PDA

Tüm Versiyonu Göster : Yeni balık tutkunlarına yardım...

rkacar
28-05-2011, 10:27
Balık olayına gönül vermiş tecrübeli abilerimiz yada kardeşlerimizin yeni bu işe gönül vermiş yada denemek isteyen arkadaşların malzeme alırken nelere dikkat etmesi nerelerden almalı hangi markalardan almalı gibi konularda yardımcı olmaları için bi konu açılsa başlık açılsa iyi olur diye düşünüyorum.
örnek olarak ben ilk oltamı alırken fırsatçı bir balık malzemecisine denk geldiğimden dolayı yaksalık 50 liraya alabileceğim malzemeyi 2 katından fazla fiyata satın almıstım.
başka arkadaşların bu tarz durumlara düşmemesi ve balık olayında en baştan soğumaması açısından yararı olur diye düşünüyorum...

Anıl ÜNALAN
28-05-2011, 11:27
Bu tarz konuları soru cevap olarak yanıtlamak daha güzel olur. Çünkü çok çeşit av şekli vardır ve av çeşitlerinin takımları farklıdır. Mesela kyııdan çapari yapacak kişiye önereceğimiz kamış ve makinayla uzak atış yapacağımız 100-200 gram atarlı bi kamışı kıyaslayamayız. At-çek yapılacak bir makina-kamışla ise diğer avlar yapılamayacağından sadece tek bir yönde bilgi vermiş olacağız. Tatlı suda büyük bir handikap ama 2 yerde de kullanabilecek takımlar açısından birbirine en yakın takımları bu kulvarda oluşturabiliriz.
Yani söylemek istediğim ben kıyıdan çupra avcılığı yapacağım atış gerçekleştirmem gereken mesafe 60-100 arası ve 60-70 gram kurşun kullanacağım diye sorulursa eğer kamış, makina önerileri çok düzgün bir şekilde olacaktır. Alınan takımdan ise çok fazla verim alınacaktır ;)
Saygılarımla :)
Görüşmek üzere.

rkacar
28-05-2011, 15:47
Bu tarz konuları soru cevap olarak yanıtlamak daha güzel olur. Çünkü çok çeşit av şekli vardır ve av çeşitlerinin takımları farklıdır. Mesela kyııdan çapari yapacak kişiye önereceğimiz kamış ve makinayla uzak atış yapacağımız 100-200 gram atarlı bi kamışı kıyaslayamayız. At-çek yapılacak bir makina-kamışla ise diğer avlar yapılamayacağından sadece tek bir yönde bilgi vermiş olacağız. Tatlı suda büyük bir handikap ama 2 yerde de kullanabilecek takımlar açısından birbirine en yakın takımları bu kulvarda oluşturabiliriz.
Yani söylemek istediğim ben kıyıdan çupra avcılığı yapacağım atış gerçekleştirmem gereken mesafe 60-100 arası ve 60-70 gram kurşun kullanacağım diye sorulursa eğer kamış, makina önerileri çok düzgün bir şekilde olacaktır. Alınan takımdan ise çok fazla verim alınacaktır ;)
Saygılarımla :)
Görüşmek üzere.

ilgin için tşk. ederim anıl krdsm. demek istediğim de tam bu işte. bu tarz bilgilerin yani hangi tür balık hangi tür olta takımlarıyla kullanılabilir gibilerinden. o konu başlığı altında da soranlara konu hakkında yardımcı olunurdu. ancak tabi soru cevap daha faydalı olur diyorsanız problem değil benim ki sadece bi öneri :D

Halil İplikçi
28-05-2011, 18:13
ramazanım sana işgüzar bir malzemecinin sattığı o sarı ip misina (pardon çamaşır ipi )açtırdı herhalde bu konuyu..:P şaka şaka o kadar haklısın ki eminim üstad
mazhar biraderim de bir şayler yazacaktır geçende buna benzer bir konuyu
gündeme getirmişti

rkacar
28-05-2011, 18:16
ramazanım sana işgüzar bir malzemecinin sattığı o sarı ip misina (pardon çamaşır ipi )açtırdı herhalde bu konuyu..:P şaka şaka o kadar haklısın ki eminim üstad
mazhar biraderim de bir şayler yazacaktır geçende buna benzer bir konuyu
gündeme getirmişti

ahahaha halil abi unutmamşsın vallahi :D :D :D ama o çamaşır ipi de unutulacak gibi değil hani :D :D :D

ben benim gibi bu işten yeterli derecede anlamayan insanları kandırmasınlar diye düşündüm abi. biz yedik kazıgı başkası yemesin amaç o :D :D :D

tigerson
28-05-2011, 19:33
çok doğru söylemişsin ramazan kardeşim,bende ilk deniz avı için malzeme takım taklavat almaya gittiğimde Jig takımı toparlayıp hesap çıkarmışlardı,:D:D:D emeklemeden koşturacaklardı:D taki rastgelsin.org la tanışıncaya dek :) tecrübeleri ve yardımlarını içtenlikle sunan mashar abim,hasan abim,necati abim,halil abim,ali rıza abim,ayrıca anıl ve övünç kardeşlerime çok teşekkür ederim,şimdi malzeme alışverişi keyife dönüştü benim için:rolleyes:

( ayrıca ramazan teşbihte hata olmaz demişler,:P Halil abi koptum resmen süperdi, çamaşır ipi ahahahahaa :D:D:D )

mazhar üzümcü
28-05-2011, 22:18
ramazan derdini anladım kendim kullandığımdan örnek vererek sana yardımcı olayım.captan 1525 3.60mt lik teleslopik surf,spro 460 yedek kafalı sörf makara, makarada sarılı power line nın 0.28 ,10.4 kg çekerli misina 60 ve 75 gr kurşun,mustad ve muadili 496.2,1,1\0,2\0 iğneler.bunlar çipura ve diğer dip balıkları için. levrek avında at çek için okuma salina 2.10 mt 10.40 atarlı spin kamış,shimano 4000 fb yedek kafalı üzerinde ez marka yeşil renk 0.17 ip misina ve ucuna silikon veya değişik boyda ve renkte rapalalar kullanıyorum ayrıca 4 adet 0.35 p.line sarılı kasnakla yemli levrek bırakma yapıyorum.tekne ile gidersemde 1.65 cm lik tekne kamışı ve 2 adet kasnak 0.28i yanıma alıyorum.umarım faydalı olmuşumdur sevgilerimle

rkacar
29-05-2011, 10:14
ramazan derdini anladım kendim kullandığımdan örnek vererek sana yardımcı olayım.captan 1525 3.60mt lik teleslopik surf,spro 460 yedek kafalı sörf makara, makarada sarılı power line nın 0.28 ,10.4 kg çekerli misina 60 ve 75 gr kurşun,mustad ve muadili 496.2,1,1\0,2\0 iğneler.bunlar çipura ve diğer dip balıkları için. levrek avında at çek için okuma salina 2.10 mt 10.40 atarlı spin kamış,shimano 4000 fb yedek kafalı üzerinde ez marka yeşil renk 0.17 ip misina ve ucuna silikon veya değişik boyda ve renkte rapalalar kullanıyorum ayrıca 4 adet 0.35 p.line sarılı kasnakla yemli levrek bırakma yapıyorum.tekne ile gidersemde 1.65 cm lik tekne kamışı ve 2 adet kasnak 0.28i yanıma alıyorum.umarım faydalı olmuşumdur sevgilerimle

tşk ederim mazhar abi fayda ne kelime :D :D :D ilaç ilaç :D

OKANIL
23-08-2011, 12:37
güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler