RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Misinalarla İlgili Herşey (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=67)
-   -   Kullandığınız misinalar ile ilgili bilgi paylaşımına buyrun (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=2299)

Taygun KOCABIYIK 24-01-2007 17:16

Kullandığınız misinalar ile ilgili bilgi paylaşımına buyrun

Kullandığımız misinaların iyi ve kötü yönlerini (esnek sert dayanıksız dayanıklı gam yapıyor yada yapmıyor), kalite/fiyat oranı gibi bilgileri paylaşırsak güzel bir bilgi kaynağı oluşucağı kanısındayım.

varior 24-01-2007 21:27

Taygun güzel bir konu; umarım katılım olur ve misinalar hakkında daha detaylı bilgi edinebiliriz.. Özellikle yaşanmış hikayeler bana daha gerçekçi geliyor..
Ben kıyıdan avlanan biri olarak misinada pek fark aramıyorum, çünkü fazla kiloluk balıklar çıkmıyor.. Orta boy balık avcısıyım yani.. :D ama sağlamlık olarak örgü ip kullanmak isterdim tabi, şuda varki fiatı çok pahalı 100 mt. 14 ytl gelde al.. takıldı mı gitti.. sürekli kayalık yerde el oltası kullandığımdan her balıktan sonra oltalar azalıyor.. :) deniz için 25-30 tane el oltam var ama hepsi çeşlitli ölçülerde ve kalitede.. Sadece 5 adet makinaya bağladığım misinalar çok sağlam... Gerçi onlarda 3 ay denizi görünce çürüyor, bu konuda bende fikirleri merakla bekliyorum.. yol gösterici olabilir... Balık malzemesi satanlar şu ip var şu kadar çeker diyip satıyorlar.. Aslında ne sattığı kendiside bilmiyor.. Avcıya hangi balık avında kullanacağını, nerde kullacağını sormuyor yada söylemiyor.. Çünkü bilgisi yok.. Herşey ticarete ve kar olayına dönüşmüş..

katiti 24-01-2007 21:34

Ben artık ip kullanıyorum ve çok memnunum önce onu söyleyeyim :D.

Misinaya gelince;

İp kullandığım takımlarda beden yapmak için Viking UltraSilicone 0,32 mm misina kullanıyorum. 9 kg civarı çekeri var. Bunu sadece beden yapmakta kullandığımdan uzun bir süredir 100 m misina bitmedi :). Genel olarak memnunum, düğüm kaldıran, yumuşak bir misina.

At-çek takımında ise Asso Discovery 0,25 mm kullanıyorum. Üzerinde limitsiz yazıyor, ki gerçekten sağlam bir misina. Ama iyi bakıp çürütmemek gerek...

varior 24-01-2007 21:39

Birde şunu öğrenmek istiyorum, tabi el oltası kullananlar daha iyi bilir... olta attıkça parmakta kızarıklar ve ağrılar oluşuyor bunlara nasıl, ne tür çözümler üretiliyor..??

Taygun KOCABIYIK 24-01-2007 21:52

Savaş abi deriden parmaklık kullananlar görmüştüm ağır kurşun ve çarpma atanlarda. Ben yara bantı kullanmıştım 1-2 kez daha pratik bir çözüm sanırım.

Misina konusundada karadan attığım oltalarda her avda yeni misina sarıyorum nerdeyse markasını hatırlamadığım bir misina almıştım 1000 metre 4 ytl idi sanırım. Karadan olta atanlar için harika çekeri ve esnek.

Bir başka kullandığım misina viking 1 gün kullanabildim sadece dayanıklılığı hakkında birşey söyleyemem ama çekeri gayet iyi fiyatıda pek pahallı olmayan bir misina (o gün fırtına vardı 1 günde 80 metre misina karışıp heba oldu).

Birde hiç kullanmadığım çantada duran fakat harika bir misina var ultra asso inanılmaz çeker gücüne sahip düğüm atıp bile kopartmak mümkün değil (0,26) fakat köstek düğümünü bir türlü atamadım hep koptu onun için duruyor yaz geldiğinde çupra için zokalı takımda kullanmayı düşünüyorum.

