RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Yengeç (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=97)
-   -   Yengeç yakalanması... (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=5004)

ykmk 08-07-2008 08:58

Yengeç yakalanması...

Merhabalar...Yengeç konusuna bakıyordum nasıl yakalayacağımız hakkında bişey yoktu... Ben de ekleyeyim dedim...

Geçen sene Enez kumsalda zargana tutuyordum.Malum yem bittikçe kuyruk kesiyorum zarganalardan...Kestiklerimi de hemen kumsala sapladığım livara koyuyordum...Balığın kanı akıyordu tabi...Sonra tuttuğum diğer balıkları livara koymak için kaldırdığımda livarın içine girmiş ufacık ve iş yapar yengeçlerden bir sürü görüyordum ve bunları alarak avlanıyordum...
Livar olarak en küçüklerinden kullandım...

Yani kısacası bu avdan çıkarılan teknik bana göre küçük boy livarın içine kesilmiş balık koyup kıyıya açık bir şekilde saplamak...Kumsalın suyla birleştiği yere...Zaten biraz bekleyince bir sürü yengeç livarda oluyor ve livarı ani olarak kaldırdığımızda bunları geri çıkmadan yakalamış oluyoruz.Arada zaiyat oluyor tabii...

Basit ama iş yapar bir yöntem...Tamamen şansa keşfettim ...

Sevgi ve saygılarımla...

İşinize yaraması dileğiyle...

xnode 08-07-2008 09:59

Tebrik ederim çok iyi bir method. Mordoğan'da taşların üzerinde yengeç yakalamak çok zor oluyor. Bu yöntem ile muhakkak başarılı olunur.

ykmk 08-07-2008 10:06

İşinize yararsa ne mutlu bana abicim...=)

Anıl ÜNALAN 08-07-2008 12:05

TeşekkürLer yunuscan şansına güzeL birşey keyfetmişsin :) bizim karadan kuLLandığımız LivarLarın içine geLse geLse ya müren geLiyo ya da pavurya :D

hasanova 08-07-2008 12:48

Yengeci yem olarak mı kullanıyorsunuz?

Anıl ÜNALAN 08-07-2008 12:53

Alıntı:

hasanova tafarından gönderildi (Mesaj 53788)

Evet hasan abi yoksa sen hiç yengeç iLe av yapmadın mı ? :ninja:

hasanova 08-07-2008 12:55

Alıntı:

DzzY tafarından gönderildi (Mesaj 53790)
Evet hasan abi yoksa sen hiç yengeç iLe av yapmadın mı ? :ninja:

Malesef hiç denemedim daha Anıl'cım. :'(

Anıl ÜNALAN 08-07-2008 12:57

Alıntı:

hasanova tafarından gönderildi (Mesaj 53792)
Malesef hiç denemedim daha Anıl'cım. :'(

Aaa abi büyük kayıp gerçekten. Çupra adLı masum köyLünün en çok sevdiği ve en iyi verimLe avLanıLdığı yemdir yengeç. ÖzeLLikLe karadan muntazam iş yapar. Umarım bi gün hasan64 önderLiğinde zeytineLine gideriz o zaman yengeçLe çupra avının derinLikLerine kaptırırsın kendini :)

hasanova 08-07-2008 12:59

Alıntı:

DzzY tafarından gönderildi (Mesaj 53793)
Aaa abi büyük kayıp gerçekten. Çupra adLı masum köyLünün en çok sevdiği ve en iyi verimLe avLanıLdığı yemdir yengeç. ÖzeLLikLe karadan muntazam iş yapar. Umarım bi gün hasan64 önderLiğinde zeytineLine gideriz o zaman yengeçLe çupra avının derinLikLerine kaptırırsın kendini :)

İnşallah Anıl'cım. Zaten bir organizasyon yapıp hep birlikte tanışmak, kaynaşmak lazım bir ara :deli:

