RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Zokalı Takımlar (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=48)
-   -   Zokalı takımlar (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=4066)

ismail2776 02-12-2007 16:02

Zokalı takımlar

ben zokalı takımları nerede ve nasıl kullanacağımı bilmiyorum, tarif edeceklere şimdiden teşekkür ederim. ve zokalı derken herhalde kurşunun içine geçirilmiş veya dökülmüş iğneden bahsediyoruzdur umarım

cevat2 02-12-2007 17:05

İsmail,merhaba.Zokalar birkaç çeşitte imal edilir.Sarımsak zoka,sülük zoka,pirçol zoka,yöresel adlandırıldıklarıda olur.En bilinen ve kullanılan bu üç çeşididir.Zokalı takımlar ile başta lüfer olmak üzere,palamut,karagöz gibi balıklar yakalanır.Lüfer avında civalanmış zoka kullanılır.Zoka tekneden kullanım içindir.Yemlenen zoka dibe indirilir ve tabandan bir karış kadar yukarıda beklenir bazı ustalar dipte bekletir.Pirçol zokalar ile akıntılı yerlerde daha yukarıda karagöz gibi balıklara kullanılır.Özellikle lüfer avının vazgeçilmezidir akşamları lüx ışığında av yapılır.Son yıllarda balığın azalması ve eski teknikler arasında kalmış olacakki kullanımı azaldı.İstenilen boyları ölçüleri bulmak bile zorlaştı.Ben bu sezon birkaç kere lüx ile avlanma fırsatı buldum.Yem olarak akyem kullanılır.Tahmin ettiğin gibi iğne üzerine kalıplarda kurşun dökülerek imal edilirler.

Taygun KOCABIYIK 02-12-2007 17:09

İzmir 'de karadan çupra avında kullanılır. Tekneden uskumru-kolyoz avında.
Tabi tip olarak farklı oluyorlar. Uygun bir zamanda fotoğraflarını çekip eklerim.

cumhur 02-12-2007 20:49

ismail ekte zokaların şekillerini koydum , bunlar sana detaylı düşünme imkanı verecektir, birde balık avını kayıktanmı - kıyıdanmı yapıyorsun belirtinsen sana daha iyi yardımcı oluruz.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....][Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]-[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]-[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]-[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]-[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]-[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

adapot defkan 02-12-2007 21:07

Alıntı:

cumhur tafarından gönderildi (Mesaj 44558)
ismail ekte zokaların şekillerini koydum , bunlar sana detaylı düşünme imkanı verecektir, birde balık avını kayıktanmı - kıyıdanmı yapıyorsun belirtinsen sana daha iyi yardımcı oluruz.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....][Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

zokalar oldukça iyi ama butarz zokalar bizlerde pek kullanılmıyor marmara bölgesinde sarımsaklı zoka denilen hırsızlı oltaları kullanmaktayız özellikle lüfer için
ege bölgesinde daha tombul 200 gr lık zokalar çupura için bunlarda hırsızlı dır genelde zokaların hırsızlısı iş yapar ve bir de avlak lara göre kendi lerimizin yapmış olduğu özel zokalar mezçuttur bunu balıkçı kendi merasına ve avlağın derin liğine göre ayarlar bu tecrube ile oluşur
kalamar ve sübüye için ise sıtandart zoka kullanılır bunun eski tipleri taş zoka dır ama günümüzde daha estetik ve ava daha duyarlı modelleri mevcuttur birde buna özel koku bahi yapılmıştır ama ben kullandım hiçte randıman almadım marketlerden aldığımız av malzemeleri sıtandarttr bunları
kendi sitilimize göre düzenşememiz en uygunudur

ismail2776 04-12-2007 08:28

Alıntı:

cumhur tafarından gönderildi (Mesaj 44558)
ismail ekte zokaların şekillerini koydum , bunlar sana detaylı düşünme imkanı verecektir, birde balık avını kayıktanmı - kıyıdanmı yapıyorsun belirtinsen sana daha iyi yardımcı oluruz
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]-[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Bilgileri paylaşan herkese çok teşekkür ediyorum. Dijital fotoğraf makinem olmadğı için resimlerini çekemiyorum, ama elimde resimdeki zokalardan var. Bunları nasıl kullanacağımı anlatmışsızınız. Artık deneme fırsatım olur mu bilmiyorum. Perşembe günü kızım Melek Duru dünyaya geliyor belki uzun zaman görüşemeyebiliriz çanakkalede olacağım.

kadir ünal 05-03-2008 15:21

paylaşım için herkese teşekürederim

hasanova 08-07-2008 14:57

Bu hırsız iğneli takımlar ya da zokalar işe yarıyor mu?

Taygun KOCABIYIK 08-07-2008 15:32

Hasan abi teknede hırsız olarak zoka kullanırsan bu zokayada mevsiminde sardalya takarsan (izmir-çeşmealtı için konuşuyorum) çupra,mercan etrafta varsa sübye, ahtapot avlayabilirsin. Tabii ufaklıkları saymıyorum onlar her halükarda saldıray abi modunda :)

Anıl ÜNALAN 08-07-2008 15:39

Alıntı:

İmBat tafarından gönderildi (Mesaj 53810)
Hasan abi teknede hırsız olarak zoka kullanırsan bu zokayada mevsiminde sardalya takarsan (izmir-çeşmealtı için konuşuyorum) çupra,mercan etrafta varsa sübye, ahtapot avlayabilirsin. Tabii ufaklıkları saymıyorum onlar her halükarda saldıray abi modunda :)

Evet abi hırsıza zoka kuLLanırsan gerçekten çok iyi baLık avLarsın çupra çekiyom gibi heyecan yapıp sübye ve ahtapotta çekebiLirsin buna dikkat et kaLp ritimini ona göre ayarLa :)

Saat 12:33.