RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Makara - Makinelerle İlgili Herşey (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=66)
-   -   Hangi Makina (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=390)

balıkcı 05-01-2007 14:17

Alıntı:

CaTSiLeNcE tafarından gönderildi
Selim abi ben bu makinayı alırsam eğer ,hiç kullanmam vitrine atarım hemen gelen giden misafirler görsün diye :P

Onu ben bilemem artık vitrinlikmi olur yoksa takım çantasının en iyi yerinde muhafaza edilen malzememmi,ama kulanmayacağınız malzeme almayın en azından bir iki kere kulanmak gerek.

balıkcı 05-01-2007 14:19

Alıntı:

aganta borina borinata tafarından gönderildi
selim abi makineler çok güzel...daha öncede konusu olmuştu ürün güzelse isterse mozambikte yapılmıuş olsun...sanırım alttaki makine de önden kalamalı...son zamanlarda daiwa nın sitesine baktınızmı...fazla makine kullanmamama rağmen için gitti walla...

rastgelsin...

Doğan daiwada çok iyi malzemeler üretiyor,bende malesef iki tane kamışı mevcut olmasına rağmen makinasını almadım bunun nedenide iyi makinasını almak istediğimdir yoksa 20-40 euro arasında bir çok makinası var.

giritli 05-01-2007 16:44

Selim abi benim kullanım şekli atıp bırakmak olucak...at-çek yapmaya niyetim yok abi...dam ın surf makinasına baktım bugün ama fiyatı çok tuzlu geldi(300 civarı)...senin tavsiye edebileceğin marka-model var mı abi...saygılar...

balıkcı 05-01-2007 22:16

Alıntı:

giritli tafarından gönderildi
Selim abi benim kullanım şekli atıp bırakmak olucak...at-çek yapmaya niyetim yok abi...dam ın surf makinasına baktım bugün ama fiyatı çok tuzlu geldi(300 civarı)...senin tavsiye edebileceğin marka-model var mı abi...saygılar...

Dam ın surf makinası 300 ha:( yok yok ben bu işe başlayacağım abicim iyi para var bu işte:D :D :D korkun benden malzemeciler balıkcı geliyor;)

balıkcı 05-01-2007 22:59

3 Eklenti(ler)
Onur bir kaç makina resimleri yolluyorum bu makinalar 35-55 euro arası,bu makinalardan zebco olanı bu sitedede üye olan volkan arkadaşımıza almıştık çok memnun olduğunu söylüyor,bu markaların bazılarını internet üzerinden malzeme satan bayilerde gördüm.

katiti 06-01-2007 12:33

Selim Abi sendeki çeşit dükkanlarda olmaz herhalde, sen kesin gir bu işe :D...

igmsva 06-01-2007 14:35

selim abi gel abi yap kesin dönüşü açalım bi dükkan ohhhhhh

giritli 08-01-2007 07:19

Alıntı:

balıkcı tafarından gönderildi
Onur bir kaç makina resimleri yolluyorum bu makinalar 35-55 euro arası,bu makinalardan zebco olanı bu sitedede üye olan volkan arkadaşımıza almıştık çok memnun olduğunu söylüyor,bu markaların bazılarını internet üzerinden malzeme satan bayilerde gördüm.

Selim abi yardımın için çok teşekkür ederim...Ama balzer dışındaki markaları hiç duymamıştım...Bunların teknik bilgileri ve Türkiye'de nerde ya da hangi satış sitesinde bulabileceğim konusunda da yardımcı olursanız çok sevinirim...Saygılarımla...

assos 06-03-2007 14:37

Selim Bey'in bahsetiği makinalar Alman malı..
"Askari" isimli Alman sitesinden incelenebilir.
Rastgelsin,

giritli 07-03-2007 07:16

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

assos tafarından gönderildi
Selim Bey'in bahsetiği makinalar Alman malı..
"Askari" isimli Alman sitesinden incelenebilir.
Rastgelsin,

Selim bey ilginize çok teşekkür ediyorum...Ancak şubat ayında shimano navi xsa7000 modelini aldım....daha çok fazla kullanmak nasip olmadı ama sağlam bir makinaya benziyor...sanırım bununla hem surf hem katiti hem de sırtı avlarımı yapabileceğim...tabiyki kalamasını düzgün ayarlayarak...

giritli 07-03-2007 07:20

1 Eklenti(ler)
Shimano firmasını bir kere daha takdir ettim arkadaşlar....Normalde makinalarla verilen yedek kafalar asıl kafa ile aynı özellikte olup sadece yapıldığı malzeme farklı olurken ; shimanolarda yadek kafa olarak verilen daha sığ ve 60 lık ebatta bir makara....

ismail çakır 07-03-2007 07:46

sevgili onur,
hakkaten tablo gıbı güzel makına ıle gönlündeki avları yakalamanı diliyorum.fıatı ne kadardı bu güzelin..:)

giritli 07-03-2007 07:49

Alıntı:

ismail çakır tafarından gönderildi
sevgili onur,
hakkaten tablo gıbı güzel makına ıle gönlündeki avları yakalamanı diliyorum.fıatı ne kadardı bu güzelin..:)

