RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Deneyimler-Anılar ,Avlak Bölgeleri (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=3)
-   -   TATLISU LEVREĞİ(Uzun Levrek) AVCILIĞI (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=154)

aserkansatı 09-10-2005 02:35

TATLISU LEVREĞİ(Uzun Levrek) AVCILIĞI

Sularımızda tatlısu levreklerinin üç türü yaşar.Ben türler içinde en yırtıcı ve en irisi olan uzun levreği anlatacağım.Kavram kargaşası yaratmaması için sudak adını kullanmıyorum çünkü bazı kaynaklarda sudak daha küçük bir tür içinde kullanılabiliyor. 100 gramdan 5-6 kilograma kadar olta ile av verebilen bir balıktır.Etobur olduğu için oltaya canlı balık takmak gerekir.Misinamız en az 30luk olmalıdır.30 luk misinanın altına bir fırdöndü,fırdöndünün altınada 1,5 metrelik bir köstek takılır.Kösteğin ucuna 50-60 grlık bir kurşun, kurşunun 50cm üstünede 25-30 cmlik misina ile 10-12no iğne takılır.Canlı yem bulunmazsa av şansı çok düşecektir. Ürkek bir balık olduğu için sesten kaçınmamız gereklidir.Balığı oltaya takarken de zedelemeden,(Taygunun dediği gibi) kaba etinden :D sırt yüzgecinin altından ya da ağzından takmalıyız. Yakalanan levreği çıkarırken de kargaburun kullanmak olası yaralanmaları önleyecektir.

Taygun KOCABIYIK 09-10-2005 19:01

Güzel yazı teşekkürler. Şu 5-6 kilo lafı beni derinden etkiledi. :)
Kış aylarında göller av veriyosa denemek isterim bilgi verirmisiniz.
Bide izmir çevresinde nerde tatlı suda balık avlayabiliriz.
İyice merak sardım şimdi :)

niXiz 09-10-2005 20:00

valla bayadir giderim göl balığna bi bu balık rast gelmedi !

aserkansatı 09-10-2005 20:24

Biz bu balığı Manisada otururken Gedizden ve ona bağlı kanallardan avlıyorduk.Demirköprü Barajında da bol miktarda bulunuyor.Ama İzmir yöresinde tatlısuya gitme ihtiyacı hissetmediğim için nerelerde ne tutulur bilemiyorum.Ama üşenmezsen atla trene Menemeni geçtikten sonra Ayvacık istasyonunda in.Önünde koskoca Gediz...Şansın varsa yayın,yılan balığı,t.s levreği avlayabilirsin.

Taygun KOCABIYIK 09-10-2005 23:32

Doğru izmirde güzelim deniz var tatlısu ı ıh olmaz.
Ama kışın soğuk havalarda av veriyosa denemek lazım.

Bir Dost 18-10-2005 02:59

sapanca gölünde sudak oldukça iyi av veriyor bir iki defa sudak yuymuş bulunuyorum fakat resimdeki kadar ağır ve büyük değildi ayrıca sapancada bu ağırlıkta tutanada rastlamadım seko adamım güzel bir av olmuş eline yüreğine sağlık bir uyarı sapanca gölünde yılın her ayı balık avcılığı yasaktır bunu bilmenizi istedim

aserkansatı 18-10-2005 03:18

Yok baba onu ben tutmadım.Resmi bi yerden aldım örnek olsun diye..

Bir Dost 18-10-2005 05:16

Alıntı:

aserkansatı tafarından gönderildi
Yok baba onu ben tutmadım.Resmi bi yerden aldım örnek olsun diye..

adamım bizi ne heyecanlandırdın biliyormusun iyi ozaman bende resimdeki gibi bir av yapmanı diliyorum (nasıl kıvırdım ama iyi oldumu asenayı geçtim haaaa) :dans: :dans: :deli: :deli:

ilhan 18-10-2005 05:29

tatlı suda tuttuğum balık cinsleri sazan kızılkanat hilerya ve tatlısu kefali bende bu balı türüne istanbul bölgesinde hiç rastlamadım.

aserkansatı 19-10-2005 07:02

Hilerya nasıl bir balık İlhan? Hiç duymamıştım.Resmi falan var mı?(Sağol Can inşallah tutarız o boy bir levrek)

Saat 23:55.