RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Yapay Yemlerle İlgili Herşey (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=75)
-   -   Rapala çeşitleri (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=1128)

balıkcı 01-04-2006 02:56

Rapala çeşitleri

1 Eklenti(ler)
Balıkcı dostlar yeni bir konu açtım rapalalrla ilgili elinizde mevcut olan yada internetten bulabildiğiniz rapala yada wobbler çeşitlerini,hangi balıkta kulanıldığını ve kulanış şekillerini bu kısıma yazıp hep beraber bilgilerimizi genişletelim.
İlk olarak ben Jitterbug un bu harika ot wobblerini yolluyorum siteye bilhasa suyun otlu olan yerlerinde suyun yüzeyinde yüzen,ucundaki gaga sayesinde suda çok enteresan sesler çıkartan bu wobbler tam bir turna avcısı.

levrek 01-04-2006 06:39

1 Eklenti(ler)
Sevgili Selim,
çok da iyi yapmışsın,senin Jitterbug un bu harika ot wobbleri,gerçekten beni de yakaladı ,hele hele iki yan taraftan çıkan kancaları tam bir sanat eseri.
Konuyu ikiye bölmek de fayda görüyorum,yani karadan at-çek ve tekneden sırtı da kullananlar diye.Madem sen tatlı su ve karadan konusuyla başladın,bende denizden tekne konusundakiler değineyim.
Öncelikle şunu belirtmek isterim, elimde birçok markanın ürünleri bulunmakdadır, ancak arkadaşlarımızın Türkiye de bulabilecekleri ile başlamak daha yerinde olur diye düşünüyorum,yani hemen hemen her av malzeme satıçısında bulabilecekleri lureler.
İlk olarak Rapala nın CountDown Magnum ve Magnums lardan bahsetmeye başlayayım.
Bu serinin oldukça zengin bir renk çeşiti vardır,dalma derinliği Tekne hızına bağlı olarak 2.80 - 7.70 m.arasındadır,yüzen ve batan modelleri de vardır.
Benim severek kullandığım tipleri aşağıdaki fotoğrafda görebilirsiniz.
Özellikle Sinarit ve Palamut-Torik ler için idealdirler,sevgilerimle

balıkcı 02-04-2006 19:24

1 Eklenti(ler)
D.A.M firmasına ait bir kaç wobbler daha

balıkcı 03-04-2006 03:11

1 Eklenti(ler)
Bir kaç wobbler çeşidi daha.

balıkcı 03-04-2006 06:01

1 Eklenti(ler)
Balzer,den harika üç wobbler.

hijacker54 03-04-2006 16:39

arkadaşım ben daha once bunlardan kullanmadım ama ben kesim bişi biliom bunlar gerçekten iyi tuyrna tutulur paylaşımınız için çoook teşekkürler...

HALDUN YALIMLI 03-04-2006 17:55

Rapala Lure

4 Eklenti(ler)
Bende sıra ile Rapala-Strıke pro ve Yo-zuri ekliyeyim.
Lc Long-Casting Minnow çeşitleri.

HALDUN YALIMLI 03-04-2006 18:00

Rapala Lure

5 Eklenti(ler)
Rapala Magnum çeşitleri.

HALDUN YALIMLI 03-04-2006 18:02

Rapala Lure

3 Eklenti(ler)
Rapala Original Floater çeşitleri.

HALDUN YALIMLI 03-04-2006 18:04

Rapala Lure

3 Eklenti(ler)
Rapala Skiter Pop çeşitleri.

HALDUN YALIMLI 03-04-2006 18:06

Rapala Lure

3 Eklenti(ler)
Rapala Skitter Walk çeşitleri.

HALDUN YALIMLI 03-04-2006 18:08

Rapala Lure

3 Eklenti(ler)
Rapala Twitchin Rap çeşitleri

HALDUN YALIMLI 03-04-2006 18:14

Rapala Lure

4 Eklenti(ler)
Rapala X-Rap çeşitleri.

HALDUN YALIMLI 03-04-2006 18:16

Rapala Lure

3 Eklenti(ler)
Rapala X-Rap Magnum çeşitleri

HALDUN YALIMLI 03-04-2006 18:30

Strike Pro Lure

5 Eklenti(ler)
Strıke Pro çeşitleri.

HALDUN YALIMLI 03-04-2006 18:35

Yo-zuri Lure

2 Eklenti(ler)
Yo-zuri 3D Minnow çeşitleri.

Taygun KOCABIYIK 03-04-2006 22:41

Şimdi bunların açıklamalarını erol abiden bekliyoruz :)
Teşekkürler haldun abicim.