Anıl ÜNALAN 08-07-2008 13:01

Alıntı:

hasanova tafarından gönderildi (Mesaj 53794)
İnşallah Anıl'cım. Zaten bir organizasyon yapıp hep birlikte tanışmak, kaynaşmak lazım bir ara :deli:

Evet hasan abi organizasyon oLmasa biLe tanışma amaçLı bi kemeraLtınta topLanıp kahve içmek gerektiğini düşünüyorum artık ;) Eskiden 2 haftada bi topLanırdık şimdi arayı baya açtık :)

ykmk 08-07-2008 13:10

Alıntı:

DzzY tafarından gönderildi (Mesaj 53781)
TeşekkürLer yunuscan şansına güzeL birşey keyfetmişsin :) bizim karadan kuLLandığımız LivarLarın içine geLse geLse ya müren geLiyo ya da pavurya :D

Ben teşekkür ederim Anılcım ne demek...;)

xnode 08-07-2008 13:11

Alıntı:

hasanova tafarından gönderildi (Mesaj 53788)

Çipura'nın en sevdiği yemlerden biri. Ufak balıklar da rahatsız etmediği için direkt hedefe atabiliyorsun ve gelen balık çipura/lidaki oluyor. Çipura bu tür küçük yengeçleri görürse mutlaka atlıyor.

Yalnız dikkat edilmesi gereken husus; ölü olan yengece vurmuyor çipura. Bu yüzden iğnenin dikkatli biçimde takılması gerekiyor.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Fotoğraflar Mutlu Bilvar isimli balıksever dostumuzun başka bir platformdaki anlatımından alıntıdır.
MUTLU BİLVAR - 15.05.1973 - İZMİR

hasanova 08-07-2008 13:17

Alıntı:

xnode tafarından gönderildi (Mesaj 53798)
Çipura'nın en sevdiği yemlerden biri. Ufak balıklar da rahatsız etmediği için direkt hedefe atabiliyorsun ve gelen balık çipura/lidaki oluyor. Çipura bu tür küçük yengeçleri görürse mutlaka atlıyor.

Yalnız dikkat edilmesi gereken husus; ölü olan yengece vurmuyor çipura.

İğneye takarken itina göstermek gerek yani, yengeci öldürmeden ;)

hasanova 08-07-2008 13:50

Eyvallah Cem üstadım, fotoğraflar çok bilgilendirici oldu saolasın.

Kafa iyice karıştı haftasonu için, bu gidişle yanımda 2-3 torba dolusu çeşit çeşit yemle gidicem :deli:

Anıl ÜNALAN 08-07-2008 15:24

Cem abi teşekkürLer çok güzeL resimLer ;) ResimLerin gerçek sahibine de teşekkürLerimizi burdan iLetiyoruz ;)

Karadan yengeç kuLLanırken dikkat ediLmesi gereken bir kaç hususta yengeçin ön bacakLarıdır. Yengeç takıLıp atıLdıktan sonra kendisini kuma gömmektedir bu yüzden ön bacakLarı kırıLırsa ya da kopartıLırsa bu işLemi gerçekLeştiremiyor , yeme yarım saatte baLık dokanmasa öLmediği sürece haLa avcıLığı korumakta oLuyor. Öteki türLü 10 dk içinde kendisini kuma gömüyor ve baLıktan kendisini koruyor zate bi sefer çekiLdikten sonra vurgun yemiş öLmüş oLuyor.

hasanova 08-07-2008 15:29

Ön bacak tavsiye süper oldu Anıl'cım, ilk kez kullanmayı deniycektim bu yemi (tabi yakalayabilirsem yengeçleri) saatlerce boşa bekliycektik yoksa oltanın ucunda, arkadaş kendine kuma gömseymiş ;)

Anıl ÜNALAN 08-07-2008 15:30

Alıntı:

hasanova tafarından gönderildi (Mesaj 53808)
Ön bacak tavsiye süper oldu Anıl'cım, ilk kez kullanmayı deniycektim bu yemi (tabi yakalayabilirsem yengeçleri) saatlerce boşa bekliycektik yoksa oltanın ucunda, arkadaş kendine kuma gömseymiş ;)

