RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Balık bulucular- Sonar (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=38)
-   -   Balık Bulucularla ilgili sorularınız için buraya yazın lütfen (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=237)

levrek 06-11-2008 14:50

Merhaba Levent Bey,
aşağıda haritanız mevcuttur,sonar için bana biraz zaman tanıyabilirseniz,sizin için araştırmasını seve seve yaparım,sevgilerimle

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....][Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

LLTAlanya 06-11-2008 17:45

harita

tekrar selam Erol bey'
harita icin cok tesekkur ederim, sizde daha yakin plan ve enlem boylamla gosteren var mi?
sonarla ilgili olarak yabanci web sayfalarinda 3d sonarlar gordum. 3d sonarla ilgili bilginiz varmi?
saygilarimla'

levent

menemenli 13-03-2009 19:24

fishfinder80 hakkında

üstadim kolay gelsin
biz izmir aliağada amatör olarak bu işi yapiyoruz bizim fish finder80 model cihazimizda ki sorun şu anda tarama çizgisinin yanliz üst taraftan haraket edergibi gözüküyor ve tarama yapmiyor ve derinlik göstermiyor
daha önceden bağli olduğumuz limanda bile hareket etmeden 1.5 metre derinlik ve tabani ve baliklari gösteriyordu ayarlarla ilgili bir sorun olabilirmi ingilizce olduğu için pek anlamiyorum vede normal ayarlarin nasilolmasi gerektiğini tarif edebilirmisin
şimdiden teşekkür ederim

hasanova 14-03-2009 10:52

Uzun bir aradan sonra tekra selamlar arkadaşlar... Erol abi özellikle sana, az yardımlarını görmedim zamanında :)

Bu fishfinderlar konusunda çok çok uzun bir araştırmadan sonra almayı kararlaştırdığım ve siparişini verdiğim cihazın bilgilerini paylaşmak istedim sizlerle. Son dönemlerde incelediğim fishfinderların, özellikle şu anda Türkiye'de satışı yapılanların son derece modellerinin geçmiş olduğunu ve yurt dışında artık kataloglarda dahi yer almadıklarını gördüm. Benim sizlere tavsiyem eğer biraz paraya kıymayı düşünüyorsanız kesinlikle ve kesinlikle o veya bu şekilde cihazınızı yurt dışından temin ettirmeniz. Türkiye'den almayı düşündüğünüz cihazın çok çok çok üst modelini Türkiye'deki çok çok çok alt modelinin fiyatından daha ucuza getirtebiliyorsunuz. Bu şekilde çalışan ve sizin siparişleriniz doğrultusunda size açıkı arttırma sitelerinde satış açan kişiler var ve oldukça uygun aracılık fiyatları alıyorlar. Size tavsiyem bu arkadaşlardan cihaz edinmeniz. Eğer bu tarz birilerini arıyorsanız benim alış-veriş yaptığım arkadaşın bilgilerini size veririm sizde faydalanabilirsiniz. Satışlarda gittigidiyor gibi güvenilir siteler üzerinden yapılmakta. Ben bu şekilde aldığım cihazın bilgilerini paylaşmak istiyorum sizinle. Humminbird marka fishfinder üreticisinin 798ci si modeli. Bu modellerde Side imaging teknolojisini sunmuşlar. Bu teknoloji genellikle Humminbird marka cihazların en üst modellerinde (amerika satış fiyatı 3.000$ civarı olan cihazlarda) bulunmaktaydı. Aynı teknoloyiji daha alt modellere de uygulamşlar ancak fiyatlar 800 ile 1000 dolar arasında seyretmekte (amerika satış fiyatı). Bu teknolojiyi ciddi şekilde inceledim ve gerçekten çok etkilendim, neredeyse deniz tabanının sağlı ve sollu şekilde resimlerini size aktarıyor. 75 metreye kadar deniz tabanının çok detaylı halini görebiliyorsunuz. Aynı zamanda ekran üzerinde balıkları da tesbit etmek oldukça kolay. Hatta batık ya da suyun dibine düşmüş çeşitli nesneleri bile tesbit edebiliyorsunuz. Bu özellikleri gördükten sonra açıkçası aradığım cihazı bulduğumu düşündüm, cihaz aynı zamanda bir gps. Gelelim Türkiye'de satışı yapılan modellere. Bu fiyat civarlarında bir araştırma yaptım. Aynı fiyata ancak Humminbird markasının matrix 47 (bu model yurt dışında uzun süredir satılmamaktaymış, kataloglarında bile yok) modeli diye tabir edilen modelini alabiliyorsunuz bir legal tedarikçiden. Mono ekran ve standart dip tarama özellikleri ile. Yani anlıyacağınız Türkiye bu fishfinderlar konusunda, bundan 10 sene önceki cep telefonu piyasası durumunda. Yani en eski ve işe yaramaz modeller satılmakta ve fahiş fiyatlara. Siz siz olun fishfinder bakarken çok iyi araştırın. Ben şahsen Türk tedarikçilerden alınmamasını düşünüyorum. Gerek vergi yükü gerekse tedarikçilerin üzerine koydukları fahiş komisyon oranları yüzünden 5 sene önceki teknolojiyi bize bugünün teknolojisi fiyatına satmaya uğraşıyorlar. Kalın sağlıcakla. [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] NOT: Cihaz sitesinde 1.200 $ gözükmekte ancak ebay tarzı sitelerden 800 $'a çok rahat bulabiliyorsunuz....
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

