RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Çimçim,Karides,Teke,Mamun (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=92)
-   -   Mamun Nedir? (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=1424)

Taygun KOCABIYIK 11-07-2006 13:41

Mamun Nedir?

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Tüm deniz balıklarının hasta olduğu bir yem resimler kaliteli değil ama fikir sahibi olmanıza yeter en azından.

Anıl ÜNALAN 11-07-2006 13:51

Bu resimdeki yemler paragatta kullanılıp iyi av çıkarmıştır.:D

ykmk 11-07-2006 13:59

Öncelikle bu bölümü açtığınız için çok ama çok teşekkür ediyorum.Mamunu bende merak ediyordum.Resimlerini gördüm.İlk kez İzmirde duydum adını ve başka yerde de duyamadım.Ben deniz salyangozunun içinden buna benzer bir canlı çıkartıyordum.Yengece benziyordu fakat arkasında yumuşak bir et vardı.Ben mamunu o canlıya benzettim...

Anıl ÜNALAN 11-07-2006 14:06

Bu yemin ebatları bir serçe parmağın boyuna kadar olabiliyo ama makbul göreni resimdeki boyutta olanlarıdır.

arm59 11-07-2006 17:26

Alıntı:

ykmk tafarından gönderildi
Öncelikle bu bölümü açtığınız için çok ama çok teşekkür ediyorum.Mamunu bende merak ediyordum.Resimlerini gördüm.İlk kez İzmirde duydum adını ve başka yerde de duyamadım.Ben deniz salyangozunun içinden buna benzer bir canlı çıkartıyordum.Yengece benziyordu fakat arkasında yumuşak bir et vardı.Ben mamunu o canlıya benzettim...

Deniz salyongozundan çıkanlar malesef mamun değil keşke mamun olsaydı bizim gibi marmaralı amatör balıkçılar bayram ederdi. Sizin bulduklarınız deniz minaresidir ve ara sıra denizden dipden-yukarı doğru kabarçık çıkartırlar ve müthiş oburlardır benim levreğe canlı yem olarak yaptığım kaya balığını bile yakalayıp iç organlarını yiyorlar. Balıklar minareyi yese bende onu balığa yem yapacağım ama yemiyorlar.

ykmk 11-07-2006 17:38

Alıntı:

arm59 tafarından gönderildi
Deniz salyongozundan çıkanlar malesef mamun değil keşke mamun olsaydı bizim gibi marmaralı amatör balıkçılar bayram ederdi. Sizin bulduklarınız deniz minaresidir ve ara sıra denizden dipden-yukarı doğru kabarçık çıkartırlar ve müthiş oburlardır benim levreğe canlı yem olarak yaptığım kaya balığını bile yakalayıp iç organlarını yiyorlar. Balıklar minareyi yese bende onu balığa yem yapacağım ama yemiyorlar.

Yok abi bunlar minare değil.ZAten minareleri kırana kadar helak oluyor insan.Bunlar bildiğiniz sümüklü böceğin kabuğu gibi inca kabuklu hayvanlar.Kabukları aynı sümüklü böceğinki gibi.İki kıskacı var.Biri büyük diğeri ise yok denecek kadar ufak.

balıkcı 11-07-2006 17:47

1 Eklenti(ler)
böyle bir şeymi gördüğün yunuscan.

Taygun KOCABIYIK 11-07-2006 19:14

Urlada kaldığım bir dönemde bunlardan bolca toplar yem yapardım ısparoz falan yakalardık oralarda sülünez falan olmadığı için denizde ne bulursam yem yapardım :)

ykmk 12-07-2006 09:08

Alıntı:

balıkcı tafarından gönderildi
böyle bir şeymi gördüğün yunuscan.

DEğil Selim abi..KOyacam kabuğun resmini akvaryuma koyduğumdan çekemedim resmini.

ykmk 12-07-2006 09:23

Bu da resmi Selim abi pek net değil ama belli oluyor.

Taygun KOCABIYIK 12-07-2006 14:03

Bunlar deniz salyangozu sanırım balıklar yemiyor bunları :(
test edip onayladım vakti zamanında :)

Yunuscan çöpçün çok güzelmiş ben bayılıyorum bunlara anılda vardı bitane barbun gibi olmuştu :) pişirip yedi mi adam ne yaptı bilmiyorum akvaryumdan yok oldu hayvan :)

Güven ÖZYELDAN 12-07-2006 16:13

Mamun

1 Eklenti(ler)
bilmeyen arkadaşlara yardımcı olması açısında mamunun yakın plan resmi açıklayacı bilgi olabilir......rast gelsin

Anıl ÜNALAN 12-07-2006 20:10

Deniz salyangozu o yunuscan balıklar pek yemiyo onu anca mazmuz yapıp kokusuna balık çekebilirsin.