Uzm.Dr.Rastgele 25-01-2007 10:32

Konu misina olunca bende bir iki şey söyliyeyim.Eğer tek iğne veya zoka ile tekneden veya kıyıdan liman içi gibi azıcık derin suda avlanacak isem; mümkün olduğu kadar Siglon veya Discovery marka 0,25 kaliteli misina kullanmaya çalışırım.Yok eğer kıyıdan kamış ile 50-60gr'lık kurşun savurarak av yapacak isem genelde 0.40 lık
pekde pahalı olmıyan 1000 metrelik makaralardan alıp onu tercih ederim.Gayet de şimdiye kadar işimi gördü ve pek sorun yaşamadım.Tekne ile avcılık yaparken daha düna kadar ''Vuruşları daha iyi anlarım'' diye hep 0,35 kaliteli gam yapmayan misina kullanırdım.Çeşme tarafında yaptığım son tekne ile avcılıkta gördüm ki,merada balık olunca bana göre ''halat gibi'' misina olan 0,70 lik misina ile de pek ala balık alınabiliyormuş.Bundan sonra gerek 25 metre gerekçe 50 metre de avlanayım bende artık hiç değilse 0.60 lık misina kullanacağım.Kolay kolay ne karışıyor nede düğüm olup insanı uğraştırıyor.Bu hafta içinde Onur,göksel ile Çağlar avda buluşmuştuk.Ve 1000 metrelik 0.60 lık misina ve 0,200 gr lık kurşun aldım.Bakalım sonuç nasıl olacak.....İp olayını hiç bilmiyorum.Ve hiç de deneme fırsatım olmadı.....

Güven ÖZYELDAN 25-01-2007 11:34

genelde bende discovery 0,25 kullanıyorum ve takıldığı zaman koparamamak dışında cok fazla sorun yaşamıyorum ama ipin yerini hiçbirşey tutmuyor bütün vuruşları hassasiyetle hissedebiliyorsunuz yanlız elde kesinlikle kullanılamıyor üzerinde su tuttuğu için birbirine yapısıyor ve bir anda inanılmaz karısıyor, çözülmüyorda 1 günde 100metreyi çöpe atmak zorunda kaldım,yanlız yeni cıkan mum kaplıları hiç elde denemedim aynı sorun yaşanırmı yaşanmazmı bilmiyorum yanlız tekneden avlanıyorsanız ipten başka birsey kullanmayın derim....

katiti 25-01-2007 12:57

Güven mum kaplı da olsa ipi elde kullanmak çok zor, aşırı dikkat gerektiriyor ve karıştı mı açılmıyor. O nedenle ip için sadece makine ile diyorum...

mozdil 25-01-2007 13:43

Elde misina hiç kullanmadım. Sadece yaz tatilinde sırtı yaparsam diye aldığım (daha doğrusu arkadaşımın hazırladığı) ebruli 070 misinam var (2 set)
5 kamış 7 makinede (3’de yedek kafa ile 10 adet yapar) tercihim Asso Double Streght oldu. Ancak geçenlerde Simm marka turuncu renkte misina aldım. İstanbul’da öyle çok büyük balık olmadığından olsa da ben yakalayamadığım için bir sıkıntı çekmedim.

Kullandığım en kalın misina 035 ki bu misina ile 140 gr kurşuna kadar abanıp çapari attığım olmuştur. Bir sorun yaşatmadı. En ince misina ise 010.
Bedenlerde ve kösteklerde de çoğunlukla Asso kullandım. Ancak Asso Double St.’in Asso discovery’den daha iyi olduğu ifade etmek isterim.

aganta borina borinata 26-01-2007 07:35

yumuşak misinaları tercih ediyorum...kullandığım en kalın misina 40 lık misinalar...tabi bazı balıklar için 120 lik; geceden sabaha kadar yaptığım bırakma takımlarda...marka olarak 25 lik misinalarım turtles marka(bunu uzun zaman önce toptan bi yerden denk getirmiştim...ama bitti)...diğerleri genelde rodex...ama arada krokodilde aldığım oluyor...

sert misinaları hemen hemen hiç kullanmıyorum...sardığınız materyalin şeklini alarak yay gibi balığın vuruşlarını emiyor...

rastgelsin...