YouTube görüntüleyebilen arkadaşlar için yeni nesil fishfinderlar hakkındaki küçük bir tanıtım videosu...

levrek 14-03-2009 14:01

Selam Hasan,
yeni cihazın hayırlı uğurlu olsun,o paraya alabileceğin en iyisini ,hatta olmayacak bir fiyata almışsın,çok sevindim.Bir arkadaşımda görmüştüm ve görüntüler gerçekten müthiş.Başlangıçta görüntüyü okumak için biraz tecrübe gerekiyor,sonrasında olayı zaten çözüyorsun.Bu teknoloji Humiye lisanslı olduğundan yanılmıyorsam 3-4 senesi daha var public olmasına.Yani Garmin gibi firmalar ancak bu süreç bitiminde bu tarz cihaz üretimine girebilecekler.Sonuç balıkları vay haline,sevgilerimle

aqua28 08-09-2009 15:19

Slm arkadaşlar ben siteye yeni üye oldum.
Şu sıralar ilgilendiğim tek şey balık bulucular (fish finder) bana eğer kullandı
iseniz 100-200 liralık bir cihaz tavsiye edebilirmisiniz.
Moonstar fish finder ve fish finder diye iki cihaz var bu istediğim
fiyat aralıklarında bunları kullanan arkadaş var mı varsa kullanışlığı hakkında
bir yorum yaprsa memlun olurum
Teşekkürler

levrek 08-09-2009 19:10

Alıntı:

aqua28 tafarından gönderildi (Mesaj 62172)
Slm arkadaşlar ben siteye yeni üye oldum.
Şu sıralar ilgilendiğim tek şey balık bulucular (fish finder) bana eğer kullandı
iseniz 100-200 liralık bir cihaz tavsiye edebilirmisiniz.
Moonstar fish finder ve fish finder diye iki cihaz var bu istediğim
fiyat aralıklarında bunları kullanan arkadaş var mı varsa kullanışlığı hakkında
bir yorum yaprsa memlun olurum
Teşekkürler

Merhaba Aqua,
almak isteğin cihazı nerede ( kıyı-deniz) kullanacağını belirtirsen sana daha kolay yardımcı olmaya çalışırız.Şayet tekneye takacak isen ne tip derinliklerde avlandığına göre fiyat - performans açısından bir değerlendirme yapmak mümkün olur.Daha doğrusu senin bu cihazdan beklentin nedir?

aqua28 09-09-2009 08:58

Tabiki elimden geldiği kadarı ile izah etmeye çalışayım,
Öncelikle teknede kullanmak için kullanmayı planlıyorum. Max. derinlik ist.
boğazında kullanacağım için zannedersem fazla fazla 100 metre olabilir,
denizcilik ile uğraştığım için boğazda, marmarada ve bir çok yerde derinliklerin
ne kadar olduğunu biliyorum o sebeple 100 metreyi gösterebilen bir cihaz benim
işimi fazlası ile görebilir.

