PDA

Tüm Versiyonu Göster : canlı yem ile Levrek avı

arm59
18-02-2006, 22:11
Selamlar foruma yeni üye oldum. Olta balıkçılığı tutkunuyum (hastası değil) çünkü hastalık iyi olabilir tutku asla bitmez.Meram genellikle Marmarada Tekirdağ ın Şarköy ilçesinde sahilleridir. favorim levrek,mırmır paylaşmak istediğim canlı yem ile levrek hangi canlı yemleri önerirsiniz?

hijacker54
18-02-2006, 22:23
arkadaşım hoş geldin bende okadar ii bilmiyorum o konuda?

Taygun KOCABIYIK
18-02-2006, 23:13
İlk önce aramıza hoşgeldiniz demek istiyorum.

Levrek için en iyi canlı yem kefal yavrusu yani gamittir.
Bunun yanında ısparoz,kayabalığı türleride iş görür.
iğneye takma konusunda ise önericeğim tek şey balığın hayati organlarından değil kaba et diye tabir ettiğimiz bölgelerinden takmak olucak.
Benim söyleyeceklerim bu kadar eminimki üstadlar daha güzel bilgiler vericektir bu konu hakkında.
Saygılarımla
Ratgelsin

arm59
19-02-2006, 00:47
imbat kardeş seni sanıyorsam zıpkıncı.com dan tanıyorum. Gamit konusunda çok methini duydum fakat şahsen gamiti canlı yem olarak tecrübe etmedim.Bir defa denedim o akşamda hiç levrek görünmüyordu gamitlerin randımanını ölçemedim. İspari aynısı oldu. levreğin olduğu geceye denk gelemedim.

Taygun KOCABIYIK
19-02-2006, 01:27
imbat kardeş seni sanıyorsam zıpkıncı.com dan tanıyorum. Gamit konusunda çok methini duydum fakat şahsen gamiti canlı yem olarak tecrübe etmedim.Bir defa denedim o akşamda hiç levrek görünmüyordu gamitlerin randımanını ölçemedim. İspari aynısı oldu. levreğin olduğu geceye denk gelemedim.
evet ordada yazı yazıyorum.
kullanacağınız takımı yakın süre içinde çizip yollayım belkide uyguladığınız yöntem çalışmıyor olabilir. değişik şekiller değişik yemler denemekte fayda olucağıana inanıyorum.

arm59
20-02-2006, 22:32
Gamitlarin boyları sanıyorsam 6-7 cm. olmalı,ispari herhalde o bolylarda yemlik olabilir.Kayabalığında kovyoz diye tabir edilen sarı renklisi levrek için canlı yem olarak kullanılırsa iyi olur. Bu sarı kaya balığının resmi olan varmı tam olarak neye benzi
yor

HALDUN YALIMLI
21-02-2006, 00:50
Armağan abi aramıza hoşgeldin; Genelde Levrek gamit, isparoz, yerine göre diğer yerel balıklar ile beslenir. İzmir ve çevresinde genel olarak isparoz, sardalya ve gamit ile iyi av verir dönem dönem borukurdu ilede avlanır. Avlandığın bölge ve takım konusunda bilgi sahibi değilim bu sebeple kendi bilgilerimi aktarayım sen buradan uyarlamalar yaparsın abi.

Kullanacağın canlı yemleri iğneye takarken ensesinden, sırtından veya kuyruğundan takmakta fayda var hem yem uzun süre canlı kalır hemde avı cezbeder. Sardalya yem olacaksa kurşunlu takımdada aynı canlı yem gibi takılır. Yada dip kıbrısına sarılarakta kullanılır.
Bir seçenekte kıyıdan at-çek ve ya teneden sırtı çekilmek şeklindede avlanılablinir. Ne diyelim rastgelsi.SAYGILARIMLA

levrek
21-02-2006, 03:20
Haldun arkadaşıma ilaveten şunları söylemek isterim,levrek genelde avının baş kısmından saldırır,bu yüzden iğneyi yem olacak balığın alt dudağından üst dudağına doğru geçecek şekilde geçirilmesinde fayda vardır.Ayrıca üst dudaktan çıkan kanca ucuna 5 kuruş büyüklüğünde merkezinden bir mika parçası geçirilirse,av balığın panik halinde kancadan kurtulma şansını da azalacaktır,sevgilerimle

arm59
22-02-2006, 04:03
peki mika takınca levrek iğneden kurtulmazmı onun yerine hırsızlı iğne taksak birini gamitin alt çenesinden diğer iğneyi kuyruğunun 1 cm gerisinden taksak bence daha iyi levrek ister kuyruktan isterse yemin kafasından saldırsın her durumda iğneyi yutacaktır.komple yutarsa bence hiç kaçma şansı kalmaz.

