PDA

Tüm Versiyonu Göster : Kalamar tava.

falcon1
27-12-2010, 22:27
öncelikle bir arasıcak olarak düşünürseniz yemek arası (özellikle balık yemeği) duble porsiyon kalamar tava için 500 gr temizlenmiş ayıklanmış kalamar gerekiyor,kalamarlar halka halka doğranmalı daha sonra bu doğranmış kalamara 1 çay kaşığı karbonat 1 tatlı kaşığı şeker ilave edip ovuyoruz bir süzgüde serin bi yerde 1 saat kadar bekletiyoruz bu yumaşaması için gerekli... bir başka soslama ve yumuşatma yönteminde ise 1 gece önceden kalamarları 1 su bardağı süt ve yarım su bardağı maden suyu ve 1 silme tatlı kaşğı şekerle ovarak bu sosun içinde ertesi güne kadar(12-14 saat) bekletmeniz her iki yöntemde muayyer bir tat için deneyebileceğiniz yöntemlerdir...daha sonra bekleyen kalamarları (kesinlikle yıkamıyoruz direk sosun içinden alıyoruz)2-3 kat serdiğimiz bir kağıt havluya halka şekliyle diziyoruz bitince yine üzerilerine 2-3 kat kağıt havlu serip ıslaklığını alıyoruz(bu çok önemlidir fazla yaş lık olursa pişerken patlar dikkat)daha sonra nemi alınmış kalamarları bolbol unluyoruz hafifçe bir kevgirde silkeliyoruz(dikkat edin çok fazla ununu silkelemeyin hafifce)ve işte en can alıcı kısma geldik pişirme,ben ev de yapacaklara tek bir şık öneriyorum o da ayçiçek yağını 190 dereceye ulaştırabilecek orta boy bir fritöz (restoranlarda bu ısıya ulaştırmak için maltız dediğimiz çok yüksek ısıda çalışan sanayi ocakları ve derin tencereler kullanırız evde bu ısı sadece fritözde uygulanabiliyor)fritözün pişirme sepetine 3 te 1 oranında kalamar koyuyoruz(bu da 2 yada 3 parti de pişireceğimiz anlamına gelir tamamını) ve 3 veya 4 dk(ilk 2 dk sonra arada kızarma durumuna dikkatlice bakın)3.cü veya 4.cü dk da kızarınca(ayçiçeği sarısından az koyu bir renk alınca)pişen kalamarları bir kağıt havlu serdiğiniz tabağa alın yerken banacağınız sosuda tarif edeyim kısaca 1 çorba kaşığı mayonez 1 çorba kaşığı yoğurt(susuz kısmından)iyice karıştırın 2-3 damla limon suyu ve 2 -3 sap doğranmış dereotunuda ilave edin ve karıştırın arzu eden bu karışıma 1 diş dövülmüş sarımsak da ilave edebilir, kalamarları bu sosa banarak yerseniz daha bir lezzetli olur:D...afiyet olsun.:)

Anıl ÜNALAN
27-12-2010, 22:36
Çok güzel bir tarif :) anlatımınızı okurken sanki kendimi pişiriyo gibi hissettim. En büyük sorunumuz yüksek ısı oluyor malesef ve bu yüzden en lezzetli haline ulaştıramıyoruz kalamarlarımızı.
Bir fritöz alayım olmazsa sadece kalamar kızartmalık :)
Teşekkürler tarif için..

ibrahimz35
27-12-2010, 22:57
Valla, akşam akşam canım çekti.
Olsada yesek.
Gerçekten çok güzel bir tarif olmuş.
Ellerinize sağlık.

Anıl ÜNALAN
27-12-2010, 23:19
Olsada yesek.
Ellerinize sağlık.

İbrahim abi adalar çok zayıf bu ara, kara kıyı gece kalamar sırtısı yaparsan çeşmealtı tarafında kıyılara yaslamış kalamar kendini ;)
Canının çekmesi gider :) olmazsa ben tutar yollarım sana :)

muhabbetci
28-12-2010, 10:40
Sağolasın Fuat,
Ben maden suyu,şeker,limonlu suda bekletiyordum,sütle denemedim hiç,en yakın zamanda denerim artık.Birde teknik bir bilgi vereyim size.
Yüksek ısıda yağ yandığı ve kanserojen etki yaptığı düşüncesiyle fritöz üreticileri düşük dereceli termostat takıyorlarmış diye duydum.Benim fritöz genişce,elim takım tuttuğu için termostadı azıcık büyüttüm,gerçi fazla yükseltemiyorum (yamulmasın diye :) ),şimdilik o lezzeti yakalıyorum,bir bilgi daha vereyim; balık pişirirkende bol,ısısı yüksek yağda yapılırsa lezzeti o kadar artıyor. Yalnızzz evde yaptığımız tava ve fitöz yağlarını maksimum 3 kere kullanalım hem tadı değişiyor hemde kanser riski oluşturuyormuş.
Başınızı ağrıttım kusura bakmayın artık, ben salı pazarına balık almaya gidiyorum,yakalamaya gidemediğimde hazır alayım bari canım çektiiiiiiiiiiiii :)

turna
28-12-2010, 16:45
Tarif çok güzel ellerine sağlık, yapan biri olsada bizde yesek hiç fena olmaz.

falcon1
28-12-2010, 19:49
Sağolasın Fuat,
Ben maden suyu,şeker,limonlu suda bekletiyordum,sütle denemedim hiç,en yakın zamanda denerim artık.Birde teknik bir bilgi vereyim size.
Yüksek ısıda yağ yandığı ve kanserojen etki yaptığı düşüncesiyle fritöz üreticileri düşük dereceli termostat takıyorlarmış diye duydum.Benim fritöz genişce,elim takım tuttuğu için termostadı azıcık büyüttüm,gerçi fazla yükseltemiyorum (yamulmasın diye :) ),şimdilik o lezzeti yakalıyorum,bir bilgi daha vereyim; balık pişirirkende bol,ısısı yüksek yağda yapılırsa lezzeti o kadar artıyor. Yalnızzz evde yaptığımız tava ve fitöz yağlarını maksimum 3 kere kullanalım hem tadı değişiyor hemde kanser riski oluşturuyormuş.
Başınızı ağrıttım kusura bakmayın artık, ben salı pazarına balık almaya gidiyorum,yakalamaya gidemediğimde hazır alayım bari canım çektiiiiiiiiiiiii :)

ilginize teşekkürler:).evet önemli bir konu kalamar pişirilecek yağ her seferinde sıfırlanırsa daha sağlıklı ve lezzetli olur çünkü kalamarın yağı karartma özelliğide var maalesef:(

falcon1
28-12-2010, 19:51
Çok güzel bir tarif :) anlatımınızı okurken sanki kendimi pişiriyo gibi hissettim. En büyük sorunumuz yüksek ısı oluyor malesef ve bu yüzden en lezzetli haline ulaştıramıyoruz kalamarlarımızı.
Bir fritöz alayım olmazsa sadece kalamar kızartmalık :)
Teşekkürler tarif için..

teşekkürler:)bende öyle yapıyorum sadece kalamar için fritöz daha uygun olur.

falcon1
28-12-2010, 19:52
Olsada yesek.
Ellerinize sağlık.

teşekkürler afiyet olsun:)

pendikli balıkçı
02-10-2011, 04:12
Abi çok canım çekti helal: olsun valla size.

xnode
02-10-2011, 14:29
Kalamarı yumuşatma ve lezzetlendirme yöntemlerinden biri de;

Bira + biraz limon suyu içinde bekletmektir. Çok lezzetli olur bu şekilde sotelendirilirse.