RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Tatlı Su Balıkları (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Yayın Balığı (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=732)

aserkansatı 21-01-2006 07:43

Yayın Balığı

Yayın Balığı (Siluris Glanis)
Tatlı su balıklarının en büyüğüdür. Aslına bakılırsa Mersin balığı ömrünün büyük bir kısmını denizlerde geçirdiği ve sadece yumurtlama mevsimlerinde tatlı sulara girdiği için büyüklük bakımından yerini yayın balığına bırakmıştır. Bu itibarla tatlı sularda yaşayan balıkların en büyüğü yayın balığıdır. Yaklaşık ağırlıkları, yaşadığı bölge sularına göre 250-300 kiloya kadar ulaştığı bilinmektedir. Yöresel olarak yayın balığı Karabalık, At balığı, Çılpık ve Gelebicin gibi isimler almıştır. Küçüklerine ise Kelebek denilmektedir. Yassı geniş kafaya fakat buna oranla küçük gözlere sahiptir. Üst çenesinde iki uzun ve alt çenesinde dört kısa bıyığa sahiptir. Gözlerinin küçük olması ve genellikle gece yemlenen bir balık olduğundan bu bıyıklarını avının yerini tespit etmek için kullanır. Yani bir nevi bulunduğu sulardaki titreşimleri algılamak için kullanır.
(alıntıdır)

aserkansatı 21-01-2006 07:45

İşte tatlı suların devi... Bu güne dek yakalanan en büyük boyu,Rusya da avlandı.4,5 metrelik bir canavar... Onun resmi yok ama fotoğraftaki de fena değil...
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

aserkansatı 23-01-2006 07:37

KARABALIK

Vücut uzundur, yayın balığına benzer fakat sırt yüzgecinin daha büyük ve ağızda 4 çift bıyığın bulunuşu ile ondan ayrılır. Ağız etrafındaki bıyıkların bir çifti üst çeneden, üç çifti ise alt çeneden çıkar. Uzun bıyıkların boyu baş boyunu geçebilir. Başın üst kısmında çok miktarda granüllü yapılar mevcuttur. Gözler küçüktür. Anal yüzgeç kuyruk yüzgecine kadar uzanır. Sırt yüzgeci, göğüs yüzgeçlerinin biraz gerisinden başlar, kuyruk yüzgecine kadar uzanır. Kuyruk yüzgeci tek loplu ve serbest kenarı yuvarlaktır. Vücut rengi ortama göre değişir. Çoğunlukla sırt kısmı kahverengi veya esmer yeşil, karın bölgesi ise kirli beyazdır. Genç bireylerde koyu renkli vücut boyunca uzanan bir bant görülür. Lezzetli ve az kılçıklı bir balıktır.

Yayın balığının akrabasıdır.Yurdumuzun güney bölgelerinde yaşar.

aserkansatı 23-01-2006 07:43

Mezopotamya Yayını

Silurus triostegus

İkisi üst, ikisi alt çenede olmak üzere dört çift bıyık bulunur. alt çene öne doğru çıkıktır. Göğüs yüzgecinin dikeni hem iç, hem de dış tarafında düzdür. Anal yüzgeç çok uzundur. İkisi üst, ikisi alt çenede olmak üzere dört çift bıyık bulunur. alt çene öne doğru çıkıktır. Göğüs yüzgecinin dikeni hem iç, hem de dış tarafında düzdür. Anal yüzgeç çok uzundur

uzman 23-01-2006 07:47

Serkan bu balıkların en fazla 40-50 cm olanlarını gördüm ben. Resimdeki yayını o adamın zaptetmesi zor gibi. Ben böyle bir yayın tutmayı ister miyim gerçekten bilmiyorum. Tırstım yaw :deli: :deli: :deli:
Saygılar...

hijacker54 18-02-2006 17:58

hijacker54 18-02-2006 18:00

bunlarda benden bakın o link e girip bakın balık 110 kg

Taygun KOCABIYIK 18-02-2006 18:06

Alıntı:

hijacker54 tafarından gönderildi
bunlarda benden bakın o link e girip bakın balık 110 kg

çok büyükler :oha: