RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Çapari (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=103)
-   -   Palamut avı (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=1541)

Güven ÖZYELDAN 16-08-2006 17:03

Palamut avı

Palamut da lüfer gibi büyüklüğüne göre değişik adlar alır. Boyları 15 cm'ye kadar olanlara palamut vonozu, 15-28 cm olanlara çingenepalamudu, 28-40 olanlara palamut, 40-45 cm olanlara kestanepalamudu, 45-50 cm olanlara zindandelen, 50- 60 cm olanlara torik, 60-65 cm olanlara sivri, 65-70 cm olanlara altıparmak ve 70 cm'nin üstünde olanlara peçuta denir. Ancak bu sınıflandırma yaygın değildir. Halk arasında sadece küçüklerine çingenepalamudu, orta boylarına palamut ve büyüklerine torik denir. Sırtı yeşilimsi koyu mavi zemin üzerine çapraz lacivert çizgilidir. Ölünce sırtı kararır. Yanları ve karnı beyaz, kuyruğu çataldır. Hamsi, çaça, istavrit, sardalye, uskumru ve kolyoz gibi balıklarla beslenir. Ege'nin kuzeyinde ve Marmara'da da üreyen palamutlar olmakla birlikte çoğu Karadeniz'de yumurta bırakır. Karadeniz'de üreyenler Eylül ortasından itibaren Boğaz'a akmaya başlarlar. Boğaz'ı hızla geçtikten sonra Marmara'ya ve Ege Denizinin kuzeyine yayılırlar. Torikler ise Ekim ortalarında Boğaz'a girdikten sonra palamut sürülerinin güzergâhını izleyerek güneye kayarlar. Yumuşak geçen kışlarda torikler Boğaz'ın Marmara ağzından Beykoz'a uzanan kesiminde kanalda yatarlar. Torik ve palamutlar Nisan sonundan Haziran başına kadar Karadeniz'e çıkış yaparlar.

İstanbul mutfağının gözde mezelerinden lâkerda torikten elde edilir. Başı, kuyruğu ve yüzgeçleri ayrılan, bağırsakları, kanı ve iliği temizlenen torik tuza yatırılır. 10-15 gün içinde lâkerda haline gelir.

Karadeniz ve Marmaranın en ünlü balığıdır. Bahar aylarında beslenmek için Karadenize çıkıp, sonbahardan itibaren kışlamak için Marmaraya, Çanakkaleye kadar iner. Süratli ve iyi yüzücüdür. Sürü halindeki uskumru, kolyoz, istavrit, hamsi, sardalya gibi balıklara saldırarak yer. 180 - 200C. sularda 400.000'den birkaç milyona kadar yumurta dökerek açık denizde ürer. Yetiştikten sonra büyümesine göre:

.......... cm Vanoz - Gaco
10 - 25 cm Kestane Palamudu
30 - 35 cm Çingene Palamudu
40 - 45 cm Palamut
50 - 55 cm Altıparmak
60 - 65 cm Torik
65 - 70 cm Zindandelen
70 cm ve üstü Peçuta olarak adlandırılır.

Taze tüketimi, ihraç ve endüstri yönleriyle çok değerli bu balığın üretimindeki azalma, ekonomik değerini tahlikeli boyutlara indirmektedir.

erhan 16-08-2006 17:18

Güven bey,
Bilgi için teşekkürler özellikle boylarına göre aldığı isimler gerçekten ilginç.Ben çingene palamutu, palamut ve torik olarak üç boy var diye biliyordum.

aganta borina borinata 17-08-2006 09:29

akdeniz'de de bulunuyorlar (fazla olmamakla beraber)...sırtı yaparak yakalıyoruz...bu aylarda aylarda av veriyorlar...gerçekten manevra kabiliyeti yüsek ve çok hızlı yüzücüler...oltaya karşı dirençleride çok kuvvetli, bu yüzden bu balığı yakalamak - çekmek - çekerken balığın iğneyi ağzında atmaya çalışırken sudan havalanmasını izlemek; dadından yenmiyor...

rastgelsin...

Hasan Gulcicek 18-10-2006 12:41

Gercekten ben de 3 boyun disindaki palamut isimlerin bilmiyordum. Bilgi verdiginiz icin cok tesekkurleer.:)

balıkçısofi 02-12-2006 18:24

ömrümde ilk kez palamut yakaladım.geçene hafta.ama bana sanki toriği anımsattı.50 cm vardı boyu.benim merak ettiğim.biz kayıkla açılıyoruz.
bu balıkları yakalayabilmem için misinaya nekadar derinlik vermeliyim ve netür iğne ve yem olarak hangi balığı nasıl kullanmalıyım vede iğneye nasıl takmalıyım.yardımcı olurmusunuz?teşekkür ederim.

igmsva 02-12-2006 19:52

palamut avcılığı tüm yırtıcı balıklarda oldğu gibi hem doğal hemde suni yemlerle avlanabilir. doğal yemlerde zokalı takım kullanabilirsin. ancak balığın bol olduğu dönemlerde çapari takım kullanabilirsin. bu çapari istarvit çaparisi gibi değil biraz daha ağır bir takımdır. hazırlanması ve donatması zordur bu nedenle hazır al derim. genelde 50-60 bedene 2/0-3/0 iğnedir. torik niyetine girenler 80-90 bedene 5/0 iğne kullanır. ağırlığın 200 gr. olacak. çapari 3-4 km hızda yavaş yavaş bırakılır 30 kulaç civarında gezdirilir. 5-10 kulaç çekilir bırakılır su taranır. sık sık çalınarak tüylerin balığı tahrih etmesi sağlanır. sürüye denk gelirsen yaşadın. inebolulu balıkçılar inebolu açıklarında böyle geziniyorlar.

reprezant 13-08-2007 21:38

palamut tutan varmı karadenizden ?

Karadenizden Palamut Tutan Varsa özel Felan Bişi Yazsin.. Bekliyoruz Gelmedi Halen Palamutoviç :)

Saat 17:46.