Taygun KOCABIYIK
22-02-2006, 04:09
peki mika takınca levrek iğneden kurtulmazmı onun yerine hırsızlı iğne taksak birini gamitin alt çenesinden diğer iğneyi kuyruğunun 1 cm gerisinden taksak bence daha iyi levrek ister kuyruktan isterse yemin kafasından saldırsın her durumda iğneyi yutacaktır.komple yutarsa bence hiç kaçma şansı kalmaz.
oda güzel bir fikir.
kısa süre içinde bir temsili resmini çizip eklerim buraya fikir edinmiş oluruz.

Anıl ÜNALAN
22-02-2006, 04:49
oda güzel bir fikir.
TaGo sende ressam oldun çıktın başımıza :D :deli:

levrek
22-02-2006, 15:09

Armağan Bey, zaten mikanın amaçı kancanın geri kaçmasını engellemektir,garantili olsun diye hırsızlı takımda kullanabilirsiniz tabiki,ama hedef balık levrek, genelde avının baş kısmına yöneleceğinden ben genede sadece dudaklardan geçirin derim.
Palamut,tombik canlı bırakmalarda ise tarif ettiğiniz hırsızlı takım daha verimli olacaktır,sevgilerimle

arm59
22-02-2006, 21:06
ama ne olursa olsun levrek için en iyi yem canlı yem çünkü teke,sülünez,boru kurdu takarsanız diğer balıklar kefal,istavrit,gümüş,ispari,mırmır gibi balıklar emin olunki levrekden daha önce bulup yeminizi bozacaktır.

Anıl ÜNALAN
22-02-2006, 21:23
ama ne olursa olsun levrek için en iyi yem canlı yem çünkü teke,sülünez,boru kurdu takarsanız diğer balıklar kefal,istavrit,gümüş,ispari,mırmır gibi balıklar emin olunki levrekden daha önce bulup yeminizi bozacaktır.
Ayrıca levreğin genel yemi canlı balıktır gidip sülünez yemez herhalde :D

arm59
22-02-2006, 21:29
sülünez ile yakalanan levrek gördüm

Anıl ÜNALAN
22-02-2006, 21:36
Abi tutulur tutulmasına niye tutulmasın aç kalınca herşeyi yer ama genel yemi olan balığı gördümü daha bi ilgile saldırır öle değilmi? :soru:

arm59
22-02-2006, 21:50
levrek herzaman için ya çok usta olacaksın yada çok acemi olacaksın sülünezle yakalayan çok acemiydi (kendisi arkadaşım) acemi olan ne takarsa taksın levrek onun oltasına mıknatıs gibi gidiyor.

Taygun KOCABIYIK
23-02-2006, 01:12
levrek herzaman için ya çok usta olacaksın yada çok acemi olacaksın sülünezle yakalayan çok acemiydi (kendisi arkadaşım) acemi olan ne takarsa taksın levrek onun oltasına mıknatıs gibi gidiyor.
Çok doğru bunun örneklerini say say bitmez.

arm59
25-02-2006, 03:52
Antalya da 1982 yılında lara plajında ciğer ile levrek (Gece avı) yakalayan görmüştüm bu ciğer veya kuzu bağırsağı gibi yemlerle levrek yakalayan veya duyan arkadaşlar varmı?

aserkansatı
25-02-2006, 04:27
Sülünez ile yakalanan levrek olması çok doğal...Boru kurduna bile gelen hayvan,sülüneze de gelir elbette...İsparoz oltasına atlayıp yakalanan levrek bile gördüm.Önemli olan nasipli bir günde olmak ve balığın açlıktan gözünün dönmüş olması...

ilhanmania
09-03-2006, 23:14
ben çesmede usta bı abıden bu canlı isparazon atılıs seklını sırttan bır ıgne ve sanırım bır kulaç ustte bır mantarla attıgını gordum..tum canlı yemlerde bu taktıgımı uygulıyım siz ne dersiniz...

katiti
10-03-2006, 00:13
Çağdaş bu yöntemle balığın orta sularda kalmasını sağlarsın, dipte bir yerlere takılma olasılığı azalır. ama kötü tarafı balık daha çabuk çatlayacağı için canlı kalma süresi azalır.