Alıntı:

İmBat tafarından gönderildi
Bunlar deniz salyangozu sanırım balıklar yemiyor bunları :(
test edip onayladım vakti zamanında :)

Yunuscan çöpçün çok güzelmiş ben bayılıyorum bunlara anılda vardı bitane barbun gibi olmuştu :) pişirip yedi mi adam ne yaptı bilmiyorum akvaryumdan yok oldu hayvan :)

Taygunum bende bilmiyom o çöpçü ne oldu sırra kadem bastı atladımı artık ne yaptısa akvaryumdan yenileri yeşiyo o çöpçülerin şimdi 2 tane var o kaybolanın boyuna geldi sanırım onlarda.;)

ykmk 13-07-2006 09:03

Vallahi akvaryumlarla ilgilenmeyi seviyorum.Zamanında çok balık geçti elimden.O resimdeki çöpçü bir albinodur.TAygun abi dediğin balık hakikaten barbun gibi.
Anıl bence ölen balığın bir aksesuarın içinde falan öldü.Çürüyüp yok olmuştur.Az başıma gelmedi.Sadece iskeleti kalıyor.Bi de ben şuan lepistes bakıyorum onlar yer ölü balığı.Başka çöpçü varsa o da yer...
Aslında bir akvaryum bölümü açsak hiç fena olmaz ama konu dışına çıkmayalım derseniz o başka...
Bu arada mamunu tanımış oldum hepinize teşekkürler...

Taygun KOCABIYIK 13-07-2006 09:09

Akvaryum deyip beni zehirleme Yunuscan bi sürü para döktük zamanında bilmedik bakmayı (küçüktük o zamanlar) sonra kayboldu akvaryum motor ıvır zıvır zehirlenirsem hepsini alırım yeniden :) bütçe açığı çıkar ortaya sonra dolar euro yükselir benim piyasada :D

ykmk 13-07-2006 09:14

TAygun abi zaten bir kere başlamışsan akvaryuma bir daha mümkünatı yok bırakamazsın.Akvaryum çok değişik bir hobi.Bazen ortadan kayboluyor bazen kudurtuyor insanı.Ben geçen sene arkadaşımdaki ufak akvaryumu görmeseydim,2 seneden beridir balık bakmıyor olacaktım.Bir gördüm görüş o görüş....Tekrar başladı hobim.Bir seneden beridir çok ciddi anlamda akvaryumla ilgilendim ve derslerimi çok etkiledi...

Anıl ÜNALAN 13-07-2006 09:23

Taygunum gel sana kuralım diyom bak benim yavrularda büyüyo balık desteğini sağlıcam sana hertürlü teknik desteğide verecem sana gel kuralım sana bi tane akvaryum.

Ha bide kardeşim şu akvaryum bölümünüde açarsan sevinirim bişiler paylaşırım en azından orada.

ykmk 13-07-2006 10:39

Anıl msn adresin varsa ekle beni akvaryum hakkında birbirimizi tamamlarız.Bu arada TAygun abi açalım artık şu bölümü yaw.

balıkcı 13-07-2006 14:22

1 Eklenti(ler)
Littorina littorea,,latinca adı,almancadan türkceye çeviri yaparsak kumsal sümüklüböceği.

Rauf 17-11-2006 07:47

Deniz minaresi

Biliyormusunuz bağzı deniz minarelerinin sümüklü böcek türünden bağzılarının ise ayaklı olduklarının nedeni cinssinden değil tamamen ölen bir sümüklü cinssin kabuğuna yerleşen bir nevi yengec olduğunu.ve bu hayvanın bir nevi beleşten ev sahibi olarak hayatına devam ettiğini.selamlar.

mozdil 17-11-2006 08:30

Konu akvaryum olunca tek adres önerebilirim.

mercan 18-11-2006 08:53

arkadaşlar mamun'u derin dondurucuda dondurup sonra kullanmak mümkünmüdür.

Taygun KOCABIYIK 18-11-2006 09:22

Alıntı:

mercan tafarından gönderildi
arkadaşlar mamun'u derin dondurucuda dondurup sonra kullanmak mümkünmüdür.

Bence pek mümkün olmaz zaten mamun yumuşak yemler sınıfında ayrıca ölüsünün iş yapmadığı tecrübeyle sabittir.

