RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Balık bulucular- Sonar (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=38)
-   -   Balık Bulucularla ilgili sorularınız için buraya yazın lütfen (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=237)

levrek 04-04-2010 12:30

Alıntı:

scubab tafarından gönderildi (Mesaj 79480)
Merhaba Erol Bey,

Öncelikle başarılı forumunuz için sizleri tebrik ederim..

Bir sorum olucak yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum..

Ben Botumda kullanabilmek için Garmin 400C fishfinder almayı planlıyorum. Ancak botumun motoru akusüz..

Ben de 12 V'luk bir kuru akü alıp onunla kullanmayı düşünüyorum. Bu akülerin arabanın aküsüyle de şarj edildiğini duydum. Acaba böyle bir şey mümkün mü?.
Mümkünse fishfinder'ı kesintisiz tahmini ne kadar süre çalıştırabilir. Yol gösterirseniz çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba Bülent Bey, kuru akü olarak Bilgisayarların güç kaynaklarında bulunan küçük aküleri kullanabilirsiniz, 7 amperlik olan bu aküler işinizi fazlasıyla görecektir.Hem yükte hemde paha da hafifdirler.

Onur Özben 07-04-2010 02:08

Merhaba

Bu balık buluculara iyice kafayı taktım :)
3 sorum daha olacak.

1) 2 tane birebir aynı cihaz düşünün.Bir tanesinin vericisi anlık 2000w sürekli 250w,diğerinin ise anlık 4000w sürekli 500w.Bunları arasında ne fark vardır.

2) tekrar 2 aynı cihaz.Bu sefer her özellik aynı fakat birinin ekranı rekli diğeri siyah-beyaz.Renkli olanın nasıl bir avantajı vardır?

3) Humminbird cihazların dual beam olanlarının çoğu quadra beam ve wide beam desteği var fakat pakette dual beam verici ile geliyor.Bu cihaza bağlamak üzere quadra beam ayna alınca,mevcut ayna ile birlikte 2 aynayıda tekneye monte etmek gerekiyormu.Yoksa quadra beam ayna hem mevcut aynanın yaptığı işi yapıp hemde quadra beam olarak çalışıyormu.
Ayrıca quadra beam ve wide beam in farkı nedir.

Biraz soru yağmuruna tuttum sanırım ama ilk aldığım balık bulucu gibi verdiğim paranın çöpe gitmesini istemiyorum :(

Teşekkürler...

levrek 07-04-2010 09:33

Alıntı:

Onur Özben tafarından gönderildi (Mesaj 80243)
Merhaba

Bu balık buluculara iyice kafayı taktım :)
3 sorum daha olacak.

1) 2 tane birebir aynı cihaz düşünün.Bir tanesinin vericisi anlık 2000w sürekli 250w,diğerinin ise anlık 4000w sürekli 500w.Bunları arasında ne fark vardır.

2) tekrar 2 aynı cihaz.Bu sefer her özellik aynı fakat birinin ekranı rekli diğeri siyah-beyaz.Renkli olanın nasıl bir avantajı vardır?

3) Humminbird cihazların dual beam olanlarının çoğu quadra beam ve wide beam desteği var fakat pakette dual beam verici ile geliyor.Bu cihaza bağlamak üzere quadra beam ayna alınca,mevcut ayna ile birlikte 2 aynayıda tekneye monte etmek gerekiyormu.Yoksa quadra beam ayna hem mevcut aynanın yaptığı işi yapıp hemde quadra beam olarak çalışıyormu.
Ayrıca quadra beam ve wide beam in farkı nedir.

Biraz soru yağmuruna tuttum sanırım ama ilk aldığım balık bulucu gibi verdiğim paranın çöpe gitmesini istemiyorum :(

Teşekkürler...