buna benzer olarak daha önce Erol Abi (levrek) tarafından verilmiş bir sistem vardı. onu bulursan o tarz bir sistem daha iyi işler bence bırakmalarda...

mufi
10-03-2006, 13:37
arkadaşlar levreğin canlı yem yöntemlerinize katılıyorum.. ama her zaman şunu akıldan çıkartmayınki avlanacagınız bölgedeki levrekler o bölgede hangi (yem) balıgı çok buluyorsa onu yem olarak kullanmak lazım...birde sanırım aç bir levrek hareket halindeki ekmek hamuruna bile atlıyor. ben defalarca tuttum.. çok iri olmamsına ragmen gelmişti.
kefal avında benim yöntemle avlanırken tek iğne az sıkılmış ekmeği çok yavaş çekerken.
aklımda kalanları yazıyorum...zargana+levrek+çipura+hanoz(yavru)+kup ez +sarpagibi balıkları çok tuttum..

ilhanmania
12-03-2006, 06:29
Çağdaş bu yöntemle balığın orta sularda kalmasını sağlarsın, dipte bir yerlere takılma olasılığı azalır. ama kötü tarafı balık daha çabuk çatlayacağı için canlı kalma süresi azalır.

buna benzer olarak daha önce Erol Abi (levrek) tarafından verilmiş bir sistem vardı. onu bulursan o tarz bir sistem daha iyi işler bence bırakmalarda...

katiti attıımız yer ztn çok kayalık benım için mantarlı yontem ideal sanırım..ama yemle mesafesi ne kadar olcak???1-2 kulaç die okumustum bi yerde ama...

katiti
12-03-2006, 07:22
Benim söz ettiğim yöntem de şamandıralı bir sistem ama balığın şamandıra tarafından çok zorlanmadan hareket edebilmesini sağlıyor.

bırakacağın kalama mesafesi de derinliğe bağlı. balığın taş altına kaçmasına fırsat vermeyecek kadar derinlik bıraksan yeterli sanırım...

Taygun KOCABIYIK
12-03-2006, 21:17
Rüzgarı arkadan alan bir yer bulursan selim abinin balonlu bir sistemi var onu dene derim.

ilhanmania
13-03-2006, 02:34
Benim söz ettiğim yöntem de şamandıralı bir sistem ama balığın şamandıra tarafından çok zorlanmadan hareket edebilmesini sağlıyor.

bırakacağın kalama mesafesi de derinliğe bağlı. balığın taş altına kaçmasına fırsat vermeyecek kadar derinlik bıraksan yeterli sanırım...

katiti bu sistemi bana link verebilirmisin???

katiti
13-03-2006, 05:58
Linki bulamadım ama elimden geldiğince çizmeye çalıştım, umarım becerebilmişimdir...

Not: fırdöndü bedene bağlanmış değil, halkasından geçirilmiş durumdadır, yani aşağı-yukarı hareketlidir.

ilhanmania
13-03-2006, 08:44
yardımın için çok tesekkurler peki kursunu kaçlık kullanıyım ve derınlığı ne kadar yapıım...

katiti
13-03-2006, 16:39
Derinlik avlandığın bölgenin derinliği kadar olur, yani kurşun dibe oturur. Kurşunun ağırlığına gelince; yemlik balığın çok fazla sürükleyip sağa sola taktıramayacağı kadar bir ağırlık yeterli olur. 75-100 g gibi kullanırsan yakalanan büyük balığı yormada da iş görür bence...

ilhanmania
13-03-2006, 20:40
katiti eger kursun dibe oturursa mutlaka takılır hiç kaçışı yok..kayalar gerçekten çok pis,,,baska bır sekılde atmamm lzım...kesınlıkle oltanın havada olması lazım...kursunu degdırmeden dıbe ufak kursun kullansam nası olur...

ilhanmania
13-03-2006, 20:50
işte yerin resimleri abi...

