PDA

Tüm Versiyonu Göster : Başarısızlık ile ilgili Sözler...

uzman
10-02-2006, 03:51
Başarısızlıktan yeni şeyleri denemeye korkacak kadar korkmayın. En üzücü hayatların özeti üç kavram ile tanımlanabilir: yapabilirdim, yapardım, yapmalıydım. Louis E. Boone

Başarının anahtarını bilmiyorum ama başarısızlığın anahtarı herkesi mutlu etmeye çalışmaktır. Bill Cosby

Hızlı deneyin, hızlı başarısızlığa uğrayın ve hızlı bir şekilde kendinizi yenileyin. Tom Peters

Bir okçu hedefini şaşırdığında dönüp kendine bakar. Hedefin vurulamaması, hedefin suçu değildir. İsabetinizi arttırmak için kendinizi geliştirmelisiniz." Gilbert Arland

Başarısızlıklarınızı ve hatalarınızı gizlemeyin. Onları herkesin farkedebileceği bir yere koyun. Kimde yaptığından pişman olmuş bir günahkarı azarlayacak kalp var ki? Milton J. Roedel

Başarısızlığınız ile soylu bir şekilde yüzleşin, başarıdan farkı kalmayacaktır. Emerson

Biri işini yaptığı sürece içtikleri sayılmaz. Ama başarısızlığa uğradığında bir bardak bira bile farkedilir. Lorna May Harris Lorna May Harris

Hız her tür işte başarısızlığı getirir. Herodotus (MÖ 484-425)

Ona anlatılanlara inanmaya her zaman hazır olan biri hiçbir zaman iyi bir iş başaramaz. Petronius

Başarısızlık! Eğer onu oraya siz koymazsanız, hiç bir dilin bu kelimeye ihtiyacı olmaz. Onu kabul edip inanmadığınız sürece başarısızlık diye birşey yoktur. Orison Swett Marden

Kararsızlık; bilgisizlik ve yeteneksizlikten daha fazla başarısızlığa neden olur. Flower A. Newhouse

Birçok insan hiç başarısızlığa uğramaz çünkü hiç denemez. Norman MacEwan

Hiçbirşey yapmamanın tek yolu hiçbirşey yapmamaktır! Edgar W. Howe

İnsanlar başarısızlıklarından birşeyler öğrenir. Başarılarından ise çoğunlukla pek birşey öğrenmezler. Harold S. Geneen

Yolunuza devam edin ve hata yapın. Yapabildiğiniz kadar yapın çünkü başarıyı bu yol üzerinde bulacaksınız. Thomas J. Watson

Fakir olmanın diğer bir avantajı: doktor sizi daha çabuk tedavi eder. F. McKinney Hubbard

Birşeyler kaybetmeden hiçbirşey kazanamayacağınız gibi, birşeyler kazanmadan da hiçbirşey kaybetmezsiniz. Eğer gönencinizi kaybettiyseniz onunla birlikte başınızdaki birçok sorun da kaybolur. Eğer onurunuzu kaybettiyseniz, artık onun baskısından kurtulmuşsunuzdur. Bırakın da hata yapın gerçekten büyük bir kayıpla karşılaşmadığınızı göreceksiniz. Hazırlıklı olanların kaybı da herzaman azdır. Quarles

Başarısızlığa uğramanın iki avantajı olduğunu unutmayın. İlki; eğer yanılmışsanız nelerin işe yaramadığını öğrenirsiniz. İkincisi ise; başarızlık size yeni bir başlangıç için fırsat verir. Roger von Oech

Bilgeler hata yapmamanın bir lütuf olduğunu düşünmezler. Onlar, insanoğlunun en büyük erdeminin kendi hatalarını düzeltebilme ve kişiliğini yenileyebilme yeteneği olduğuna inanırlar. Wang Yang-ming

Hata yapmamak insanın elinde olan güçlerden biri değildir. Hata ve yanlışlarından geleceği aydınlatan zekice ve iyi sonuçlar çıkarmak ise öyledir. Plutarch

Başarıya giden yolda önce başarısızlığı sollamalısınız. Mickey Rooney

Başarısızlık yol göstericidir. İyi düşünen bir insan başarısızlıklarından çok fazla şey öğrenebilir. John Dewey

Bazı hataları erken yapmanın hayatınıza çok büyük yararları olacaktır. Thomas Huxley

