RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Dökümanlar ve Makaleler (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=12)
-   -   Yavrucular İş Başında !!! (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=7651)

alpargun35 22-05-2010 13:24

Yavrucular İş Başında !!!

İzmir körfezinin balığını çalıyorlar,!!

Hırsızlar bu seferde İzmir körfezinin balığına dadandı.
Kuzey sahilinde, çipura (lidaki) ve levrek yavrularını (krizalit) yakalayan hırsızlar,şehrin balıkçılık sektörüne büyük darbe vuruyor.

Nisan, Mayıs aylarında tül perde ile yakalanan yavrular, balık çiftliklerine satılıyor. toplanan çipura ve levreklerin tanesi yaklaşık, 10 kuruşa alıcı buluyor.
beş altı firmanın yaptığı bu yasa dışı olaydan ötürü ,500 e yakın balıkçı zor duruma düşüyor.
Arkadaşlarının yaptığı hırsızlıktan dolayı mağdur olan balıkçılar, korsanlardan şikayetçi . Körfezde balık bulamayan balıkçılar, uzaklara gitmek zorunda kaldıklarını , bunu hem zaman hemde fazla yakıt harcamalarına sebep olduğunu belirtiyor.
Mavi şehir su ürünleri kop başkanı Hikmet Kızak, Çipura ve levrek yavrularını İzmir körfezinin kuzeyinde, Gediz deltasından, Bostanlı'ya kadar olan bölgede yakalandığını söylüyor. Eskiden Çakal burnu dalyanında yapılan işlemin, oraya girmenin yasaklanmasıyla, kuzeye kaydığını belirten Kızak, ''krizalit evrede olan balıkların, 75-100 m uzunluğunda .
Balık ağı gibi denize atılan ''Tül perdelerle tutulduğunu , ''Krizalitlerin ,daha sonra toplanıp oksijen tüplü akvaryumlarla balık çiftliklerine götürüldüğünü anlatıyor.

Geçen yıl kıyıya yakın bölgelerdeki, balık çiftliklerinin açığa taşınması söz konusu olduğundan, sahiplerinin balık yavrusuna yönelemediğini kaydeden Hikmet Kızak, Bu yı kafaları rahat olan çiftlik sahipleri , İzmir körfezinden balık almaya devam ediyor,''haftede iki,üç gün tül perdeyle yavru tutanlar var'' diyor

Kıyıya yakın sığ kumlukve sert milli yerlerde bu tür balıkların tutulduğunu aktaran Kızak, balıkçılardan uyanık olmalarını , ''kanunsuz avlananları gördüklerinde Sahil güvenlik ve TİM koruma şube müdürlüğüne ihbar etmelerini istiyor.!!
Balık çiftliklerinin hepsinin bu yöntemi kullanmadığının altını çizen Kızak Üretim tesisi olmıyanların küçük balık satın aldığına dikkat çekiyor.
Denizlerde yavruculuğun 1985 senesinden beri yani balık çiftliklerinin kurulmasından sonra ortaya çıktığına dikkat çeken Kızak , şunları söylüyor:
''Başkanı olduğum kooperatifin 90 balıkçı üyesi, Bostan'lı da, 300 'e yakın tekne var. Yavru balıklar tutulmadığında, o sezon bereketli ve bol geçiyor , yavrular tutulunca ise balıkçılar sıkıntı yaşıyor.
''Bu sezon geçen yıldan daha kötü geçecek, çünkü balıklar çalınmaya devam ediyor.!!

ZAMAN (İzmir) 21 Mayıs 2010 Alıntıdır.

yenal45 22-05-2010 14:10

bigilendirme için teşekkürler gördüğüm an sahil giveniğe haber vericem

xnode 22-05-2010 14:13

Anaçlar doğadan yakalanabiliyor ama yavruları yakalamaları saçma sapan bir hareket.
Bilgilendirme için teşekkürler.. Gördüğümüz yerde deniz polisine haber verelim, icabına baksınlar bunların..

Taygun KOCABIYIK 22-05-2010 20:07

Su ürünleri sektöründe hala bu yavrulara nasıl talep oluyor anlayamıyorum. Her taraf kuluçkahane doldu.

Geleceğimizi çalıyorlar. Buna devletin sıkı bir denetimle müdahale etmesi lazım.

Hasan BALIKÇI 22-05-2010 22:08

alp abi teşekkürler.:)

bunları bizler görüyoruz yapabileceğimiz birşey yokmu acaba ?bence burada hem gelecek çalınıyor hemde yavru katliamı yapılıyor.kimlere şikayet edebiliriz?
gereken neyse bunu yapmak vatandaşlık görevidir sanırım.;)

Kamil ESEN 23-05-2010 08:47

Bu işte en iyi denetimci amatörler olarak biziz sanırım.Görünce sahil güvenliğe haber vermeyi ihmal etmeyelim;)

Mehmet BODUROĞLU 23-05-2010 09:30

Bunu ilk kez duyuyorum ve YUH diyorum.
Allah'ım ne cani bir varlıgız biz.
Menfaatlerimiz uğruna yapmayacağımız şey yok.
Yazıklar olsun bu tür şeyler yapanlara.
Yavruları yakalıyoruz, dinamitle patlatıyoruz katliam yapıyoruz.
Çok yazık çok.
Doğa intikamını mutlaka alıyor her seferinde ama yinede durmasını bilmiyoruz.
Denetimlerin artması lazım bence.Hemde acilen.
İnanıyorum ki, yılda illegal avlanan 15-20 tekneyi kapatıverseler,men etseler denize çıkmaktan, bayağı bir önüne geçilir böyle şeylerin diye düşünüyorum.

alpargun35 23-05-2010 10:22

Haberde belirtildiği üzere, 85'li yıllarda ,askerden yeni gelmiştim, İnciraltında fırının hemen dibinden giren, bir yol,kayıkların yanına çıkardı,burada , ''üzerinde havuzu olan, 50 NC kamyonlar beklerdi ve avdan dönen kayıkçılardan,livarlarında muhafaza ettikleri parmak boyundaki lidakileri satın alırlardı,yanlış hatırlamıyorsam 250 kr tanesi idi.

Aradan geçen 25 yıl , bizlere pek bir şey kazandırmamış, aksine yok etmeyi geliştirmiş ,baksanıza ''Tül perde ile av yapılıyor'',yapabileceklerimizi ise kooperatif başkanımız sayın ''Kızak açıklamış KKGM veya SGK'lığına şikayet edelim diyor !!

''Gelgelelim, bir çoğumuzun bildiği üzere , ''balık avı yasakları, onca uğraşlara rağmen ,''tamam bu sene istediğimiz oldu'' dediğimiz noktada , tam tersi bir karar alınarak '' bir şekilde, Ege'de serbest bırakıldı ve ''yasak delinmiş oldu ''' ve kamu oyuna doyurucu bir açıklama yapılmadı !!
Bu açıdan bakınca , kime neyi şikayet edecem '' diye düşünüyorum açıkçası !!
''Devletten başka da , sığınacak kapımız maalesef yok ,tam bir ikilem yani , ''ne yapalım,! şikayete devam !!!.

ADNAN 23-05-2010 12:02

Allah bildiği gibi yapsın bunları.

Necati ARAT 24-05-2010 08:29

Alp bey bilgilendirme için keşekkürler..
Maalesef bunlarda var işte hayatta..
Esefle Kınıyorum..

Saat 00:03.