RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   AT-ÇEK (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=63)
-   -   Karadan Sübye Avı (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=1166)

Taygun KOCABIYIK 11-04-2006 04:47

Karadan Sübye Avı

Selamlar
Yazıma başlamadan önce sübye avının aslında tekne ile yapıldığını bildirmek isterim. Bu av yöntemiyle %100 sonuç almış olsamda bu yöntem sadece İzmir körfezinde denenmiştir. Diğer bölgelerimizde sonuç verip vermiyceğini bilmiyorum ama çok zeki bir balık olmayan sübye kıyıya yakın bölgelerde geziyorsa yakalamamanız için sebep yok.

İlk başta kalamar rapalalarından edinmemiz gerekiyor.
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Şu sayfadan nasıl birşeye benzediklerini görebilirsiniz.
Fakat bir önemli nokta var yo-zuri ve onun ayarındaki rapalalar kaliteli oldukları için fiyatları yüksek (10-15 ytl) karadan attığımız için takılıp kopma olasılığı var. Ayrıca bunların iğneleri çelik olduğu için yamulma durumu olmaz takıldığında mutlaka kopar. Biz daha ucuz iğneleri daha kalitesiz olanlardan kullanıcaz (1 - 2.5 ytl). Bunlar takıldığında çektiğimizde iğneleri açılıp geliyor bunu elimizle düzeltip tekrar kullanıyoruz. Kopsa dahi ucuz olduğu için fazla üzülmemiz gerekmiyor.
Bu avı el oltası ilede yapabilirsiniz fakat kolaylık ve uzağa atma bakımından kamışı tavsiye ediyorum.
takımımızda 3 delikli fırdöndü 1 kurşun ve 1 kalamar rapalası olucak
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Üstte çok basitçe çizdiğim bir resim var bu şekil takımın nasıl olması gerektiği hakkında kafanızda canlanmasını sağlar sanırım.
Misina konusunda ben 0.35 beden 0.30 köstek kullanıyorum fakat genelde avlananlar 0.40 kullanıyor. Misinayı arzunuza göre kullanabilirsiniz. Kurşun havanın durumuna göre 10-30 arası kullanıyorum sizde akıntı,rüzgar gibi etmenleri göz önüne alarak kurşun ağırlığınızı belirleyebilirsiniz. üstüne basarak söylemek istediğim bir konuda şu. fırdöndüden sonra kurşunu bağladığımız misinayı biraz ince misina kullanırsak yada misinayı taşa sürtüp biraz tahriş edersek kopması kolaylaşır. Kurşunun takılma durumunda sadece kurşun kopar.

Şimdi geldik takımı nasıl kullanıcağımıza.
Takımı atabildiğimiz kadar ileri atıyoruz. Çok yavaş şekilde sürekli çekiyoruz yada (2. söylediğim benim kullandığım yöntem) 1 metre boyunca yavaş yavaş çekip duruyoruz durduğumuzda 10-15 saniye bekliyoruz tekrar çekiyoruz birazda misinaya boşluk veriyoruz. Bazen rapalaya yapışıp yere çöküyorlar bunu yapanlar genelde iri olanlar (300 gram civarları ve üzeri) bazıları ise durduğu anda alıp gidiyor zaten kamışı elinizden çekiyor gibi oluyor öyle durumda 1-2 karış sertçe çekip iğnelerin balığa batmasını sağlıyoruz. Eğer balık rapalaya yapışıp yattıysa çekmeye başladığınızda ağırlık gelir balık üstünde diye sakın rahatlamayın su üzerine doğru çıktığında kollarını açıp size el sallar ve kaçar. Bizzat yaşanmış tecrübedir ağlamaklı olmuştum yarım kiloluk birtane kaçırınca. Neyse baktınız ağırlık oturmuş üzerine hemen 1-2 karış ani çekiş yapıp balığı iğneye oturtuyorsunz. Eğer kepçeniz var ise yanınıza almanızı tavsiye ederim sübyenin kolları çok kolay parçalanıyor yukarı kaldırırken çok kaçırırsınız. 1-2 önemli tüyo vermek istiyorum. Balığı çekiyorsunuz aniden kaçtı hiç korkmayın kaçtığı an misina salıp takımı dibe indirim kaçan sübye fazla uzakta olamaz %90 gelip tekrar yakalanır.
Eğer üreme mevsiminde avlanıyorsanız kırmızı,pembe ve turuncu renkteki rapalaları kullanmanız sizin avantajınıza olur.
Bunları söyledikten sonra 1-2 uyarı yapmayı ihmal etmemeliyim diye düşünüyorum.
Mürekkep balığını karaya koyduğunuz an deli gibi mürekkep fışkırtır eğer üzerinize gelirse deniz suyuyla en azından çalkalayın kuruduğunda herşey için çok geç olmuş olacaktır.
Diğer bir konu ise şudur. Sübye hayatı boyunca sadece 1 kez yumurta bırakan bir canlıdır onun için 300 gram altı sübyeleri geri salmanızı rica ediyorum. Zatan içi,kafası ve kemği çıktığında o 300 gram gelen sübye 100 gram zor geliyor 1 lokma ancak et çıkıyor 1e 1 yaşanmış ve tecrübe edilmiştir.

