RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Tanışma (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=16)
-   -   sübye hakkında (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=5128)

remzi 30-08-2008 03:03

sübye hakkında

herkese slmlar ben yeni üye ismim remzi sizlere birsorum var izmir kordon civarında nezaman sübye avlayabilim? bilen biri varsa lütfen cevap yazsın herkese iyi avlar hayırlı ramazanlar

Taygun KOCABIYIK 30-08-2008 10:06

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Şu konudaki tebliği okursanız İzmir Körfezinde balık avlamanın yasak olduğunu görürsünüz. Ayrıca diğer kural ve yasaklardanda haberdar olmuş olursunuz. Yasak uygulanıyor mu derseniz, evet uygulanmıyor herkes balık avlamaya devam ediyor Kordon-Karşıyaka-Göztepe sahillerinde. Ama bence bu sirkülerdeki en önemli yasaklardan biri bu. Nedenine gelince bildiğiniz gibi yıllardır körfeze zehir aktı. Son 5-6 yıldır yarım yamalak çalışan büyük kanal projesiyle temizlenmiş gibi görünsede şu an hala balıklarda yüksek oranda ağır metal kalıntıları var. Yenmesi sağlığa kesinlikle zararlı.

kemalakcinar 01-09-2008 21:18

taygun kardeşimin dediğine katılıyorum kalamar sübye için bence inciraltından öteye geçmelisin körfez balıklarında çok yüksek oranda ağır metaller var tabi bu insanı hemen öldürmüyor ileriye dönük zamanda vucuda çok büyük zararları var bence bunları göz önine almalısın.

remzi 02-09-2008 00:31

Alıntı:

kemalakcinar tafarından gönderildi (Mesaj 55045)
taygun kardeşimin dediğine katılıyorum kalamar sübye için bence inciraltından öteye geçmelisin körfez balıklarında çok yüksek oranda ağır metaller var tabi bu insanı hemen öldürmüyor ileriye dönük zamanda vucuda çok büyük zararları var bence bunları göz önine almalısın.

öncelikle cevap için teşekkürler güzel bahçe-narlı derede avlasam bubalığı uygunmudur?

Taygun KOCABIYIK 02-09-2008 03:52

Remzi bu ay itibariyle kıyıdan sübye başlar. Tavsiyem 300-400 gram altı olanları denize iade et sübye çok lezzetli bir balıktır ama içini temizlediğinde kafasınıda çıkardığında geriye birşey kalmıyor. Eve götüreceğin balığın iri olmasına özen göster.
Eylülde biraz daha ufak oluyorlar genelde, ekim ve kasımda irileşiyorlar. Yağmurlarla alakalı vs. diye duymuştum ama ne kadar doğru bilemiyorum bilimsel bir dayanağı olduğundan şüpheliyim :)
Şimdi nokta atışı yer söyle desen bende bilmiyorum pek fazla ama güzelbahçedeki yeni yapılan ufak limanda gırgırlar var 2 tane onlar av dönüşü ağlarını temizlerken denize bolca sardalya-hamsi döküyor burda bunları yemeye gelen sübyeler oluyor orayı deneyebilirsin otobüsle vs. ulaşımıda kolay olur.

remzi 02-09-2008 23:08

Alıntı:

İmBat tafarından gönderildi (Mesaj 55052)
Remzi bu ay itibariyle kıyıdan sübye başlar. Tavsiyem 300-400 gram altı olanları denize iade et sübye çok lezzetli bir balıktır ama içini temizlediğinde kafasınıda çıkardığında geriye birşey kalmıyor. Eve götüreceğin balığın iri olmasına özen göster.
Eylülde biraz daha ufak oluyorlar genelde, ekim ve kasımda irileşiyorlar. Yağmurlarla alakalı vs. diye duymuştum ama ne kadar doğru bilemiyorum bilimsel bir dayanağı olduğundan şüpheliyim :)
Şimdi nokta atışı yer söyle desen bende bilmiyorum pek fazla ama güzelbahçedeki yeni yapılan ufak limanda gırgırlar var 2 tane onlar av dönüşü ağlarını temizlerken denize bolca sardalya-hamsi döküyor burda bunları yemeye gelen sübyeler oluyor orayı deneyebilirsin otobüsle vs. ulaşımıda kolay olur.

öncelikle cevap için çok teşekkürler ellerine sağlık sübye boyuduna gelince
sübye hayatı boyunca birkere yumurtluyormuş diye duydum zaten bize yakı şanda bu hayvanın erişkinlerini avlamaktır. diye düşünüyorum...

Saat 03:05.