Benim bu cihazdan beklentim. Üzülerek söylüyorum bu zamana kadar hep istavrit,
mezgit, çinekop, izmatit gibi hep küçük balıkları yakaladım, bu cihazla bir adım
daha ileri gitmek yani daha büyük balıkları yakalamak peşindeyim
nasıl ki sarıkanat olabilir kofana lüfer vs. olabilir

levrek 09-09-2009 11:32

Ok,düşündüğünüz bütçeye göre piyasada bulabileceğiniz markalar;

Eagle : [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] den FishEasy serisi
Humminbird : [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Garmin : [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] den Fishfinder 140-160 serisi

senol 25-09-2009 11:34

yazılar için teşekkürler hasan ova seninle irtibata nasıl geçebiliriz

dionyzos 01-10-2009 10:42

Erol Hocam bununla ilgili bi konu açtım ama buraya yazmak daha pratik gibi geldi,

bende tekneyle birlikte gelen , fakat henüz montajı falanda yapılmamış/kullanılmamış bir

Eagle Cuda 168 var ama kullanım kılavuzu yok, bununla ,ilgili Türkçe kullanım kılavuzu

bulabilirmiyim.Nette aradım ama ingilizcesi var...

levrek 01-10-2009 11:03

Alıntı:

dionyzos tafarından gönderildi (Mesaj 62539)
Erol Hocam bununla ilgili bi konu açtım ama buraya yazmak daha pratik gibi geldi,

bende tekneyle birlikte gelen , fakat henüz montajı falanda yapılmamış/kullanılmamış bir

Eagle Cuda 168 var ama kullanım kılavuzu yok, bununla ,ilgili Türkçe kullanım kılavuzu

bulabilirmiyim.Nette aradım ama ingilizcesi var...

Maalesef,sadece İngilizcesi mevcuttur.

Aqua 03-11-2009 19:10

Humminbird

Merhaba,
Humminbird 580 Combo balık bulucu/GPS chartplotter balık bulucunun Türkçe kullanma klavuzunu arıyorum İngilizcesi var ama pek çözemedim.Elinde olan varsa benimle paylaşırsa çok memnun olurum.
Herkese bol balıklı avlar dilerim...

levrek 09-11-2009 14:55

Humminbird 580 Combo nun maalesef Türkçe kullanım kılavuzu yoktur.

Aqua 10-11-2009 06:48

Cevap için teşekkürler, bende o kadar araştırdım bulamadım aslında ithal gelen ürünlerin türkçe kllavuzlarının olması yasal zorunluluk gibi biliyorum ama sattım bitti gitti deniyor...

urpekli 04-01-2010 16:49

Merha,
İlk defa balık bulucu almayı düşünüyorum, internette biraz araştırma yapıtım fakat daha sağlıklı bilgi almak için size birkaç sorum olacaktı.
1. Öncelikle 500 liraya kadar bir cihaza para verebilirim. Önerebileceğiniz bir marka, bir model var mı? Amacım daha çok dip yapısını ve şeklini öğrenmek.
2.Teknem dıştan takma motora sahip, balık bulucunun aynasını kıçına taksam bi problem oluşturur mu? Bu aynayı herhangi birinden yardım almadan takabilir miyim?
3. Seyir halinde iken dip yapısını ve şeklini görebilirmiyim?
Ayrıca İzmir Sığacık açıklarının dip ve derinlik haritası sizde varsa bana atabilirmisiniz? [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

levrek 05-01-2010 07:19

Merhaba Münin Bey,
Öngördüğünüz rakama Eagle ve Garmin ürünlerini tavsiye ederim,cihazların işlevleri arttıkça fiyatları da artmakta.Bu yüzden 500 liraya en yakın modelleri seçip aralarında işlev kıyası yapın.
Balık bulucunun aynasını motorun sağ ya da sol tarafına takmanızda hiç bir sakınca yoktur ve bunu tek başınıza kolayca yapabilirsiniz.Cihazların kullanma kılavuzlarında bu konu grafiklerle anlatılmıştır.
Seyir halinde cihazların özelliklerine göre dip yapısını ve şeklini görebilirsiniz,sevgilerimle

