RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Yengeç (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=97)
-   -   Yengeç yakalanması... (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=5004)

ykmk 09-07-2008 10:13

Sağol Taygun abi...En kısa zamanda deneyeceğim gerçi bu sene güzel balıklar sunamayacağım size ama kısmet değilmiş...Enez limanına ulaşmam sorun olacak yine...Kumsalda da balık çıkmıyormuş...

Anıl ÜNALAN 09-07-2008 11:15

Alıntı:

İmBat tafarından gönderildi (Mesaj 53863)
Yunuscan genelde 1 ve 0/1 kullanıyoruz biz. Yengeçe gelecek balık iri olduğundan en az 1 numara olmalı.

Mustad 496 / 0/1 + yengeç = kötü şeyLer :D

Dediği gibi yunuscan bunLarın anLamı çupraya çıkar ;)

Taygun KOCABIYIK 09-07-2008 11:32

Alıntı:

ykmk tafarından gönderildi (Mesaj 53864)
Sağol Taygun abi...En kısa zamanda deneyeceğim gerçi bu sene güzel balıklar sunamayacağım size ama kısmet değilmiş...Enez limanına ulaşmam sorun olacak yine...Kumsalda da balık çıkmıyormuş...

Nasip kısmet bu işler belli olmaz canım kardeşim.

keops_ra 23-11-2010 09:09

paylaşım için teşekkürler

mehmet0625 08-04-2011 12:48

bu yengeç ısırmazmı ve ısırırsa sonu ne olur ve büyük yengeç tutup yengeçi parçalara ayırarak iğneye taksak olurmu?

Taygun KOCABIYIK 08-04-2011 20:37

Alıntı:

mehmet0625 tafarından gönderildi (Mesaj 104339)
bu yengeç ısırmazmı ve ısırırsa sonu ne olur ve büyük yengeç tutup yengeçi parçalara ayırarak iğneye taksak olurmu?

Yengeçin ölüsü iş yapmıyor sadece baş parmağın tırnağı büyüklüğünde yengeçler kullanılıyor. Sitede bu yengeçlerin nasıl iğneye takılacağı resimli olarak mevcut bulabilirsiniz.

ishak BALLICA 08-04-2011 21:39

Alıntı:

mehmet0625 tafarından gönderildi (Mesaj 104339)

Sevgili arkadaşım,başta Ege ve Akdeniz'in en seçkin balık türleri arasında yer alan adına Çupra-Çipura yada Al Yanak denilen bu çılgın balığın asla vazgeçmediği en popüler yemleri arasında yer alan ''Yengeç'' in iğne takılması ile alakalı oarak geçmiş tarihte bir video paylaşımı yapmıştım...;) Umarım işine yarar....:)

Yalnız yengeç aynen Mamun vs gibi yemler gibi nazik bir yem türü olduğundan özellikle iğnede canlı olarak kalabilmesi için iğne tercihi bana göre çok önemlidir..;)

Ben şahsen bu tür nazik yemleri kullanırken iğne tercihi olarak mustad 496/01 serisi kısa saplı siyah bronz iğneyi tercih ediyorum..

Buradaki amacım elimizin başparmağı büyüklüğünde kullandığımız yengeç'in ölmeden canlı olarak kalmasını sağlamaktır...

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
ERROR: If you can see this, then [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] is down or you don't have Flash installed.

JasonMraz 12-04-2011 15:52

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
ERROR: If you can see this, then [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] is down or you don't have Flash installed.

merhabalar. benim yengeçlere karşı bir merakım var da, o kadar yengeci nasıl yakaladınız diye soracaktım. Çünkü yengeç yakalamak istiyorum. Ve de denizden yakaladığım yengeçleri yaşatabilir miyim akvaryumda? sadece tatlı su yengeçleri mi yaşar? İşte bunları merak ediyorum:)

mesa378 12-04-2011 20:32

Alıntı:

ykmk tafarından gönderildi (Mesaj 53759)
Merhabalar...Yengeç konusuna bakıyordum nasıl yakalayacağımız hakkında bişey yoktu... Ben de ekleyeyim dedim...

Geçen sene Enez kumsalda zargana tutuyordum.Malum yem bittikçe kuyruk kesiyorum zarganalardan...Kestiklerimi de hemen kumsala sapladığım livara koyuyordum...Balığın kanı akıyordu tabi...Sonra tuttuğum diğer balıkları livara koymak için kaldırdığımda livarın içine girmiş ufacık ve iş yapar yengeçlerden bir sürü görüyordum ve bunları alarak avlanıyordum...
Livar olarak en küçüklerinden kullandım...

Yani kısacası bu avdan çıkarılan teknik bana göre küçük boy livarın içine kesilmiş balık koyup kıyıya açık bir şekilde saplamak...Kumsalın suyla birleştiği yere...Zaten biraz bekleyince bir sürü yengeç livarda oluyor ve livarı ani olarak kaldırdığımızda bunları geri çıkmadan yakalamış oluyoruz.Arada zaiyat oluyor tabii...

Basit ama iş yapar bir yöntem...Tamamen şansa keşfettim ...

Sevgi ve saygılarımla...

İşinize yaraması dileğiyle...

yunuscan kardeşim öncelikle tşkler çok faydalı bilgiler sunmuşsun. benim anlamadığım nokta livar nasıl yapılıyor onu da detaylı anlatırsan sevinirim kumsalın herhangi bir yeri olurmu yoksa kayalıklara yakın olan yerlermi daha ii biraz açsan..

mehmet saglam
14 02 1985
iskenderun

Halil İplikçi 12-04-2011 20:56

denizin yatık olması şartı ile kumsal plajda denizin kara ile birleştiği noktadan bir iki karış suyun içine içi çıkarılmış sülünes kabuklarını koy oturarak biraz başında bekle (bu arada balık avlanmaya devam da edebilirsin) 5 dakkaya kalmadan kabukların üzerilerine kum yengecleri yapışır.
elinle topla boş bir yoğurt kasesine doldur...Taş yengeci kadar dayanıklı
olmasa da etkili bir yemdir..

Saat 08:56.