Elimden geldiğince sübye avının inceliklerine değinmeye çalıştım umarım başarılı olabilmişimdir. %100 tecrübe edilmiş kendi bilgilerimdir.
Saygılar

turna 13-04-2006 05:38

Taygun kardeş verdiğin bilgiler çok güzel ,ellerine sağlık.

uguryur 25-11-2007 02:00

tesekkurler bilgiler için...

erdy48 05-08-2010 19:36

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Akya için çok lazım oluyor bu aralar.Nasıl yerleri tercih ediyor sübye, nasıl yerlerde at çek yapmalıyız, bir de örnek rapala resmi koyabilir misiniz?

Teşekkürler.

delvel 05-08-2010 20:08

anıl'a tam adres ver sen o zaman.. işin içinde kalamar varsa:D
50 tl de olsa alır rapalayı:D
paylaşım için teşekürler kardeşim:)

Anıl ÜNALAN 06-08-2010 00:00

Alıntı:

delvel tafarından gönderildi (Mesaj 91013)
anıl'a tam adres ver sen o zaman.. işin içinde kalamar varsa:D
50 tl de olsa alır rapalayı:D
paylaşım için teşekürler kardeşim:)

11-04-2006, 05:47 tarihli konuya mesaj yazdın ya abi :D helal sana yaa :)
Kalamar için akan suları durdururum sonradan tekrar akıttırırım :)
Ama şimdi imkanlarımı kısıtladım bi sezon bekliyecekler beni kusura bakmasınlar.. :)

delvel 06-08-2010 21:27

Alıntı:

DzzY tafarından gönderildi (Mesaj 91025)
11-04-2006, 05:47 tarihli konuya mesaj yazdın ya abi :D helal sana yaa :)
Kalamar için akan suları durdururum sonradan tekrar akıttırırım :)
Ama şimdi imkanlarımı kısıtladım bi sezon bekliyecekler beni kusura bakmasınlar.. :)

benim kendimde olmadığım bir akşamdı kardeşim:D
sen anladın beni:D

Halil İplikçi 15-08-2010 16:14

tecrübeyle vakıf olduğum bir bilgi çok güzel anlatılmış teşekkürler bir de tüyo yeni
yakalanmış böyle bir sübye parçaları ile yemlenmiş oltaya avlak plaj ya da kumsalsa levreğin uğramaması mümkün değil

bulentemre 09-11-2010 12:47

Izmir aliağdayım bu günlerde kıyıdan gayet güzel sübye ve kalamr alıyorum ama kurşunlu olta kullanmıyorum yalnızca rapalayı atıyorum yavaş yavaş çekiyorum gündüz hiç yakalayamadım hava karardıktan sonra sahilde ışıkların oldugu yerlerde daha verimli oluyor dün 1 klgr agırlıgında bir kalamar aldım harika idi bu gün sübyeleri güveç yaptım çok güzel oldu tarifini vereyim
hiç terbiyeye gerek yok önce buzzlukta dondurun ve çözdürün yumuşuyor sonra doğrayın ve yagda kavurun biraz rengi değişince içine sogan sarımsak limon sirke ve çay kaşıgı kimyon 1/2 çay kaşıgı tarçın kırmızı biber karabiber ve defne yapragı atarak yarım saat pişirin afiyet olsun

pendikli balıkçı 02-10-2011 18:49

Çok güzel bilgiler.İyibir paylaşım olmuş.

Saat 23:18.