Onur Özben 12-01-2010 20:35

Merhaba

Yaklaşık 5 aydır Humminbird Matrix 12X kullanıyorum.Ancak bir türlü dip yapısı hakkında fikir sahibi olamıyorum.Kitapçığında yazdığına göre dipte görünen renklere göre (zaten cihaz renkli değil ama açık gri koyu gri gibi farklılıklardan söz ediliyor) dip yapısını anlayabileceğim ifade edilmiş.Ne hikmetse bana hep aynı şekilde gösteriyormuş gibi geliyor veya ben farkı anlamıyorum.
Eğer bilenler varsa bu cihazlarda dip yapısı nasıl okunur.Yani hangi şekilde taşlık,kumluk,eriştelik gibi.

Teşekkürler...

berko 14-01-2010 23:32

merhaba

gerçi balık bulucu markası ve modeli farklı ama benim sorunum turkerozturk rumuzlu arkadaşımızın derdiyle hemen hemen ynı. bende garmin 160 c var.. aldığımdan beri hiç randıman sağlamadı. tüm ayarları montajı kullanma kılavuzundaki gibi yapmama rağmen hiçbir faydası olmuyor. mesela tekne demirdeyken 30 metre suda 70-75 metre derinlik gösteriyor, aynı anda 30 metre derinlik varken 55 metrede balık gösteriyor ve dip yapısı hakkında her yerde aynı grafiği veriyor. bir de durduk yerde görüntü birden kayboluyor ekran boş kalıyor bir süre sonra ya geliyor ya gelmiyor. tekne giderken ise bazen çalışıyor bazen çalışmıyor. önce cihazı bozuk zannettik servise gönderdik sğlam çıktı, aynanızda arıza olabilir dediler yenisi geldi ama yukarıda anlattığım sorunlar sürüyor. teknem rota 5.25 fisherman.. aynayı karinaya kıç taraftaki bitiş yerine sağ yandan suya paralel olacak şekilde aynen kullanma kılavuzunda anlatıldığı gibi monte ettim. acaba biryerde yanlış mı yapıyorum? Yardımcı olacak arkadaş varsa çok sevinirim.. herkese selamlar..

levrek 15-01-2010 07:19

Merhaba berko,
anlattıklarınızın ışığı altında kanaatimce problem aynanın monte ediliş şeklinde.Önce motorun çıkardığı köpüklerden olabilir diyecektim,lakin demirli iken aynı problem devam etmiş.İkinci bir varsayım ise cihaz ve ayna sağlamlığı tescillenmiş ise sorun büyük bir ihtimalle kablo kaynaklı olabilir.kabloda montaj sırasında bir burkulma ya da darbeye maruz kalıp teması tam sağlayamaması.Keyfe keder bir değip bir değmiyor olması bazen böyle bazende böyle çalışıyor durumlarını akla getiriyor.Bunun sağlaması yapmak için cihazı yine soketleri uyan başka bir teknedeki sabit kablolamaya takmanız sağlamayı yapmak açısından belkide sizi çözüme götürecektir,umarım yardımcı olabilmişimdir,sevgilerimle

Mehmet Özarslan 15-01-2010 07:53

Sayın Erol Bey konuyla ilgili yazılarınız çok güzel ve herkesin işine yarayacak türden Akdenizde Manavgat civarlarında 4,5 m fiber teknede kullanmak üzere bir balık bulucu arayışı içindeyim Humminbird 570 i tavsiye ettiler 300 dolar civarında bu ürün benim işimi görürmü yada bu fiyatlar arası hangi ürünü tavsiye edersiniz Selamlar Saygılar

levrek 15-01-2010 13:29

Merhaba Mehmet Bey,
fiyat -performans bakımından güzel bir cihaz,lakin Türkçe dil desteği yok.Kullanma kılavuzu da maalesef İngilizce (500 serisi). Şayet dil konusunda bir probleminiz yok ise ihtiyacınıza cevap verecektir.Sorun olabilecek tek konu 250 metreye kadar derinlik okuyabilmesidir.Akdeniz deki derinlikler malumdur,sevgilerimle

berko 16-01-2010 12:29

erol bey merhaba
ilginize teşekkür ederim ama anlattıklarınızdan benim bu işi çözebilmem için profesyonel bir destek almam gerektiği fikrine vardım. garmin için izmir'de foçaya gelip cihazın montajını kontrol edip çalışmasını test edecek bir servis biliyor musunuz.. görüşmek üzere, selamlar..

