RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   At-Çek (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=51)
-   -   Kiyidan At-Çek (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=1738)

ismail çakır 12-01-2007 16:49

Alıntı:

HALDUN YALIMLI tafarından gönderildi
İsmail abi içine su doldurduğumuz sahte yemin dengesi, balansı bozulmaz mı abi?

haldun bey,
içine su doldurulan sahte balığın dengesı ve balansı elbet biraz bozulur.ama sahte balığın önüne bir ağırlık bağlanmasından çok daha iyi netice verir. benim avlandığım çanakkale bogazında sahte balığı lüfer ve levrek avında kullanıyoruz.lufer avında sahte balığın gagasını kesiyoruz ve duruma göre içine su basıyoruz öyle kullanıyoruz. lüfer avcılığı gündüz yapıldığı ve sahte balık hızlı sarım yapıldığı için balans falan gerekmeden mükemmel av verıyor. gündüz yapılacak levrek avcılığında yine hızlı sarım yapılacağı için çok farkedeceğini sanmıyorum.gece yapılacak levrek avcılığında yavaş sarım yapılacağından balıgın batması dezavantaj olmaktadır.ya sarımın bıraz hızlı yapılması veya sahte balığın ıçine az su ( batmayacak kadar) konulması ile sorun çözülebilir sanıyorum. selamlar.

igmsva 12-01-2007 23:19

ya ismail abi nebileyim okadar para verdikten sonra gagasını kesmek iğne ile delip su doldurmak...... nebileyim abi sonra yazık etmeyelim. bu işi su doldurulabilen şeffaf şamandra ve 2 kulaç misina ile halledebiliriz gibi geliyo bana.

murtoy 04-02-2007 08:28

bencede 2 kulaç misina yeterli bende aynısını uyguluyorum

Lethe 03-04-2007 15:45

merhabalar,
at çek olayına yoğunlaşmak istiyorum.amaç levrek,çinekop .şöyle bir kombinasyon nası olur sizce?
-makine:shimano callisto
devir = 6.2:1
çıkrık tipi, super stoper özelliği felan var.
-kamış: mitchell finess travel spin 3 m.
20-40 g. atar
hafif ve hassas bir kamış(yeni aldım:) )
-misina: asso double strength 0,22
-çeşitli yapay yem(7 cm. kefal gamit,gümüş vs.)
normalde çıkrık makine at-çek için pek uygun değil ama,başka bir güzel spin makine alana kadar idare ederim diye düşünüyorum.usta abilerimin yorumlarını/tavsiyelerini bekliyorum.teşekkürler.

ilhanmania 12-04-2007 20:52

forumdaki ustalar daha iyi yorumlar yapacaktir ama benim de az da olsa kiyidan sirti konusunda deneyimim var ve bence bomba bir kombınasyon yakalamassın bundan sonrası senin tecrubelerine kalmış...

ilhanmania 12-04-2007 21:18

benım bır sorum olucak,,,balıgın gagasını kesmek denge bozuyormu?? pahalı bır yeme denıcem o yuzden soruorum...

aganta borina borinata 13-04-2007 07:05

Alıntı:

ilhanmania tafarından gönderildi
benım bır sorum olucak,,,balıgın gagasını kesmek denge bozuyormu?? pahalı bır yeme denıcem o yuzden soruorum...

çağdaş... eğer yemin iyi bi yemse bence kesme...gagasız bi yem al... illa ki kesecem dersen sitede ismail abi ile diyaloga geç...o yemlerin gagasını keserek kullanıyorçççen azından nereden ve nasıl keseceğin konusunda bi fikir sahibi olabilirsin...

rastgelsin...

ilhanmania 13-04-2007 14:22

tamam saolasın abı bende ole dusunuyodum ya kesıpte mındar etmeyelim :)

balıkcı 13-04-2007 16:12

Arkadaşlar sorun ne burada,woblere(rapala) ağırlık takmakmı,dibe daldırmakmı yoksa yüzdürmekmi,ağırlık takmaksa şayet wobleri delerek kurşun ekleniyor bu zor iş woblerin balansı bozulabilir ama olmaz diye bir şey yok almanyada bazı balıkcılar takıyor kurşun wobleri delerek şöyle,,wobleri elinize alıp kancalar aşağıya doğru woblere yukarıdan kuş bakışı yani orta dengesini buluyorsunuz,buraya makkapla 1 cm delik açıp içine kurşun dökülür yada sıkıştırılır ve üstü iki kompenentli yapıştırıcı ile kapatılır,bu bir ikinci olarak woblerlin önünde sbirolino kullanılır,üçüncü olarak woblerin kancalarının orta kısımlarına kurşun tel sarılır,şayet wobleri dibe daldırmak istiyorsanız wobleri 30 cm bir yan kola bağlayıp uç kısmada kurşun takarsanız kurşun dipte wobler yan kolda dibe yakın yüzer,woblerin yüzmesi için gaga kısmı olmayanlar seçilir yada poper alınır,şayet gagası bulunan bir rapalayı keserseniz bu gagasız olur ve yüzer,bende bir wobler vardı gaga kısmı kırıldı suya attığımda aynı yüzey wobleri gibi yüzüyordu sonradan tekrar gaga kısmını yaptım eskisi gibi dalıyor gene...

cevat2 13-04-2007 17:36

bence de artık uğraşmaya gerek yok,strike pro ,yozurı ve rapalanın gagasız modelleri mevcut yemin fabrikadan çıktığı gibi kullanılmasından yanayım.

Saat 02:39.