PDA

Tüm Versiyonu Göster : Rapala tadında Çinekop-Sarıkanat Çaparisi

eyüp koçar
05-03-2011, 13:05
Herkese selamlar,
Bu sene boğaz lüfer sülalesi bakımından çok iyi avlar vermedi. Çok nadir olarak kıyıdan yemli ve rapalayla balık alanlar oldu. Malum İstanbul'da hava avlanmaya müsait olmadığı için bende uzun zamandır aklımdaki çaparinin imalatına başladım. Takım daha denenmemiştir, ancak çalışacağına inanıyorum. Umarım beğenirsiniz. Kullandığım malzemeler:

0,35 ana beden misinası
0,26 fc köstek misinası
2 numara beyaz çapraz iğne
10 numara rulmanlı fırdöndü
yeşil ve kırmızı tüy
kırmızı ve simli gri naylon masur
kırmızı ve simli gri oje
stopper, fosforlu yeşil boncuk, en küçük boy turuncu tülbent boncuğu ve kulak çubuğu

Şimdi gelelim yapım aşamasına :

Kulak çubuklarımızın ucundaki pamuklu kısmı kesiyoruz

[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

bunları simli oje ile boyuyoruz ve kurumaya bırakıyoruz.

Çubuklar kururken iğnelerimizi fc misinaya bağlayıp 35 cm iğne dahil kesiyoruz.

Kuruyan çubuklara bağlamak üzere simli ipimizden birkaç tane kesiyoruz. Ben 6-7 tane tercih ettim. Tüylerle birlikte simli iplerimizi çubuğun bir ucuna kırmızı naylon masurla bağlayıp oje ile sağlamlaştırıyoruz. Daha sonra iğne bağlanmış kösteği altından geçirip çubuğa oturtuyoruz. Kafa kısmına bir fosforlu boncuk birde mini boncuklardan geçiriyoruz.

Kösteğin boşta kalan ucuna da fırdöndü bağlayıp stoperler yardımıyla bedene diziyoruz.

Yukarıda belirttiğim gibi kıyıdan kullanacağım için ben dört köstek yaptım, toplam boy üç metreye yaklaştı. Tekneden kullanılacağı zaman bunu arttırmak mümkün. Rapalanın çalıştığı yerlerde deneyip av raporunu da inşallah en kısa zamanda ekliyeceğim.

kaptankarabulut
05-03-2011, 15:56
Eyüp kardeşim iş yapacağa benziyor.Umarım muaffak olunur.Raporlarını merakla bekliyeceğim..

Cüneyt YILMAZ
05-03-2011, 17:50
Elinize sağlık, biraz daha küçüklerini bende deneyeceğim. Tekne arkasından Lüferede, palamutada çalışacağa benziyor. Ege ve Akdenizdeki ki arkadaşlar için de güzel bir model olmuş. Biraz daha kalınları Lambuka, baraküda gibi avlardada çalışır. :helal:

Anıl ÜNALAN
05-03-2011, 19:47
Üzerinde yoğun emeğin olduğu fotoğraftanda anlaşılıyor. Gerçekten güzel bir ekipman olmuş umarım iş yapacaktırda.
Bu takımla tutacağınız balıkların görüntülerini şimdiden bekliyorum doğrusu :)
Rastgelsin..

Necati ARAT
07-03-2011, 07:16
Eyüp bey emeğiniz ve paylaşımınız için sonsuz teşekkürler...