RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Makara - Makinelerle İlgili Herşey (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=66)
-   -   Hangi Makina (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=390)

balıkcı 24-03-2006 17:48

Tepreş arkadaşım ben Ankarada hiç bulunmadım,İstanbulda mesela çok çeşitli malzeme satan KISIK Ticaret var eminönüne gidip oradan mercana gidersen bulursun,ALBA var oda istoçta ama her iki malzeme satan yerin internette shopları var arzu edersen internetten sipariş verebilirsin.

tepreş 24-03-2006 22:24

Tesekurler Balikçi Arkadaş

balıkcı 25-03-2006 07:21

1 Eklenti(ler)
Balıkcı dostlar avrupada bir çok balıkcının bir diyer merakı da koleksiyonları bunlardan bir tanesi işte resimde görülüyor,makinaların 1980 senesinden evvel üretilmiş olduğunu eklemek isterim.

mufi 25-03-2006 16:23

selim kardeş üstten alta dogru 2sıradaki modellerin birinden bun kıulannamıştım 80 lerde hatta makinanın güvdesinde metalik dam arması vardı ve boyası ise pürüklü filandı..şahane makinaydı.. eski makinalar agırdı ama içi dişliler felan saglamdı sarı dan yapılırdı..

balıkcı 27-03-2006 05:49

Muvaffak abi bendede bu merak var bende eski makinaları toplayıp koleksiyon yapıyorum gerçi resimdeki kadar çok değil ama zamanla olacaktır bunlar gibi makinaların temiz ve ucuz olanlarını bulmak gerçekten çok zor şimdilik 15-20 tane oldu eski antika makinalarım onları hiç götürmüyorum balığa sadece yeni makinalar alıyorum yanıma gerçi hala iş görürler ama onlara gözüm gibi bakıyorum temizleyip yağladıktan sonra sadece eski makinaların bulunduğu sandığa yerleştirdim.

mgoker 05-04-2006 23:49

Merhabalar,

Forumu baştan sona okumaya çalıştım. Bazı sorularım ve tavsiye isteklerim olacak. Ankara'dayım ve malum tatlı suda avlanmak zorundayız. Bu aralar Turna avı ilgimi çekiyor ancak konu hakkında çok bilgili değilim. Çok fazla bütçe gerektirmeyen (0-150 YTL aralığı), çok büyük olmayan Turna balıkları için kullanabileceğim bir makine önerebilir misiniz? Ayrıca yazılarınızdan anladığım kadarıya e-bay'den alışveriş yapıyorsunuz. Yurtdışından alışverişte herhangi bir sorunla karşılaştınız mı? Ya da prosedür nasıl işliyor? e-Bay'den ayırdığım bütçe ile iyi (benim için iyi) bir makine alabilirim sanırım. Bu konuda da tavsiye istesem çok mu şey istemiş olurum?

Şimdiden teşekkürler.

balıkcı 06-04-2006 02:33

Alıntı:

mgoker tafarından gönderildi
Merhabalar,

Forumu baştan sona okumaya çalıştım. Bazı sorularım ve tavsiye isteklerim olacak. Ankara'dayım ve malum tatlı suda avlanmak zorundayız. Bu aralar Turna avı ilgimi çekiyor ancak konu hakkında çok bilgili değilim. Çok fazla bütçe gerektirmeyen (0-150 YTL aralığı), çok büyük olmayan Turna balıkları için kullanabileceğim bir makine önerebilir misiniz? Ayrıca yazılarınızdan anladığım kadarıya e-bay'den alışveriş yapıyorsunuz. Yurtdışından alışverişte herhangi bir sorunla karşılaştınız mı? Ya da prosedür nasıl işliyor? e-Bay'den ayırdığım bütçe ile iyi (benim için iyi) bir makine alabilirim sanırım. Bu konuda da tavsiye istesem çok mu şey istemiş olurum?

Şimdiden teşekkürler.