levrek 16-01-2010 17:21

Berko Bey,
Anadolu caddesi üzerinde Lahur Marin Garmin ( Anadolu Cad No : 548 Karşıyaka - İzmir. Telefon: +90 232 361 23 30 den Sinan ya da Ali Bey ) cihazlarını satıyor,ancak bildiğim kadarı ile kendi sattıkları cihazların montajı ile ilgileniyorlardı.Ancak cihazı ve aynayı kontrol etmek için, illaki denizde olmak gerekmez,karada da bu ikisinin doğruluğunu kontrol etmek mümkündür.Ellerinde bulunan cihazlardan birisinin kablosunu sizin cihaza ve aynaya takıp kontrol ettirebilirsiniz zannedersem,denemekte fayda vardır,sevgilerimle

berko 17-01-2010 15:15

erol bey merhaba
lahur'un zaten müşterisiyim ikisini de tanıyorum ama cihazların montajıyla ilgilendiklerini bilmiyordum. ben cihazı onlardan almadım aras denizcilikten aldım ama sanırım bana yardımcı olurlar.. hafta içi kendileriyle temas kuracağım, ilginiz için bir kez daha teşekkür ederim..gösterdiğiniz yakınlık beni gerçekten duygulandırdı, keşke her konuda insanlar birbirine böyle davransa.. Hayat çok daha kolay olurdu:)) Görüşmek üzere, selamlar..

levrek 17-01-2010 20:26

Ne demek Berko Bey,yardımcı olabildim ise ne mutlu.Umarım sorunuz çözülür.Unutmadan şayet yardımcı olamazlarsa Aras dan Cengiz Bey e ya da Alamatra dan Çağlar Bey e(895 Sokak 14/ A Hisarönü Konak / İZMİR
Telefon: +90 232 425 89 14) teknik destek için tanışırız,sevgilerimle

Balık babam 08-02-2010 17:09

Balık bulucuda çok fazla beklentim yok.Teknede kullanımda sadece derinlik(100m.kadar) ve dip yapısını belirtmesi (özellikle kayalığı )benim için yeterli olabilir. Piyasada satılan 100-150 tl civarındaki portatif balık bulucular benim için yeterli olabilir mi?

levrek 08-02-2010 22:29

Alıntı:

Balık babam tafarından gönderildi (Mesaj 72436)
Balık bulucuda çok fazla beklentim yok.Teknede kullanımda sadece derinlik(100m.kadar) ve dip yapısını belirtmesi (özellikle kayalığı )benim için yeterli olabilir. Piyasada satılan 100-150 tl civarındaki portatif balık bulucular benim için yeterli olabilir mi?

Merhaba,
balık bulucusunun dip yapısının düzgün okunabilmesi için özellikle de kayalıkları,iyi bir ekran çözünürlüğene ve frekansa sahip olması gerekir.Orta şeker cihazlarla bile dip yapısını zamanla öğrenebiliyor insan.Ancak 100-150 tl civarındaki portatif balık bulucular ile kayalıkları belirlemek kanımca güç olacaktır.Fakat sizin deyimizle fazla bir beklentiniz yok ise denemekte fayda vardır,sevgilerimle

Mehmet BODUROĞLU 09-02-2010 10:55

Konuyu baştan sona okudum ve cidden yaptığınız çok mükemmel birşey.
Herkese ve her derde deva olmaya çalışıyorsunuz.
Paylaşımcı olmak bu olsa gerek :)
Herkes adına tekrar tekrar teşekkürler Erol abi ...

