PDA

Tüm Versiyonu Göster : Çütre Balığı

Bir Dost
02-02-2006, 09:52
Bu Çütre balığı Balistidae familyasından olup bilimsel adı Balistes capriscus. Boyları 20 ila 40 cm. arasında değişiyor. Renkleri genellikle degişken olmakla beraber, en fazla sırt tarafları koyu menekşe, yanları mavimsi, yeşilimsi-gri, karın tarafları beyaza yakın açık yeşil-gri renkte oluyor. Yüzgeçleri üzerinde koyu renkli lekeler oluyor. Gövdesi oval yassı ve çok sert bir deri ile örtülüdür. Ağzı küçük ve kalın kırmızı dudaklarla çevrilidir. İşte bu kırmızı dudaklardır bana Sofia Loreni çağrıştıran. İnsanın uzanıp öpesi gelir. Ekteki resmi görünce bana hak vereceksiniz.
Keskince bir bıçak ve pense yardımıyla derisi soyulur. Gövdenin iki yanından kılçıksız iki büyük parça fileto (pembe beyaz) et çıkarılır. Kafanın yanaklarından da (neredeyse yumruk boyutlarında) iki parça yanak eti çıkarılır. Şişlik parçalar halinde doğranır. Hafifçe tuzlanır. Kapaklı uygun bir saklama kabı içinde, sızma zeytinyağı, soya sosu, sarmısak, yarım limon suyu, karabiber ve pulbiber ile marinize edilerek yirmidört saat buzdolabında saklanır. Defne yaprağı, domates ve taze yeşil biberle sıralanarak şişlere geçirilir. Odun kömürü ateşinde kurutmadan, (etin rengi döner dönmez alınarak) pişirilir. Sonrası malum, zevke göre rakıyla ya da beyaz şarapla ve Sofia Lorenin şehvetli dudaklarının hayaliyle mideye indirilir.(Alıntı)

Taygun KOCABIYIK
02-02-2006, 16:17
Domuz balığı ismiylede anılıyor bu balık.
Üstteki tarif ile pişirildiğinde güzel olduğunu duymuştum ama bu balık daha çok akdenizde yaşıyor egede rastlamadım

Rauf
14-10-2006, 08:50
genelde akdenizde cıkan bu balığın iki ayrı rengini ekliyorum.[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

mufi
14-10-2006, 16:16
Can'ım ne de güzel tarif etmişsin vallahi. ama sana bir şey diyeyim ..ben bu balıktan bir tarihte zaman zaman. marmaris / selimiye denilen bölgede ki koyda çok dik yamaç ile derinlere iner bir topoğrafyası vardır ...
orada yakalamıştım rengi gri agırlıkta olanından... bu balıgı literatürden bilmekle beraber orada ilk kez tanıştık. ama yöre insan bu balıgı yemiyormuş... eti tatsız drlerdi..
o yüzden bende takıldıkça denize geri iade ediyordum.. gelişi çok zevkli/zorlayan bir balık...sanki agaç kütüğü yakılmış gibi gelirdi. birde derin yamaç şeklindeki kıyıdan çekerken çok keyifli olurdu..

Rauf
14-10-2006, 21:50
muvaffak bey aslında balığın gercekten eti lezzetli ben ne zaman oltama takılsa yedim yüzülüyor kalın kıkırdak kıvamında kılcıkları var sonradan bu belığın bünyesinde zehir babarındırdığını duydum. gerci bende ters bir durum olmadı ama belki 5-6 tane yesem olurmu bilmem.yanlız bu değil zehir barındıran balon balığı.lambukanında bağzılarında oluyormuş.selamlar.

aganta borina borinata
16-10-2006, 11:48
ya dostlar çütreye akdenizde "domuz balığı " diyorlar o yüzden de pek yemiyorlar...balığın eti oldukça lezzetli ve zehirli değil...derisi yüzülmeden pişirilmemelidir...bu balığı yiyenlerde "tavuk balığı " diyorlar...

çekmeyi en sevdiğim balıklardandır...boyu 45 cm . pek geçmez...dişleri kemiktir koyun dişine benzer geriye doğru sıralıdır...

rastgelsin...

Oxdatity
16-10-2006, 17:09
evet bu taraflarda domuz balığı derler bu balığa...

Derisi kalın olduğundan yüzerler... enteresan bir balıktır... canlı cansız yemleri takip eder bazen...

Bazende yanındaki yeme tepki vermez... ben sahil bölgelerindede tekne ile 1-2 açıldığımdada rastladım bu balığa...

İrileri oldukça lezzetli Doğan a oldukça katılıyorum...

kolay gelsin hepinize...

mercan
01-12-2006, 07:41
arkadaşlar bu balığın en son 1 kg gelenini tuttum. Avı çok zevklidir.

igmsva
01-12-2006, 19:00
hüsnü kardeş daha ayrıntılı bilgi verirmisin varsa tabiki resmini de görmek isterdim. nasıl tuttun ne kullandın çelik tellimi kullandın anlat bakalım böyle kısa bırakma

mufi
02-12-2006, 17:49
İlker kardeş aslında bu balık için özel bir aparat gerekmiyor ben marmariste cipura beklerken bu balıktan yakalamıştım. ve insanlar hep yakalıyordu..dişli balık oldugundan köstek saglam olsun yeter.birde igne kalın olmalı ki açmasın..zira güçlü balık oldugundan aynı boydaki çipuradan daha sert asılıyor...

igmsva
02-12-2006, 18:13
muvaffak abi bilgilendirdiğin için teşekkür ederim. ben hiç denk gelmedim.

mercan
03-12-2006, 10:10
ilker bey özel bir aparat kullanmadım. Bu bölgede bu balığa 'yasemin' veya 'domuz balığı' denir. Mercan takımının en üstündeki kancasına takıldı, yemi bir iki yoklar va kapıp gider. Mustad 1251 7c kanca kullanıyorumbu kanca uzun konçlu ve çelik iğne olduğu için açamadı. Derinlik 30 mt. civarıydı yem tavuk göğsü vardı.resmini çekmedim.

igmsva
03-12-2006, 13:50
hüsnü bey çok teşekkür ederim. rastgele

aganta borina borinata
04-12-2006, 10:07
ilker bey...izmirli arkadaşlar sanırım bu balığa pek denk gelmiyor...ama akdenizde yeterince var bu balıktan...özel bi takıma gerek yok ama genelde dipten 1 metre havadaki yemleri alıyorlar...karides sardalya iyi yem bu balıklar için...

rastgelsin...

igmsva
04-12-2006, 13:29
eyvallah doğan sağol kardeşim

mercan
04-12-2006, 17:19
arkadaşlar yasemin balığı tutarsanız derisini soyup limonlu su ile etini yıkarsanız kokusu olmaz.

mercan
04-12-2006, 17:35
Çütre balığının ilginç bir özelliğini en sona sakladım arkadaşlar. Balığın sırtında üç adet diken vardır. Dikenleri dik durumdan yatay duruma getirmek çok zordur. dikenleri yatırmak için en sondaki küçük dikeni yatırmak gerekir.

igmsva
04-12-2006, 18:06
Çütre balığının ilginç bir özelliğini en sona sakladım arkadaşlar. Balığın sırtında üç adet diken vardır. Dikenleri dik durumdan yatay duruma getirmek çok zordur. dikenleri yatırmak için en sondaki küçük dikeni yatırmak gerekir.:soru: hüsnücüğüm güzel bir ayrıntı. hiç denk gelmemiştim. çekersem dikkat ederim.teşekkürler.