RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Deneyimler-Anılar ,Avlak Bölgeleri (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=3)
-   -   Balık avında pratik bilgiler (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=340)

aserkansatı 17-12-2005 04:25

Çok orjinal bir kurşunmuş bu.Tam Yeşilırmağın akıntısına göre...Türkiyede var mı acaba...

balıkcı 17-12-2005 04:48

Evet serkan çok orjinal birde dibe takıldığında üstündeki teller kuvetli çekince aşağıya doğru dönüyor ve kurşun kurtuluyor tekrar telleri yukarı çevirip balık avlamaya devam edebiliyoruz.
Türkiyede varmı bilmiyorum ama bu kurşunların kalıpları,da satılıyor alıp kendimizde dökebiliriz.

Taygun KOCABIYIK 17-12-2005 15:10

Alıntı:

balıkcı tafarından gönderildi
Evet serkan çok orjinal birde dibe takıldığında üstündeki teller kuvetli çekince aşağıya doğru dönüyor ve kurşun kurtuluyor tekrar telleri yukarı çevirip balık avlamaya devam edebiliyoruz.
Türkiyede varmı bilmiyorum ama bu kurşunların kalıpları,da satılıyor alıp kendimizde dökebiliriz.

selim abi görüyorum ki almanya bu olayları aşmış bizde kalıp falan arasakta bulamıyoruz benim dökümcü bir tanıdığım var ona sorduğumda o kurşundan (o kurşunda normal bildiğimiz kurşun üstteki gibi değil) 1 tane verip kalıp yaptırabiliceğimi söyledi ama masraflı olur dediği için vazgeçtim. Kendisinde 2 adet zoka kalıbı var her çupra mevsimi başlangıcı (eylül başı ağustos sonu gibi) 50 lik mustad iğne alır kendine güzelce döker zokasını ama bizde bu imkanlar yok malesef kurşunu zokayı para ile alıyoruz hadi kurşun neyse kilo hesabı 2.5 milyon (2 lira 50 kuruş). zoka ateş pahası 25 binlira (25 ykr) velhasıl kelam sanırım almanyada çok güzel imkanlar var şanslısın abi.

düzeltme:
bu kurşunlardan izmirde var.

balıkcı 18-12-2005 02:02

1 Eklenti(ler)
Sevgili taygun bu görmüş olduğun kurşunlar çeşitlilik olarak sadece bir kaç tanesi, avlanma şekline göre kurşunlarda değişiklik gösteriyor mesela resimde görmüş olduğun kırmızı beyaz renkli olan çapari avına çok uygun, takımı attıktan sonra toplamaya geçince kurşun hemen dipten havalanıyor aynı av şeklinde şu yuvarlak olanları kulanırsan kurşun bir müddet dipten gittikten sonra havalanıyor bunun şöyle dezavantajı var yuvarlak kurşunun dibe takılma olanağı öteki kurşuna göre daha fazla.
Resimde görmüş olduğunuz her kurşunun başka bir av şekli var.

balıkcı 18-12-2005 02:16

1 Eklenti(ler)
Balıkcı dostlar bu sistem karadan yemle balık avında yemin kancadan düşmemesini sağlıyor.

Taygun KOCABIYIK 18-12-2005 04:30

selim abi bizim buralarda böyle sistemler yok vallaha kahır oluyorum ve şu sözü tekrarlıyorum
gavurlar yapıyo abi

balıkcı 18-12-2005 04:37

Alıntı:

İmBat tafarından gönderildi
selim abi bizim buralarda böyle sistemler yok vallaha kahır oluyorum ve şu sözü tekrarlıyorum
gavurlar yapıyo abi

Buna gavurlar yapıyor diyerek geçiştiremeyiz sevgili Taygun sanki bizim malzeme satan mağzalarımız bu veya buna benzerlerini getirtemezlermi bunu sorgulamak lazım.