Rauf 26-01-2007 08:19

ben genelde 40-50 metrelik sularda av yapıcaksam 0.50-0.60 arası ana beden misinası kullanırım bunun avantajı teknede dolaşma riskinin daha az olması birde yeni misinayı aldığım zaman ki bu genelde sert misina olur krokodil gibi bunu sahilde acar gamını alır ve mümkün olduğu kadar esnekliğini cekerek gidermeye calışırım bu sayede bu derinliklerde balık vuruşlarını daha iyi duyarım.yumuşak misina bu kalınlıkta bile kullanmam cünki bu derinlikte cok daha fazla esner .ama kamışla avlananlar icin diğer arkadaşların tavsiye ettiği gibi ip kullanmayı tercih edin ip ile elde avlanmak rizikolu dolaşima riski var birde misina gibi ucuz değil.bundan başka derin suda avlanmanın ve balık vuruşlarını 200-300 metreden bile duymanın tek yolu naylon ip misina olduğunuda unutmıyalım.bunun icinde kullanacağınız ya kılasik büyük makaralar veya cıkrıklardır.herkeze selamlar.

levrek 26-01-2007 10:18

Rauf Bey, misnanın gamını almak için kıyıda hiç uğraşmayın.Tekne ile seyir halinde için misinanın ucuna birşey bağlamadan öylece suya bırakın ve makarayı boşalmaya başlayın,göreceksiniz ki geri sarımda (seyir halinde)gamdan hiç bir eser kalmayacak,sevgilerimle

assos 06-03-2007 14:47

Merhaba,
Misina konusunda tavsiyem Asso (sırtı çekiyorsanız double strength) beden olarak kullanacaksanız discovery..
Bunun dışında bir de Trabucco isimli bir misina var, hararetle tavsiye ederim.
Kırmızı renkte olanları harika.

Ip misina olarak ben de Katiti gibi mutlaka makinede kullanın derim.
Bu arada karışan misinaları atmayın, itinayla açarız :)

cevat2 16-03-2007 22:57

misina konusu bu aralar bana takıntı yaptı mağaza sitelerini geziyorum fakat kullanmadan fikir edinemiyor insan ben suffix kullanıyorum çok yumuşak,iyi düğüm atılıyor ama esnek olduğu için takıldığı zaman koparması zor birde hissetmek zor ufak temasları makinada .krokodil ve pelicanda el oltalarına kullanıyorum siglon kullanan varmı ip misina gibi her tıkırtıyı alıyor deniyor discovery makaralarda limitsiz yazıyor ama avmarkette girin üstte çekerleri var ben denemedim birde beden ve köstekler için assonun ultrasını floracarbon deneyen varmı şeffaf oluşu cazip herhalde .el oltaları için parmağınızı en güzel koruyan nike spor mağazalarında parmağa takılan 5-6 cm boyunda parmaklık var hangi spor dalına ait bilmiyorum oğlumdan kaptım tavsiye ederim misina takıldımı asılın ya kopar ya kurtulur parmak sağlam kalıyor ip misinayı makinaya sardık yine bedeni normalden yapacağız kılavuz için hissi kuvvetli bir tavsiye arkadaşlar

eşref sürek 17-03-2007 00:39

arkadaşlar ben çıkrık makinamda berkley trilene 0.61mm çekeride 26 kg derin suda çok iyi buda benim görüşüm

cevat2 17-03-2007 12:02

parmak koruyucu

arkadaşlar bahsettiğim parmaklık
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

aganta borina borinata 19-03-2007 07:48

bi parmaklığı deriden yapıyruz...ama sadece küspeli takımlarda kullanıyoruz... malum küspe ağır.. eğer parmaklık kullanmazsanız bi kaç atıştan sonra misina parmağınızı keser...

rastgelsin...

