RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Çapariler (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=47)
-   -   Çapari Nedir? Ne Anlıyoruz? (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=12478)

MAVİ FENER 25-02-2016 00:42

Çapari Nedir? Ne Anlıyoruz?

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Çapari bağlamak gerçekten maharet isteyen bir uğraşıdır. Değişik malzemelerin kullanıldığı ve değişik yöntemlerin uygulanıldığı bir yetenek işidir. Kimi amatör balıkçılar martı tüyü kullanırken bir diğeri ise horozun göğüs tüylerini veya Hindinin tüylerini tercih eder. Gerçekten takılan tüyler, parlak renkli ve kusursuz olmalıdır. iğnelerin deniz suyuna dayanıklı, kalaylı ve saglam olmasına dikkat edilmelidir.
Kullanılan kırmızı rekli ibrişim yada ipek çapariye güzel bir görünüm vermektedir.
Yukarıdaki animasyonda görülen bağlama şekli benim ençok kullandığım bağlama şeklidir. Köstek üzerine bağlanan çapari bir bedene tutturulur. Sayısı ,3 taneden
başlamak üzere : 6, 12, 18, taneye çıkabilir.

Yeni başlayanlar için 6 yada 12 li olta takımı idealdir.
Kıyıdanda rahatlıkla atılabilen çapari, 6 oltayı geçmemesi gerekir. Çünkü acemilik vardır ve neticede çapari karışabilir. Çaparinin karışmaması içinde Misinanın devamlı ıslak tutulmasında fayda vardır. Balığın büyüklügüne göre köstek kalınlığınıda (0.20 -0,35mm istavrit için)ayarlamak lazımdır. Daha doğrusu köstek ve beden kalınlığı değişik, takımlar bulundurmak en iyisidir.
İskandillerin ağırlıkları akıntıya göre, balığın bulunduğu mevkiye göre ayarlamak gerekir. 200-300 gram kurşun Iskandiller değişik şekillerde kullanılırlar. Enfazla kurşundan olanı tercih edilir.kyn:nuri deniz

hus213 25-02-2016 06:10

Alıntı:

MAVİ FENER tafarından gönderildi (Mesaj 133200)
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Çapari bağlamak gerçekten maharet isteyen bir uğraşıdır. Değişik malzemelerin kullanıldığı ve değişik yöntemlerin uygulanıldığı bir yetenek işidir. Kimi amatör balıkçılar martı tüyü kullanırken bir diğeri ise horozun göğüs tüylerini veya Hindinin tüylerini tercih eder. Gerçekten takılan tüyler, parlak renkli ve kusursuz olmalıdır. iğnelerin deniz suyuna dayanıklı, kalaylı ve saglam olmasına dikkat edilmelidir.
Kullanılan kırmızı rekli ibrişim yada ipek çapariye güzel bir görünüm vermektedir.
Yukarıdaki animasyonda görülen bağlama şekli benim ençok kullandığım bağlama şeklidir. Köstek üzerine bağlanan çapari bir bedene tutturulur. Sayısı ,3 taneden
başlamak üzere : 6, 12, 18, taneye çıkabilir.

Yeni başlayanlar için 6 yada 12 li olta takımı idealdir.
Kıyıdanda rahatlıkla atılabilen çapari, 6 oltayı geçmemesi gerekir. Çünkü acemilik vardır ve neticede çapari karışabilir. Çaparinin karışmaması içinde Misinanın devamlı ıslak tutulmasında fayda vardır. Balığın büyüklügüne göre köstek kalınlığınıda (0.20 -0,35mm istavrit için)ayarlamak lazımdır. Daha doğrusu köstek ve beden kalınlığı değişik, takımlar bulundurmak en iyisidir.
İskandillerin ağırlıkları akıntıya göre, balığın bulunduğu mevkiye göre ayarlamak gerekir. 200-300 gram kurşun Iskandiller değişik şekillerde kullanılırlar. Enfazla kurşundan olanı tercih edilir.kyn:nuri deniz

denize aşık olan ve özellikle balıkçılık ruhu ile hareket eden yani bizler gibi amatörce bu konuya sevdalananların sizin bahsini ettiğiniz çapari sarkıtma oltası veya diğerleri için güzel paylaşımlar bunlar 14-15 yaşlarında iken hep merak ederdim bunları nasıl oluyor diye bu gün hiç birini gidip hazırını almam çünkü yapılanları beğenmiyorum bu yüzden hep sinide kendim yapıyorum çapari için sağ olsun Eskişehir den yine üyesi olduğum balıkçı sitelerinden bir arkadaşım aynı zamanda avcılıkta yapıyor bir poşet kaz tüyü getirdi 10-15 tane bağladım ama maalesef artık teknem olmadığından bir de İzmir İstanbul gibi kıyıdan çapari kullanılacak yer yok diyebilirim hazırda duruyor tekne ile çıkacağım zaman kullanmak üzere sağlıyorum paylaşımınız için teşekkürler

Saat 13:56.