Teşekkürler İsmail abicim ama bizim burda makinanın kralı olsa senin gibi balık tutamıyoruz ki...:(
fiyatı 260 ytl...5 taksitle aldım abi...

igmsva 07-03-2007 08:40

:D onurum güle güle kullan bol balıklı bol muhabbetli avlarda inşallah

giritli 07-03-2007 15:35

Alıntı:

igmsva tafarından gönderildi
:D onurum güle güle kullan bol balıklı bol muhabbetli avlarda inşallah

ilker abicim en kısa zamanda seni de aramızda görürüz inşallah...

balıkcı 07-03-2007 16:02

Güle güle kulan onur,bol balıklı avlar...elinde parçalansın diyeceğim ama shimano bu parçalanmazki:D

giritli 07-03-2007 16:36

Alıntı:

balıkcı tafarından gönderildi
Güle güle kulan onur,bol balıklı avlar...elinde parçalansın diyeceğim ama shimano bu parçalanmazki:D

Teşekkürler Selim abicim....sendeki malzemelerin eline su dökemeyiz ama nasıl olduysa benim de bir shimanom oldu en sonunda:D :D :D

dummy 12-03-2007 21:05

Alıntı:

ilhan tafarından gönderildi
Üstatlar 2 adet makina ihtiyacım var biri kendim diğeri arkadaş için
makinaları hemdenizde hemde gölde sazan için kullanmak istiyorum göl çok önemli değil aslında genelde gölde elimle avlanırım.
Denizde ise istanbul boğazında karadan avlandığımdan iyi bir makinya ihtiyacım olacaksanırım.
Boğaz akıntısı bazen öyle bir oluyorki 150 - 160 gram kurşun sallamak gerekiyor birde balık geldiği zaman kuşun ve balığın ağırlığı + akıntının vermişolduğu ağılıklaberaber oltanın çekişi oldukça zoroluyor.

Makinada aradığım özellikler.
1. Kesinlikle kaliteli ve sağlam olacak bir kere alalım
2. Devir sayısının yüksek olması gerekiyor
3. 0.35 misine en 250 - 300 metre sarılabilcek
4. Sararken kolu yormayacak
5. Bu olsada olur olmasada kamışı hazırlayıp oltayı fırlattıktan sonra kolu
çevirdiğimizde otamatik olarak sarmaya geçmesi.
6. Bilyelerinin fazla olması tabi bu benim düşüncem nekadar çok bilye o kadar
kalite ve kolaylık demek ise tabiki.
7. Tabi en önemlisi sona yazılmaz aslında ama unutmuşum :) Fiyatı uygun
olacak :)

Aklıma gelenler bunlar. üstatların tecrübelerinden yararlanmak isterim.

Slm.Öncelikle siteye üye olduktan sonraki ilk mesajıma herkese merhaba diyerek başlamak istiyorum.İlhan arkadaşımın mesajını görünce anladığım bir konu olduğu için yazmaya karar verdim.İlk olarak makina seçiminin hangi av için düşünüldüğü önemli.(speen,surf).Eğer makına at-çek için düşünülüyorsa o zaman devir sayısı fazla ancak(doğal olarak)toku yani çekiş gücü biraz daha düşük makinalar tercih edilebilir.ancak surf olarak yapılacak avlarda bence devirden ziyade güç önemli yani tork.Bilya sayısı konusuna gelince piyasada satılan birçok makına aslında bilya olarak roller bearing denen aslında bizim anladığımız rulmandan farklı bir malzeme kullanıyor.8-10 bilyalı makinalarda bu malzeme kullanılıyor(Shımano hariç).bir makinada 4 bilya(rulman)olması yeterlidir.bunun fazlasıbence çok önemli değil.örnek gerekirse at-çek için shımano navi xsa8000(1 biyalı ancak ilave edilebilir),surf içi shimano power aero serisi ve benim 20 yılldır üzerine makına tanımadığım daıwa bg90(black gold) tercih edilebilir.ancak işin içine ekonomi girdiğinde bu markalar yerine banax serisi bence ideal seçim.Bu kısa açıklamadan sonra balıkçılık adına söz etmeden geçemeyeceğim önemli konu bence balık avında makınadan ziyade misina ,iğne ve uygun yöntemin balık avı verimine olan katkısının önemi asla unutulmamalı.

dummy 12-03-2007 21:13

Alıntı:

DiZzY tafarından gönderildi
+1 olayı noluyo abi ya sonradan mı ekleyebiliyon..

