PDA

Tüm Versiyonu Göster : Kurşun Kalıbı ve kurşun dökülmesi.

ustam18
19-09-2011, 23:49
Artık kurşunları işe yarar hale getirmek aslında çok kolaydır bu konuyu sizlerle bu gün paylaşmak istedim.(Çektiğim resimlere bakarken işinize yarayacağını tahmin ettim.2009 da yapmışım bu kalıbı)
[Only Registered Users Can See Links]
By ustam18 ([Only Registered Users Can See Links]) at 2011-09-19
elimizdeki eski kurşunlar yapacağınız bir kurşun kalıbı sayesinde istediğiniz gramda kullanılır hale getirilebilir.
ölçüleri verilen şekilde bir kalıp yapmak hiçte zor değildir.
kurşunlara misina bağlamak için halkalar 1,5 mm kalınlığında bir bakır telden veya fırdöndüden yapılabilir.kalıbın altında gördüğünüz bölüme bu tel veya fırdöndü yerleştirilerek kalıp kapatılır.
bir tava vasıtası ile eritilen kurşun istenilen büyüklükte kalıba dökülerek biraz soğuması beklenir kalıp açılarak içindeki kurşunlar boşaltılır.işlem elinizdeki kurşunlar bitene kadar devam edilir.
ÖNEMLİ OLAN ŞEY BU İŞİ AÇIK HAVADA YAPMAKTIR.KURŞUN ERİRKEN ZEHİRLİ BİR GAZ ÇIKARTIR.AMAN BU İŞİ AÇIK HAVADA YAPIN.
İstediğiniz ağırlıkta kurşununuzu kendiniz yapabilirsiniz.bu kalıbın tek beğenmediğim yönü kurşunların arkaları düz çıkmakta.çekiçle arka taraflarını döverek sivriltiyorum ki istediğim noktaya kurşunu düşürebileyim.
Kalıp yapmak isteyen dostlara kalıbın yapılışını ileriki zamanlarda resimlerle anlatabilirim.
sağlıcakla kalın.Rastgele.

Anıl ÜNALAN
20-09-2011, 09:18
Ustam paylaşım için teşekkür ederiz. Ellerine kollarına sağlık ;)
Anlatımında gerçekten harika yapılması gereken tek şey kalıp :)

xnode
20-09-2011, 12:05
Valla bundan iyisi can sağlığı, tebrikler. Şu kalıplardan biz de bulabilsek keşke..

ustam18
20-09-2011, 13:44
Ustam paylaşım için teşekkür ederiz. Ellerine kollarına sağlık ;)
Anlatımında gerçekten harika yapılması gereken tek şey kalıp :)

Valla bundan iyisi can sağlığı, tebrikler. Şu kalıplardan biz de bulabilsek keşke..

Bu kalıptan bir bende , bir tane istanbulda, bir tanede Adapazarı nda var.bir org yaparsınız bende izin alır izmir e gelirim.gelirkende sizede bir tane yapar getiririm.ortak kullanırsınız dostlarım.:helal::):)

Murat ÇAKMAKÇI
20-09-2011, 16:53
Hayrettin abi açık havada döküyorsundur herhalde çok zararlı bilgine

xnode
20-09-2011, 18:09
Bu kalıptan bir bende , bir tane istanbulda, bir tanede Adapazarı nda var.bir org yaparsınız bende izin alır izmir e gelirim.gelirkende sizede bir tane yapar getiririm.ortak kullanırsınız dostlarım.:helal::):)

Teşekkür ederiz, düşünmeniz bile yeter..

Taygun KOCABIYIK
20-09-2011, 19:52
Hayrettim abim sen gel başımız üstünde yerin var kalıp malıpta istemeyiz gel yeter ki yani :) Paylaşım için çok teşekkürler hazır kurşun erimişken üzerinde göz nazar olanlarada döküverseydin ustam :D

ustam18
21-09-2011, 06:15
Hayrettim abim sen gel başımız üstünde yerin var kalıp malıpta istemeyiz gel yeter ki yani :) Paylaşım için çok teşekkürler hazır kurşun erimişken üzerinde göz nazar olanlarada döküverseydin ustam :D

Aha o özelliğim yok.yani "Okunur,Üflenir,Muska yazılır,Kurşun dökülür,Göbek yazılır" özellikleri bende yok be Taygun'cuğum.ama nasip olursa şöyle elime bir olta alıp gezmeye gelebilirim.sağlıcakla kalın.