RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Çimçim,Karides,Teke,Mamun (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=92)
-   -   Mamun Nedir? (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=1424)

sbasaran 21-11-2006 13:40

elastikiyet

yanlış anlaşılmasın lütfen. (dondurucudan)
çok dikkatlisin doğan.
-donu çözülmüş- mamunları kullanabiliriz deseydim daha mı iyiydi?.
:D :D :D

aganta 17-12-2006 16:52

Açıklamalarınız için hepinize teşekkür ederim bizde burada mamunu tercih ederiz, dondurulmuşu kullanılabiliyorsa benim çok işime gelir yakın zamanda deneyip deneyimimi paylaşacağım sizinle!

mercan 17-12-2006 18:40

özgür bey sizden biran önce denemenizi bekliyorum. havalar güzelken

Uzm.Dr.Rastgele 07-01-2007 17:54

Mamun'un iğneye takılışı...

1 Eklenti(ler)
Bir arkadaşımızın Mamun'un iğneye takılışı hakkındaki sorusu üzerine elimden geldiği kadarı ile tarif etmeye çalışacağım.Bir defa mamun takılacak iğnenin en az 1 numara olması gerekir diyebilirim.Benim bu iş için kullandığım iğne eğer mamunlar çok küçük ise Mustad 496/1 iğne kullanmayı seviyorum.Bu tür iğne serisi,hem sağlam hemde ince olduğu için mamunun hemen ölmesini engelliyor.Normal boyda olan mamunlar için ise yine aynı serinin 496/01 numarasını tercih ederim.Unutmayalım ki iğne küçük olursa, taktığımızı zannettiğimiz mamun takımı atarken yolda düşebilir.Mamun takmayı ve kullanmayı tam istedikleri gibi yapamayan arkadaşlarıma bir esin kaynağı olması dileğiyle aşağıdaki resmi gönderiyorum...

igmsva 07-01-2007 18:20

ishak hocam ellerine sağlık bizim için uğraşmışsın. eğitici olmuş teşekkürler.

aganta borina borinata 08-01-2007 06:57

ishak abi paylaşım için teşekkürler ellerine sağlık...ama ben olsam iğneyi ön kısmından takmayı tercih ederdim ve tamamiyle gizlerdim...

rastgelsin...

Rauf 08-01-2007 09:06

Alıntı:

aganta borina borinata tafarından gönderildi
ishak abi paylaşım için teşekkürler ellerine sağlık...ama ben olsam iğneyi ön kısmından takmayı tercih ederdim ve tamamiyle gizlerdim...

rastgelsin...

doğancım ishak bey bana göre doğru yapmış gibi geldi yanlız zannedersem iğneyi tam gizlese mamunun cabuk ölmesi söz konusu cünki kafa bölgesine doğru biraz daha yürütmesi lazım o zaman ölür.ben teke de de iğneyi aynı şekilde arka tarafından baş tarafa doğru yürütrüm ve iğneyi gizlerim ama tekenin ölmesi mühim değil.

katiti 08-01-2007 10:32

İshak Abi elimde fotoğraf yok ama bir de özellikle tek iğneli gezer kurşunlu takımlarda kullanılan bir takma şekli daha var mamunun. 1251 serisi gibi uzun ve düz palalı iğnelerde daha kullanışlı. İğnenin damak kısmı mamunun sırtından dışarıya çıkıyor. Bunun için kuyruk tarafındaki 2. boğumdan girip, kafadan önce son boğumdan iğneyi çıkarıyoruz. Kumluk zeminde hayvanın kendini kuma gömmesini engellemek için büyük kıskaçlarını da kırmak tercih ediliyor. böylece mamun kum üzerinde dolaşarak daha cezbedici olabiliyor...

Rauf 08-01-2007 10:58

Alıntı:

katiti tafarından gönderildi
İshak Abi elimde fotoğraf yok ama bir de özellikle tek iğneli gezer kurşunlu takımlarda kullanılan bir takma şekli daha var mamunun. 1251 serisi gibi uzun ve düz palalı iğnelerde daha kullanışlı. İğnenin damak kısmı mamunun sırtından dışarıya çıkıyor. Bunun için kuyruk tarafındaki 2. boğumdan girip, kafadan önce son boğumdan iğneyi çıkarıyoruz. Kumluk zeminde hayvanın kendini kuma gömmesini engellemek için büyük kıskaçlarını da kırmak tercih ediliyor. böylece mamun kum üzerinde dolaşarak daha cezbedici olabiliyor...

Bunun gibi olabilirmi mert [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Taygun KOCABIYIK 08-01-2007 15:54

Ben iğneyi tamamen içinden geçirip saklıyordum demekki üstadın sırrı buymuş :)

Saat 09:28.