Merhaba balıkcı dostum ben ebay,den alışveriş yapıyorum bazen ama ben almanyadan katılıyorum zaten siteye bunun için bir sorun yaşamıyorum alış verişlerde ebay,den alışverişlerden Türkiyeye kargo nasıl işliyor fazla bir bilgim yok,tavsiye edebileceğim o miktarda çok makina var turna avında kulanabileceğiniz D.A.M ,Mitchellin,abunun shımanonun bir çok makinasını alabilirsiniz o miktara Ankaradan bizlere katılan arkadaşlar var isterseniz onlarında tavsiyelerini bir alalım sonra isterseniz ben size resimli olarak bir kaç makina çeşidi yollarım.

mgoker 06-04-2006 02:41

Cevabınız için teşekkürler.. Forumu daha derinlemesine okuyunca Almanya'dan yazdığınızı farkettim ama geç olmuştu. Ankara'dan arkadaşların yorumlarından sonra sizin değerli önerilerinizi bekleyeceğim. Tekrar teşekkürler..

mgoker 06-04-2006 18:12

Merhabalar,

Ankara'dan arkadaşlar foruma çok sık katılmıyorlar galiba. Siz önerilerinizi paylaşır mısınız? Mümkünse yurtdışı fiyatlarını da yazarsanız. Karşılatırıp TÜrkiye'den alma şansım olabilir. Teşekkürler..

balıkcı 06-04-2006 20:34

Alıntı:

Merhabalar,

Ankara'dan arkadaşlar foruma çok sık katılmıyorlar galiba. Siz önerilerinizi paylaşır mısınız? Mümkünse yurtdışı fiyatlarını da yazarsanız. Karşılatırıp TÜrkiye'den alma şansım olabilir. Teşekkürler..

Mustafa arkadaşım Hangi makina adlı bu bölümün üçüncü sayfasındaki Shımano ve penn marka makinaları tavsiye ederim fiyatlarıda zaten altlarında yazılı şayet bulabilirsen bu iki makinada sana bir ömür boyu yardımcı olur turna avlarında,bol şanslar.

mgoker 06-04-2006 22:18

Merhaba,

Bir sorum daha olacak. Söz konusu sayfada birden fazla model önerilmiş ve en üst modellerinin fiyatları belirtilmiş. Önderdikleriniz en üst modeller midir? Bakalım Ankara'da bulabilecek miyim? Türkiye'den arkadaşlar internetten alabileceğim yerler var mıdır? Teşekkürler..

Taygun KOCABIYIK 07-04-2006 01:59

Alıntı:

Merhaba,

Bir sorum daha olacak. Söz konusu sayfada birden fazla model önerilmiş ve en üst modellerinin fiyatları belirtilmiş. Önderdikleriniz en üst modeller midir? Bakalım Ankara'da bulabilecek miyim? Türkiye'den arkadaşlar internetten alabileceğim yerler var mıdır? Teşekkürler..

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
var gayet uygun fiyatlar 100 ytl üzerindeki alışverişlerinizede kargo parası almıyorlar. Ankara 'da bulamıyorsanız bu sitede mutlaka aradığınız gibi bir makina bulabilirsiniz.

RULUDAG 08-04-2006 23:23

Yardim

1 Eklenti(ler)
Abu Garcia C106 Makina Sizce Turna Avinda Kullana Bilirmiyim

Eğer Yetersizse Yeni Bir Makina Almayi Dusunuyorum.

Herkeze Rastgele

balıkcı 09-04-2006 00:32

Çok güzel makina tabiki kulanabilirsin Recep arkadaşım bu makinayı bütün balıkavlarında kulanabilirsin,fren sisteminin önde olması bir avantaj,bol balıklı avlar rastgelsin.

mgoker 10-04-2006 15:33

1 Eklenti(ler)
Merhabalar,

Shimano Symetre 2500Rİ modelini bulabildim Ankarada. 120 USD istiyorlar. Ne dersiniz?

mgoker 11-04-2006 19:59

1 Eklenti(ler)
Merhabalar,

80 YTL'ye Shimano Sienna 2500 FB aldım. Özellikleri aşağıda. Bahsettiğiniz makinelerden Ankara'da bulamadım. Sizce nasıl?

Capacity 140yds/8LB
Front Drag
5.2:1 Gear Ratio

Taygun KOCABIYIK 12-04-2006 00:41

Gayet güzel görüyor inşallah arzuladığınız avları yaparsınız bu makinayla.
Daha ayrıntılı yorumu Selim abi yapıcaktır.

mgoker 12-04-2006 02:48

1 Eklenti(ler)
Merhabalar,

İnternette daha detaylı inceledikten sonra aldığım makineyi Shakespeare Dimension model bir makine ile aynı ücret karşılığında değiştirdim. Ürün özellikleri aşağıda. İnternetten incelediğim kadarıyla bu makine daha iyi görünüyor. Selim Bey'in makine ile ilgili görüşlerini bekliyorum.

