PDA

Tüm Versiyonu Göster : Sazan ve Yayın Avı

mcoskungs
14-09-2011, 15:30
Haftasonu terkos ya da Tayakadın'a turna sazan veya yayın avı için gideceğim. Bununla ilgili üstadlarımdan takım ve yem tavsiyelerini bekliyorum.Nasıl bir av yapabilirim?Yardımlarınız için şimdiden minnettarım.

ustam18
15-09-2011, 10:01
Muhammed kardeş inşallah umduğun balıkları yakalarsın.
Turna için ben yarım metrelik çelik tel ucunda 3 lü kanca ve canlı balık kullanıyorum.balık ile şamandıra arasını 80-100 cm tutuyorum.ve tabii ki ip misina en garantilisi oluyor.
sazan ve yayın için 0,40 bedene ucunda 5-6 no iğne olan 0,30-0,35 den 3 dal bağlıyorum.dalların arası birer karış mesafe bırakıyorum.genelde solucan,bulabilirsem sülük takarak 75-100 gram kurşun ile arazinin durumuna göre bazen 50-60 bazen 25-30 metre mesafeye atıyor ve sessizce bekliyorum.sazan gürültüyü pek takmıyor ama yayında mutlaka sessiz olunması gerekiyor.
Birde ekmek kabuğu ile suyun yüzünden sazan yakalamak var ( [Only Registered Users Can See Links]) videoyu seyredersen az çok bilgi edinirsin sanırım.

mcoskungs
15-09-2011, 11:12
Hayrettin abicim çok teşekkür ederim yardımın ve verdiğin bilgiler için

ustam18
15-09-2011, 12:26
Muhammed Kardeşim Bilgi paylaştıkca değerlenir.saklanan ,gizlenen bilginin hiç bir değeri yoktur.bu forumda bildiklerimizi paylaşmak için varız.yararlı olabildiysem ne mutlu bana.
Rastgele.

mcoskungs
16-09-2011, 12:26
Teşekkür ederim abi. Yarın öğleden sonra yola çıkıcaz ikindi saatlerinde hazırlıklara başlarız. Akşam olmadan oltaları suya bırakırız diye tahmin ediyorum. Gideceğimiz yerde sadece yayın ve kızılkanat var. Kızılkanatları yayın için yem olarak kullansam faydalı olur mu acaba? İnşallah güzel bir iki balık yakalarız da resimleri paylaşırım burada:)

ustam18
16-09-2011, 15:17
Kızılkanatları yem olarak takabilirsin.canlı olarak sırtından takarsan iş görür.Kurbağa yakalar arka bacaklarından iğneyi takar suya bırakırsan da yayın yakalarsın ama kurbağa suyun yüzünde kalacak şekilde derinliği ayarlaman lazım. Rastgele.

fehmi5
16-09-2011, 15:47
hayrettin abi merhaba,
çankırıya gelsem nerde avlanabilirim ,neler lazım olur ?bir de uğrasam sana bir çay ısmarlar mısın ?selamlar

ustam18
16-09-2011, 18:31
hayrettin abi merhaba,
çankırıya gelsem nerde avlanabilirim ,neler lazım olur ?bir de uğrasam sana bir çay ısmarlar mısın ?selamlar

Çankırı ya gelirde bir çayımı içmezsen zaten kızarım.sadece sen değil tüm dostlar için geçerlidir bu sözüm.imza ayarlarında telefonum yazılıdır.işi olan ,yolu düşen çankırıdan geçen kim olursa olsun aramazsanız darılırım.
Kızılırmak merkeze 55 km mesafede yayın sazan bekir avlanır.25-30 km mesafede göletler var aynalı ve kambur sazan yakalarsın.Mısır ve ekmekle göletlerde,sülük ve solucanla ırmakta av yapabilirsin.040 misinalı 3 iğneli 50-100 gr kurşunlu takımlarla dediğim yerlerde avlanabilirsin.cmrtsi pazara denk getirirsen beraber gidebiliriz.