RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Tatlı Su Balıkları (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Sakarya Nehrinde Neler Oluyor ? (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=3636)

yenişehirli 08-09-2007 21:41

Sakarya Nehrinde Neler Oluyor ?

Arkadaşlar,

Uzun yıllardır sakarya nehrinde avlanırım.Bu mevsimdeki gibi su seviyesinde
kısa süreli düşme ve yükselmelere rasgelmedim. Basında takip ettiğim kadarıyla diğer nehirlerde kuruma seviyesine kadar su seviyesinde azalmalar var.Sakarya ise silme akıyor.Devamlı bu şekide aksa belki balık oynayacak.Su seviyesi devamlı değiştiği için balık rahatsız olduğundan oltaya gelmiyor.Bu sezon ağız tadıyla balık avlayamadık, Bulunduğum ilçeden balığa gidenlerden aldığım duyumlar hep aynı yönde.Büyük ihtimalle barajlarda bir sorun var diye düşünüyorum.

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırlarsa sevinirim.

mufi 09-09-2007 13:13

Erol kardeş bu seviye farklılıgı neden kaynaklanıyor acaba bahsetmemişsin?
belkide bu değişiklik sırasında suyun akış hızında ve şeklinde değişiklik oluyor.... ve belkide buna baglı olarak az da olsa ısı farklılıkları oluşuyor.. budurumda hayvan tedirgin oluyor olabilir..

ünalmusa 09-09-2007 14:37

eylulun bırınde bılcıkte sakarya ırmagında balıktaydık geyveye kadar ara ara olta attık hıc balık alamadık

sazancı 20-09-2007 08:03

Arkadaşlar her yıl defalarca balığa gidip çok iyi balıklar yakaladığım Sakarya ırmağı ne yazıkki bu sene çok bozuk yinede tek tük balık veriyor
Sebepleri;
1-Sakaryanın yatağında çalışma yapılıyor kepçeler iş makinaları suyun içinde şu sıralar Tarpak İnhisar yakınlarında çalışıyorlar.
2-İlk baharda yağan aşırı bir yağmur sonucu çamur aktı o sırada çok balık ölümü oldu.
3-Havyar zamanı bilinçsiz avcılar (genelde civar köylüleri) küçük derelere hayvar dökmeye giren balıkları serpme ile ağ ile yakaladılar hatta kafalarına taşla vurarak öldürdüler çuvalla balıklar götürdüler.

Yapılacaklar ;üç beş avcı tırıvırı atıyor (yanlış anlaşılma olmasın tamamen karşıyım) diye kıyameti koparanlar ağ atanlara hiç ses çıkarmıyorlar beklemekten başka çare yok 2 yıl 3 yıl sonra belki balık yine oluşur.

Taygun KOCABIYIK 20-09-2007 11:58

Mustafa abi haklısın ama bu dediklerimizin düzelmesi için gerekli şey eğitim. gerrçekten eğitim şart.

yenişehirli 21-09-2007 07:22

Arkadaşlar,

Sakarya nehri üzerindaki barajların veya setlerin birinde aşırı millemeden dolayı temizleme çalışmaları yapıldığını, bulanıklığın ve ani yükselme ve düşmelerin bundan kaynaklanmış oalacağını duydum.Acaba ne derece doğru?

sazancı 22-09-2007 07:03

Alıntı:

yenişehirli tafarından gönderildi
Arkadaşlar,

Sakarya nehri üzerindaki barajların veya setlerin birinde aşırı millemeden dolayı temizleme çalışmaları yapıldığını, bulanıklığın ve ani yükselme ve düşmelerin bundan kaynaklanmış oalacağını duydum.Acaba ne derece doğru?

Yenişehirli arkadaşım Sakarya nehri Eskişehir bölgesinde üç büyük baraj var bunlar sırası ile Sarıyar,Gökçekaya ve Yenice barajları son iki tanesi hidroelektrik santrali olarakta görev yapıyor ama asıl amaç sulama Sakarya havzası çok verimli bir bölge olduğu için sulu tarım yapılıyor malumunuz Ankaranın Nallıhan Eskişehirin Sarıcakaya ve Mihalgazi Bilecikin İnhisar ilçeleri Türkiyenin Sebze deposu bu yüzden sürekli baraj kapakları açılıp kapatılarak bir taraftan sulama yapılmasına yardımcı olunuyor diğer taraftan elektrik üretimi yapılıyor fakat barajlardaki su seviyesinin düşmemesi içinde belirli süre kapatılıyor Sakaryanın suyunun çoğalıp azalmasının sebebi bu,hoşçakalın.

Saat 06:21.