RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Çimçim,Karides,Teke,Mamun (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=92)
-   -   Mamun Nedir? (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=1424)

mozdil 17-11-2006 08:30

Konu akvaryum olunca tek adres önerebilirim.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

mercan 18-11-2006 08:53

arkadaşlar mamun'u derin dondurucuda dondurup sonra kullanmak mümkünmüdür.

Taygun KOCABIYIK 18-11-2006 09:22

Alıntı:

mercan tafarından gönderildi
arkadaşlar mamun'u derin dondurucuda dondurup sonra kullanmak mümkünmüdür.

Bence pek mümkün olmaz zaten mamun yumuşak yemler sınıfında ayrıca ölüsünün iş yapmadığı tecrübeyle sabittir.

Güven ÖZYELDAN 18-11-2006 10:27

soguk havada saklanıyor canlı kalması için fakat difrize girip çözüldükten sonra yumusak olan yapısı bozulacaktır diye tahmin ediyorum ....

Uzm.Dr.Rastgele 18-11-2006 19:06

Hüsnü bey denediniz mi ?

1 Eklenti(ler)
Hüsnü hocam dediğiniz çok ilginç geldi bana.Acaba siz denediniz mi? Mamunu
yemciden alınca daha oradan ayrılmadan ben hemen üzerlerine talaş serperim.Nedeni ise uzun süre canlı kalmalarını sağlıyor bu yapılan.Doğruluk derecesini tam bilemiyorum ama büyüklerimden duyduğum kadarıyla mamunlar '' idrarları'' yüzünden birbirlerinini ölümüne yol açıyorlarmış.Talaş serpme onların daha uzun süre canlı kalmalarını sağladığı bir gerçektir.Ama dondurup tekrar kullanmak bana çok değişik bir fikir geldi.Ayrıca özellikle çupra avcılığında kıpır kıpır olanı makbul diyebilirim.

mercan 18-11-2006 19:33

ishak bey ben denemedim ama ince talaşla karıştırılıp defrize konursa muhafaza edilebilir diye düşünüyorum.

katiti 18-11-2006 20:49

Ben mamunun bu şekilde dondurularak saklanabileceğini sanmıyorum. Nedenine gelince:

Dondurulan her canlı doku çözülürken hem dondurma hem de çözdürme hızlarına bağlı olarak değişen miktarlarda su salar. Bu su da çözünme sürecinde dokunun bir miktar bozulmasına yol açar. Özellikle uzun süreli çözdürme durumlarında bu durum su birikimi dolayısıyla daha fazla olacaktır.

Mamun zaten yapı itibariyle narin bir yemdir. Bir de yukarıdaki durum buna eklenince çözdürülmüş mamunun oltada durmayacağını, dursa bile en ufak dokunuşta iğneden çıkacağını düşünüyorum. Ayrıca İshak Abi'ye sonuna kadar katıldığım bir nokta var: kıpır kıpır mamunlar çok iyi iş yapar :)...

Taygun KOCABIYIK 19-11-2006 20:03

Ayrıca bu yemle çok iyi izmarit ve ısparoz yemlenir :D

sbasaran 20-11-2006 12:20

en ideal yemim olan mamun hakkında ben de bir şeyler yazmak istiyorum.
canlı olaması en ideal. mamunların uzun süre canlı kalabilmesi için ben şöyle yapıyorum; yeni çıkartılan mamunları mukavva kutuda, hatta kutunun tabanına peçete, havlu kağıt vb nem alıcı kağıtlarla takviye ederek mamunları tek kat, üst üste yığılmayacak şekilde koyuyorum. eğer kutu yetersiz ise yani üst üste yığılma olacaksa araya gazete gibi kağıt koyarak tekrar peçete ilava ediyorum ve ikinci bir sıra yapıyorum. kutunun büyüklüğüne göre 2,3,4,... böyle yapıldığında mamunlardan salgılanan maddeler diğerlerine pek zarar vermiyor ve rüzgardan, güneşten vb doğa olaylarından da korunmuş oluyorlar.
dondurma olayına gelince; eğer avlandığım günden kalan mamunum olursa bunları da aynı şekilde ancak peçetelerini değiştirerek, kuru bir şekilde dondurucuya koyuyorum.
dondurulmuş mamunların kıyıdan savurma oltada kullanılamayacağı düşüncesindeyim. ancak tekneden dip oltasında, canlısı gibi olmasa bile yine randımanlı bir şekilde kullanılıyor. kullanıyorum.
dondurulmuş yem paragatçılar tarafından da kullanılır. mert in dediği gibi don dan çıkartılmış mamunlar yumuşar. ancak paragatçılar kullandıkları mamunlar canlı dahi olsa belli bir süre güneşte kurutarak sertleşmelerini sağlarlar ki balık yemi kapmaya çalıştığında çabucak bozulmasın.
herkese RASTGELSİN.

aganta borina borinata 21-11-2006 12:42

Alıntı:

sbasaran tafarından gönderildi
don dan çıkartılmış mamunlar yumuşar.

:D yani ilahi süleyman abi...:D

Saat 11:15.