çıkıyor. Yani siz bu boğanın spermasını suni dölleme yoluyla kendi dişi hayvanınızı döllemek için veteriner kontrolünde tercih ederseniz büyük paralar ödüyorsunuz..

Bunun sebebi şudur.
Soy ıslahında onbinlerce istatistiki verinin ardından, ortaya çıkan bireylerin
1. ve 2.Östrusta hayatta kalma oranları
Et verimleri ve yukarıda belirttiğim anaçlık özelliğine en yakın olmaları göz önüne alınıyor, bunların birçok istatistiki hesabı yapıldıktan sonra damızlığın veya anacın kalitesine varılıyor.

Yani soy ıslahı aslında türlerin varlığı için yararlıdır, bunu anlatmaya çalıştım. Genetiği ile oynamak denirken eğer bu kastediliyorsa bence dikkate alınmalıdır.

Bir diğer konu Oncorhyncus Mykiss (Gökkuşağı Alabalığı) ile ilgili. Bu balık genetik bir çalışma sonucu elde edilmiş hybrid (melez) bir tür değildir. Kuzey Amerika kökenli, özellikle çağlayanlarda ve soğuk bol oksijenli dağ göllerinde yaşayan bir balıktır. Tercih edilme nedeni FCR/SGR yüksekliği, adaptasyon başarısı gibi özelliklerdir.

Alabalık türleri sistematikte Salmonidae familyasında yer alırlar. Morfolojik bakımdan yağ yüzgeci ile karakterizedirler. Salmonidae familyasında ekonomik yetiştiricilik ve doğal suların balıklandırılması için önem arz eden çeşitli alabalıklar üç cinsin türleridir.

Bu cinsler :

a- Salmo
b- Salvelinus
c- Oncorhynchus

Dünya genelinde ençok tanınan alabalık türleri aşağıda gösterilmiştir (Bruno ve Poppe 1996).

* Salmo salar Linnaeus (Atlantik Salmonu)
* Salmo trutta f.trutta Linnaeus (Deniz alabalığı)
* Salmo trutta f.fario Linnaeus (Dere alabalığı)

* Oncorhynchus mykiss Walbaum (Gökkuşağı alabalığı)
* Salvelinus fontinalis Mitchill (Kaynak alabalığı)

* Salvelinus alpinus Linnaeus (Alp alabalığı)
* Salhvelinus namaycush Walbaum (Göl alabalığı)

Ülkemizin yerel alabalık alt türleri ise şöyle sıralanabilir (Çelikkale 1994).

* Salmo trutta macrostigma Dumeril (Anadolu Dağ alabalığı)
* Salmo trutta abanticus Tortonese (Abant alabalığı)
* Salmo trutta caspius Kessler ( Aras alabalığı)
* Salmo trutta labrax Pallas (Karadeniz alabalığı)
* Salmo trutta f.lacustris Linnaeus (Göl alabalığı)

Yukarıda belirtilen alabalık türleri içerisinde yetiştiriciliği en yaygın olanı Kuzey Amerika kökenli Gökkuşağı alabalığı olmuştur. Gökkuşağı alabalığı ile Kaynak alabalığı hemen hemen aynı yıllarda yaklaşık 120 yıl önce Kuzey Amerika’dan Avrupa’ya getirilmelerine karşın kültür koşullarına uygun niteliklerinden dolayı Gökkuşağı alabalığı yetiştiriciliği hızlı bir artış göstermiş ve günümüzde bir endüstri haline gelmiştir. Gökkuşağı alabalığının yetiştiriciliğe uygun özel likleri aşağıdaki başlıklar halinde belirtilebilir (Steffens 1981).

* Gökkuşağı alabalığının çevre koşullarına çok iyi uyum göstermesi yanında özel likle yüksek sıcaklıklara oransal olarak dayanıklı olması,
* Aktif yem alması nedeniyle yemlenmesinin kolay olması ve yemi değerlendirmesinin daha iyi olması yönünden iyi bir büyüme göstermesi,
* Daha yüksek ilkbahar sıcaklığında dere alabalığı ve kaynak alabalığı gibi diğer alabalık türlerine göre daha kısa süreli kuluçka dönemine sahip olması.

Dünya genelindeki kültür balıkçılığının gelişimine koşut olarak ülkemizde de özellikle üstün yetiştirme avantajları nedeniyle Gökkuşağı alabalığı üretimi büyük aşamalar katetmiştir. Zaten neden tüm çiftliklerin Gökkuşağı Alabalığı değilde başka bir alabalık türüne yönelmedikleri sorusunun cevabı da budur.

Saygılarımla.

Not: Cevap içinde geçen taksonomi(türler) bölümünde ANKARA Ünv. Öğr.Üyesi Doç.Dr.Fikri AYDIN'ın çalışmasından alıntılanmıştır.

akinyildiz81
06-10-2010, 11:44
2.resimdeki balıklar hem sayı hemde bory olarak sirküler dışı.üzüldüm..

Necati ARAT
06-10-2010, 11:47

Akın konuya açıklama getirirsen yani sirkülerle ilgili metni tam olarak yazabilirsen hemen gereken yapılır ..

Şimdiden teşekkürler..

akinyildiz81
06-10-2010, 12:59
abi doğal alabalıklar için en fazla 3 balık olmak üzere 20cmdir.

akinyildiz81
06-10-2010, 13:00
[Only Registered Users Can See Links]
bağlantu burada.gökkuşakları konusundada sirküler olmasına rağmen ben işgalci tür olduğundan uymuyorum

Necati ARAT
06-10-2010, 15:10

abi doğal alabalıklar için en fazla 3 balık olmak üzere 20cmdir.

bağlantu burada.gökkuşakları konusundada sirküler olmasına rağmen ben işgalci tür olduğundan uymuyorum

Akın kardeşim uyarın için teşekkür ederiz..
Yönetici arkadaşlar ile istişaresini yapıp konuda düzenleme yapılmıştır bilgine..

akinyildiz81
06-10-2010, 15:41
sağolun abilerim.nede olsa kırmızı benekliler dünya mirası saılır

taner dervişoğlu
06-10-2010, 16:40
[QUOTE=akinyildiz81;93716][Only Registered Users Can See Links]
bağlantu burada.gökkuşakları konusundada sirküler olmasına rağmen ben işgalci tür olduğundan uymuyorum[/QUOTE

üstad yukarıda linkini verdiğin sirküler sanırım eski olanı, yararlanacak arkadaşların hataya düşmemesi açısından bilgi vermek istedim.

saygılar..

akinyildiz81
06-10-2010, 17:57
doğal alalar için değişen bir şey yok.gökkuşakları için boy limiti yok sayı limiti var ilginç bizim müdürlükler :)

cahtlak
26-10-2010, 01:51
Ufak deilmi bu balıklar yoksa benmi yanlış görüyorum

genç balıkçı
12-02-2011, 14:43
ben derim ki popilasyonu korumak adına tutulan balıkları en az zararla suya geri salalım."GELECEĞİ KENDİMİZ YARATMIYORUZ,GELECEK NESİLLERDEN ÖDÜNÇ ALIYORUZ"...