RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Misinalarla İlgili Herşey (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=67)
-   -   Makineye bağlamak için ? (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=4475)

western222 17-02-2008 16:42

Makineye bağlamak için ?

Arkadaşlar makinaya bağlamak için nasıl,kaç numara misina kullanmalıyım?Teşekkürler....

western222 17-02-2008 16:47

imza ayarlarımı düzeltebilmişimdir umarım...

Taygun KOCABIYIK 17-02-2008 17:16

Doğum tarihinizide yazdığınızda imza tamamdır.
Sorunuza gelince bu konuda biraz daha bilgi verirseniz size ne kalınlıkta misina kullanacağınızı söyleyebiliriz. Yani hangi tür av yapacaksınız, ne balığı yakalayacaksınız bu gibi bilgilere göre tavsiye verebiliriz.

hakan25 17-02-2008 20:16

hoş geldin ali katılımcı ve paylaşımcı olmanı temenni ederim, saygılar, sevgiler....

western222 18-02-2008 19:37

Alıntı:

İmBat tafarından gönderildi (Mesaj 48390)
Doğum tarihinizide yazdığınızda imza tamamdır.
Sorunuza gelince bu konuda biraz daha bilgi verirseniz size ne kalınlıkta misina kullanacağınızı söyleyebiliriz. Yani hangi tür av yapacaksınız, ne balığı yakalayacaksınız bu gibi bilgilere göre tavsiye verebiliriz.

Ben kıyıdan avlanıyorum.Daha önceleri kefale atıyordum ama bu sene mırmıra alıştım.Daha sonra,çupra,levrek avı düşünüyorum.(bunların avını yapamadım henüz.)

paşalı 18-02-2008 22:02

Ali kardeşim hoş geldin.Katılımcılığının devamı dileklerimle.

colombo12 12-09-2011 14:30

Merhabalar,
bende amatör olarak kıyıdan balık tutuyorum.Boş zamanım olduğu an soluğu deniz kıyısında alıyorum.benimde sorum makinamdaki misina az olduğu için değiştirmek istiyorum ancak kaç mm lik misina almalıyım bilmiyorum.Balık olarak kesin şu balığa atıyorum diyemiyorum ne gelirse artık.Onun için misina ile ilgili önerilerinizi bekliyorum.
Teşekkürler

Anıl ÜNALAN 12-09-2011 14:42

Alıntı:

colombo12 tafarından gönderildi (Mesaj 112385)
Merhabalar,
bende amatör olarak kıyıdan balık tutuyorum.Boş zamanım olduğu an soluğu deniz kıyısında alıyorum.benimde sorum makinamdaki misina az olduğu için değiştirmek istiyorum ancak kaç mm lik misina almalıyım bilmiyorum.Balık olarak kesin şu balığa atıyorum diyemiyorum ne gelirse artık.Onun için misina ile ilgili önerilerinizi bekliyorum.
Teşekkürler

Aramıza hoşgeldiniz.
Kıyılarımız balıkları meralara bağlı olarak 4-5 kilolara kadar çıkabiliyor. Lüfer-kofana genelde çok dirençli balıklar olduğundan biraz daha kalın misina isteyecektir tabi ki bunun açığını kaliteli misina faktörüyle kapatabilirsiniz. Misinanın kalitesine oranlı olarak gücü değişkendir mesela bir markanın 0.35mm'i 2 kiloluk levrekte kopma gösterir bazı misinanın ise 5 kilo levreği çektiğini görebiliriz. O yüzden markayı iyi seçmelisiniz diyorum.
0.28 ile 0.38mm arası misinalar hatta 0.35mm diyelim makina da rahat kullanım olanağı sunar misina kalınlaştıkça makinadan sıyrılma ve üzerine sarım daha az olacağından atışlarda 40-50metreden sonra misina kafa kısmının iyice içerisine doğru azaldığından sürtünme artışı olup daha uzak mesafeye atmanızı engelleyecektir. O yüzden kalınlığı orantılı ayarlamalısınız ;) Kaliteli misina tercih edecekseniz eğer 0.28 ile 0.35 arasında en ince misinayı almanızı tavsiye ederim ;)
Rastgelsin.

colombo12 12-09-2011 15:28

desteğiniz için çok teşekkür ederim.Marka olarak hangi markaları önerirsiniz?
0.28 den 0.35 arası için,varsa renk
bildiginiz gib biz amatörler çapari atıyoruz :)

Anıl ÜNALAN 12-09-2011 18:01

Alıntı:

colombo12 tafarından gönderildi (Mesaj 112389)
desteğiniz için çok teşekkür ederim.Marka olarak hangi markaları önerirsiniz?
0.28 den 0.35 arası için,varsa renk
bildiginiz gib biz amatörler çapari atıyoruz :)

Misina kalitesi bütçeye göre değişkenlik gösterir çapari yapacaksanız eğer misina çok fazla atılmaya çok fazla çekilmeye maruz kalacağından iyice yıpranacaktır bazen 7-8 av günü sonunda değiştirmeniz gerekebilir. Sufix xl stong 0.35mm sizin işinizi görecektir diye düşünüyorum 600 metrelik misinayı en az 3 kez makinanıza sarabilirsiniz fiyatı da 12-16 lira arasında değişkenlik göstermektedir ;)

Saat 15:08.