Makine Özellikleri
-----------------------
5035 145yds./8# 5.2:1 11.1 oz. ML/FW

9 ball bearings.

One-way clutch instant anti-reverse bearing.

Machined and anodized aluminum spool with Titanium lip.

Anti-twist Titanium line roller and Sure-ClickTM Bail.

Machine-cut brass pinion gear.

Machined aluminum handle with Comfort-Grip knob.

Smooth multi-disc drag system.

Graphite body with metal side cover for precise gear fit.

Left/right convertible fold down handle.

On/off anti-reverse switch.

Spare aluminum spool.

balıkcı 12-04-2006 20:03

Balıkcı dostum sana bu makina hakkında görüş bildirmem için bu makinayı tanımam gerek yada kulanmış olmam gerek ben şahsen böyle bir makina kulanmadım onun için iyi yada kötü diye bir yorum yapamayacağım yanlız makinanın görünüşü iyi kol kısmı modern dizayn edilmiş fren kısmının önde olması da iyi ve ingilizce olmasına rahmen anladığım kadarı ile makinanın extraları da gayet olumlu,sana balıkavlarında başarılar inşallah büyük balıklar çekersin bu makina ile rastgelsin.

balıkcı 13-04-2006 07:11

1 Eklenti(ler)
Bu makina shımanonun en iyi makinalarından biri fiyatı 500 euro civarında

shımano stella fa bilye sayısı 15+1

ilhanmania 13-04-2006 21:20

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Banax sx4000 c

rulmanlı, 4,8:1 devir, 710 gr, 0.35-370mt misina kapasiteli

Alüminyum gövde
Yüksek hızlı devir
Sessiz geri dönüş sistemi
Sağa - sola takılabilir kol

bu makıneyı almayı dusunuorum sızce nasıl?? tavsiye eder misiniz??

balıkcı 14-04-2006 05:36

Çağdaş ben bu makinanın aynısından geçen sene 60 ytl ye aldım çok kaliteli gibi gözüküyor ama daha bu makina ile balığa çıkamadım bence uygun bir makina sazan,turna ve yılan balıkları için ideal gibi duruyor bu sene deneyeceğim o zaman daha bir detaylı bilgi sahibi olurum bu makina hakkında.

ilhanmania 14-04-2006 05:39

abi agırlıgı yuzunden ben sx2000 almaya karar verdım..Özellık olarak aynı zaten,,o kadar fazlada misina sarmayacagıma gore 2000 cok mantıklı gibi

balıkcı 14-04-2006 05:51

Son karar senin çağdaş bencede bu hem ağır bir makina hemde misina alım kapasitesi çok ben bu sorunu makaranın içine tesa band sararak geçiştirdim şimdi tahminen180m 0.35 lik misina alıyor.

balıkcı 21-05-2006 04:57

Balıkcı tarafından silindi.....

balıkcı 21-05-2006 04:59

1 Eklenti(ler)
Bu makinada öncekinden daha pahalı olanı 300X gold

olympusis 27-05-2006 02:00

verdigin bilgiler sahsen cok tesekür ederim.bütün '' http://www.rastgelsin.com''ailesine rastgelsin

_________
mehmet_antalya

balıkcı 27-05-2006 23:43

Yardımlarımız her balıkavına yeni başlayan balıkcı arkadaşa ulaşması amacımız,bizlere katkıda bulunan ve halen bulunmakta olan arkadaşlarada ben teşekkür ederim Mehmet arkadaşım.

balıkcı 01-07-2006 16:34

1 Eklenti(ler)
Bu makinaya sahip olan hiç korkmasın yüzde yüz amerikan malı,bu makina ile hiç bir balıktan korkmayın hepsini çıkartır.

balıkcı 01-07-2006 16:37

1 Eklenti(ler)
Bu makinada gene aynı marka ve amerikada üretiliyor,aynı zamanda baitrunner özelliği var.

balıkcı 23-12-2006 12:19

1 Eklenti(ler)
Shımanonun yeni çıkan bir makinası,fiyatı bayağı pahalı 399 euro.

levrek 23-12-2006 22:28

Eyvallah Selimcim,görünüşü kadar kullanımı da güzeldir muhakkak,lakin yazmış olduğun gibi fiyatı da güzelmiş...

igmsva 24-12-2006 16:33

selim abi elbette iyi mal iyi para ama buda bizi aşar abi yaaaa

balıkcı 24-12-2006 19:18

1 Eklenti(ler)
İşte iyi mal ve iyi paraya güzel bir makina,,Mitchell 300 XGe,,mitchellin yeni 300 serisi,fiyatı 50-60 euro arası,10+1 bilyalı.

balıkcı 29-12-2006 20:18

Alıntı:

balıkcı tafarından gönderildi
İşte iyi mal ve iyi paraya güzel bir makina,,Mitchell 300 XGe,,mitchellin yeni 300 serisi,fiyatı 50-60 euro arası,10+1 bilyalı.