OLsun abi ön bacakLarını kırmazsanda kumun aLtında av yaparsın beLki diL baLığı geLir :D ya da çiçina :P

Taygun KOCABIYIK 08-07-2008 15:42

Dipnot: Yengeç avında kullanılacak iğne ne kadar ince olursa canlı kalacağı süre o kadar artar. Bununla doğru orantılı olarak avcılık yapacağı süredede artış olur.
Mustad için örnek vermek gerekirse. 505 serisi yerine 496 serisi iğne kullanırsak daha uygun olur.

ykmk 09-07-2008 09:56

Alıntı:

İmBat tafarından gönderildi (Mesaj 53814)
Dipnot: Yengeç avında kullanılacak iğne ne kadar ince olursa canlı kalacağı süre o kadar artar. Bununla doğru orantılı olarak avcılık yapacağı süredede artış olur.
Mustad için örnek vermek gerekirse. 505 serisi yerine 496 serisi iğne kullanırsak daha uygun olur.

Taygun abim kaç numara iğne önerirsin yengeç takabileceğimiz ve her boy çupraya gidecek gibi ?

Taygun KOCABIYIK 09-07-2008 10:04

Yunuscan genelde 1 ve 0/1 kullanıyoruz biz. Yengeçe gelecek balık iri olduğundan en az 1 numara olmalı.

ykmk 09-07-2008 10:13

Sağol Taygun abi...En kısa zamanda deneyeceğim gerçi bu sene güzel balıklar sunamayacağım size ama kısmet değilmiş...Enez limanına ulaşmam sorun olacak yine...Kumsalda da balık çıkmıyormuş...

Anıl ÜNALAN 09-07-2008 11:15

Alıntı:

İmBat tafarından gönderildi (Mesaj 53863)
Yunuscan genelde 1 ve 0/1 kullanıyoruz biz. Yengeçe gelecek balık iri olduğundan en az 1 numara olmalı.

Mustad 496 / 0/1 + yengeç = kötü şeyLer :D

Dediği gibi yunuscan bunLarın anLamı çupraya çıkar ;)

Taygun KOCABIYIK 09-07-2008 11:32

Alıntı:

ykmk tafarından gönderildi (Mesaj 53864)
Sağol Taygun abi...En kısa zamanda deneyeceğim gerçi bu sene güzel balıklar sunamayacağım size ama kısmet değilmiş...Enez limanına ulaşmam sorun olacak yine...Kumsalda da balık çıkmıyormuş...

Nasip kısmet bu işler belli olmaz canım kardeşim.

keops_ra 23-11-2010 09:09

paylaşım için teşekkürler

mehmet0625 08-04-2011 12:48

bu yengeç ısırmazmı ve ısırırsa sonu ne olur ve büyük yengeç tutup yengeçi parçalara ayırarak iğneye taksak olurmu?

Taygun KOCABIYIK 08-04-2011 20:37

Alıntı:

mehmet0625 tafarından gönderildi (Mesaj 104339)
bu yengeç ısırmazmı ve ısırırsa sonu ne olur ve büyük yengeç tutup yengeçi parçalara ayırarak iğneye taksak olurmu?

Yengeçin ölüsü iş yapmıyor sadece baş parmağın tırnağı büyüklüğünde yengeçler kullanılıyor. Sitede bu yengeçlerin nasıl iğneye takılacağı resimli olarak mevcut bulabilirsiniz.

ishak BALLICA 08-04-2011 21:39

Alıntı:

mehmet0625 tafarından gönderildi (Mesaj 104339)

Sevgili arkadaşım,başta Ege ve Akdeniz'in en seçkin balık türleri arasında yer alan adına Çupra-Çipura yada Al Yanak denilen bu çılgın balığın asla vazgeçmediği en popüler yemleri arasında yer alan ''Yengeç'' in iğne takılması ile alakalı oarak geçmiş tarihte bir video paylaşımı yapmıştım...;) Umarım işine yarar....:)

Yalnız yengeç aynen Mamun vs gibi yemler gibi nazik bir yem türü olduğundan özellikle iğnede canlı olarak kalabilmesi için iğne tercihi bana göre çok önemlidir..;)

Ben şahsen bu tür nazik yemleri kullanırken iğne tercihi olarak mustad 496/01 serisi kısa saplı siyah bronz iğneyi tercih ediyorum..