Hatalarınızdan ders çıkarmak akıllıca birşeydir. Başkalarının hatalarından ders çıkarmak daha akıllıca birşeydir. Hillel Segal

İnsanlar başarılardan az, başarısızlıklardan çok şey öğrenirler. Arap atasözü

İş dünyasındaki birçok hata ya yeteneksizlik ya da dar görüşlülükten kaynaklanır. Bazen de detayların arkasındaki önemli olayları göremeyenlerin başarıları bir anda başarısızlığa dönüşür. Philip S. Delaney

Hata yapmayan bir insan genellikle hiçbirşey yapmıyordur. William Conor Magee

Başarısız olmamızda payı olan kırk milyon neden olabilir, ama bir tane bile bahane yoktur. Kipling

Bir insan birçok kez başarısızlığa uğrayabilir ama başkalarını suçlamaya başlamadığı sürece başarısız bir insan değildir. Anonim

Üç kere başarısız oldum" ve "Ben başarısızım" demek arasındaki farka dikkat etmelisiniz. S.I.Hayakawa

Tanrı, insana iki taraf eklemiştir. Birinin üzerine otururuz, biri ile düşünürüz. İşte insanoğlunun başarısı bunlardan hangisini daha fazla kullandığına bağlıdır. George R. Kirkpatrick

Fakir olmak utanılacak birşey değildir, ama gururlanılacak birşey de değildir. İbrani atasözü

Refah içindeyken çekilen acılar unutulur; acı çekerken de refah dolu günler hatırlanmaz. İncil

Amacınız için yeterince hırsa sahip olmadığınız sürece başarısızlıklarınız başarınızı erteler. Azimli olma alışkanlığı, başarılı olmayı alışkanlığını getirir. Herbert Kaufman

Şunu sakın aklınızdan çıkarmayın: Hiçbir başarı ve hiçbir başarısızlık yapılanların sonuncusu olmayacaktır. Roger Babson

Başarısız kurumlar genellikle idaresi bozuk ve iyi bir lidere sahip olmayan kurumlardır. Warren G. Bennis

Kaybettiğiniz taktirde ne yapacağınızı düşünmeye başladığınız dakika zaten kaybetmişsinizdir. George P. Shultz

Hayattaki başarısızlıkların yarısı, başkalarının başarılarından pay almaya çalışırken gerçekleşir. Julius Augustus Hare

Herşeye baştan başlamak sizin için kötü değildir; tam tersine bu bir olanaktır. George M. Adams

Başarısızlığın formülü herkesi mutlu etmeye çalışmaktır. Herbert B. Swope
ALINTI

Bir Dost
10-02-2006, 04:14
Sanki yukarıdaki bütün sözler benim için söylenmiş ya arkadaşlar şu sigarayı bırakamadım kaçıncıdır deniyorum ve bu konuda başarısızlık abidesi sayılabilirim

uzman
10-02-2006, 04:18
Sanki yukarıdaki bütün sözler benim için söylenmiş ya arkadaşlar şu sigarayı bırakamadım kaçıncıdır deniyorum ve bu konuda başarısızlık abidesi sayılabilirim

Bırakacaksın Can....

sigara içmenin yanlış olduğunu bile düşünmek büyük bir ilerlemedir bana göre... Muhakkak bırakacaksın...
Sevgiler...

Bir Dost
10-02-2006, 04:20
Umarım dediğiniz gibi olur arkadaşım yoksa hatun beni bırakacak...

HALDUN YALIMLI
10-02-2006, 16:06
Biz Türk'ler her konuda yorum yapmayı ve ahkam kesmeyi severiz ama BAŞARI VE BAŞARISIZLIK ile ilgili hç yorum yapmamışız. Demek ki biz çok başarılı bir milletiz. Bu konuda bir Türk olarak ben yorum yapayım.

AMACINA ULAŞMAK İSTEDİĞİN ŞEYDE, VARMAYI DÜŞÜNDÜĞÜN SON NOKTA BAŞARI İSE, BAŞARISIZLIK KAÇINILMAZ OLUR.