sbasaran 04-04-2006 16:33

çok güzel

beyler bu sanat eserlerinin cazibesine kapılmamak mümkün değil. ben yıllardır (1997 yılından beri) sırtıcılık yaparım genelde. şunu belirtmek isterim: DENİZİN, DOĞANIN KURALI YOKTUR. ben lüferi genelde lure ile avlarım. bu sene ekim ayında akın başladığında biraz lüfer aldım. aralık- ocak aylarında ise lüfer özellikle sedef beyazı silikonda randıman verdi (tabi biz bu işi çözene kadar diğer arkadaşlar buradaki balıkları bitirdiler). şimdi ise alttan fosfor takılan suni yemleri tercih ediyorlarmış. bilgilerinize sunulur.
bize, görüntü olarak ve aksiyonu düzgün olabileceğini düşündüğümüz suni yemler, balıklara cazip gelmeyebiliyor.
benim düşüncem: doğanın çok iyi gözlemlenip, hedefimizdeki balığın hangi yem peşinde olduğunu iyi analiz etmektir. takım çantamızda da ona benzer suni yem varsa o anda randıman alınabilir.

balıkcı 04-04-2006 19:05

Süleyman arkadaşım tabiki balıkların peşinde oldukları yem balıkları imitatsionu her balık avında geçerli belli balık avlarında yanlız yakalamak istediğimiz balığıda iyi tanımak gerek ben yayın avında kulanılan bir metod,dan bahsetmek istiyorum bu bağlamda,herkesin bildiği gibi yayın tatlısuların en büyük balığı bu balığın peşinde olan avcılar bütün takımları hazırlayıp suya attıktan sonra yemin bulunduğu yerde KVOK isimli bir tahta parçası ile suya vurup ses çıkartıyorlar bu ses sayesinde yayın o bölgeye yöneliyor bu suların kıralı benim ne oluyor o ses gelen yerde der gibi ve yemi rahatlıkla bulabiliyor,bu yöntemi yayında kulanıyor balıkcılar,değişik balıkların değişik tutuş şekilleri var işte burada tutmak istenilen balığı iyi tanımak lazım geldiğini düşünüyorum hiç tutmadım ama lüferinde değişik wobbler ve kaşıklarla tutulduğunu okudum,balığın o anki sahte yeme tepkisini anlayıp ona göre balıkavını şekillendirilmeli.

Taygun KOCABIYIK 05-04-2006 00:49

Sırtıcılık çok tecrübe isteyen bir olay bizim 1-2 fırın ekmek yememiz gerekli sizleri hayranlıkla dinliyorum. Bilgiler için teşekkürler

mgoker 06-04-2006 18:11

Merhabalar,

En başta bahsedilen wobbler'lerin Ankara'da satıldığı ya da TÜrkiye'de satıldığı yerler hakkında bilgi verebicek kimse var mı. Her yerde rapala var. Özellikle ilk mesajdaki wobbler ilgimi çekti.

Teşekkürler..

balıkcı 25-06-2006 19:55

1 Eklenti(ler)
Piyasaya yeni giren Lucky craft,ın wobbleri Live flash minnow,kuyruk kısmı oynak olan bir wobbler 2 metreye kadar dalabiliyor.

balıkcı 25-06-2006 20:00

1 Eklenti(ler)
Buda başka bir çeşidi.

balıkcı 01-07-2006 23:05

1 Eklenti(ler)
Abu,nun wobblerleri.

balıkcı 01-07-2006 23:06

1 Eklenti(ler)
Değişik bir wobbler.

balıkcı 12-07-2006 13:46

1 Eklenti(ler)
Bu wobblerin ismi Big-Big 1981 de piyasaya sürülmüş olan bu wobbler yüzey için,5 metre derinliği olan sularada verimli,bütün levrek çeşitleri için öneriliyor.önünde ve arkasında bulunan pervane sayesinde suda titreşim yaparak levreklerin ilgisini çekiyor.