Merhaba Onur Bey,
Birinci sorunuza cevap olarak vericinin watt cinsinden değeri ne kadar yüksek ise bilgilerin ekrana yansıması o kadar çabuk olacaktır,derinlik vs gibi faktörler arttıkça watta olan gereksinimde artacaktır.
İkinci sorunuza gelince, kişiye göre değişebilir, ancak renkli ekranda ayrıntıları görüntüleyebilmek daha kolaydır.
Son olarak da quadra beam ,tek başına bu işi görecektir, yani tek verici takacaksınız,[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] linkinde görüntüleme açıları mevcuttur,sevgilerimle

scubab 07-04-2010 09:35

Bilgiler için çok teşekkür ederim...

kral dolmuşcu2 07-04-2010 18:45

Alıntı:

levrek tafarından gönderildi (Mesaj 79767)
Merhaba Bülent Bey, kuru akü olarak Bilgisayarların güç kaynaklarında bulunan küçük aküleri kullanabilirsiniz, 7 amperlik olan bu aküler işinizi fazlasıyla görecektir.Hem yükte hemde paha da hafifdirler.

merhaba abi bende 3.80 botumda carmin 400c kullanmaya başladım hatta ilkkez bu hafta deneme sansım oldu..ben botumun içine aydınlatmalar yaptım çokta verimli vede şık oldu...ben sonarı ışık sistemini araç aküsüyle kullanıyorum çok rahat oluyor vede sorunsuz kesintisiz kullanıyorum....sonar baglantılarını krom
aparat yaptım sabit bir şeşilde su görmüyor kablolar ayak altında degil...çok kullanışlı oldu sadece bir sorunum var sonarı tam olarak kullanmayı bilmiyorum ..sizde aynı sonardan düşünüyorsunuz birbirimize yardımcı olalım...fiyat bakımından birbirimize sorabiliriz.....sonuçta aynı sonardan olacak ...

senol_444 07-04-2010 22:05

Alıntı:

senol_444 tafarından gönderildi (Mesaj 79675)
Hummınbırd 997 csı ile dip yapısının resmini cektim ve aşağıya ekledim.Zeminin ne olduğunu tam anlayamadım tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum.Teşekkür ederim.
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Tecrübeli arkadaşlardan resimdeki renklere göre zemin tespiti konusunda yardım bekliyorum.teşekkürler.

senol_444 07-04-2010 22:07

Alıntı:

denizkızı35 tafarından gönderildi (Mesaj 79671)
Senol bey zemin camur ve ya bolgenize gore ince taslıkta olabilir
sarılar ince balık var dipte

Bahar hanım teşekkür ederim. sarı olanları balık olarak değerlendirmişinzi kullandığım cihaz balıkları 3 ayrı boyda balık şeklinde gösteriyor.sarıların balık olduğunu zannetmiyorum.

levrek 07-04-2010 23:00

Merhaba Şenol Bey,
üç boyutlu bir görüntünün tek boyuta indirgendiği zaman, tüm nesnelerin üst üste binmesi olarak düşünün.Sert zemin, görüntüye olduğu gibi geri yansıtılarak kırmızı renkte,çamur - yumuşak zemin yeşil renge, yosun vs.lerde sarı renklerde ekrana yansıyacaktır.Ekrandaki derinlik yaklaşık 62 metrelerde 20 derecelik bir vericinin yollayacağı sinyal ile yine yaklaşık olarak 16 metrelik bir çapa tekabül edecektir.Bu çap içerisinde geniş bir taşlık ( sert ) alan olduğu ve bunların çamur (yumuşak) bir alan üzerine yayıldığını gösteriyor.Bölgesel olarak da yosun vs.lerin bulunduğunu belirtiyor,sevgilerimle

senol_444 08-04-2010 20:56

Alıntı:

levrek tafarından gönderildi (Mesaj 80405)
Merhaba Şenol Bey,
üç boyutlu bir görüntünün tek boyuta indirgendiği zaman, tüm nesnelerin üst üste binmesi olarak düşünün.Sert zemin, görüntüye olduğu gibi geri yansıtılarak kırmızı renkte,çamur - yumuşak zemin yeşil renge, yosun vs.lerde sarı renklerde ekrana yansıyacaktır.Ekrandaki derinlik yaklaşık 62 metrelerde 20 derecelik bir vericinin yollayacağı sinyal ile yine yaklaşık olarak 16 metrelik bir çapa tekabül edecektir.Bu çap içerisinde geniş bir taşlık ( sert ) alan olduğu ve bunların çamur (yumuşak) bir alan üzerine yayıldığını gösteriyor.Bölgesel olarak da yosun vs.lerin bulunduğunu belirtiyor,sevgilerimle

İlginize cok teşekkür ederim.

Denizkızı35 08-04-2010 21:02

Garminde balık sembolünü kapatıgınızda balıgı renk olarak ayırıyor o yanıltı erol abi daha bilgili
Erol abi furuno fcv 600 ile 585 arasındaki fark nedir yardımcı olursan sevinirim

Saat 08:46.