PDA

Tüm Versiyonu Göster : Sorum olacak lütfen bakınız... :D

Ege Demirağ
24-10-2011, 13:37
Çipura için yengeç yem yapmak istiyorum önerdilerrde.Bildiğimiz kayanın üzerindeki yengeçler olurmu? boyut ne kadar olsun,nasıl oltaya takıyım ??

cngerol
24-10-2011, 17:40
yengeçler 10kuruş büyüklüğünde ve sarı renkte olacak. yoksa kolay kolay iş yapmaz.

Murat ÇAKMAKÇI
24-10-2011, 21:54
Ege senin canın köfte ekmek çektiği zaman önüne kokurişçi çıkar bakmazsın döner çıkar bakmazsın illakiköfte ekmek yiyeceksin demi çuprada aynı avlandığın meraya göre yengeç ,madya,kullan eğer sığ yerde avlanacaksan yengeç , derin suda avlanacaksan madya tabiki kıyıdan Ben genelde madya kullanırım ve yerine görede zokalı iğneyle mamun veya sardalya kullanıyorum tabi bu saydıklarım geçit zamanı Yazın kullandığım yem macun, konuları paylaştığım yerde var

Ege Demirağ
25-10-2011, 11:18
sağolun çok iyiy bilgiler edindim

baraküda
23-11-2012, 15:36
biz mersinde üç çeşit yengeçle av yapıyoruz kum yengeci,kaya yengeci ve çok sert ve ufak yapılı petek yengeci dediğimz yengeçle.
genelde çupra mayıs ayında yumuşak yemden en set yeme doğru geçiş yapıyor.yani yaz başında yumuşak yemleri(sardalya,canlı karides,kum yengeci) sonra kaya yengeci ve en sonda petek yengeci ile tutuyorum.kum yengeci için bi işleme gerek yok arka kısmından geçirip üst tarafından yada ağzının yanından çıkarmanız yeterli.kaya yengecinin kollarını makasla kesip üst kapağını açıyoruz büyüklüğüne göre tek olarak kol boşluğundan takıp yine karşı kol boşluğundan çıkararak oltaya takıyoruz,oltaya göre büyükse ortadan ikiye kesiyoruz genelde hırsız olarak tabir ettiğimiz (kurşun serbest şekilde oltaya binecek şekilde) avlanırız duruma göre ktek köstekli oltada olabilir mersinde en randımanlı av bu iyi avlar
not: kaya yengecini gece fenerle toplamınızı öneririm daha kolay oluyor:)