Taygun KOCABIYIK 12-07-2006 14:07

Bunun bir benzeri ile turna yakalandığını izlemiştim sitede verilen bir videoda çok ilginç aksiyonu var.

balıkcı 19-07-2006 19:13

1 Eklenti(ler)
Sputterbug,un dört tane wobbleri.

katiti 19-07-2006 20:24

Selim Abi özellikle en üst sağdaki izmarit gibi balıkların olduğu yerlerde levrek için güzel iş yapar gibi geldi bana.

Taygun KOCABIYIK 19-07-2006 20:27

Mert abi sana katılıyorum onun yanındakide suda gopez gibi görünebilir o bakımdan levrek avı için kullanılabilirler.

balıkcı 09-09-2006 21:27

1 Eklenti(ler)
İşte sizlere yeni piyasaya çıkacak olan rapala Real Bait(Lucky Craft-Japan)fiyatı biraz tuzlu kasımda piyasaya sürülecek olan bu rapalanın fiyatı 50 euro,isteyenler bu rapalanın yüzüş şekillerini [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] dan izleyebilirler,rapala aynı bir balık gibi yüzüyor gaga kısmı yok izleyin.

aganta borina borinata 11-09-2006 10:27

selim abi gerçekten mükemmel...gerçek balıktan farkı yok...böylesini ilk kez gördüm...

rastgelsin...

balıkcı 11-09-2006 19:42

Doğan parası biraz yüksek 50 euro veripte bu yapay balığı dipte bir yere taktığını düşün,birde dalgıç taşımak gerek yanında ama çok güzel bir aksionu olduğu kesin.

aganta borina borinata 12-09-2006 06:30

öyle selim abi...dün bi arkadaşla bu yemi kullanmak için ne kadarlık bi takım kullanacağımızı hesaplamaya çalıştık...kamış misina vs....yaklaşık 450 euro yu buldu...buna dalgıcıda eklersek rakam dahada artacak gibi...

rastgelsin...

levrek 12-09-2006 08:25

Gerçekten güzelmiş Selim,yazının sonundaki sembolden anlaşıldığına göre,zannedersem dişi bu:D avcılığıda felaket olur artık.....

mozdil 12-09-2006 09:20

Bende elimdekilerin kısa bir envanterini vermek isterim. En çok kullandığım yapay balıklar sırası ile aşağıda yer alıyor.

Daha öncede bir kaç kez fotoğrafını verdiğim Cabelas marka yapay
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Rebel marka yapay. Holographic modeli. Hologram sayesinde suda çok güzel yansımalar oluşturuyor. Gündüz kullanımlarında özellikle martılara çok dikkat etmek gerekiyor. :-)

Ebay’dan aldığım bazı Lucky Craft Modelleri
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

mozdil 12-09-2006 09:23

Diğerleri
Mission Lures: [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] Mission Lures: [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Nextone: [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Yo-zuri

Bu markaların yanında elimde, Rapala, Daiwa, Lineaffe, Pelican, Prince, Berkley gibi markaların yapay balıkları da bulunuyor.

Lüfer mevsimi açılıyor. Ak koyun kara koyun ortaya çıkacak. Bu sezon elimde bulunan bütün yapay balıkları deneyerek en çok randıman aldıklarımı tespit etmeye çalışacağım.

aganta borina borinata 23-09-2006 11:57

rapala lureleri

adamala iyi av yapıyorlar...

rastgelsin...

HALDUN YALIMLI 25-09-2006 11:01

Doğan kardeşim linkler için teşekkürler. Adamlar neler yakalıyor böyle ya kafayı yememek mümkün değil. RASTGELSİN.

aganta borina borinata 25-09-2006 11:06

vallahi öyle...bizde neden yok...insanın canı sıkılıyor...arıyor valla...

rastgelsin...

Saat 06:56.