PDA

Tüm Versiyonu Göster : Ömerli barajında gördüğüm ama anlamadığım bir şeyy..

ilhan
06-02-2006, 04:47
2005 yazında sanırım ağustos ayı idi ömerli barajına gece kalmalı balık avına gittik. Gece balığımızı tuttuk ( israil sazanı :( :hıııı: ) sabahın ilk ışıkları ile birlikte, bir tekne balık tutuğumuz koya geldi suya poşet içinden birşeyler dökerek elindeki çubukla suyu karıştırmaya başladı. Ne olduğunu anlamadan şaşkın şaşkın bakmaya başladım yakınımıza gelsede ne yapmaya çalıştığını sorsam diye bekledim ama malesef geldiği yöne geri döndü.
Yakınlarda başka bir balıkçı amcamız vardı onun yanına gittim ve sordum ne yapıyorlar diye. Kendisi bende bilmiyorum ama geçen haftada burdaydı suya ne döktüğünü sorduğumda göktaşı dedi başka birşey demeden çekti gitti diye cevap verdi.

Suya dökülen madde geröekten gök taşı ise ....

Suya gök taşı neden dökülür ?
Suya döktükleri göktaşı ne işe yarar ?

aserkansatı
06-02-2006, 04:50
Balıkları zehirleyip toplamak için yapmışlar ama bildiğim kadarıyla onunla zehirlenen balık da yenmez.Zehirli olur sanırım...

ilhan
06-02-2006, 05:10
Balıkları zehirleyip toplamak için yapmışlar ama bildiğim kadarıyla onunla zehirlenen balık da yenmez.Zehirli olur sanırım...

Yukardaki yazıya ek olarak..

Yaşlı balıkçı amcadan aldığım bilgiye göre bu işi yapan DSİ nin adamlarıymış.

uzman
06-02-2006, 05:10
Tatlı sulara atılan ve "balık otu" diye tabir edilen ve balıkları bir an sersemleten bir bitkiden bahsedildiğini de duymuştum. Ancak göl değil ırmaklarda kullanıldığı söylenmişti. Böyle bir şey de olabilir mi acaba?

Anıl ÜNALAN
06-02-2006, 23:48
Abi bence baraja yoğurt mayalamaya çalışmışlar , birdaha gittiğinde bak bakalım tutmuşmu maya cevabını isterim :D:D:D:D

aserkansatı
07-02-2006, 00:55
Balıkla yoğurt bozar adamı...

Taygun KOCABIYIK
07-02-2006, 01:13
Balıkla yoğurt bozar adamı...
Göldeki balıklar tazedir heralde sorun yaratmaz ;)
Ama konu sapmış biraz.
O göktaşı değil göztaşı sanırım.
Ahtapot toplayan şerefsizlerde ondan kullanır taşın içine biraz attığında ahtapot dışarı çıkar armut toplar gibi toplar adamlar.
Belki sazan vs. gibi balıklar ölüyordur onları topluyorlardır.
Ama her halikarda doğaya zarar :(

aserkansatı
07-02-2006, 03:35
hekimce.com dan alıntıdır...

BAKIR SÜLFAT-GÖZTAŞI

Göztaşı olarak da bilinir. Mavi ve kokusuz bir maddedir. Yoğunluğu : 1.02 g/cm3. Suda tamamen çözünür.
Sağlık Etkileri

Yanlışlıkla içildiğinde veya yutulduğunda : mide ağrısı, kusma, ishal, kan basıncında düşme (hipotansiyon), çarpıntı, asidoz, bayılma şikayetleri ortaya çıkabilir. Kısa süre içerisinde ölüm meydana gelir.

Göze temas ettiğinde korneada hasar meydana gelebilir.

Cilde temas ettiğinde hafif irritasyona neden olabilir.

Solunduğunda : solunum yollarında irritasyon, öksürük, nefes darlığı meydana gelir. Çok miktarda solunmuşsa metal-dumanı ateşi denilen durum meydana gelir.

İlk yardım

Yutulduğunda : Çok miktarda su içirilir ve kusturulur. Hekim çağrılır.

Göze temas durumunda : göz kapakları genişçe açılarak bol temiz su ile yıkanır.

Cilde temas durumunda : temas eden yer bol su ile yıkanır.

Tüm bakırlı bileşikler, sudaki her tür canlı için zehirlidirler. Bakır iyonları ; balıkları, algleri, protozoa ve bakterileri 1mg/Litre.nin altındaki dozlarda öldürürler. İstiridye, midye gibi kabuklu deniz hayvanları da 12 saat süreyle 0.1-0.55 mg/Litre bakır iyonlarına maruz kaldıklarında ölürler.

aganta borina borinata
08-09-2006, 08:52
ilhan kardeş...ne olduğu öğrenebildin mi...

rastgelsin...

atomik07
08-09-2006, 08:58
hekimce.com dan alıntıdır...

BAKIR SÜLFAT-GÖZTAŞI

Göztaşı olarak da bilinir. Mavi ve kokusuz bir maddedir. Yoğunluğu : 1.02 g/cm3. Suda tamamen çözünür.
Sağlık Etkileri

Yanlışlıkla içildiğinde veya yutulduğunda : mide ağrısı, kusma, ishal, kan basıncında düşme (hipotansiyon), çarpıntı, asidoz, bayılma şikayetleri ortaya çıkabilir. Kısa süre içerisinde ölüm meydana gelir.

Göze temas ettiğinde korneada hasar meydana gelebilir.

Cilde temas ettiğinde hafif irritasyona neden olabilir.

Solunduğunda : solunum yollarında irritasyon, öksürük, nefes darlığı meydana gelir. Çok miktarda solunmuşsa metal-dumanı ateşi denilen durum meydana gelir.

İlk yardım

Yutulduğunda : Çok miktarda su içirilir ve kusturulur. Hekim çağrılır.

Göze temas durumunda : göz kapakları genişçe açılarak bol temiz su ile yıkanır.

Cilde temas durumunda : temas eden yer bol su ile yıkanır.

Tüm bakırlı bileşikler, sudaki her tür canlı için zehirlidirler. Bakır iyonları ; balıkları, algleri, protozoa ve bakterileri 1mg/Litre.nin altındaki dozlarda öldürürler. İstiridye, midye gibi kabuklu deniz hayvanları da 12 saat süreyle 0.1-0.55 mg/Litre bakır iyonlarına maruz kaldıklarında ölürler.

Öyledir tabi ya. yoksa adamlar göktaşını bulsa müzeye koyarlar:D