Taygun KOCABIYIK 18-12-2005 04:41

Alıntı:

Buna gavurlar yapıyor diyerek geçiştiremeyiz sevgili Taygun sanki bizim malzeme satan mağzalarımız bu veya buna benzerlerini getirtemezlermi bunu sorgulamak lazım.

tabiki getirebilirler yurt dışından neler gelmiyor ki bunlar gelmesin ama gelmiyor işte hep klasik yöntemlerle avlanıyoruz yeni bir şey gördüğümüzde yadırgıyoruz açıkçası ben o kurşunları gördüm fakat hiç almaya yanaşmadım nedense insanlarımız böyle şeylere bir türlü alışamıyor. sen gelde alıştır bizi abi kurtar klasik yöntemlerden :)

balıkcı 18-12-2005 04:53

Bunun için çalışıyoruz kardeşim taygun daha çok anlatacaklarım var zamanla olacak işler bunlar hepsini bir anda siteye sunmam için çok fazla zamana ihtiyacım var bazı resimleri öyle alelacele yapıyorum,ki ötekini hazırlayayım aslında film olarak bunları siteye sunabilsem daha yararlı olur ama bunu gerçekleştirebilirmiyim onuda bilmiyorum çünki bu kolay bir iş değil.

Taygun KOCABIYIK 18-12-2005 04:59

Film hazırlarsan memnuniyetle izleriz zaten yazılarını 4 gözle bekler olduk zaten.
Filmleri kendi serverımıza koyamasakta rapidshare.de veya megaupload.com gibi siteler işimizi görebilir sanırım.

balıkcı 18-12-2005 05:07

Belki ileride ilk önce siteyi bilgiyle dolduralım ondan sonra film olayına geçebiliriz mesela yapay sinek nasıl yapılır yada bu sistemlerin yapılışı ile ilgili yada benim balık avına gitiğimde çekeceğim filmler olabilir bakalım dostum günler neyi getirir bilinmez yaşayan görür önemli olan sağlıklı olmak ve dostların sağlıklı olmasını bilmek.

balıkcı 18-12-2005 05:11

1 Eklenti(ler)
taygun Mesela sen hiç böyle bir kamış ucu gördünmü

Taygun KOCABIYIK 18-12-2005 05:30

ilk defa görüyorum
bunu sahilde görsem aha adama bak kamışın ucunu kırmış sonrada bantlamış derim :)

Taygun KOCABIYIK 18-12-2005 05:37

Alıntı:

Belki ileride ilk önce siteyi bilgiyle dolduralım ondan sonra film olayına geçebiliriz mesela yapay sinek nasıl yapılır yada bu sistemlerin yapılışı ile ilgili yada benim balık avına gitiğimde çekeceğim filmler olabilir bakalım dostum günler neyi getirir bilinmez yaşayan görür önemli olan sağlıklı olmak ve dostların sağlıklı olmasını bilmek.

yapay sinek yapımıyla ilgili bir video şu an emule adlı programdan indiriyorum ama boyutları uygun değil ancak bunları cd olarak hazırlayıp isteyen kişilere hediye olarak yollamak bir çözüm olabilir ki download işlemi bitsin bu işi yapalım derim. Tabiki 100 üyemize yollamaya kalktık mı battık demektir sınırlı sayıda çoğaltırım isteyenlerin sayısı fazla olursa çekilişle yollarız :)

balıkcı 18-12-2005 05:39

Bekle taygun bir dahaki sefere bu kamışı anlatmaya çalışacağım şöyle kısaca anlatmam gerekiyorsa o gördüğün kamış ucu dip oltasında kulanılıyor balık ısırınca o uç kalkıp iniyor sende balık ısırdığını anlayıp oltayı sarmaya başlıyorsun yanlış anlama bu kamışın ucunu her kes yapabilir kamışın en uç halkasını vidalı halka ile değiştirip bu hazır uçu vidalıyorsun.

balıkcı 19-12-2005 02:55

1 Eklenti(ler)
Balıkcı dostlar bu resimlerde silikon balığa kancayı takmayı gösteriyor

balıkcı 19-12-2005 03:05

1 Eklenti(ler)
Balıkcı dostlar bu sistemi denizde ve tatlısuda sırtı yaparken kulanabileceğimiz bir yöntem

Taygun KOCABIYIK 19-12-2005 03:23

süper bir şey neden bunlar türkiyede yok nedeeeeeeen diye haykırasım geliyo

balıkcı 19-12-2005 23:29

1 Eklenti(ler)
Balıkcı dostlar bu resimde suyun mevsimlere göre ısısının değişmesi ve harmanlanmasını gösteriliyor burada suyun taban kısmının ısısının devamlı 4 derecede olmasına dikkatinizi çekerim aslında balık avında çok işimize yarayacak bir resim, başka bir resimle bu konuyu sizlere ileriki günlerde anlatacağım.