Lethe 27-03-2007 10:13

merhaba.
geçtiğimiz pazar kemeraltındaki Rasgele Av'a gittim misina almak için.Asso nun 0,16 lık ve 0,30 luk double strength misinalarını aldım.ayrıca satıcı kişi, Angel Kiss diye yeni bir misina tavsiye etti.Güzel yorumlar geliyormuş misina hakkında.100m. fiyatına 150 m. yani fiyatı da fena sayılmaz yaklaşık 3,5 euro.ben de merak edip denemek üzere duman renginden aldım.daha önce bu markayı kullanan ya da duyan var mı acaba?yorumlarınızı merak ediyorum.herkese sevgiler..:)

cevat2 27-03-2007 11:00

bende elimdeki misinaları tamamen göl takımlarına kaydırdım,göl balıkları için görünmezlik farketmiyor .asso ultra flouracarbon un çeşitli ölçülerini aldım beden ve kösteklerde deniz için kullanacağım bakalım sonuç farkedecekmi,makinelerdeki misinalarıda spincast tipi misinalar ile değiştiriyorum sonuçlarını merak ediyorum millet boşuna para harcamıyordur diye düşündüm bu balık yokluğu bakalım bizi daha nerelere sürükleyecek ayrıca yeni öğrendiğime göre uzak ve gramı fazla olan atışlar için sarılı misinaya 10 mt kadar çekeri daha yüksek kılavuz misina takmak kurşunun şok etkisini alıyormuş atılan düğüm itinalı olunca takılma riski(kamış kılavuzlarına)yok yabancı sitelerde konuyla ilgili geniş detay varmış selim bey belki bu konuda yardımcı olur bize görüntü olarak veyahut aramızda bu tekniği kullanan varsa...

balıkcı 27-03-2007 11:24

Alıntı:

cevat2 tafarından gönderildi
bende elimdeki misinaları tamamen göl takımlarına kaydırdım,göl balıkları için görünmezlik farketmiyor .asso ultra flouracarbon un çeşitli ölçülerini aldım beden ve kösteklerde deniz için kullanacağım bakalım sonuç farkedecekmi,makinelerdeki misinalarıda spincast tipi misinalar ile değiştiriyorum sonuçlarını merak ediyorum millet boşuna para harcamıyordur diye düşündüm bu balık yokluğu bakalım bizi daha nerelere sürükleyecek ayrıca yeni öğrendiğime göre uzak ve gramı fazla olan atışlar için sarılı misinaya 10 mt kadar çekeri daha yüksek kılavuz misina takmak kurşunun şok etkisini alıyormuş atılan düğüm itinalı olunca takılma riski(kamış kılavuzlarına)yok yabancı sitelerde konuyla ilgili geniş detay varmış selim bey belki bu konuda yardımcı olur bize görüntü olarak veyahut aramızda bu tekniği kullanan varsa...

Cevat bu senin bahsetmiş olduğun şok misina yani almancadan ceviri yaparsak,,şok köstek,,bu misinalar özel olarak satılır yada (ana bedenden biraz daha kalın olan misina kullanılır Tam ideal olmasada)bunun gayesi ana bedeni ince tutmak ve atış mesafesini uzatmak,,benim bildiğim sazana boile atarken ve surf tipi avcılık yaparken kulanıldığı bende bir shimano baitrunnerde bu şok köstek var ama hiç kullanmadım bu güne kadar,şok köstek derken daha kolay anlaşılması için anlatabildiğim kadar anlatmaya çalışacağım resim eklemek isterdim ama malum şu anda sitedeki resim ekleme sorunu mevcut bende basitce anlatayım,,makinaya ana beden sarılır makina tam dolunca son on metresi bu şok köstek diye tabir edilen misina özel bir düğüm ile ana bedene eklenir bunun yegane sebebi ana bedenden daha sağlam olması nedeni ile sert atışlarda ana bedenin kopmadan daha uzağa atılmasını sağlamak bu atışlar için ağır kuşun kulandığımızı düşünürsek iyi bir sistem olarak kulanabiliriz ama bence artık bu sisteme gerek kalmadı çünki çok sağlam misinalar yapılıyor bilhassa örgü misinaların çapı küçük ve sağlam oluyor normal misinalarda daha modern edilmiş ve sağlam misna olarak piyasada mevcut,düşünürsek sadece surf ve sazan avı için gereği yok diye düşünüyorum sağlam bir misina hiç ekleme olmadan bu işi görür kaldıki sistemimizde ne kadar az düğüm olursa kulanacağımız sistem daha sağlam olur.