Buradaki amacım elimizin başparmağı büyüklüğünde kullandığımız yengeç'in ölmeden canlı olarak kalmasını sağlamaktır...

ERROR: If you can see this, then [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] is down or you don't have Flash installed.

JasonMraz 12-04-2011 15:52

ERROR: If you can see this, then [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] is down or you don't have Flash installed.

merhabalar. benim yengeçlere karşı bir merakım var da, o kadar yengeci nasıl yakaladınız diye soracaktım. Çünkü yengeç yakalamak istiyorum. Ve de denizden yakaladığım yengeçleri yaşatabilir miyim akvaryumda? sadece tatlı su yengeçleri mi yaşar? İşte bunları merak ediyorum:)

mesa378 12-04-2011 20:32

Alıntı:

ykmk tafarından gönderildi (Mesaj 53759)
Merhabalar...Yengeç konusuna bakıyordum nasıl yakalayacağımız hakkında bişey yoktu... Ben de ekleyeyim dedim...

Geçen sene Enez kumsalda zargana tutuyordum.Malum yem bittikçe kuyruk kesiyorum zarganalardan...Kestiklerimi de hemen kumsala sapladığım livara koyuyordum...Balığın kanı akıyordu tabi...Sonra tuttuğum diğer balıkları livara koymak için kaldırdığımda livarın içine girmiş ufacık ve iş yapar yengeçlerden bir sürü görüyordum ve bunları alarak avlanıyordum...
Livar olarak en küçüklerinden kullandım...

Yani kısacası bu avdan çıkarılan teknik bana göre küçük boy livarın içine kesilmiş balık koyup kıyıya açık bir şekilde saplamak...Kumsalın suyla birleştiği yere...Zaten biraz bekleyince bir sürü yengeç livarda oluyor ve livarı ani olarak kaldırdığımızda bunları geri çıkmadan yakalamış oluyoruz.Arada zaiyat oluyor tabii...

Basit ama iş yapar bir yöntem...Tamamen şansa keşfettim ...

Sevgi ve saygılarımla...

İşinize yaraması dileğiyle...

yunuscan kardeşim öncelikle tşkler çok faydalı bilgiler sunmuşsun. benim anlamadığım nokta livar nasıl yapılıyor onu da detaylı anlatırsan sevinirim kumsalın herhangi bir yeri olurmu yoksa kayalıklara yakın olan yerlermi daha ii biraz açsan..

mehmet saglam
14 02 1985
iskenderun

Halil İplikçi 12-04-2011 20:56

denizin yatık olması şartı ile kumsal plajda denizin kara ile birleştiği noktadan bir iki karış suyun içine içi çıkarılmış sülünes kabuklarını koy oturarak biraz başında bekle (bu arada balık avlanmaya devam da edebilirsin) 5 dakkaya kalmadan kabukların üzerilerine kum yengecleri yapışır.
elinle topla boş bir yoğurt kasesine doldur...Taş yengeci kadar dayanıklı
olmasa da etkili bir yemdir..

BalıkcıGenc 14-09-2011 09:22

yengeç takma konusunda

abi yengeçleri canlı canlı takıyoz ya yazık değilmi ya garibim canlı canlı geçiriyonuz iğneyi. düşünsenize karnınızın içinden kocaman bi iğne geçio. oo düşünmek bile istemiyorum. ölü taksak gelmezmi balık. abi yazık ya.