echoes 10-02-2010 15:20

Öncelikle bu konuyu açtığınız için teşekkürler.Burada çok değerli bilgiler almış bulunmaktayım.
Uzun zamandır yaptığım araştırmalar sonucunda Türkçe menüsü olması sebebiyle Garmin 400c veya 160 c modellerinin birini almaya karar verdim.Yurtdışında fiyatlar yarı yarıya farkettiği için aleti buradan alacağım.
Merak ettiğim konu ise şu ,acaba içinde Türkçe menü yüklümüdür? Birde benim avlandığım derinlik genelde 8-15 kulaç arasında. Yemli,sırti veya uzunoltada bu aletlerden yeterli verimi alabilirmiyim?

levrek 10-02-2010 17:57

Alıntı:

echoes tafarından gönderildi (Mesaj 72649)
Öncelikle bu konuyu açtığınız için teşekkürler.Burada çok değerli bilgiler almış bulunmaktayım.
Uzun zamandır yaptığım araştırmalar sonucunda Türkçe menüsü olması sebebiyle Garmin 400c veya 160 c modellerinin birini almaya karar verdim.Yurtdışında fiyatlar yarı yarıya farkettiği için aleti buradan alacağım.
Merak ettiğim konu ise şu ,acaba içinde Türkçe menü yüklümüdür? Birde benim avlandığım derinlik genelde 8-15 kulaç arasında. Yemli,sırti veya uzunoltada bu aletlerden yeterli verimi alabilirmiyim?

Merhaba Murat Bey,
her iki modelde de Türkçe menü yüklüdür,8-18 kulaç için 160 c rahatlıkla işinizi görecektir,lakin bu tip cihazlar alındı mı bir kez alınıyor,yeni modele bir türlü fırsat gelmez,hep ertelenir.Şayet fiyat bakımından zorlayıcı bir unsur yok ise gelecekte ne tip avlanma şekline döneceğiniz belli olmadığından 400 c alın geçin derim,sevgilerimle

echoes 13-02-2010 10:39

Cevabınız için çok teşekkür ederim Erol bey.Size bir sorum daha olacak,bu aletleri incelediğimde dual beam ve dual frequency diye geçiyor.Dual beam ve Dual frequency arasında fark varmıdır ?Varsa bu nedir ?

levrek 13-02-2010 21:31

Alıntı:

echoes tafarından gönderildi (Mesaj 73003)
Cevabınız için çok teşekkür ederim Erol bey.Size bir sorum daha olacak,bu aletleri incelediğimde dual beam ve dual frequency diye geçiyor.Dual beam ve Dual frequency arasında fark varmıdır ?Varsa bu nedir ?

Merhaba Murat Bey,
kısada olsa size şöyle anlatmaya çalışayım, dual beam ve dual frequency birbirinden farklı şeylerdir;
dual beam, tekneden zemine doğru yatay ve dikey konik taramalarını yapar.Geniş konik açısı sığ sulardan orta derinliklere doğru kullanılır.Dar konik açısı ise daha derinlere nüfuz eder ancak balık görüntüsü daha zayıftır.

dual frequency de ise, 50kHz de 35 derecelik bir açı ile derin derinlik taraması yapılır.
200 kHz de ise 12 veya 20 derecelik bir açı ile tarama gerçekleşir.

192 veya 200 kHz lik yüksek frekans dip yapısı hakkında iyi bir ekran görüntüsü verir,yani dar açı ile zumlanmış gibi.
50kHz de tarama geniş bir açı ile yapıldığında ekrana daha çok görüntü gelir,ancak detay kaybolur.

alpergil 15-02-2010 04:48

Balikbulucunun taradigi alanin hesaplanmasi ve Mersin Haritasi

Alıntı:

levrek tafarından gönderildi (Mesaj 12605)
Selam m_ciran01,
öncelilikle forumun kuralı olan imza kısmını doldurursan ismini de öğrenmiş oluruz.
Aşağıda sana 20 ve 8 derecelik aynaların inç bazındaki derinliği veren bir çizim yolluyorum.Kabaca olarak, 100 metre bir zemin derinliğinde 20 derecelik bir ayna ile yaklaşık 28 metrelik bir çapı ekranda görmüş olursun.Teknenin çapa atıp sabitlenmiş olmasına rağmen, tekne gerek rüzgar gerekse akıntılar sayesinde çapa ekseninde hareketini devam eder.Bundan dolayıda ekranda bu hareketlenmenin yansımasını görürsünüz,sevgilerimle

Erol Bey merhaba,

Oncelikle bu konudaki gecmis aciklamalarinizdan dolayi tesekkur ederim. Tum mesajlarinizi dikkatle okudum.