balıkcı 20-12-2005 13:58

Balıkcı dostlar okuduğum balıkavı ile ilgili bir kitapta suyun sıcaklığının balıklar için öneminden bahsediyor şöyleki suyun sıcaklığı 4 dereceden 5 dereceye çıkarsa balıklar aktif oluyor ama suyun sıcaklığı7 dereceden 5 dereceye düşerse balıklar aktifitesini kaybediyor yani suyun ısınması bizim için balıkavının geldiğini gösteriyor,aynı şekilde suyun soğuması ise balıkcılara kötü haber.

ama şunu eklemek isterim akarsularda balıklar devamlı aktif olmalıdırlar çünki akıntıya karşı kaybettikleri enerjiyi yemlenerek geri almaları lazım yani kışın sazan avı tabiki akarsuda olabilir bence verimlide olur, yeterki balık tutmak istediğiniz yeri bir,iki hafta güzel yemleyin hergün aynı saatte olmak üzere,kulanacağınız yem kışa uygun olmalı.

levrek 20-12-2005 16:37

Dostum Selim,
Almanyada şu an havaların 0 derecelerde olmasına rağmen senin aktifliğin son süratle devam ediyor,ne mutlu bizlere,değerli bilgilerini de bizlerle paylaşmaya devam ettiğin için ayrıca teşekkür ederim,sevgilerimle

aserkansatı 20-12-2005 19:34

Şu günler itibariyle Yeşilırmak ve Kelkitte hamsiyle yemlenmiş olta ile bıyıklı balık avı başladı.Kızılırmakın av verdiğini de Yasinden biliyoruz.Ama yayın derseniz vuslat önümüzdeki bahara kaldı.Kışın av vermiyor çünkü...

HALDUN YALIMLI 20-12-2005 21:08

Böyle Devam

Alıntı:

levrek tafarından gönderildi
Dostum Selim,
Almanyada şu an havaların 0 derecelerde olmasına rağmen senin aktifliğin son süratle devam ediyor,ne mutlu bizlere,değerli bilgilerini de bizlerle paylaşmaya devam ettiğin için ayrıca teşekkür ederim,sevgilerimle

Önemli olan YÜREKLERİN ÜŞÜMEMESİ Erol üstad ne mutlu ki sizler gibi dostlarım ollduğu için.SAYGILAR

Beysehirli 21-12-2005 08:39

Canli Balik Yem Kullanmayin

Alıntı:

İmBat tafarından gönderildi
çok güzel yöntem teşekkürler

Selam arkadaslar, belki bu kadar ince düsünme geregini görmemissiniz simdiye kadar ama düsünün bir kere, saatlerce sirtinda iki igneyle dolasan o kücücük canlinin cektigi aciyi. Siz balik mi tutuyorsunuz yoksa nefsinizi körletmek icin ISKENCE mi yapiyorsunuz. Lütfen CANLI BALIKLARI YEM OLARAK KULLANMAYIN.

Taygun KOCABIYIK 24-12-2005 01:42

Alıntı:

Beysehirli tafarından gönderildi
Selam arkadaslar, belki bu kadar ince düsünme geregini görmemissiniz simdiye kadar ama düsünün bir kere, saatlerce sirtinda iki igneyle dolasan o kücücük canlinin cektigi aciyi. Siz balik mi tutuyorsunuz yoksa nefsinizi körletmek icin ISKENCE mi yapiyorsunuz. Lütfen CANLI BALIKLARI YEM OLARAK KULLANMAYIN.

