PDA

Tüm Versiyonu Göster : El Yapımı Sahteler / rastgele...

labrax
19-04-2011, 16:32
Merhabalar.
Uzun süredir paylaşmadığım El yapımı sahtelerimden birkaç örneği beğeninize sunuyorum.

[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

muhabbetci
19-04-2011, 16:44
Güzel görünüyorlar,avda yapıyorlarsa harika,el yapımı demişsin: yapımından biraz bahsedermisin,malzeme-boya gibi,bendede el becerisi var,bakarsın yaparım.kolay gelsin.

kaptankarabulut
19-04-2011, 18:07
Arkadaşım harika görünüyorlar,bunların bir kaçı bizim buralarda iş yapar kanısındayım.Eline emeğine sağlık.Fakat Önder'inde dediği gibi biraz malzemeden de bahsetseydin her ne kadar benim el becerim olmasada uğraş vermek isteyen arkadaşlarımız olabilir..

oscar kaptan
19-04-2011, 18:29
Cömert kardeşim dünya para verip alıyoruz malzemeciden. getir deneyelim çalışırsa senden alırız sahteleri. Hem biz istifade ederiz hem sen, neden olmasın değpil mi. seninde emeğin değerlenmiş olur.

cemşid
19-04-2011, 20:18
tebrikler iş yapacak gibi görünüyor, bu sahtelerin tuzlu sudan etkilenmemesi için nasıl bir sistem uyguluyorsun, değişik bir boyamı kullanıyorsun yoksa tuza dayanıklı bir vernik veya kaplama maddesi mi uyguluyorsun...

xnode
19-04-2011, 22:45
Tebrikler, çok güzel.. Özellikle boyama konusunda son noktayı koymuşsunuz...
Sahteleri hazırlarken balık yapımında hangi malzemeyi kullanıyorsunuz ?

ckuyucu
20-04-2011, 06:11
Tebrik Ederim. Bu renkler piyasada bile yok sanırım. Çok güzel bir hobi. Avcılığını denediniz mi?

JasonMraz
20-04-2011, 14:43
bunlarla nasıl balık yakalanıyor? açıklayabilirseniz memnun olurum.

Kamil ESEN
20-04-2011, 17:27
Çok orjinal bir çalışma olmuş.Güle güle kullanın.

apodayı
20-04-2011, 22:45
Harika sahteler iyi emek vermişiniz elinize sağlık. İnşallah iyi balıklar yakalarsınız.

labrax
21-04-2011, 12:35
Güzel görünüyorlar,avda yapıyorlarsa harika,el yapımı demişsin: yapımından biraz bahsedermisin,malzeme-boya gibi,bendede el becerisi var,bakarsın yaparım.kolay gelsin.

Beğenmenize sevindim teşekkür ederim. Eminimki sizde yapabilirsin pekhala. Yapım teknikleri ile ilgili bir dosya hazırlıyorum. Yakın zaman da paylaşırız umarım.

labrax
21-04-2011, 12:38
Arkadaşım harika görünüyorlar,bunların bir kaçı bizim buralarda iş yapar kanısındayım.Eline emeğine sağlık.Fakat Önder'inde dediği gibi biraz malzemeden de bahsetseydin her ne kadar benim el becerim olmasada uğraş vermek isteyen arkadaşlarımız olabilir..

Teşekkür ederim. Aslına bakılırsa bir arayış içinde olduğumu söyleyebilirim. Bütün modelleri imite edebilmeme rağmen son bir kaç aydır kendi çizimlerimi çalışmaya başladım. Gagalı olanlarda gagasız olup kendinden aksiyonlu olanlarda gayet iyi yüzüyorlar.

labrax
21-04-2011, 12:41
Cömert kardeşim dünya para verip alıyoruz malzemeciden. getir deneyelim çalışırsa senden alırız sahteleri. Hem biz istifade ederiz hem sen, neden olmasın değpil mi. seninde emeğin değerlenmiş olur.

Düşünceniz için çok teşekkür ederim. Sahtelerimin çalıştığını biliyorum zira kendi sahtelerimle epeyce balık yakaladım. Ama hem sizinle tanışmak için hemde bir kaç sahteyi hediye etmek için (çay ısmarlamanız şartıyla) :) limana uğramayı isterim.

labrax
21-04-2011, 12:42
tebrikler iş yapacak gibi görünüyor, bu sahtelerin tuzlu sudan etkilenmemesi için nasıl bir sistem uyguluyorsun, değişik bir boyamı kullanıyorsun yoksa tuza dayanıklı bir vernik veya kaplama maddesi mi uyguluyorsun...