+1:makinada misınanı bobıne sarıldığı kısımdakı roller.yani rulman değil yuvarlak halka benzeri sürtünmeyi nispeten azaltan bir malzeme

ismail çakır 12-03-2007 21:53

dummy,
hoşgeldin. imza ayarların olmadığın nasıl hıtap edecegimi kestıremedım. makinalar hakkında tatmin edici bilgilerin için teşekkürler ama bencede işin ekonomik yerini ve misinanın kaliteli olmasını dile getirmekle iyi bir konuya dikkat çekmişsin hani iyi de olmuş. pahalı makinalar iyide onlarla yakalanacak balıklar denizlerimizde gittikçe azalıyor.
bence iyi bir foruma geldin. umarım kalıcı ve katılımcı olursun..

çupra 13-03-2007 00:08

dummy kardeş hoş geldin

çupra 13-03-2007 00:18

arkadaşlar ben bir aydan beri yaptığım aaştırma neticesinde BALZERİN THE ROCK 870 BR modelinde karar kıldım makine 70 liktir. sürekli denizde avlanıyorum genelde kıyıdan bu makinanın yanına aynı zamanda uzağa atabilmek için 100-200 gr D.A.M SPEZIPOWER TELE SURF 250-400CM KAMIŞ almayı düşünüyorum sizce uygun olurmu görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim sağlıcakla kalın rastgele!

giritli 13-03-2007 06:50

dummy hoşgeldiniz...forum kuralları gereği imza ayarlarınızı yaparsanız size daha doğru hitap edebiliriz...paylaşım için teşekkürler...navi xsa 8000 modeline sonradan bilye eklenebilir demişsiniz...bunu biraz anlatabilirmisiniz...

giritli 13-03-2007 07:10

Alıntı:

çupra tafarından gönderildi
arkadaşlar ben bir aydan beri yaptığım aaştırma neticesinde BALZERİN THE ROCK 870 BR modelinde karar kıldım makine 70 liktir. sürekli denizde avlanıyorum genelde kıyıdan bu makinanın yanına aynı zamanda uzağa atabilmek için 100-200 gr D.A.M SPEZIPOWER TELE SURF 250-400CM KAMIŞ almayı düşünüyorum sizce uygun olurmu görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim sağlıcakla kalın rastgele!

Tamer balzerin o modeline bende bakmıştım ama kullandıkları malzemeyi pek beğenmemiştim açıkcası...yani makinada markasına yakışır malzeme kullanmamışlar gibi gelmişti bana ama yine de alınmış alınmıştır ve mutlaka işini görücektir diye düşünüyorum...kamışa gelince,100-200 gr atar deyince kullanman gereken optimum gramın 150-160 gr olması gerektiğini söylemeliyim...çünki forumda değişik konularda pekçok kere bu konu geçti ve kamışın max.atarının % 80 'i kadar bir kurşun kullanman gerekmektedir...genellikle kıyı avlarında max.80-90 gr. kurşun kullanıldığı düşünülürse bence 150-160 gr. çok fazla...aynı özelliklerde max.100 gr.atarlı bir kamışın daha çok işine yarıyacağını düşünüyorum...ayrıca 250-400 cm demişsin...sanırım bu modelin muhtelif boylarını kastetmişsin...kamışın uzunluğunu seçerken 1.si kullanıcağın meraların tabiyat koşullarını göz önüne almalısın...eğer avlanıcağın mera kumsalsa kamış boyu pek sorun yaratmaz...çünkü savurmak için etrafında yeteri kadar mesafe olucak demektir...ama dar bir kumluk veya taşlık merada ya da kayaların üstünde kullanıcaksan o zaman kamış uzunluğu seni veya etrafındakileri tehlikeye sokabilir... 2.si ise kullanıcının boy faktörü...boyuna uygun yani kullanırken seni zorlamıyacak bir kamış seçmen çok daha uygun olur diye düşünüyorum...mesela benim boyum 1,75 civarı ve kullandığım kamış 390 cm ve bazı durumlarda beni zorlamıyor dersem yalan olmaz...şimdilik bu kadar,umarım aydınlatıcı olmuştur...saygılar...

Bu arada torbalılıymışsın...site üyelerinden cekocumcum nickli kuzenim cenk yılmaz da torbalılı...belki tanırsın...

çupra 16-03-2007 20:04

onur kardeş açıklaman için çok sağol bende önümüzdeki salı izmire gidip makine ve kamış bakıcam nede olsa maaşları aldık borçları kapadık biraz borca girsek ölmeyiz herhalde izmirde rastgele ve hisardan başka kaliteli ve uygun fiyatlı makine ve kamış satan yer biliyormusun yada nereyi önerirsin geçenlerde aldığın shimanonun resmini gördüm hayırlı oldun makineye yakışan balıkları tez zamanda çekersin ihşallah.bu arada torbalı 100 binin üzerinde nüfusa sahip ama doğma büyüme torbalılı ise ve benim emsalimse büyük ihtimal birebir tanımasamda simasını tanırım.

giritli 17-03-2007 10:46

Tamer rica ederim kardeşim...yardımcı olabildiysem ne mutlu bana...

Bu arada kuzen doğma büyüme torbalı/tepeköylü...

Saat 04:52.