PDA

Tüm Versiyonu Göster : Gelecekte T.C Kimlik Numaraları ile Ne İşe Yarayacak ? ?

Necati ARAT
04-05-2011, 07:45
10 YIL SONRA BİR PİZZA SİPARİŞİ...

Operatör: Merhaba Pizza xxx'i aradığınız için teşekkürler.

Müşteri: Merhaba, sipariş verebilir miyim..?

Operatör : Evet... siz... Bay Mehmet Selami'siniz ve Kadıköy'deki evinizden arıyorsunuz. Ev numaranız 216-xxx 61 62, ofisiniz 216-xxx 70 80 ve mobil telefonunuz 05xx 201 25 25...

Müşteri: Bütün numaralarımı nereden biliyorsunuz?

Operatör : Sisteme bağlıyız efendim.

Müşteri: Hımm.. peki, bir bol sucuklu, pastırmalı, pizza istiyorum...

Operatör : Bu iyi bir fikir değil efendim!

Müşteri: Nasıl yani?

Operatör : Tıbbi kayıtlarınıza göre tansiyonunuz ve kolesterolünüz oldukça yüksek efendim.

Müşteri: Nasıl?... Peki ne almalıyım?

Operatör : Diyet Maydanoz-Brokoli Pizza'mızı deneyin. Seveceksiniz.

Müşteri: Seveceğimden nasıl emin olabilirsiniz ki?
Operatör : Geçen hafta bir kitapçıdan 'May danozun Faydaları' ve 'Brokoli Yemekleri' kitaplarını almıştınız efendim.

Müşteri: Tamam; teslim oluyorum... Ondan bana 3 aile boyu gönderin lütfen.
Ne kadar tutuyor?

Operatör : 6 kişilik aileniz için bu yeterli olacaktır efendim. Toplam 61 YTL.

Müşteri: Kredi kartıyla ödeyebilir miyim?

Operatör : Maalesef nakit ödemeniz gerekecek efendim. Kredi kartınız limitini doldurmuş ve geçen yılın Kasımından beri bankanıza 3720,55 YTL borçlusunuz. Buna aldığınız plazma tv taksitleri de dahil değil üstelik....

Müşteri: Sanırım adamınız buraya gelmeden önce yakındaki bir ATM'den nakit çekmem gerekecek.

Operatör : Yapamazsınız efendim. Kayıtlarınıza göre bugünkü nakit çekme limitiniz olan 1000 YTL'yi doldurmuş durumdasınız.

Müşteri: Önemli değil, siz pizzaları gönderin. Adamınız gelene kadar parayı ayarlarım. Gelmesi ne kadar sürer?

Operatör : Yaklaşık 45 dakika efendim; ama bu kadar beklemek istemiyorsanı z 34 ZVT 666 plakalı motosikletinizle gelip daha kısa sürede buradan kendiniz de alabilirsiniz. ..

Müşteri: Ne!

Operatör : Sistem kayıtlarına göre böyle plakalı bir scooter motosikletiniz var...

Müşteri: *'!^ *%^**%^I7*

Operatör : Sözlerinize dikkat etseniz iyi olur efendim. Unutmayın ki 15 Temmuz 1997'de bir polise hakaretten tutuklanmıştınız...

Müşteri: [Sessizlik.. ]

Operatör : Başka bir isteğiniz var mı efendim?

Müşteri: Yok... Bu arada; reklâmınızdaki 3 şişe bedava kolayı da gönderiyor musunuz?

Operatör : Normal olarak gönderirdik efendim, ama kayıtlarınıza göre siz bir diyabetliksiniz, size Zero Cola gönderiyorum. ..
:D :D :D :D :D :D :D :D

xnode
04-05-2011, 09:01
:D Aynen böyle.. Kayıt altındalığın dur durağı maalesef yok. Cep telefonları, Kreid kartları, Internet abonelikleri vs.. Her yerde kişisel bilgiler dolaşıyor..

Kamil ESEN
04-05-2011, 12:45
Güzel bir örnek olmuş.Ama bu kadar kayıt altında olmanın dürüstler açısından çok fazla sakıncası yokken,sahtekarlara hem zararı,hem iş imkanı olacak gibi.:P

Hasan BALIKÇI
04-05-2011, 17:19
Kamil biladerim güzel demiş.;)gayrimeşru işlerle uğraşanlar düşünsün:D
necati kardeim paylaşım güzel;)böyle bilgileri sunuyorsun eee nede olsa bakkalcısın kardeeeeeeş:D:D:D

xnode
04-05-2011, 17:40
Üstad; kişisel bilgilerin gizliliği konusu esas olarak çok önemli bir konudur. Çünkü suistimale çok açık bir durumdan bahsediyorum. Alnı açık olanın korkacağı birşey yokturun ötesinde; bilgisi paylaşılan şahsın değil, o bilgiyi kullanacak farklı/kötü niyetli kimselerin varlığı ile ilgili bir problem sözkonusu. Sözgelimi bir seri katil kişisel veri bankasından sizin tüm eğilimlerinizi veya adres/kimlik vs. gibi özel bilgilerinizi tespit ederek zarar verebilir. Nitelikli dolandırıcılık ile ilgili konular da keza böyle. Örneğin Hitler döneminde Almanya'da Yehudi'ler, yazılı veri bankalarından elde edilen adres tespit sistemi ile fişlendiler ve evlerinin kapılarına kırmızı Davud yıldızı çizilerek belirlendiler. Daha sonra milliyetçi almanlar tarafından katliama maruz kaldılar.. Bahsettiğim örnekler çok ütopik örnekler değil, hergün gazetede okuduğumuz sıradan adli vakaların, akıllı ve kurnaz kişilerce yapılmaya başlandığını düşünürseniz tehlikenin ne denli büyük olduğu anlaşılabilir.

Bu konuda benim 1998'de yaptığım bir röportaj bulunuyor, ki o zamanlar daha kişisel gizlilik ve bilgi paylaşımının bir tehlike olacağından fazla kimsenin haberi dahi yoktu..

Konu çok önemli, özellikle internet üyeliklerimizde, kimlik numarası, ehliyet, pasaport, özel bilgiler, adres, telefon vs. gibi unique bilgileri vermemek gerekiyor mümkün olduğunca..

Saygılar.