Teşekkür ederim. Tel olarak paslanmaz çelik kullanıyoruz boya sonrasında iki kat şeffaf epoksi ile kaplıyoruz sahteleri. Böylece tuzlu sudan etkilenmiyor.

labrax
21-04-2011, 12:45
Tebrikler, çok güzel.. Özellikle boyama konusunda son noktayı koymuşsunuz...
Sahteleri hazırlarken balık yapımında hangi malzemeyi kullanıyorsunuz ?

Beğenmenize çok sevindim. Boya kısmı en zor ve en zevkli yanı umarım daha modelsel boyamalarda yapacağım. Sahte balıkları gürgen ağacından yapıyorum. Aslına bakarsanız bulduğum herşeyden sahte balık yapıyorum. Derlin, polyemit, pleksiglass, ahşap ve benzeri bir sürü şey kullanıyorum.

labrax
21-04-2011, 12:47
Tebrik Ederim. Bu renkler piyasada bile yok sanırım. Çok güzel bir hobi. Avcılığını denediniz mi?

Renkler tamamen benim uydurmam. Bişeyleri imite etmek yerine tecrube ettiğim modelleri tecrube ettiğim renklere boyamayı seviyorum. Kendi sahtelerimle epey balık yakaladım zaten bu zevki yaşadığım için artık bırakamıyorum sahte balık yapımını.

labrax
21-04-2011, 12:48
bunlarla nasıl balık yakalanıyor? açıklayabilirseniz memnun olurum.

Bu soru için sitenin bilgi bankasının sahte yemler konusunu okumanızı öneririm. Rastgele.

labrax
21-04-2011, 12:50
Çok orjinal bir çalışma olmuş.Güle güle kullanın.

Teşekkür ederim.

Harika sahteler iyi emek vermişiniz elinize sağlık. İnşallah iyi balıklar yakalarsınız.

Teşekkür ederim. Beğenmenize çok sevindim.

kaptankarabulut
21-04-2011, 18:38
Düşünceniz için çok teşekkür ederim. Sahtelerimin çalıştığını biliyorum zira kendi sahtelerimle epeyce balık yakaladım. Ama hem sizinle tanışmak için hemde bir kaç sahteyi hediye etmek için (çay ısmarlamanız şartıyla) :) limana uğramayı isterim.

Cömert kardeşim sen hele bir limanımıza gel senin iki eline iki çay ikram ederiz Oskarla birlikte...:D :D

muhabbetci
22-04-2011, 10:04
Cömert kardeşim sen hele bir limanımıza gel senin iki eline iki çay ikram ederiz Oskarla birlikte...:D :D

Kaptan senin çay içilmezde kimin çay içilir.?Balık olmadığı günlerde senin yatı,kıyıya demirleyip çay demleyip satsan köşe olursun valla. :D :D Kendine iyi bak.

labrax
24-04-2011, 19:16

Bir aksilik yaşanmazsa önümüzdeki hafta sonu ziyaret etmek istiyorum sizi. Görüşmek üzere.

ersel
25-04-2011, 19:14
emeğinize sağlık çok güzel olmuş :helal:

mehmet_didim
25-04-2011, 20:35
Cömert kardeşim sahteleri çok başarılı buldum. İşçilik çok iyi, özellikle desen ve boyamanız harika. Sanıyorum pistole ile çalışmışsınız.
Zaman zaman bende sahteler yapıyorum ve büyük zevk alıyorum. Av yapmasa bile:-)
Ben sahtelerde kullanmak için çok aradım ama fosforlu boya veya pigment bulamadım. En az 10 kg. satılıyor. Sizin sahtelerinizin de bir kaç yerinde bu tür fosforlu boya olsa sanıyorum avcılığı daha farklı olur.
Paylaşımınız için teşekkürler, elinize sağlık...

labrax
26-04-2011, 08:27
emeğinize sağlık çok güzel olmuş :helal:

Teşekkür ederim beğenmenize sevindim.

labrax
26-04-2011, 08:32
Cömert kardeşim sahteleri çok başarılı buldum. İşçilik çok iyi, özellikle desen ve boyamanız harika. Sanıyorum pistole ile çalışmışsınız.
Zaman zaman bende sahteler yapıyorum ve büyük zevk alıyorum. Av yapmasa bile:-)
Ben sahtelerde kullanmak için çok aradım ama fosforlu boya veya pigment bulamadım. En az 10 kg. satılıyor. Sizin sahtelerinizin de bir kaç yerinde bu tür fosforlu boya olsa sanıyorum avcılığı daha farklı olur.
Paylaşımınız için teşekkürler, elinize sağlık...

Yıllarca büyük paralar harcayıp biraz arge birazda manen tatmin için sahte balıkalar getirttim yurtdışında. Lucky craft sahteler henüz ülkemize girmemişken 30 euro vermiştim mesela, yine dünyanın en pahallı sahtelerinden zillva için 50 euro... Hangisi av yaptıki El emeklerimizi hor görelim ;) Tek promlem içimizdeki orjinal tutkusunu yenmek. Adım gibi eminimki yaptığın sahteler çok güzel olmuşlardır ama siz yinede fabirkasyon bir sahteyi çekiyorsundur. El yapımı sahtelerin balık alamamasının tek nedeni bu olabilir :)

Çalışmalarını bizimle paylaşırsan çok sevinirim agabey.