Yukarda atifta bulundugum ACI/DERINLIK/TARAMA ALANI'na iliskin mesajinizi destekler nitelikte bir paylasimda bulunmak istiyorum:

Asagidaki internet adresindeki hesap makinesi yardimiyla,

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

balik balucunun hangi derinlikte ne kadar capli bir daire tabanini taradigini hesaplayabiliriz. Veri olarak, a kenarinin (side a) uzunluguna "derinligi", b acisi icinse balikbulucuda kullanilan acinin yarisini yazacagiz (Cok emin degilim, yanlisim varsa lutfen duzeltin) ve "calculate" dugmesine basacagiz. Bu hesap sonucunda cikan b kenarinin (side b) uzunlugu bize balik bulucunun taradigi dairenin yaricapini verecek.

Bu durumda, 100 metre derinlik ve 20 derecelik bir aci icin yaklasik 35 metre (17.63x2=35.2) capli bir daire tabanini tarama imkanina kavusuyoruz (sizin verdiginiz degerden biraz farkli cikti. Bir yerde hata mi yapiyorum acaba?)

Yukarda yazdiklarimda hesap ya da mantik hatasi var mi acaba? Bu konuda bilgi verebilirseniz cok memnun olurum.

Bir diger husus da, elinizde Mersin Viransehir civari icin, ya da genel olarak Mersin icin deniz yukseklik haritasi varsa bizimle paylasabilir misiniz?

Tesekkur ederim,

Saygi ve selamlarimla...

alpergil 15-02-2010 05:13

Alıntı:

levrek tafarından gönderildi (Mesaj 73055)
Merhaba Murat Bey,
kısada olsa size şöyle anlatmaya çalışayım, dual beam ve dual frequency birbirinden farklı şeylerdir;
dual beam, tekneden zemine doğru yatay ve dikey konik taramalarını yapar.Geniş konik açısı sığ sulardan orta derinliklere doğru kullanılır.Dar konik açısı ise daha derinlere nüfuz eder ancak balık görüntüsü daha zayıftır.

dual frequency de ise, 50kHz de 35 derecelik bir açı ile derin derinlik taraması yapılır.
200 kHz de ise 12 veya 20 derecelik bir açı ile tarama gerçekleşir.

192 veya 200 kHz lik yüksek frekans dip yapısı hakkında iyi bir ekran görüntüsü verir,yani dar açı ile zumlanmış gibi.
50kHz de tarama geniş bir açı ile yapıldığında ekrana daha çok görüntü gelir,ancak detay kaybolur.

Erol Bey tekrar merhaba,

Su anda ABD'deyim ve gelirken Garmin 400c almayi dusunuyorum. Acaba asagi yukari ayni fiyatlara onerebileceginiz baska bir marka/model var midir?

Bir diger sorum ise, Garmin 400c'nin iki farkli modelinden, dual-beam ya da dual frequency transducer, hangisini tavsiye edersiniz. Benim aklimda, deniz tabanini dah dar bir aciyla daha net gosterebilecek olmasindan dolayi "dual frequency transducer" olanini almak var.

Gecen senelerde avlandigimiz meralar en fazla 30 metre olmustur. Balik bulucuyu aldiktan sonra daha derinlerde sansimizi dener miyiz bilmiyorum. Cok derinlerde avlanmayacaksak, dual beamin dar acisinin dual frequency'ninkinden biraz daha buyuk olmasi sizce avantaj midir? Biraz daha genis bir alandaki balik hareketlerini ve varligini gozlemleyebilmek acisindan?

Mesela, dual frequency modelinin dar acisi 10, dual beam olaninki 15 derece. Yani 30 metre derinlikte, ilki 5.2, ikincisi 8 metre capli bir daire tabanini tariyorlar.