HALDUN YALIMLI

HALDUN YALIMLI
22-02-2006, 00:47
Ne o ya kankalar cevap yazmadınız, yorum yapmadınız. yorumlarınızı, cevaplarınızı bekliyorum ;)

katiti
22-02-2006, 02:59
halduuun, balık işlerini bırakıp felsefeye mi takılmaya başladın ;) :D

aslında dediğin doğru, yaptığın işi en iyi şekilde yapmaya çalıştığında başarı kendiliğinden gelecektir zaten.

balıkcı
22-02-2006, 03:28
Yapmış olduğun işte başarılı yada başarısız olmak önemli değil önemli olan o işe başlamaktır ve devam etmektir,başlamış olmak zaten başarıdır başarıyıda getirecektir zamanla önemli olan azimle devam etmektir.
bence başarının sırrı azimdir.

uzman
22-02-2006, 07:24
Biz Türk'ler her konuda yorum yapmayı ve ahkam kesmeyi severiz ama BAŞARI VE BAŞARISIZLIK ile ilgili hç yorum yapmamışız. Demek ki biz çok başarılı bir milletiz. Bu konuda bir Türk olarak ben yorum yapayım.

AMACINA ULAŞMAK İSTEDİĞİN ŞEYDE, VARMAYI DÜŞÜNDÜĞÜN SON NOKTA BAŞARI İSE, BAŞARISIZLIK KAÇINILMAZ OLUR.

HALDUN YALIMLI

Gerçekten öyleyiz...
Oldukça başarılıyız. Bu sözümü şoven bir söylem olarak ortaya atmadığım için öyle kabul etmemenizi rica ediyorum. Dünyada kaç millet, Türk Milleti kadar ortak kaderi paylaşmış ve de sonuçta başarılı olmuştur. Bazı kişilerden çok duyduğum (bana göre yanlış) bir sözü hatırlatarak devam etmek isterim.... "Amerikan ve Türk filmlerinde mutlaka bayrak görürsünüz... Çünkü biz ve Amerikalılar şoven milletleriz..."
Yokkk... Aslında bu yargıda hatalı bir yan var... Biz Türkler şoven değiliz, çünkü yenilgilerimizi değil kahramanlıklarımızı ve yaptıklarımızı yansıtan filmlerde Şanlı bayrağımızı dalgalandırırız. Diğerleri... Diğerleri hakkında yorum yapmayacağım. Rambo filmlerine bakmak yeter sanırım... Bu onların sorunu...
Son söz olarak sevgili Haldun;
Başarı ve başarısızlık bir çubuğun iki ucu olarak düşünüldüğünde, senin yazdığın söz çok doğru... Fakat sence bir çubuk iki uçtan mı ibarettir? Ortası olamaz mı?
Saygılarımla....

HALDUN YALIMLI
22-02-2006, 15:36
Bulunduğumuz nokta sence neresi :soru:

uzman
23-02-2006, 02:38
Bulunduğumuz nokta sence neresi :soru:

Sevgili Haldun;

İyimser, dünyanın en güzel yerinde yaşadığına inanır. Kötümserse, iyimserin sözünün doğruluğundan korkar. Fletcher Christian

Sözü ile başlamak istiyorum sorunuzu yanıtlamaya... Tabii ki bu sözü söyleyen bir Türk değil... Olmasa ne olur? Bence hiçbirşey... Doğrular evrenseldir...

İşte, iyimser olmamızın gerektiğini gösteren bir İngiliz sözü;

April showers bring May flowers. (Nisan yağmurları Mayıs çiçeklerini getirir...)

Gelelim sorunuzu yanıtlamaya....

Bir ucu başarı bir ucu başarısızlık olan yolun illa ki iki ucundan birinde olmamız gerekmez... Bizler (herbirimiz) bu yolun değişik yerelerindeyiz... Herbirimiz hatasız, saf, arınmış, başarı abidesi gibi sıfatları taşıyamayacak kadar insan olduğumuza göre BAŞARI ucunda bulunamayız. Yani bana göre mutlak başarı yoktur. Başarısızlık de aynen böyledir. Gene hiçbirimiz, lanet, cani, başarısızlık abidesi olmadığımıza göre de BAŞARISIZLIK ucunda değiliz... Eee, bu durumda başarı gibi başarısızlık da mutlak olmayıp göreceli bir kavramdır.
Türk insanları olarak, çalışmayı seviyor muyuz? Ya da başarı ucuna erişmek için neler yapıyoruz? sorularını çağrıştıran sizin sorunuzun da mutlak bir cevabı yok. Herkes buna kendine göre bir cevap verebilir....
Benim cevabım ise ORTALARDAYIZ.... olabilir... :(

Son olarak birkaç Türk atasözü gerekli oldu sanırım bu sözlerimi destekleyen.. :D

Zararın neresinden dönülse kârdır.