[Only Registered Users Can See Links]

balıkcı
13-03-2006, 21:16
Çağdaş kardeşim suyun derinliğini biliyosan yürüyen şamandıra ile canlı balık atabilirsin böyle bir sistemi pratik bilgilerde bulabilirsin ben bir tatlısu da avlanan biri olarak bu sistemin denizdede iş göreceğini tahmin ediyorum.

ilhanmania
13-03-2006, 21:55
yöntem mantıklı abi saollasın...suyun derınlıgını tam bılmıyorum ama 2 kulaç kadar dıbe bırakabılırım tahmınım bu da sanırım levrek ve akya için yeterli olur..abi bi de olta yapımında daha önce hiç tel kullanmadım tel yerıne mısına baglasam olurmu bırde 2 ıgne balıga çok zarar vermesmi onun yerıne tek igne baglayıp kefale kuyruk kilidi yapsam olurmu sence???

katiti
13-03-2006, 22:10
Çağdaş yer yanılmıyorsam Dalyan. Eğer orasıysa dip yapısını ezbere biliyorum diyebilirim sana ;) :) . Kurşsun dibe değmeyecek şekilde olursa şamandıra sürekli hareket eder rüzgar ve akıntı ile. ama yine de senin tercihin. o tarz bir sistem kullanacaksan ilk yöntem (serbest şamadıra ile) daha kolay olur senin için.

yemi takma konusunda da çeneden geçirirsen daha iyi olur, çünkü levrek önce kafaya saldırır.

arm59
14-03-2006, 00:10
Acaba bu sistemde levrek ürkmezmi? çünkü balığı alınca 5-6 mt. gitmesi gerekiyor. Bu sistemde bana göre 1 veya 2 kulaç levrek yemi alıp gidebilir sonra geri kusar gibi geliyor.

katiti
14-03-2006, 00:24
sistemde yem balığının bağlı olduğu beden sürekli gergin değil, balık hareketli. ayrıca bedenin yukarı-aşağı bir hareketliliği de mevcut. bu iki etken gerekli kalomayı sağlar gibi geliyor bana. tabii beden için yeterli mesafe bırakılması durumunda (ki sanırım avlanılan suya göre 2 kulaç civarı yeterli olur).

balıkcı
14-03-2006, 01:13
İlk önce Mert kardeşimin yapmış olduğu sistem için bir sorum olacak Mert bu sistemde şamandıra sabitmi duruyor suda çünki kurşunu 75-100 gr olabilir demişsin bu ağırlıkta bir kurşun şamandıra sistemi yaparsak o zaman şamandıra ya sabit durur yada en az 100 gr kurşunu taşıması gerek ki o zaman sistem çok ağır ve büyük olur.
ikinci olarak Çağdaş kardeşime şunu söylemek isterim çelik tel sadece dişleri kuvvetli misinayı koparabilecek balıklar için takılır mesela turna yada lüfer gibi.Armağan arkadaşımın sorusuna gelince aslında avlayacağımız balığı tanımak lazım bence levreği en iyi tanıyan içimizde Erol dostum,bu konuda kendisinden bilgi alabiliriz.

ilhanmania
14-03-2006, 01:37
dogru katiti dalyanda avlanıorum...kursun dıbe degerse mutlaka takılır bundan emınım,,bu durumda en mantıklı olta hangısı kullanmam gereken...birde buyuk samandıra levregı urkutmesmı yanı şişe matarı kullanmak mantıklı değilmi..

katiti
14-03-2006, 02:16
Selim Abi sistem benim değil, yanlış hatırlamıyorsam Erol Abi göndermişti böyle birşeyi. evet kurşun şamadırayı sabit tutuyor, ama yem balığı belli bir yarıçap içinde hareketli. böylece avcının geldiğini sezip olmadık yerlere gidemez kanımca. ayrıca çelik tel levrek bırakmasında kullanılabilir, çünkü levreğin de kafasının arkasında keskin bir kısım vardır, misinaya kafa attı mı keser.

Çağdaş yemlik balık şişe mantarını batırıp dibe kaçmaya çalışır, bu da balığın çabuk çatlayıp ölmesine neden olur, canlı bırakmanın anlamı kalmaz. Bu tarz bırakmalarda şamandıra olarak 5 lt'lik pet şişelerin bile kullanıldığını gördüm ben.

ben de Erol Abinin fikirlerini öğrenmek isterim açıkçası ama usta son sözü kendine saklıyor sanırım ;) :D .

ilhanmania
14-03-2006, 02:26
katiti vallahi su yer için hem oltanın takılmayacagı hem av için iyi bir olta çesıdı bulsam çok iyi olacak...yaz için butun hayalim bunun ustune...