Sayın Beyşehirli
Gerçekten bende bazen acımıyor değilim ama yöntem güzel diye ifade etmiştim. Bir diğer konu büyük balık küçük balığı yer büyük balık için küçüğü yem yapıyoruz kimi cani olur acımaz kimi bazen acır bazen acımaz (orta şekerli) kimide duyarlı olur sizin gibi ince düşünceniz çok güzel diğer yazılarınızdanda anladığım doğaya ve balıklara saygılı bir insansınız sizi tebrik etmek istiyorum.

balıkcı 25-12-2005 04:01

1 Eklenti(ler)
Balıkıcı dostlar derin sularda avlanırken aklınızda bulunması gerekli olan bir şema siteye gönderiyorum hepinize rastgelsin

balıkcı 25-12-2005 04:11

1 Eklenti(ler)
Balıkcı dostlar bu resimde görülen alet oltanın yada kurşunun dibe takılması anında bir birinden ayrılıp sadece takılan bölümü kaybetmekle kalınıyor geri kalan kısımları kurtarıp gene aynı yere kurşun yada oltayı(yan kösteği)takıp ava devam etmemizi sağlıyor.

rüzgar2 25-12-2005 04:54

Bu olay bizim avlanırken en çok vaktimizi ayırdığımız lanet olsun dedirten olay..(misinanın kopması).Çok güzel malzemeler gerçekten insan özeniyor.Daha neler vardır neler....Biz hala işin zor kısmındayız.

balıkcı 25-12-2005 05:37

Balıkcı dostlar balıkavında yemlemenin önemini sizlere daha önce,de yazmıştım bunlardan bir tanesi,de bir et parçasını (ölü bir balık veya herhangi bir et)suyun kenerında olan bir ağacın suya sarkan dallarının bir tanesine iplen bağlayın yada bir ufak kovanın içine koyun kovanın dibini makkapla bir çok yerinden delin bu et parçası sineklerin hucumuna uğrayıp bir müddet sonra et parçası sinek larfalarına dönüşüp kovadan yada bağladığınız yerden yavaş yavaş suya dökülüp bütün balıkları o alana toplar sizde şayet varsa bu kurtlarla yada larfalarla bu bölgede avlanıp başarılı olma şansınızı artırırsınız tabiki bu olayı yazın yani sineklerin bol olduğu zamanda yapmalısınız birde larfaların düşeceği suyun derin olmasına özen göstermelisiniz suyun derinliği 1.5-2m olursa yeterli daha çok olursa daha iyi.

balıkcı 25-12-2005 05:51

Balıkavında daha doğrusu sazan avında nohut çok güzel ve avı bereketli bir yemdir aynı boile ile avlanıyormuş gibi takımları hazırlamak lazım nohtu bir gece suda bekletip biraz yumuşamasını sağlamak ve avlandığınız yeri bir müddet nohutla yemlerseniz balıklar o bölgeye alışıp sizin kancanızdaki nohuta,da hemen atlarlar.

balıkcı 25-12-2005 06:49

1 Eklenti(ler)
Balıkcı arkadaşlar bu görmüş olduğnuz resimde dibe takılmış rapalayı kurtarmak için yapılan kurşundan bu alet malzemeyi dibe taktırdığmızda parelel bir iple takılan malzemenin yanına gönderilip takılan malzemeyi kurtarmaya yarar.

levrek 25-12-2005 06:51

Selam arkadaşlar,
semt pazarlarında satılan tulum peynirlerin tulumunu (ki pazarcılar bunları çöpe atarlar genellikle ) terasta güneşli bir havada zemine yayın,kısa bir süre sonra beyaz kurt lavraları ile kurtlandığını görürsünüz,bu kurtçukları ister av hamurlarına karıştırın,ister Selim arkadaşımın dediği gibi delgeçli bir sistemle suya karışmalarını sağlayayın.Emin olun avınızın verimi artacaktır,sevgilerimle

balıkcı 25-12-2005 06:57

Bu kurtları mısır ile aynı kancaya takıp sazan avının verimini artırırsınız yada sadece kurtları 4-5 tane kancaya takıp bıyıklı balık,çapak,alabalık,tatlısu levreği yada tatlısu kefali avında kulanabilirsiniz.

balıkcı 25-12-2005 07:20

1 Eklenti(ler)
Balıkcı dostlar bu resimde hangi balıkların akarsulardaki köprü veya doğal taşlık olan yerlerde muhtemelen bulundukları yerleri gösteriyor.

levrek 25-12-2005 07:30

Selim Dostum,ellerine sağlık,yılbaşı tatilin en çok bizlere yarayacak gibi gözüküyor,sevgilerimle

katiti 25-12-2005 08:01

Çok iyi çalışmalar... bu gidişle sayenizde zorla tatlı su avına da başlayacağım, insanın bunları okudukça uygulayası geliyor... :)