cevat2 27-03-2007 11:31

bende başka bir sitede okudum özellikle istanbul boğazı gibi akıntılı ve uzağa atıp büyük balık çekmek için dediğin gibi ince olan misinaya daha kalın çekeri yüksek 10 mt misina kullanılıyormuş .

balıkcı 27-03-2007 13:42

Cevat arkadaşım takma kafanı her söylenene,iyi bir kamış iyi bir makina ve sağlam bir misina her problemi çözer,benimde başka sitelerde okuduklarım var ve hatta katılımlarım var çok bilgili insanların yazılarının yanında çok zayıf yazılarda var,yazıyorlar ama neyin ne olduğunu tam bilmeden,istavrit tutmak için at çek yapılıyor bunun için surf makinası tavsiye ediliyor ağırlığı en az 700 gıram beş on kere at bittin demektir yorar adamı,büyük balık olayına gelince nasıl büyük balık orkinosmu mesela yada beyaz köpek balığı kaldıki böyle büyük balıklar çıkrıkla tutulur,bunların haricinde ne mevcut 5 kg lık levrek yada kofana veya torik falan,varmı son beş senede bu balıklardan düzenli olarak tutan bir arkadaş istanbulda,tahminimce yok değilmi? o zaman çoğu şeyi yanlış yapıyoruz demektir,nedenide surf tipi sistemler atıp bırakmak içindir at çek için değil,o zaman bize ne gerkli takımı uzağa atabilecek büyük bir spin makina ve buna mukabil 3 metreden az olmayacak spin kamışı,sağlam ve ince bir misina bunların haricinde havada uzağa uçabilecek kurşun,eh bunları gerçekleştirirsen seninde onlar kadar uzağa atman mümkün,sonra bu arkadaşlara sormak gerek kaç metre atabiliyorlar bu surf tipi takımlarla inan bana 150 metreye yaklaşan yoktur 100 metre eh belki atış tekniği iyi olan ve kolları sağlam olan arkadaşlar aşar belki 100 metreyi ama 150 zor,ben atış tekniğine güvenen biri olarak surf makinası ve kamışı olmadan onların attığı mesafeye yaklaşırım belkide geçerim,denemesi bedava,bazende bu arkadaşların arasına malzeme satıcıları sızıyor ve yanlış yönlendirme oluyor elerinde kalan malzeme yada satılmayan malzeme gibi yanlış yerlere yönlendiriyor balıkcıları bu dahada vahim.

mr.coruh 27-03-2007 15:23

Sevgili Arkadaşlar bende birkaç kelam edeyim bu konuda

Farklı balık türlerine göre farklı misinalar kullanıyorum (denemek hoşuma gidiyor:) ) bir misinada sabitlenmişliğim yok ama bu denemeler sonucunda eğer At-çek yapıyorsam Asso double strength'i çok kullanıyorum balığın cinsine göre misinayı kalınlaştırıp inceltiyorum Eğer Yemli atacak isem köstek ve bedeni flouracarbon misinadan hazırlıyorum (belki balığın çok olduğu zamanlarda flouracarbon olmasa da olur ama balığın az olduğu günlerde fark yarattığını düşünüyorum) VE en önemlisi balığın vuruşlarını rahat hissedebilmek için 0,28 mm 270 mt makara 46.900 gr çekerli Berkley WHIPLASH PRO kullanıyorum tabiki bu hem avantajlı hemde dezavantjlı. Avantajlı tarafı misina esneme yapmadığı için küçücük bir dokunuşu dahi hissede biliyor olmanız, sağlamlığı oldukça yüksek ama takıldığında kurtarma şansınız az:D.

ilhanmania 13-04-2007 14:39

oncelıkle selamlar,,bi sorum olucaktı gecen gun en saglam mısına olarak (bana soylenen o ) asso nun double strengh yazıodu sanırım aldım bu mısına gercekten cok ıyımı cunku ıncede aldım ( 0.22 0.23) yani buyuk bır balıkta bır sorun cıkarırmı??

katiti 13-04-2007 15:53

Çağdaş kaloma ayarını doğru yaptığım sürece sorun yaşayacağını sanmam, güzel misinadır...

