PDA

Tüm Versiyonu Göster : Rina Balığı

Bir Dost
11-02-2006, 04:09
Vatoz'a benzeyen Rina'nın göğüs yüzgeçleri,Vatoz'a göre daha gelişmiştir.Sırtı koyu gri,kısmen kahverengidir;kirli sarı benekleri vardır.Uzun kamçı kuyruğunda testere gibi dişli 1-2 zehirli diken bulunur.Oltaya vurduğu zaman,iğneyi çıkartırken balığın kuyruk darbelerinden sakınmak gerekir.
Rina'nın boyu yaklaşık 1,5 metreye kadar ulaşırsa da kıyılara küçük boyda olanlar yaklaşır

aserkansatı
11-02-2006, 04:32
Sevgili Can rina balığı aynı zamanda tırpana balığıdır zaten.Tırpana balığı da bu sayfalarda mevcuttur.Ben linkini vereyim de oraya eklensin...

[Only Registered Users Can See Links]

Bir Dost
11-02-2006, 04:47
kardeş iyide nasıl ekleyeceğimi söyle ben bu işten anlamam

Seko familya aynı fakat tür farklıdır Taygun Raja batis türünü yani iğnesiz olanı vermişki bu bemin verdiğim tür iğneniler kısmına giriyor Rina nın karşılığı Dasyatidae'dir yani familya farklıdır
aynı familyada raji formes ve dasyatis pastinaca türleri yaşar bunun haricinde bundan başka tür yok tabi bu kaynaklara göre

aserkansatı
11-02-2006, 05:57
kardeş iyide nasıl ekleyeceğimi söyle ben bu işten anlamam

Seko familya aynı fakat tür farklıdır Taygun Raja batis türünü yani iğnesiz olanı vermişki bu bemin verdiğim tür iğneniler kısmına giriyor Rina nın karşılığı Dasyatidae'dir yani familya farklıdır
aynı familyada raji formes ve dasyatis pastinaca türleri yaşar bunun haricinde bundan başka tür yok tabi bu kaynaklara göre
Şimdi burada alt türlere falan girersek çıkamayız sevgli Can.Sonuçta tırpana balığı ve rina balığı aynı balıktır...Yayın balığının da alt türleri var,mercanın da, trakonyanın da.Taygun iğnesizini vermiş diyorsun ama tırpana iğneli ve zehirli bir balıktır...Hatta İzmir dolaylarında çiçina veya çuçuna olarak anılır.Yaşadığı bölgelere göre alt türlere ayrılır.
Bu arada bir yanlışını da düzelteyim, raja batis türü dikenlidir...

[Only Registered Users Can See Links]

Bir Dost
12-02-2006, 01:20
Olmazzzz adamım millet muhabbetten tırı vırı işlerden balık sitesinde balıkları unuttu burda alt türleride yazacaz üstleride senin anlayacağın adamım bu konunun altından girecez üstündün çıkacaz Sevgili kardeşim ..En azından bu site bunu gerektiriyor yanılımıyormuyum???

rüzgar2
12-02-2006, 01:34
O unutan milletten biri olarak sana cevap vermek isterdim ama ortamı yine germeye hiç gerek yok...Bu konuyla ilgili sıkıntın varsa(tırıvırı işler) özelden yaz cevaplayım balıkçı arkadaşım....

Bir Dost
12-02-2006, 03:37
Offff Offff yine gitti güzelim başlığın altı cevap vermesem; Sami abi,, Bu hakkımı kullanmak istiyorum

svelto69
12-02-2006, 05:21
arkadaşlar, sitedeki tüm yazıları okuyorum ama bazı arkadaşlar yorumlarında ve yazılarında dozu aşıyolar heralde, bence biraz daha dikkat edip tartarak yazmak gerekiyo, sami kardeşimde bu konuda oldukça temkinli ayrıca adamım kelimesini sevmem sekodanda cevap bekliyorum bu konuda...

aserkansatı
12-02-2006, 05:25
Offff Offff yine gitti güzelim başlığın altı cevap vermesem; Sami abi,, Bu hakkımı kullanmak istiyorum

Aslında bu sitede en iyi anlaşacak iki insansınız ama tek sorun birbirnizi tanımıyorsunuz.Neyse zamanla tanırsınız ve iyi anlaşırsınız çünkü ben ikinizi de tanıyorum...

rüzgar2
12-02-2006, 06:22
Aslında bu sitede en iyi anlaşacak iki insansınız ama tek sorun birbirnizi tanımıyorsunuz.Neyse zamanla tanırsınız ve iyi anlaşırsınız çünkü ben ikinizi de tanıyorum...
İyi tanımışsın Seko..Gerçekten yanlış anlaşılma ve anlamadan başka birşey değilmiş...sveltop arkadaşımda sonunda mesaj yazabilmiş...Çatal karam benim... :ninja:

GevrekLevrek:)
11-08-2007, 23:34
Arkadaslar, bu balığın 500 kg ma kadar cıkabildigini ve profesyonel balıkcıların 1numaralı korkusu oldugunu biliyormuydunuz? Ben bilmiyordum ama Gökceada seyahatimde ogrendim. Bu balıgı ayrıca öldürmeside çok zormus. Birkac balıkcı bir cok kez küreklerle bu balığı öldüresiye dövdüklerini ( ki bu ne kadar korktuklarını gösteriyor ) ama yinede öldüremediklerini söyledi. Arkadaşlar, genelde kücükleri kıyılara kadar yaklaşiyor ama bu büyüklerininde kıyıya gelmedigi anlamına gelmiyor. Ben ordayken yaşli bir balıkcı ( bu adamdan sonra tekrar bahsedicegim ) 1,20 mm misinayla, bir zoka ve kalamar ile kocaman bir balık taktı (kıyıdan, gece.) Maalesef kıyıya cekemedi ( kamış yok, hersey elle.) Bayagı bir süre ugrasip balıgı nafile yormaya calıstı ama durduramadı. 500 m misina gitti ve hatta ek yapıldı. En sonunda 5 kişi ne olursa olsun deyip asıldı (ben dahil.) Ben ABD de cok samon yakaladım ve buyuk balıgı cekmenin ne kadar zor oldugunu biliyorum. Sanki bir beton yıgını kamısa carpmış gibi olur. Ama arkadaslar bu oyle boyle bir sey degildi!!! 5 kişi asılıyor ama balık gık demiyor ve hala misina gidiyor. Yan gitmek yok, tek istikamet o da açiğa dogru. En sonunda kaptan bunun rina balığı olduğuna kanaat getirdi ve herkes besmele çekip hikayeler anlatmaya başladı, bu arada da zaten 1,20 lik celik gibi misinayı kesti attı. Misinayı cektiğimizde ucundaki kesigin tırtıklı oldugunu gorduk, sanki bir testereyle kesilmiş gibi. Güzel bir maceraydı ama eğer o balık gercekden rina balığı idiyse sonu iyi bitmeyebilirdi....Belkide akya idi ama akya olsaydı mutlaka cekerdik onu kıyıya. En azından ben oyle dusunuyorum.

ünalmusa
09-10-2007, 17:05
bilgiler için teşekkürler eline saglık işime yarayacak bu bilgiler ;)