PDA

Tüm Versiyonu Göster : Hafif olduğu kadar da lezzetli bir deniz mahsülleri salatası

tuncayterzioglu
31-01-2006, 06:32
Gerekli malzemeler:
derisiz levrek yada lağos fileto 40 gr.
derisiz somon fileto 40 gr.
kabukları temizlenmiş 2 adet iri karides
halka şeklinde doğranmış 2 parça kalamar
arzu ettiğiniz miktarda farklı yeşillik ve taze baharatlar
İlk olarak balıklarımızı haşlamak için ocağa sığ bir kap içerinde bir miktar su ve bu suyun içinede limon parçaları, defne yaprağı, sarımsak, maydanoz, tane karabiber, tuz, çok az sirke koyarız. Bu su kaynamaya başlayınca deniz mahsullerimizi ayrı ayrı atıp yarım ateşte (balıkların parçalanmaması için) haşlarız.Kalamarları haşlarken çok dikkatli olmalıyız, zira kalamarlar haşlandıkça sertleşirler, bu yüzden çok kısa bir sürede haşlanmalıdırlar.Haşladımız malzememizi bir tabağın içine alıp zeytinyağ-limon suyu-çok az sarımsak-karabiber-tuz-arzuya bağlı olarak çok ince doğranmış soğan ve dereoto-maydanoz ile marine edilerek soğumaya bırakılır.1 - 2 saat soğuyan balıklarımızı marinesinin içindek çıkartarak altta salatalık dilimleri ve kenarında yeşillik , közlenmiş ve kabukları çıkartılarak ince doğranmış biberler ve lezzetli otlar ile süsleyerek zeytinyağ limon sos ve nar ekşisi ile sunuma hazır hale getiririz.AFİYET OLSUN
(tamamen bana ait bir sunumdur)
Not: Resimde bir miktar siyah havyar kulandık, bunun yerine közlenmiş domateslerden yapılmış bir sosda kullanabilirsiniz.

uzman
31-01-2006, 06:37
Teşekkürler Tuncay.
Mükemmel görünüyor...
Eline sağlık...
Saygılar....

Anıl ÜNALAN
31-01-2006, 18:07
Vallaha çok güzel görünüyo yapıp yemek lazım bunu..

Taygun KOCABIYIK
01-02-2006, 01:32
Tuncay abi böyle resimlerle avutamıyoruz kendimizi mümkünse bir organizasyonumuza sende dahil ol biz senin yerine balık tutarız o sorun değil sorun yemek :) peynir ekmekle balık sefası olmuyor. Güzel bir sofra hazırla :)
yol masrafı sorun değil nerde olursan ol izmire gidiş dönüş bilet alırız sana :D
(böyle marifetli ustaya can kurban)

aserkansatı
07-02-2006, 03:19
Ooooof offf çok canım çekti yav... :( :( :(

aganta borina borinata
13-09-2006, 14:04
ben ömrümde böyle hazırlanmış bi tabağın başına oturmadım...arkadaş gerçekten işini biliyor... bütün tariflarini okuyorum...resimlerini görünce daha iyi oluyor...

rastgelsin...

Amatör İstanbullu
03-10-2007, 03:11
Tuncay Merhaba
Harika olmuş gerçekten. Adeta bir profesyonel gibisin.
Afiyet şeker olsun.
Bende denemeyi düşünüyorum, bakalım becerebilecekmiyim.
Hoşçakal.

ünalmusa
06-10-2007, 15:29
omenuyuı hazırlamak sorun degıl mesele onu suyslemede gorunce karnım acıktı cok guzel

gerence
04-08-2008, 23:41
Bu tarifi denedim ,gerçekten güzel oluyor,hele de süslendimi sanki lezzeti bir kat daha artıyor:)

xnode
04-08-2008, 23:46
Güzel bir mizanpaj olmuş. Çok şık. Elinize sağlık ve teşekkürler.