Teşekkürler... :helal: :helal: :helal: :helal: :helal: :helal: :helal: :helal: :helal: :helal:

Bir Dost 25-12-2005 08:42

Mert resimlere bakıp aldanmıyasın Türk kara suları diyecem olmayacak haaa;;;Türk tatlı sularında bu bollukta balıkları ancak rüyalarımızda görürüz arkadaşım(bu arada Selim verdiğin değerli bilgiler için teşekkür ederim)

balıkcı 25-12-2005 11:45

Can arkadaşım bizim ülkemizde inan bana daha çok balık türü mevcut yada mevcuttu avrupadaki çoğu balık nesli tükenirdi şayet dernekler bu balıkları yetiştirip tekrar doğaya salmasalardı ama bu doğaya geri salma operasyonu,da tutmuyor bazen mesela tuna somu bu balıklar almanyada eski dere veya nehir ortamını bulamadığı için yumurtlayamıyor artık benim bulunduğum bölgede sadece geri salmak kalıyor derneklere okuduğum kadarı ile yukarı almanya bölgelerinde som balıklarını derelere yada nehirlere geri salıyorlar başarılı oluyorlarmı evet biraz oldular ama nereye kadar çünki balıkların yumurtlama bölgelerine geri dönmeleri bir çok nehirlerde engellenmiş barajlar sayesinde bu barajların alt bölümü ile üst bölümünü birleştiren buradaki adı ile balık merdivenleri yapmalarına rağmen başarı olmaları biraz zor geliyor bana çünki eski tabi ortam yok olmuş bir kere bizde durum farklı biraz gayret etsek bu işin üstesinden geliriz diye düşünüyorum benim çocukluğum istanbulda geçti o zamanlar kadıköyde iskeleden balık tutarken denizin dibini görebiliyordum üsküdarda kocaman salacak sahili vardı deniz tertemizdi halk o bölgelerden suya girip serinlerdi balık tutardı şimdi durum tamamen değişti bütün lağımları arıtmadan denize,derelere aktarırsak,elimize ne geçerse denize atarsak balık nesilerimiz,de tükenir sularımızda pislenir halbuki İstanbula ait denize akan derelerde bir çok nesli tükenmiş balık türü varmış bunlar zamanla suların kirlenmesi ile yok olup gitmişler ama daha vakit varken mevcut olanları kurtarmalıyız diye düşünüyorum.

Bir Dost 25-12-2005 11:58

Merhaba Selim Artık o temiz denizi bulamıyor istanbullular tabiki şu andan sonrası önemli elimizdekilerin değerini bilmeliyiz ama keşke anlatılanlar kadar reel olsaydı herşey yok be arkadaş artık hiç bir yerde en azından istanbulda eskisi gibi değil balık avları bereketi kalmadı mevcut olanları kurtarmalıyız sana bu konuda acayip katılıyorum amaaaa hep lafta kalıyor hep lafta kim ne yapıyor ki koskoca bir hiç buna emin ol çevremizde olan bitenleri bir tiyatro seyreder gibi seyrediyoruz yada seyrediyorum kendi adıma senin yukarıda yazdıklarının her kelimesine hak veriyorum bu konuda o kadar haklısın ki ama üzülerek söylüyorum biz burda sadece soykırım yapıyoruz başka bir şey değil

balıkcı 26-12-2005 09:20

1 Eklenti(ler)
Balıkcı dostlar turna avında şamandıra ile avlanırken şamandırayı çok uzaklara götürecek bu sistemi sizlere şemalı olarak gönderiyorum.
Sistem çok basit ilk önce rüzgarın arkanızdan estiği bir kıyı bulmanız lazım bu pek zor değil ikincisi yanınızda bulunması gereken bu sistem için balon.
balonu şişirip fırdöndüye bağlayın şamandıranızı suya atın fırdöndüyü,de misinaya takın rüzgarın sayesinde inanamıyacağınız uzaklara gidecektir(Balon) şamandıra, ben bir kere 150 metre kadar bu sistemle yolladım bu sayede büyük bir alanı taramış olursunuz.
Makinada yeterli misina olmasına dikkat edin.

Saat 03:39.