Malesef çin malı imiş,gerçi çok güzel bir makina yapmışlar ama made in china yapımı,bende burada her sene düzenlenen(angelsport messe)kısaltılmışı ANSPO olan balıkcılık fuarında tanıtımını bir dergide ek olarak verilen bir DVD de seyrettim bu günde bizim malzemeciye geldi bu makina orada biraz inceleme fırsatım oldu.

gxs_07 04-01-2007 13:59

sizce arkadaslar bende alba star var hemde 2 tane 1. 1 bilyeli 2.10 bilyeli sizce nasıl alba starlar:oha:

giritli 05-01-2007 11:18

Selim abi selamlar...abi geçenlerde aldığım surf kamışıma(3,90 max 90 gr atarlı) yeni bir surf makina almak istiyorum...atış mesafesi diğer kamışların nerdeyse 2 katı,bir de surf makina uydurursam epeyce farkeder diye düşünüyorum...Abi senin tavsiye edebileceğin marka model varmı...burdan taksitle alıcağım için max.100-150 ytl ye çıkabilirim diye düşünüyorum...Bir de teknede banax sx 2000 kullanıyorum sizce yeterli mi...yani sağlam bir balık geldiğinde beni üzermi...şimdiden teşekkürler,saygılar...

CaTSiLeNcE 05-01-2007 11:37

Selim abi ben bu makinayı alırsam eğer ,hiç kullanmam vitrine atarım hemen gelen giden misafirler görsün diye :P

aganta borina borinata 05-01-2007 11:49

selim abi makineler çok güzel...daha öncede konusu olmuştu ürün güzelse isterse mozambikte yapılmıuş olsun...sanırım alttaki makine de önden kalamalı...son zamanlarda daiwa nın sitesine baktınızmı...fazla makine kullanmamama rağmen için gitti walla...

rastgelsin...

balıkcı 05-01-2007 14:14

Alıntı:

giritli tafarından gönderildi
Selim abi selamlar...abi geçenlerde aldığım surf kamışıma(3,90 max 90 gr atarlı) yeni bir surf makina almak istiyorum...atış mesafesi diğer kamışların nerdeyse 2 katı,bir de surf makina uydurursam epeyce farkeder diye düşünüyorum...Abi senin tavsiye edebileceğin marka model varmı...burdan taksitle alıcağım için max.100-150 ytl ye çıkabilirim diye düşünüyorum...Bir de teknede banax sx 2000 kullanıyorum sizce yeterli mi...yani sağlam bir balık geldiğinde beni üzermi...şimdiden teşekkürler,saygılar...

Onur sağlam balık dediğin ne? şayet bir orkinos falan diye düşünüyorsan zaten makinaya gerek kalmaz misinadan kaybedersin ama 1-5 kg arası kötü makinalara bile bir şey olmaz alırsın makinayı en fazla makinaya yüklenirsen ortadaki demir(aksı) biraz yamulur veya çok zorlarsan makinada 10-20 ytl lik bir makina olursa dişlilerine zarar verirsin yoksa normal standartlardaki bir makinaya kolay kolay bir şey olmaz,surf makinaya gelince bir çok markanın 100-150 ytl ye güzel makinaları mevcut,alacağın makinanın makarası koniş olsun yani düz değil biraz aşaya doğru meğilli ve en az 0,30mm misinadan 300m alsın makaraya,anlayacağın büyük makaralı bir makina,şimdi ben surfdan şöyle anlıyorum atıp dipte bırakılan yemli takım yoksa at çek için surf malzemeleri çok ağır olur yorar seni,markalara gelince ben shımano hastasıyım ama bulunmaz dersen mitchell,abu, dam,balzer,daiwa güzel makinalar üretiyorlar tabi tanınmamış bir kaç marka daha var ama o markaların türkiyede çok miktarda bulunması zor,makina alımında başarılıar onur en iyisini alacağından şüphem yok.

Saat 07:08.