balıkcı
14-03-2006, 03:08
Mertciğim çelik tel yerine çok iyi kevlardan yapılmış örgü ipler var bunlarla tatlısuda levrek yani sudak avlıyoruz denizdeki levrek içinde geçerli olabilir bu örgü ipler benim deneyimim yok deniz levreğinde,bende öğrenmek için soruyorum ama daha değişik sistemlerle de av şekilleri bulmalıyız mesela 10-15 gr lık bir şamandıra ile yapacağımız bir sistem hem yem balığını yormaz hemde balık çok gezeceği için levreğin balığı bulmasını daha çok kolaylaştırır denemek lazım denemeden bir şey söylemek yanlış olur diye düşünüyorum balığın çatlamasına gelince bu niçin gerçekleşiyor onu da bilmeli bende canlı balıkla turna avladım terkosta,balığa hiç bir şey olmadı denizde durum değişirmi onu bilemem ama sen diyorsan doğrudur.

katiti
14-03-2006, 03:52
Selim Abi estağfurullah, ben diyorsam doğrudur değil, hep birlikte doğru birşeyler bulmaya çalışıyoruz.

benim tarif ettiğim sistemler bırakma üzerine kuruludur. yani oltayı atar, sonra gider başka işle uğraşır, arada yoklarsınız ya da akşamüstü atar gider sabah toplarsınız. o nedenle de balığın alıp dibe doğru sürüklemeye çalışacağı büyüklükteki şamandıralar balığı daha çok yoracaktır bana göre. tabii kullanılan yem balığının büyüklüğü de önemli.10-15 g'lık şamandıralarla böyle bir sorun zaten olmaz bana göre de, ama o şamandıra da kullanım amacını (balığın dibe, taşların arasına kaçmasını önlemek) sağlamaz gibi geliyor bana.

tatlı su konusunda birşey diyemem, bilmiyorum ama siz turnada canlı balıkla at-çek yapıyorsunuz sanıyorum.

açıkçası ben bugüne kadar bırakmalarda hep şamandırasız sistem kullandım. çok da tercih ettiğim bir yöntem değildir. ben genelde oltanın elimde olmasını severim çünkü :) .

ilhanmania
14-03-2006, 04:07
zaten bende karagoze atarken içeride bol akya ve levrek olduu için bir yandanda boyle bır canlı balık atmak istiyorum..başka turlu levrek yakalamak çok zor,,senelerdir daha iri bir levrek yakalamadım...ama bır turku kafama yatan olta seklı bulamıorum...bu yusden siz usta balıkçlardan yardım ıstıyorum....

balıkcı
14-03-2006, 04:31
Mert kardeşim ben şu yönden sen diyorsan doğrudur dedim çünki sen ve arkadaşlar tahminimce bir çok kere levrek avında bulundunuz benim hiç bir deneyimim yok tabiki kitaplardan ve DVD lerden öğrendiğim bilgiler var ama sadece teori,suda denemişliğim yok deniz levreği ile sistemleri tabiki benden daha iyi bileceksin kardeşim,ben zaten her zaman belirtiyorum deniz avında sitedeki dostlarımdan çok öğreneceğim var.

katiti
14-03-2006, 05:35
Selim Abi keşke senin bize tatlı suda anlattıklarının yüzde birini anlatacak kadar bilgim olsaydı, ama yine de teşekkürler :) ...

zaten bende karagoze atarken içeride bol akya ve levrek olduu için bir yandanda boyle bır canlı balık atmak istiyorum..başka turlu levrek yakalamak çok zor,,senelerdir daha iri bir levrek yakalamadım...ama bır turku kafama yatan olta seklı bulamıorum...bu yusden siz usta balıkçlardan yardım ıstıyorum....

Çağdaş akya ve levrek bolsa bırakmanın yanında yapay balık ya da silikonla at-çek de deneyebilirsin. Ben şimdilik o taraflarda hiç akya ve levreğe rastlamadım (dalarken) ama bu tamamen benim av stilimin yanlış olmasından kaynaklanıyor sanırım. çünkü dip yapısı vs. itibariyle levrek yapması gereken bir yer. bu yaz inşallah daha doğru bir teknikle ben de güzel avlar yapacağım. ayrıca güzel mırmır ve çipura da var arada, aklında olsun...

ilhanmania
14-03-2006, 05:57
ewt abi haklısın gusell çipura mırmır da yapıo...ama ben kafayı levrege taktım bikere :d tam kafama yatıcak uygun bir yöntem bulsam içim rahatlıcak walla...

ilhanmania
14-03-2006, 09:53
aklıma bsy geldi..ben orda aynı sekılde samandıra ve sarma kıbrıs atıodum olta kıyıya gelmıodu...akıntı karsı kıyıya dogru..koy olduu için...yani sadece top zargana şamandırasıyla atsam nasıl olur...

katiti
14-03-2006, 15:32
Çağdaş zaten ilk tarif edilen sabit olmayan şamandıralı sistemde o tarz bir şamandıra kullanılyorsun, olur yani...

ilhanmania
14-03-2006, 19:31
bu tur samandıralardan levrek urkmuo diymi,,yani beyaz top şamamdıra kullansam...

katiti
14-03-2006, 19:41
denemedim ama yeterli kaloma olduktan sonra ürkeceğini sanmam. zaten levrek kurnaz olmasına karşın ürkek bir balık değildir.