İstersen fosfosik boyalar konsunda direk imalatçısından alım payabiliriz ;) Didim yılda bir kaç kez geldiğim ve beni her seferinde balıkla onurlandıran bir yerdir. Bir gün birlikte olta savurmak dileğiyle. Keyifle kalınız.

mehmet_didim
26-04-2011, 19:41
Cömert kardeş düşüncelerinize katılıyorum, ayrıca fosforlu pigment bulabilirseniz ben paylaşmak isterim. Pigment olursa farklı şekillerde daha iyi değerlendirebiliriz diye düşünüyorum... Bu arada yaptığım jig sahtelerini öneriniz üzerine forumda paylaşıma açtım.
Didim'e geldiğinizde birlikte av yapmak umudu ile hoşçakalın...

Telefonum:533-3238922

labrax
26-04-2011, 21:03
Cömert kardeş düşüncelerinize katılıyorum, ayrıca fosforlu pigment bulabilirseniz ben paylaşmak isterim. Pigment olursa farklı şekillerde daha iyi değerlendirebiliriz diye düşünüyorum... Bu arada yaptığım jig sahtelerini öneriniz üzerine forumda paylaşıma açtım.
Didim'e geldiğinizde birlikte av yapmak umudu ile hoşçakalın...

Telefonum:533-3238922

sıvı ve toz şekilde fosforik boya buluruz ama farklı istekler için biraz zaman ve araştırma gerektirir. Sahteleriniz çok güzel lütfen çalışmalarınız paylaşmaya devam ediniz.

apodayı
10-05-2011, 18:45
Elinize sağlık keşke bizlerde becerebilsek, becerenlere lafım yok.

labrax
11-05-2011, 18:52
Elinize sağlık keşke bizlerde becerebilsek, becerenlere lafım yok.

Teşekkür ederim beğenmenize sevindim.

fatsel
05-10-2011, 17:27
merhaba yeni üyeyim bugün bir malzemeciden sahte balık almaya gittim ve en ucuzu için 15 lira istedi ben de bunu evde yapmaya karar verdim biraz arastırdım ama yeterli değil, bilgilerinizi ve gerekli malzemeleri özetle paylaşırsanız minnettar kalırım.

labrax
09-10-2011, 13:40
merhaba yeni üyeyim bugün bir malzemeciden sahte balık almaya gittim ve en ucuzu için 15 lira istedi ben de bunu evde yapmaya karar verdim biraz arastırdım ama yeterli değil, bilgilerinizi ve gerekli malzemeleri özetle paylaşırsanız minnettar kalırım.

Merhabalar;
Umarım dener ve başarılı olursunuz. Zira önemli bir kaç konu var. Sahtebalık yapımı biraz el becerisi biraz balık anatomisi bilgisi biraz estetik ve birazda avcılık tecrubesi ister. Boy model ağırlık açısından tamda istediğiniz şeyi yapabilir ama yüzdüremeyebilirsiniz. Yada çok yüzel yüzen bir sahte balık boy agırlık model açısından kullanabileceğiniz bir yem olmayabilir. Bu nedenle biraz daha arştırmanızda fayda var. Google amca herşeyi bilir. Ona handmade lure making nedir diye sorarsanız hemen cevap verecektir :)

Ülkemizde ki diğer hobi balıkçılarının aksine ben balsa ağacını önermiyorum. Teknik açıdan işlenmesi çok kolay bir agaçtır ancak ciddi dezavantajları vardır. eğer ekipmanınız varsa gürgen dut ve gül ağacı öneririm ama bu denli sert ağaçları işleyecek ekipmanınız yoksa ıhlamur ve akçaağacı deneyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için hobi sitem olan sahtebalik.com a bakabilirsin. Yapıma başladığından elimden gelen yardımı gösteririm ama şimdilik biraz daha araştırmak senin faydana olacaktır.

Rastgele.

apodayı
11-10-2011, 20:41
Emek verilerek yapılan bir sahteler elinize sağlık diyor bende bu tarz çalışmalar yapacağımı ifade ediyorum .eliniz<e sağlık.

labrax
17-10-2011, 10:46
Emek verilerek yapılan bir sahteler elinize sağlık diyor bende bu tarz çalışmalar yapacağımı ifade ediyorum .eliniz<e sağlık.

Merakla bekliyorum çalışmalarınız. Ben mecburen ara vermek zorunda kaldım ve çok özledim. Umarım deneyen kerkez benim kadar keyif alır yapım aşamalarından. Rastgele.