JasonMraz 16-09-2011 12:37

o zaman balık da yakalama yani. yazık değil mi balıklara

Taygun KOCABIYIK 16-09-2011 13:18

Alıntı:

BalıkcıGenc tafarından gönderildi (Mesaj 112548)
abi yengeçleri canlı canlı takıyoz ya yazık değilmi ya garibim canlı canlı geçiriyonuz iğneyi. düşünsenize karnınızın içinden kocaman bi iğne geçio. oo düşünmek bile istemiyorum. ölü taksak gelmezmi balık. abi yazık ya.

Kardeşim maalesef ölü yengeçleri iğneye bile takmayız, yengeçleri yaşatmak çaba harcarız özellikle. Hatta balık vurmayan takımları arada çekip ölü yengeçleri değiştiririz.

Alıntı:

JasonMraz tafarından gönderildi (Mesaj 112686)
o zaman balık da yakalama yani. yazık değil mi balıklara

Canlı yem konusunda bazı kişiler hassas davranıyor bu tercih meselesi elbet ama işin doğasında bu var.

BalıkcıGenc 17-09-2011 08:46

Alıntı:

Taygun KOCABIYIK tafarından gönderildi (Mesaj 112687)
Kardeşim maalesef ölü yengeçleri iğneye bile takmayız, yengeçleri yaşatmak çaba harcarız özellikle. Hatta balık vurmayan takımları arada çekip ölü yengeçleri değiştiririz.

Canlı yem konusunda bazı kişiler hassas davranıyor bu tercih meselesi elbet ama işin doğasında bu var.

hmm peki ölü yengeçi parçalayım ufak yem olarak takamazmıyız.

xnode 17-09-2011 19:36

Çipura ölü yengece gelmez.

BalıkcıGenc 18-09-2011 14:06

Alıntı:

xnode tafarından gönderildi (Mesaj 112743)
Çipura ölü yengece gelmez.

peki teşekür ederim. bu çipurayı yakalamak için çok mu uzağa atmak lazım oltayı. kıyıdan avlanırken. malum herkezin tekneye binme imkanı olmuyor .

Anıl ÜNALAN 18-09-2011 14:09

Alıntı:

BalıkcıGenc tafarından gönderildi (Mesaj 112788)
peki teşekür ederim. bu çipurayı yakalamak için çok mu uzağa atmak lazım oltayı. kıyıdan avlanırken. malum herkezin tekneye binme imkanı olmuyor .

Çupra avı merasına göre değişkenlik gösterir. Bazı meralarda çok uzağa attığında balık yakalayamadığın bile olacaktır. Yani öncelikle merayı bilmelisin, bilmediğin bir merada avlanıyorsan eğer mesafeli denemeler yapmalısın sen 60-70-80 metre denerken balık 30-40 metre mesafelerde geziyo olabilirde ;)

BalıkcıGenc 22-09-2011 16:12

Alıntı:

Anıl ÜNALAN tafarından gönderildi (Mesaj 112789)
Çupra avı merasına göre değişkenlik gösterir. Bazı meralarda çok uzağa attığında balık yakalayamadığın bile olacaktır. Yani öncelikle merayı bilmelisin, bilmediğin bir merada avlanıyorsan eğer mesafeli denemeler yapmalısın sen 60-70-80 metre denerken balık 30-40 metre mesafelerde geziyo olabilirde ;)

çok teşekür ederim verdiğin bilgiler için :)

baraküda 23-11-2012 14:46

taygun abi ben yıllardır kaya ve kum yengeciyle av yapıyorum inanki ölü canlı ayırt etmiyor hatta kaya yengeçlerinin bacaklarını makasla kesiyorum üst kabuğu çıkarıp öle avlanıyorum biz iç yem diyoruz.en çok çupra ve sargos gelsede arada tüm akdeniz balıklarıda zevkle yiyor:) mırmır lagos levrek orfoz v.b. sardalya ve karides gibi yemlerden daha dayanıklı olduğu için ufak balıklar pek yemiyor ve yüzde seksen iri balık alıyorum..yengeç avını tüm çupracılara tavsiye ederim özellikle kayalık bölgede avlanan arkadaşlara iyi avlar

Saat 13:59.