RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   FOTOĞRAFLARIMIZ (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=10)
-   -   04.03. aliağa raporu (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=2540)

er35han 06-03-2007 15:51

04.03. aliağa raporu

4 Eklenti(ler)
iki hafta aradan sonra size bir aliağa macerası daha.
sabah 04:30 kalk, 05:30 haldun'u evden al,06:00 erol abiyi yoldan kap, yiyecek içecek yemler falan derken saat 07:00 aliağa.
hava şahane, muhabbet güzel sıcak çay yanına yakılan sigaralar keyfe keyif katıyor.haldun'un tavsiyesiyle bir gün önce aldığım rapalalarla hayatımın ilk at çek denemelerini yapıyorum. herşey çok güzel ama balık yok. sağlık olsun diyoruz, yer değiştiriyoruz. traktör yolu diyebileceğimiz bozuk toprak yollardan geçerek çaybaşına geliyoruz. daha oltaları ayarlarken havzada zıplayan kefaller iştahımızı açıyor. levrek prof.u erol abim hemen başlıyor oltayı sallamaya, haldunla bende peşinden.yaklaşık 45 dakika atçekten sonra haldun olta değiştirip dibi yokluyor. 2 tane babalar gibi kaya balığı(5cm):D alıyor ve tabiki bu derya kuzularını tekrar geri iade ediyor. saat 11:00 oldu, buraya kadar herşey iyi, balık olmasa da muhabbet var. başka yere gidelim diyoruz arabaya atlıyoruz ama gitmek ne mümkün, kuma saplanmışız.:oha: tam iki saat cebelleştikten sonra ,süleyman abi bmc'siyle hızır gibi gelip bizi burdan kurtarıyor. sonrası malum ;mübarek insan ,kanatsız melek, denizler fatihi süleyman abim bizi teknesiyle çıkarıyor ve günü yorgun ama huzurlu bitirmemize vesile oluyor.:D :D :D

kıssadan hisse; sağlam kerteriz bulmadan kışın kıyıya gitme, arabanı asla kuma parketme ve aliağaya bir daha gidecek olursan önce süleyman abiyi bul. hoşçakalın, dostçakalın arkadaşlar.

:soru: bunlarda o günkü balıklar;(süleyman abinin elindeki balıkla ilgili yorumlarınızı bekliyorum, çünkü biz ne olduğuna tam karar veremedik.)

cevat2 06-03-2007 16:06

süleyman beyin elindeki balık çizgili(sivri burun karagöz)bizim marmarada çok bulunur diğer karagöz ile aynı özelliklere sahiptir balıkçılarda fiyatı değişiktir karagöz 20 ytl ise bununki 10 ytl anlayana sana birde resmini ve bilgilerini veriyorum:
Bilimsel adı Diplodus puntazzo'dur. Yurdumuzda karagöz ile aynı isimlerle veya sivriburun karagöz olarak bilinir. Yabancı kaynaklarda sharpsnout seabream (İng., ABD), mytaki (Yun.), sarago pizutta (İtl.) isimleri ile bulunabilir. Yaşam hikayesi karagöz ile aynıdır. Renk ve desen olarak sargos'a çok benzer en belirgin farkı sanki bir öpücük almak istercesine ileri doğru uzamış dudaklarıdır. Buna dikkat edildi mi balık tanınabilir. İlk iki türe göre nispeten daha iri bir balıktır 60 santim boya ulaşabilirler 2 kilo civarında olanları vardır.

bilimsel kısmı
bigehansarp hocamızın sitesinden alıntıdır

er35han 06-03-2007 16:12

bilgi için teşekkürler cevat,şimdiye kadar rastladığımız balıklardan farklı ama senin tarifine uyuyor bunun ağırlığı da 500gr civarı.

Taygun KOCABIYIK 06-03-2007 18:04

Barbun günü kurtarmış :D tebrikler

katiti 06-03-2007 21:07

Daha önce Süleyman Abi'ye de söylediğim gibi balık sivriburun karagöz. Oldukça da güzel bir boy İzmir civarı için. En azından oltada balık tıkırtısı zevki olmuş, o bile yeter...

igmsva 07-03-2007 06:37

valla muhabbeti yeter biz hasretiz buralarda............:D

sbasaran 07-03-2007 06:48

abartılıyorum

ilahi erhan. benim yerime kendini kormusun. benim veya bir insanın başına böyle bir şey gelse sen yardım etmezmisin.
tekne olayına gelince... şansımız varmış ki tekne sahibi abimize lazım değilmiş ki bize verdi. yoksa benim tekneyi gördün. ancak yanıma bir kişi alabilirim.
inşallah bundan sonraki avlar daha iyi olacak. bu ölü dönemde ancak bu kadar. afiyet olmuştur inşallah.
o balığa gelince; "şona" diyoruz biz. bu zamanda burada nadiren de olsa çıkıyor böyle.
herkese RASTGELSİN.

aganta borina borinata 07-03-2007 07:20

tebrikler... güzel bi pazar geçirmişsiniz...

rastgelsin...

Lethe 07-03-2007 08:57

tebrik ederim gerçekten çok güzelmiş s.karagöz..:)

er35han 07-03-2007 09:22

tekrar teşekkürler süleyman abicim, inaşallah sitedeki tüm arkadaşlar seninle balığa çıkma zevkini tadar.balıklarda afiyet oldu , büyüğü oğlum götürdü.:D

Saat 09:14.