HALDUN YALIMLI
14-03-2006, 19:49
Çağdaş kardeş senin avlanmak istediğin yer tam bir takım canavarı, yer olta atmaya elverişli olmadığı ve ağ atmak içinde uydun oladığı için levrek gelip kıyıda avlanıyor ve yatıyor. Bu sebeple yanında bolca yedek malzeme ve hazır takım bulundur. Diğer arkadaşların yazdıklarına ek olarak söylemek istediklerim var ilk önce avlanacağın takım ile başlayayım;
Kurşunsuz takım, misinanın kalınlığı size kalmış ne kadar ince ve sağlam olursa o kadar iyi olur+fırdöndü+iğne. Canlı yemi ya alt dudaktan üst dudağa yada kafanın bitip sırtın başladığı yerden tak ki Mert'in söylediği gibi levrek ilk önce baştan saldırır ve canlı yem çok uzun süre canlı kalır. takımımız hazır yemi taktık var gücümüzle oltayı en uzak noktaya atalım ve :dikkat: oltayı sakın elimizden bırakmayalım :dikkat: . Bunun avantajlarını sıralayım.
1- Ucunda canlı yem olan oltamızın kontrolü bizde olacağı için her dibe hamle yaptığında 1-2 kulaç çekip tekrar bırakırsak canlı yemin hareketleriyle taş altına ve otların arasına saklanmasını engellemiş oluruz.
2- Sırtıcılar ve at-çekçi arkadaşlar bilirler, sırtı çekerken yada at-çek yaparken arada bir olta 1-2 kulaç çekilp bırakılır bu hareket avı kıskandırarak yemin cazibesini arttırmış olur.
3- Balık yakalandı olta elimzde olduğu için ilk andan itibaren kontrol bizde olur.
At-çek şeklinde avlanabileceğin yer olduğu konusunda da seninle fikir alış-verişi yapmıştık bu sebeple link veriyorum.
Bu tarifim en riskli ama derinliği 2 ile 10 metre olan yerlerde iyi sonuçlar aldığım bir sistemdir.Yukarıdaki kurşunsuz takımın hırsızlı versiyonu, oluşumu açıklayayım. Kalınlığı size kalmış misina+35-40 gr hırsız kurşun+fırdöndü+1,5-2 kulaçta bağlı iğne. Yukarıdaki tarifteki gibi takılan canlı yem ve olabildiğince uzağa atılıp yine elde tutularak kontrolü sağlanan canlı yem ve aynı taktikler.
Çağdaş kardeş umarım sorularına buraya yazan tüm arkadaşlarla beraber cevap verebilmişimdir. Hala kafana takılan bir konu varsa mutlaka burada yazmanı rica ediyorum elimizden ve elimden geldiğince yardımcı ve paylaşımcı olalım, Bak tatlısu üstadı Selim abi bile buraya bildiği ve aklına takılan konu ile ilgili yazılar yazmış.SAYGILARIMLA

ilhanmania
14-03-2006, 22:52
abilerim öncelikle tum yardımlarınız için çok saolun...ama bu yer gercekte takım avcısı ve benım sızınde yardımlarınızdan sonra kafamda kurduum sistem şu
beden-şamandıra-yarım kulaç bosluk-gezer kursun-fırdöndu-1,5 kulaç bosluk-canlı yem

samandıra olarakta beyaz zargana topudusunuorum..sizce nasıl bir yöntem??

katiti
14-03-2006, 22:54
Çağdaş iş görür gibi duruyor, sonuçları merakla bekliyoruz...

balıkcı
14-03-2006, 23:15
Bence ideal bir sistem sonucu bende merak ediyorum hadi rastgelsin Çağdaş.

ilhanmania
14-03-2006, 23:38
çok saolun hersey için,,sizi baya yordum sanırım kusura bakmayın...merak işte..inşalllah olumlu sonuçlar verır,,mayıs sonunda av sezonumu açıcam sizi bilgilendırıcem...tekrar hersey için saolun...

