RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   At-Çek (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=51)
-   -   Kiyidan At-Çek (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=1738)

yaylagone 28-10-2008 20:26

Arkadaşlar aranıza yeni katıldım.Öncelikle dünyanın tüm güzel insanlarına merhaba demek isterim.Tatlı suda kıyıdan at çek için Cormoran Bull Fighter spinrute 2.70 kamış ve Cormoran Rodeo 3SF makina nasıl olur?Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler.

labrax 01-04-2011 14:11

Alıntı:

Lethe tafarından gönderildi (Mesaj 27679)
merhabalar,
at çek olayına yoğunlaşmak istiyorum.amaç levrek,çinekop .şöyle bir kombinasyon nası olur sizce?
-makine:shimano callisto
devir = 6.2:1
çıkrık tipi, super stoper özelliği felan var.
-kamış: mitchell finess travel spin 3 m.
20-40 g. atar
hafif ve hassas bir kamış(yeni aldım:) )
-misina: asso double strength 0,22
-çeşitli yapay yem(7 cm. kefal gamit,gümüş vs.)
normalde çıkrık makine at-çek için pek uygun değil ama,başka bir güzel spin makine alana kadar idare ederim diye düşünüyorum.usta abilerimin yorumlarını/tavsiyelerini bekliyorum.teşekkürler.

Amacım konuyu hortlatmak değil ancak yukarıda renklerdirdiğim ksım ilgi çekici.

Çıkrık makinalar doğası gereği hafif yemlerin uzağa atılmasında en verimli makinalardandır. Zira mi,sina yatağı savurma gücü ile doğru orandılı dönüşe geçer. Diğer bir değişle sipinning makinalar gibi misina salınım şeklinde boşalmaz ve dolayısı ile sürtünme minimumdur. Bait Casting sistemin ülkemizde yeteri kadar yaygınlaşmamasının sebebi atış stili ve zamanlama konusunda sıkıntılar yaşanmasıdır ki buradada makinaların doğru ayarlanmadınığı söylemek mümkündür. Son olarak 7 gr lık bir sahtenin 107 metreye atılması ve sistem olarak baitcasting kullanılması kayıtlara geçmiş en iyi atış olarak tescillenmiştir. Yine surfcastig disiplinindeki en iyi atış çıkrık makinalar ile yapılmıştır.

LuXoR 01-04-2011 15:07

bence bir kaç yıl içinde multiplier düzeneklerin kullanıcıları bizde de artacak. multi makinalar her ne kadar atış yarışmaları için tasarlanmış olsalarda günümüzde amatör balıkçılıkta da önemli başarılar elde etmişlerdir. Yunanistan da yaşamakta olan Sinan (Surfcaster) arkadaşım sayesinde bu gelişmelerden haberdar olabiliyorum...ben kullandığım ekipmanlarla bugüne kadar atış menzili konusunda sorun yaşamadım. lodosu karşınıza aldıysanız maket balık atamazsınız, ya rüzgar dezavantajını düşürüp konum değiştireceksiniz ya da daha ağır sahte ve hatta kaşık çalışmaları ile mümkün olduğu kadar menzilli atmaya çalışmalısınız...

labrax 01-04-2011 19:31

turlarken ne demek istediğimi anlatan bu video yu buldum. Misina yatağı misina salınımından daha hızlı dönüyor.

ayrıca bir düzeltme yapmalıyım. Gerçek atış verileri şu imiş. Yanlış hatırlamışım affola...
7.5 gr sahte/0.18mm 82.81 metre Michael Harter

akinyildiz81 08-04-2011 07:43

Alıntı:

yaylagone tafarından gönderildi (Mesaj 56649)
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım.Öncelikle dünyanın tüm güzel insanlarına merhaba demek isterim.Tatlı suda kıyıdan at çek için Cormoran Bull Fighter spinrute 2.70 kamış ve Cormoran Rodeo 3SF makina nasıl olur?Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler.

ben aynı takımı denizden at çek yaparken uzun süre kullandım.alabalık için 3-5 grlık kaşığı bu takımla atamazsın ama 15-25 gr ağırlığındaki sahteler için uygun bir takım.avlandığın bölge eğer sık çalılık ve nokta atışı yapman gereken bir avlaksa bu takım gitmez.benim tavsiyem tatlı su için 1.80-2.40m arası 5-25 gr atarlı bir takımın daha iyi olacağı yönünde.avlandığın eğer geniş bir nehirse ve ağır kaşıklar kullanıyorsan bu takım hem ekonomik hemde işini görür.bence cormoran marka kamışlar fiyatı nedeniyle başlangış aşaması için uygun kamışlar.daha sonra kendi ihtiyacından dolayı kamışın esnekliğini ,sertliğini ,atarının kaç gr olacağını ve uzunluğunu sen kendin ihtiyacına göre belirlersin.bu takım tatlı suda turna için iyidir.denizde her türlü gideri var ama :)

ZAAAA 29-10-2011 18:31

özgür abi bide hayalet dedikleri mikadan olan şamandıralar bide bunu dene

Saat 19:05.