RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Yengeç (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=97)
-   -   Yengeç yakalanması... (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=5004)

ykmk 08-07-2008 09:58

Yengeç yakalanması...

Merhabalar...Yengeç konusuna bakıyordum nasıl yakalayacağımız hakkında bişey yoktu... Ben de ekleyeyim dedim...

Geçen sene Enez kumsalda zargana tutuyordum.Malum yem bittikçe kuyruk kesiyorum zarganalardan...Kestiklerimi de hemen kumsala sapladığım livara koyuyordum...Balığın kanı akıyordu tabi...Sonra tuttuğum diğer balıkları livara koymak için kaldırdığımda livarın içine girmiş ufacık ve iş yapar yengeçlerden bir sürü görüyordum ve bunları alarak avlanıyordum...
Livar olarak en küçüklerinden kullandım...

Yani kısacası bu avdan çıkarılan teknik bana göre küçük boy livarın içine kesilmiş balık koyup kıyıya açık bir şekilde saplamak...Kumsalın suyla birleştiği yere...Zaten biraz bekleyince bir sürü yengeç livarda oluyor ve livarı ani olarak kaldırdığımızda bunları geri çıkmadan yakalamış oluyoruz.Arada zaiyat oluyor tabii...

Basit ama iş yapar bir yöntem...Tamamen şansa keşfettim ...

Sevgi ve saygılarımla...

İşinize yaraması dileğiyle...

xnode 08-07-2008 10:59

Tebrik ederim çok iyi bir method. Mordoğan'da taşların üzerinde yengeç yakalamak çok zor oluyor. Bu yöntem ile muhakkak başarılı olunur.

ykmk 08-07-2008 11:06

İşinize yararsa ne mutlu bana abicim...=)

Anıl ÜNALAN 08-07-2008 13:05

TeşekkürLer yunuscan şansına güzeL birşey keyfetmişsin :) bizim karadan kuLLandığımız LivarLarın içine geLse geLse ya müren geLiyo ya da pavurya :D

hasanova 08-07-2008 13:48

Yengeci yem olarak mı kullanıyorsunuz?

Anıl ÜNALAN 08-07-2008 13:53

Alıntı:

hasanova tafarından gönderildi (Mesaj 53788)
Yengeci yem olarak mı kullanıyorsunuz?

Evet hasan abi yoksa sen hiç yengeç iLe av yapmadın mı ? :ninja:

hasanova 08-07-2008 13:55

Alıntı:

DzzY tafarından gönderildi (Mesaj 53790)
Evet hasan abi yoksa sen hiç yengeç iLe av yapmadın mı ? :ninja:

Malesef hiç denemedim daha Anıl'cım. :'(

Anıl ÜNALAN 08-07-2008 13:57

Alıntı:

hasanova tafarından gönderildi (Mesaj 53792)
Malesef hiç denemedim daha Anıl'cım. :'(

Aaa abi büyük kayıp gerçekten. Çupra adLı masum köyLünün en çok sevdiği ve en iyi verimLe avLanıLdığı yemdir yengeç. ÖzeLLikLe karadan muntazam iş yapar. Umarım bi gün hasan64 önderLiğinde zeytineLine gideriz o zaman yengeçLe çupra avının derinLikLerine kaptırırsın kendini :)

hasanova 08-07-2008 13:59

Alıntı:

DzzY tafarından gönderildi (Mesaj 53793)
Aaa abi büyük kayıp gerçekten. Çupra adLı masum köyLünün en çok sevdiği ve en iyi verimLe avLanıLdığı yemdir yengeç. ÖzeLLikLe karadan muntazam iş yapar. Umarım bi gün hasan64 önderLiğinde zeytineLine gideriz o zaman yengeçLe çupra avının derinLikLerine kaptırırsın kendini :)

İnşallah Anıl'cım. Zaten bir organizasyon yapıp hep birlikte tanışmak, kaynaşmak lazım bir ara :deli:

Anıl ÜNALAN 08-07-2008 14:01

Alıntı:

hasanova tafarından gönderildi (Mesaj 53794)
İnşallah Anıl'cım. Zaten bir organizasyon yapıp hep birlikte tanışmak, kaynaşmak lazım bir ara :deli:

Evet hasan abi organizasyon oLmasa biLe tanışma amaçLı bi kemeraLtınta topLanıp kahve içmek gerektiğini düşünüyorum artık ;) Eskiden 2 haftada bi topLanırdık şimdi arayı baya açtık :)

Saat 14:56.