Güven ÖZYELDAN 18-11-2006 10:27

soguk havada saklanıyor canlı kalması için fakat difrize girip çözüldükten sonra yumusak olan yapısı bozulacaktır diye tahmin ediyorum ....

Uzm.Dr.Rastgele 18-11-2006 19:06

Hüsnü bey denediniz mi ?

1 Eklenti(ler)
Hüsnü hocam dediğiniz çok ilginç geldi bana.Acaba siz denediniz mi? Mamunu
yemciden alınca daha oradan ayrılmadan ben hemen üzerlerine talaş serperim.Nedeni ise uzun süre canlı kalmalarını sağlıyor bu yapılan.Doğruluk derecesini tam bilemiyorum ama büyüklerimden duyduğum kadarıyla mamunlar '' idrarları'' yüzünden birbirlerinini ölümüne yol açıyorlarmış.Talaş serpme onların daha uzun süre canlı kalmalarını sağladığı bir gerçektir.Ama dondurup tekrar kullanmak bana çok değişik bir fikir geldi.Ayrıca özellikle çupra avcılığında kıpır kıpır olanı makbul diyebilirim.

mercan 18-11-2006 19:33

ishak bey ben denemedim ama ince talaşla karıştırılıp defrize konursa muhafaza edilebilir diye düşünüyorum.

katiti 18-11-2006 20:49

Ben mamunun bu şekilde dondurularak saklanabileceğini sanmıyorum. Nedenine gelince:

Dondurulan her canlı doku çözülürken hem dondurma hem de çözdürme hızlarına bağlı olarak değişen miktarlarda su salar. Bu su da çözünme sürecinde dokunun bir miktar bozulmasına yol açar. Özellikle uzun süreli çözdürme durumlarında bu durum su birikimi dolayısıyla daha fazla olacaktır.

Mamun zaten yapı itibariyle narin bir yemdir. Bir de yukarıdaki durum buna eklenince çözdürülmüş mamunun oltada durmayacağını, dursa bile en ufak dokunuşta iğneden çıkacağını düşünüyorum. Ayrıca İshak Abi'ye sonuna kadar katıldığım bir nokta var: kıpır kıpır mamunlar çok iyi iş yapar :)...

Taygun KOCABIYIK 19-11-2006 20:03

Ayrıca bu yemle çok iyi izmarit ve ısparoz yemlenir :D

sbasaran 20-11-2006 12:20

en ideal yemim olan mamun hakkında ben de bir şeyler yazmak istiyorum.
canlı olaması en ideal. mamunların uzun süre canlı kalabilmesi için ben şöyle yapıyorum; yeni çıkartılan mamunları mukavva kutuda, hatta kutunun tabanına peçete, havlu kağıt vb nem alıcı kağıtlarla takviye ederek mamunları tek kat, üst üste yığılmayacak şekilde koyuyorum. eğer kutu yetersiz ise yani üst üste yığılma olacaksa araya gazete gibi kağıt koyarak tekrar peçete ilava ediyorum ve ikinci bir sıra yapıyorum. kutunun büyüklüğüne göre 2,3,4,... böyle yapıldığında mamunlardan salgılanan maddeler diğerlerine pek zarar vermiyor ve rüzgardan, güneşten vb doğa olaylarından da korunmuş oluyorlar.
dondurma olayına gelince; eğer avlandığım günden kalan mamunum olursa bunları da aynı şekilde ancak peçetelerini değiştirerek, kuru bir şekilde dondurucuya koyuyorum.
dondurulmuş mamunların kıyıdan savurma oltada kullanılamayacağı düşüncesindeyim. ancak tekneden dip oltasında, canlısı gibi olmasa bile yine randımanlı bir şekilde kullanılıyor. kullanıyorum.
dondurulmuş yem paragatçılar tarafından da kullanılır. mert in dediği gibi don dan çıkartılmış mamunlar yumuşar. ancak paragatçılar kullandıkları mamunlar canlı dahi olsa belli bir süre güneşte kurutarak sertleşmelerini sağlarlar ki balık yemi kapmaya çalıştığında çabucak bozulmasın.
herkese RASTGELSİN.

aganta borina borinata 21-11-2006 12:42

Alıntı:

sbasaran tafarından gönderildi
don dan çıkartılmış mamunlar yumuşar.

