RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Tatlı Su Balıkları (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Dere Kaya Balığı (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=716)

aserkansatı 20-01-2006 23:23

Dere Kaya Balığı

--------------------------------------------------------------------------------

Alabalığın yaşadığı şartlara uygun sularda yaşar.Dağdan gelen derelerin akıntılı bölgelerinde , taş ve kaya altlarında bulunur.Akıntının getirdiği yemlerle beslenir.Ortalama boyu 15-20 cmdir ama 35 cm boyunda olanları da vardır. Avcılığı yaşadığı yerin coğrafi konumu nedeniyle zahmetlidir.Oldukça lezzetli bir balık olan dere kayası,çamurlu bulanık sulu ırmaklara girmez.Oksijeni bol berrak sularda bulunur.Aynı şartları taşıyan bazı doğal göllerde de bulunur.
Sazangiller (Cyprinidae) familyasındandır.Bilimsel adı Gobio gobiodur.Büyük balık avlarında da aranılan bir yemdir.
AVCILIĞI : Derelerin en sığ yerlerinde ve oluşan minik göletlerde bulunabildiği ve ortamın kayalık olduğu göz önüne alınınca kurşunsuz olta ya da minik bir kıstırma kurşun takılmış olta kullanılabilir.Birinci derecede yemleri,sinekler,solucan,ortamda bulunan böceklerdir.Yakalandığı, akıntıyla sürüklenen oltanın sertçe gerilip kaya altına çekilmesiyle anlaşılır.Çok kaygan olan bu balığı dikkatli tutmak gerekir,aynı alabalık gibi elde zaptetmek zordur.
MALZEME:Öncelikle,dağdan gelen derelerin etrafındaki sık bitki örtüsü göz önüne alınacak olursa, junıor kamışları tavsiye ederim.Kullanımı rahat olur,ikide bir dallardan misina çözmezsiniz.20lik misinadan kalınını kullanmayın berrak suda çalışmaz.İğnemiz de en küçük boyda sinek iğne olmalıdır.

mustfer 23-02-2006 04:24

Bu ne ola ki?

1 Eklenti(ler)
Serkancım, kayabalığını çok güzel anlatmışsın, onu anladım. Ama işte bu resimdeki balığın ne olduğunu anlayamadım. Sence ne balığı ola ki?

katiti 23-02-2006 04:59

hehe birisi orfoz yuvasını göstermek için heykelini dikmiş herhalde :D :D :D

aserkansatı 23-02-2006 16:20

Alıntı:

mustfer73 tafarından gönderildi
Serkancım, kayabalığını çok güzel anlatmışsın, onu anladım. Ama işte bu resimdeki balığın ne olduğunu anlayamadım. Sence ne balığı ola ki?

Kaya balığı değil o, balık kayası ... Karıştırmayalım lütfen Musta Bey... ;)

mustfer 23-02-2006 16:28

Alıntı:

aserkansatı tafarından gönderildi
Kaya balığı değil o, balık kayası ... Karıştırmayalım lütfen Musta Bey... ;)

Neyi nerden nasıl karıştırdığımıda karıştırdım. :oha: Şimdi bu kayabalığı mı, balık kayası mı? :oha: Ben anlamam bul biryerlerden, anlat. Nasıl oluşmuş, ne zaman oluşmuş, avlanabilir mi? Avlanırken hangi tür olta ve yem kullanılır? :P

aserkansatı 23-02-2006 18:46

Konuya geyikte devam edelim istersen...Burası ciddi bi bölge.. :D :D :D

mustfer 23-02-2006 21:42

Alıntı:

aserkansatı tafarından gönderildi
Konuya geyikte devam edelim istersen...Burası ciddi bi bölge.. :D :D :D

:'( :'( :'( Peki öyle olsun... :hıııı: :hıııı: :hıııı:

hijacker54 24-02-2006 01:48

arkadaşım bu kaya balığı küçükmüş:D....

Anıl ÜNALAN 24-02-2006 02:18

Abi kayabalığının görüntüsü en azından bizim denizde yaşayan kayabalıklarından iyi .
Balık kayasıda baya irimiş :D

avcı39 26-07-2006 21:04

ben kaya balını elle yakalıyom arks bizim burda dere dar oldugundan dereye girioruz vde kaya altı öz.lıkle yosunlara saklanıyolar......anlatıım dedım

Saat 18:40.