igmsva 13-04-2007 16:06

çağdaş güle güle kullan, makara üstünde çekeri yazar bu sana nekadarlık bir dayanma gücü olduğu hakkında fikir verir. bence güzel misina...

ilhanmania 14-04-2007 09:55

saolun,,içim rahatladı valla :) ben siglon almayı dusunuodum suan bu mısına ondan ıyı dedıler bende aldım yorumlarınızı duyuncada içim rahatladı :) kalama ayarlarına cok dikkat ediorum mert abi en krıtık noktalardan biri bence ;)

burhacakir 31-07-2007 10:53

berkley in vinplas ını tavsiye ederim.sizi asla yolda bırakmaz

gokkaan 08-04-2008 11:03

ANGEL KISS marka misina alan varmı.ben bulamadım buralarda..alan varsa nerede bulduğunu söylerse sevinirim..

lineerman 08-04-2008 21:46

ben aldım angel kiss gri olanından 150 m 7.5 ytl bence asso dan farkı yok gayet güzel..

gokkaan 09-04-2008 14:39

ama bana nerede olduğu lazım..4-5 yere sordum özellikle büyük yerlerdi..bulmayı bırak bilen bile çıkmadı..7,5 olan 0,26 olanmı..

levrek 09-04-2008 22:00

Merhaba Arkadaşlar,bir alman balık avı sitesinden misinaların ölçüm değerleri ile ilgili linki veriyorum,arzu eden inceleyebilir,sevgilerimle

Durchmesser / mm angegeben= söylenen misina çapı
Tragkraft* / kg angegeben = söylenen taşıma kuvveti
Durchmesser / mm gemessen = ölçülen misina çapı
Messung 1 = ölçme sayısı (farklı makaralardan 3 ölçüm yapılmış).
Durchschnitt = çapı
Abweichung = farklılık
Anmerkung = Düşünceler,notlar bölümü
sehr weiche Schnur = oldukça yumuşak misina
sehr glatte Schnur = oldukça pürüzsüz,kaygan misina
gut ausgewogen = ahenkli,dengeli
Schnur ist recht hart = oldukça sert misina
rauhe Oberfläche = ahenksiz yüzey
ungleichmäßige Oberfläche = değişken yüzeyli

levrek 09-04-2008 22:05

Burada da EFTTA (European Fishing Tackle Trade Association)nun sonuçlarını görebilirsiniz.

Angegebener Diameter = söylenen çapı
Gemessener Diameter = ölçülen çapı
Angegebene Reisskraft = söylenen kaldırma kuvveti (çekeri)
Gemessene Reisskraft = ölçülen kaldırma kuvveti

levrek 09-04-2008 22:14

Aşağıda başka bir sitenin değerleri ise,

lineerman 10-04-2008 21:01

7,5 olan 30 luk.hatayda var:) bence biraz daha sor mutlaka vardır.iyi misina.

walras 10-04-2008 21:04

ben 28 lik aldım..9,25:) kazık yedim zannımca:P

gokkaan 10-04-2008 23:10

Alıntı:

walras tafarından gönderildi (Mesaj 50956)
ben 28 lik aldım..9,25:) kazık yedim zannımca:P

yo bence iyi almışsın..şu an piyasada 0,30 10,5 -ytl civarı..

eşkina 15-04-2008 09:35

örgü iplerin veya misinelerin su içinde gölge yaparak hadinden fazla kalın gözüktüğünü ve avcılık niteliğini kaybettiğini belirte bilirim .tabiki bu balığın bol olduğu durumlar istisna kılar fakat balık seyrek ve seçici ise durum olumsuzlaşıyor.

eşkina 15-04-2008 09:37

hassasiyette bir azalma oluyormu?

Taygun KOCABIYIK 17-07-2008 08:54

Son zamanlarda kullanıp memnun kaldığım bir misinayı paylaşmak istedim. Fiyat/kalite oranı çok iyi, misina dayanıklı ve kullanışlı. Tekne avı içinde idealdir esneme payı çalınmalarda fazlalık göstermemektedir. O yüzden herkese tavsiye ederim gerek makinaya sarmak için gerek tekneden elde avlanmak için.

Saat 08:37.