Yukarida gerci aciklamissiniz ama, ben yine de tam anlayamadigim icin tekrar sormak istiyorum. Dual beam'in dual frequency'ye nazaran herhangi bir ustunlugu var midir? Sonucta dual frequency de ayni dual beam gibi iki farkli acida tarama yapabilme imkani veriyor. Aradaki fark yukarda bahsettigim aci farki ile dusuk frekans farklari midir (biri50khz, digeri 80khz) midir? Yoksa iki aletin calisma mantigi birbirinden farkli midir?

Iki aletin birbirlerinden ayrilan ozellikleri asagidaki tablodaki gibi:

Frequency: 50/200 kHz (dual frequency), 80/200 kHz (dual beam)
Transmit power: Dual Frequency: 500 Watts (RMS), 4,000 Watts (peak to peak); Dual Beam, 400 Watts (RMS), 3,200 Watts (peak to peak)
Voltage range: 10-35 VDC
Maximum depth: 1,500 ft (dual frequency), 900 ft (dual beam)
Cone angle: 45º/10º (dual frequency), 45º/15º (dual beam)

Tesekkur ederim.

Saygi ve selamlarimla

levrek 15-02-2010 12:09

2 Eklenti(ler)
Merhaba Alper Bey,
yapacağınız av şekline ve avlak yerine göre cihaz tercihi size kalmış.Örneğin sığ veya orta sularda sırtı çektiğinizde balığın nerede olduğunu ve zemin yapısı hakkında bilgi almak veya orta ve derin sularda mümkün olduğu kadar tekne altındaki zeminin ve mevcut görüntüsünü görmek.

Örnek olarak Çift Frekanslı bir chazda;
- Maximum derinlik1) 200 kHz - 300 m
- Gönderme açısı 200 kHz de - 12° açı ile
- Frekans gönderme gücü 2) 200 kHz de - 2400W
- Maximum derinlik1) 50 kHz - 750m
- Gönderme açısı 50 kHz de - 35° açı ile
- Frekans gönderme gücü 2) 50 kHz - 4000W

Başka marka bir cihazda ise;
Tek Frekanslı cihazlar 200 Khz de 20 derecelik bir açı ile balık ve zemin yapısını iyi görüntülenmesini sağlar,derinliğin üçte biri kadar bir çapı tarar.

Çift Frekanslı cihazlar 200 Khz de 20 derecelik bir açı ile balık ve zemin yapısını iyi görüntülenmesini sağlarken aynı zamanda 83 Khz de 60 derecelik bir açı ile daha geniş bir zemini ekrana yansıtır,derinliğin kendisi kadar bir çapı tarar.

Cihazın watt değerinde gönderilen gücü arttıkça,sinyalin geri gelme hızı ve görüntüleme detayı artacaktır,tabi bu oran ekranın çözünürlüğüne göre olacaktır,sevgilerimle

alpergil 15-02-2010 17:05

Cok tesekkur ederim Erol Bey.

Saygilar, selamlar...

NignE 16-03-2010 23:19

Merhabalar, eagle cuda 168 balık bulucusuna takılan tekne üzerindeki soket, tuz rutubet vs. den dolayı parçalandı. Bu soket bulunabilirmi yoksa yenisine mi sağlık? Bilginiz varmı? Fikir verirseniz sevinirim...

tranca 23-03-2010 17:37

selam arkadaşlar,furuno fcv 667 balık bulucu aldım.aranızda kullanan varmı.ayarları hakkında yardıma ihtiyacım var.saygılarımla

levrek 24-03-2010 06:56

Alıntı:

NignE tafarından gönderildi (Mesaj 77374)
Merhabalar, eagle cuda 168 balık bulucusuna takılan tekne üzerindeki soket, tuz rutubet vs. den dolayı parçalandı. Bu soket bulunabilirmi yoksa yenisine mi sağlık? Bilginiz varmı? Fikir verirseniz sevinirim...

Merhabalar Engin Bey,
soketi cihazı satın aldığınız yerden sorabilirsiniz,lakin ellerinde olması zor bir ihtimal.İnternette bulabilmeniz bence biraz daha kolay olacak,sevgilerimle

Saat 07:42.