ilhanmania
15-03-2006, 06:15
son olarak igne ne kullanıyım abi?? çok buyuk kullanırsam sanırım canlı balıga zarar verir...kaç numara önerırsınıs????

arm59
15-03-2006, 16:29
Levrek Marmarada mayıs ayına kalmaz 27 Mart (Saatler 1 alıncak) levrek gözükür ama en önemlisi kefallere bak kefal varsa levrek onların peşinde olduğu için levrekde oralardadır.

arm59
15-03-2006, 16:30
Levrek için iğne seçimi çok kaliteli olmalı 1 no dan 6 no ya kadar kullanmalısın

balıkcı
15-03-2006, 20:00
Çağdaş bizde(Almanyada) iğne numaraları değişik galiba tam olarak bilmiyorum ama bir yerden duymuştum,onun için herhangi bir numara veremeyeceğim şunu eklemek isterim,yem balığı ne kadar küçük olursa kancanıda ona göre küçült.

ilhanmania
16-03-2006, 00:14
[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

sizce hangisi daha mantıklı...

Taygun KOCABIYIK
16-03-2006, 01:40
Çağdaş bizde(Almanyada) iğne numaraları değişik galiba tam olarak bilmiyorum ama bir yerden duymuştum,onun için herhangi bir numara veremeyeceğim şunu eklemek isterim,yem balığı ne kadar küçük olursa kancanıda ona göre küçült.
Selim abi türkiyede 1 numara en büyük 11 en küçük oluyor daha ufağıda olabilir ama 12 ve daha altı iğneyi bağlamak yürek ve iyi gören bir göz gerektirir. 1 den daha büyükler ise 0/1, 0/2,0/3 diye gidiyor bunlarda ise 0/1 en küçük numara büyüdükçe iğnede büyüyor.

katiti
16-03-2006, 02:28
Çağdaş hepsi olabilir. sonuçta buradaki seçim tamamen senin hangisini ortamda daha iyi görebileceğinle ilgili. en üstteki sanırım mantar top. eğer öyleyse daha ağır olduğundan uzun mesafeli atışları daha rahat yapabilirsin onunla eğer böyle bir amacın varsa. yoksa pek bir fark olacağını sanmıyorum.

iğne konusunu da kullanacağın yem balığının büyüklüğün göre belirle. ayrıca benim tercihim uzun palalı düz iğnedir levrek için. ama başka şekilde kullanıp verim alan da olabilir tabii...

ilhanmania
16-03-2006, 02:45
tamam katiti saolasın artık ava hazırım sanırım artık :d

arm59
16-03-2006, 06:00
Çağdaş en kısa zamanda Levrek resimlerini bekliyoruz

ilhanmania
16-03-2006, 07:22
inşallah abim burda sizlere kiloluk levreklerin resimlerini paylaşmak nasip olur...

ilhanmania
16-03-2006, 07:39
şöyle bir alba sitesini gesdim fakat canlı yem için incemi kalınmı iğne kullanacagıma karar veremedım..bi abi kalın ve duz iğne önerdi..sizce nasıl olmalı??

ilhanmania
21-03-2006, 20:30
Arkadaşlar canlı yem takılışı için baska bir yöntem daha farkettim..Şuna bir bakın,,sizce nasıl???

levrek
22-03-2006, 05:34
Çağdaş, artık şu levrekleri avlamaya git,yoksa bulamayacaksın onları,senden kiloluklarını yakalamanı bekliyoruz,yöntem güzel,sevgilerimle

ilhanmania
22-03-2006, 05:38
:d saol abi,,inşallah..Ben bu yöntemi baska bir sitede buldum paylaşmak amaçlı koydum..BEnim yontemım tamamdır yani abi o konuda bir sorun yok ;)

arm59
22-03-2006, 15:39
Marmarada levrekler gözükmeye başladı. Geçen gün ağlarla 7,3 kg lık levrek gördüm. Artık boyuna değil enine büyümüş acaba içinde havyar mı var?