Eşek ölür semeri kalır; insan ölür eseri kalır.

Karga kekliği taklit edeyim derken, kendi yürüyüşünü unutmuş.

Akılları pazara çıkarmışlar, herkes kendi aklını beğenmiş.

Bu da güzel bir söz... Çok sevdiğim için ekledim. Konuyla ilgili değil... :)
İnsan, “ne ise o olma”yı reddeden tek yaratıktır. Albert Camus

HALDUN YALIMLI
23-02-2006, 16:33
Konuyu fazla dağıtmaya gerek yok; Bu BAŞARI ve BAŞARISIZLIK konusunun tartışma ortamı önemli neye göre BAŞARI yada BAŞARISIZLIK.Konu somut sonuçlaramı dayalı yada soyut sonuçlaramı yani 2+2=4 BAŞARILI, 2+2 =3 BAŞARISIZ. "Annesi ölen arkadaşımı teselli ettim ağlamayı kesti." BAŞARILI. "Annesi ölen arkadaşımı teselli ettim ağlamaya devam etti." BAŞARISIZ. Hayatta herşey 2 ihtimallidir bazı insanlara göre. İyi-kötü, güzel-çirkin, acı-tatlı, başarılı-başarısız, artı-eksi gibi. Mutlak sonuç isteyen insanlar bu sınıfta yer alırlar ve hayatta herşeyi bir sonuca bağlamak isterler. Bağladıkları nokta olumlu ise BAŞARILI sayarlar, olumsuz ise BAŞARISIZ sayılır.
Eğer konuşulan BAŞARI ve BAŞARISIZLIK somut kavramları içeriyorsa,BAŞARI VE BAŞARISIZLIK benim için iki ucu oluşturan bir düzlemden ibarettir.
Eğer konuşulan BAŞARI ve BAŞARISIZLIK soyut kavramları içeriyorsa,BAŞARI VE BAŞARISIZLIK benim için iki ucu oluşturan bir düzlemin her noktasında yer alabilmekten ibarettir.SAYGILARIMLA

uzman
23-02-2006, 23:48
Konuyu fazla dağıtmaya gerek yok; Bu BAŞARI ve BAŞARISIZLIK konusunun tartışma ortamı önemli neye göre BAŞARI yada BAŞARISIZLIK.Konu somut sonuçlaramı dayalı yada soyut sonuçlaramı yani 2+2=4 BAŞARILI, 2+2 =3 BAŞARISIZ. "Annesi ölen arkadaşımı teselli ettim ağlamayı kesti." BAŞARILI. "Annesi ölen arkadaşımı teselli ettim ağlamaya devam etti." BAŞARISIZ. Hayatta herşey 2 ihtimallidir bazı insanlara göre. İyi-kötü, güzel-çirkin, acı-tatlı, başarılı-başarısız, artı-eksi gibi. Mutlak sonuç isteyen insanlar bu sınıfta yer alırlar ve hayatta herşeyi bir sonuca bağlamak isterler. Bağladıkları nokta olumlu ise BAŞARILI sayarlar, olumsuz ise BAŞARISIZ sayılır.
Eğer konuşulan BAŞARI ve BAŞARISIZLIK somut kavramları içeriyorsa,BAŞARI VE BAŞARISIZLIK benim için iki ucu oluşturan bir düzlemden ibarettir.
Eğer konuşulan BAŞARI ve BAŞARISIZLIK soyut kavramları içeriyorsa,BAŞARI VE BAŞARISIZLIK benim için iki ucu oluşturan bir düzlemin her noktasında yer alabilmekten ibarettir.SAYGILARIMLA

Üstadım,
Yazınızın son iki paragrafı konuyu çok güzel özetlemiş... Kutlarım. :helal: Sanırım, ifade yeteneğimin eksikliği lafı uzatmama sebep oldu.
Bu sözlerin her kelimesine katılıyorum.
Saygılarımla...

HALDUN YALIMLI
24-02-2006, 00:20
Üstadım,
Yazınızın son iki paragrafı konuyu çok güzel özetlemiş... Kutlarım. :helal: Sanırım, ifade yeteneğimin eksikliği lafı uzatmama sebep oldu.
Bu sözlerin her kelimesine katılıyorum.
Saygılarımla...

Rica ederim, talihsizlik bu konu GEYİK kısmında yer alıyor. SAYGLARIMLA