:D yani ilahi süleyman abi...:D

sbasaran 21-11-2006 13:40

elastikiyet

yanlış anlaşılmasın lütfen. (dondurucudan)
çok dikkatlisin doğan.
-donu çözülmüş- mamunları kullanabiliriz deseydim daha mı iyiydi?.
:D :D :D

aganta 17-12-2006 16:52

Açıklamalarınız için hepinize teşekkür ederim bizde burada mamunu tercih ederiz, dondurulmuşu kullanılabiliyorsa benim çok işime gelir yakın zamanda deneyip deneyimimi paylaşacağım sizinle!

mercan 17-12-2006 18:40

özgür bey sizden biran önce denemenizi bekliyorum. havalar güzelken

Uzm.Dr.Rastgele 07-01-2007 17:54

Mamun'un iğneye takılışı...

1 Eklenti(ler)
Bir arkadaşımızın Mamun'un iğneye takılışı hakkındaki sorusu üzerine elimden geldiği kadarı ile tarif etmeye çalışacağım.Bir defa mamun takılacak iğnenin en az 1 numara olması gerekir diyebilirim.Benim bu iş için kullandığım iğne eğer mamunlar çok küçük ise Mustad 496/1 iğne kullanmayı seviyorum.Bu tür iğne serisi,hem sağlam hemde ince olduğu için mamunun hemen ölmesini engelliyor.Normal boyda olan mamunlar için ise yine aynı serinin 496/01 numarasını tercih ederim.Unutmayalım ki iğne küçük olursa, taktığımızı zannettiğimiz mamun takımı atarken yolda düşebilir.Mamun takmayı ve kullanmayı tam istedikleri gibi yapamayan arkadaşlarıma bir esin kaynağı olması dileğiyle aşağıdaki resmi gönderiyorum...

igmsva 07-01-2007 18:20

ishak hocam ellerine sağlık bizim için uğraşmışsın. eğitici olmuş teşekkürler.

aganta borina borinata 08-01-2007 06:57

ishak abi paylaşım için teşekkürler ellerine sağlık...ama ben olsam iğneyi ön kısmından takmayı tercih ederdim ve tamamiyle gizlerdim...

rastgelsin...

Rauf 08-01-2007 09:06

Alıntı:

aganta borina borinata tafarından gönderildi
ishak abi paylaşım için teşekkürler ellerine sağlık...ama ben olsam iğneyi ön kısmından takmayı tercih ederdim ve tamamiyle gizlerdim...

rastgelsin...

doğancım ishak bey bana göre doğru yapmış gibi geldi yanlız zannedersem iğneyi tam gizlese mamunun cabuk ölmesi söz konusu cünki kafa bölgesine doğru biraz daha yürütmesi lazım o zaman ölür.ben teke de de iğneyi aynı şekilde arka tarafından baş tarafa doğru yürütrüm ve iğneyi gizlerim ama tekenin ölmesi mühim değil.

katiti 08-01-2007 10:32

İshak Abi elimde fotoğraf yok ama bir de özellikle tek iğneli gezer kurşunlu takımlarda kullanılan bir takma şekli daha var mamunun. 1251 serisi gibi uzun ve düz palalı iğnelerde daha kullanışlı. İğnenin damak kısmı mamunun sırtından dışarıya çıkıyor. Bunun için kuyruk tarafındaki 2. boğumdan girip, kafadan önce son boğumdan iğneyi çıkarıyoruz. Kumluk zeminde hayvanın kendini kuma gömmesini engellemek için büyük kıskaçlarını da kırmak tercih ediliyor. böylece mamun kum üzerinde dolaşarak daha cezbedici olabiliyor...

Rauf 08-01-2007 10:58

Alıntı:

katiti tafarından gönderildi
İshak Abi elimde fotoğraf yok ama bir de özellikle tek iğneli gezer kurşunlu takımlarda kullanılan bir takma şekli daha var mamunun. 1251 serisi gibi uzun ve düz palalı iğnelerde daha kullanışlı. İğnenin damak kısmı mamunun sırtından dışarıya çıkıyor. Bunun için kuyruk tarafındaki 2. boğumdan girip, kafadan önce son boğumdan iğneyi çıkarıyoruz. Kumluk zeminde hayvanın kendini kuma gömmesini engellemek için büyük kıskaçlarını da kırmak tercih ediliyor. böylece mamun kum üzerinde dolaşarak daha cezbedici olabiliyor...

Bunun gibi olabilirmi mert [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Taygun KOCABIYIK 08-01-2007 15:54

Ben iğneyi tamamen içinden geçirip saklıyordum demekki üstadın sırrı buymuş :)

Saat 18:52.