Taygun KOCABIYIK
23-03-2006, 03:19
Yumurta dökmüşlerdir sanırım bu zamana kadar. O arkadaş biraz obur olabilir.

arm59
23-03-2006, 15:29
Yani yavruladı diyorsun

onuryilmaz
10-04-2006, 09:34
bugün sahte yemle 7 kiloluk kevrek aldım.karadeniz levreği levrek için canlı barbun bulabilirseniz en iyisi odur sevgiler

mufi
10-04-2006, 12:45
arkadaşlar ad.soyad dogum tarihi memleket. yazmayı unutmayalım ltf..
kolay gelsin

levrek
10-04-2006, 14:20
Bir de mümkünse şu yakışıklıların fotoğraflarını,sevgilerimle

HALDUN YALIMLI
10-04-2006, 18:37
bugün sahte yemle 7 kiloluk kevrek aldım.karadeniz levreği levrek için canlı barbun bulabilirseniz en iyisi odur sevgiler

Onur Yılmaz arkadaşım tebrik ederim. barbun ile levrek ilk defa senden duydum bu konuda bilgi verebiirmisin. Bu arada imza kısmınıda doldurmanı rica ediyorum forum kuralıdır. SAYGILARIMLA

Taygun KOCABIYIK
11-04-2006, 00:32
Bundan 6-7 yıl önce inciraltından dedemin bir tanıdığına balık almaya gitmiştik.
Koca koca levrekleri görünce çok şaşırmıştım. Tabii o zamanlarda balığa ilgimiz var yem ne diye sorduğumda küçük barbun demişlerdi de inanmamıştım. İşe yarıyor olabilir ama barbunu nasıl canlı bulucaz?

olympusis
19-05-2006, 02:10
oda güzel bir fikir.
Evet her sey iyi anlatılmıs ama arkadaslar hiç 3'lü kancayı denediniz mi. Sizin tabirinizle gezer kurşunla yapılan bir canlı balık bırakması. Balıgın takılısı da solungactan ağzına dogru gecirilen misinanın ucuna fazla büyük olmamak kaydı ile üçlü kanca takılır. 1 kulac yedekle pırdöndüye bağlanıp ileriye dogrusandal vs. bırakılır. Hadi rastgele...

------------------
Mehmet
1974-Antalya

ilhanmania
19-05-2006, 04:16
olympusis biraz daha ayrıntılı anlatabilirmisin ??

ilhanmania
19-04-2007, 00:05
oncelikle selamlar...bu konunun ustunden cok gecmesıne ragmen bugun forumda gezerken bır bastan okuyım dedım ve bır sozumu tutmayı az kalsın unutuodum abılerıme karsı...bu yaz butun yardımlarınız ıse yaradı her sey ıcın tekrar sagolun...ve söz verdiğim tablo sonunda gercek oldu :)

bır de eklemek ıstedıgım avcılıkta ögrenmenın sonu yok...her sene yenı bıseyler ogrenıp yenı yollarla tanısıyorum nerden nelere geldım dıe dusundumde,,yıllar once yanımda ısparoz cekerlerdı ıskelede ben bır tane yakalayamazdım ve sımdı baktıgımda nerden nereye...elımde tek bı kasnak gezınırken,, sımdı arabanın bagajı doluyor malzemelerle...tuttugumuz balık ıcın poset ararken etrafta sımdı tel kafeslere koyup eve canlı goturuyoruz..gunde 1 saat balık tutarken sımdı sabahlıyoruz...kısaca bu bır hastalık sanırım ama dıgerlerınden tek farkı zararı olmaması...gıttıkce sarıyor ınsanın her tarafını bır kere yakalandınmı kacısıda yok sanırım...neyse fazla uzatıp sıkmadan herkese RASGELE...birde en onemlısı son olarak,,insanın nasibinde kısmetınde ne varsa onun oldugunu yanı otesı olmadıgını ogrendım bu hastalık sayesınde...

katiti
19-04-2007, 00:34
Çağdaş faydalı olduysa ne mutlu :). Bu arada arka fon sanırım Dalyan limanının içi. Yazın o tarafta levreğe olta atan çok oluyor...

ilhanmania
19-04-2007, 00:36
evet abim gercekten oluyor...fakat son senelerde ilgi cok azaldı..eskiden ta izmirlerden gelen olurdu şimdi bos kalıyor...maalesef balık her gecen sene azalıyor...:( her sey ıcın tekrar sagolun abı,,tekrar bı baktımda az basınızı agrıtmamasım :D

dummy
19-04-2007, 22:24
Ayrıca levreğin genel yemi canlı balıktır gidip sülünez yemez herhalde :D
Merhabalar biz bandırma civarında sülünez çok kullanırız.ve bunca yıldır aldığım
balıkların%90 nını sülünezle aldım canlı yem çok denenmesine rağmen
çok nadir av veriyor.