RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Boru Kurdu, Solucan (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=93)
-   -   Boru kurdu salamura (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=6368)

Tanrıdağı 11-11-2009 12:44

Boru kurdu salamura

bir cam kavanoz ılık su ile doldurulur.sonra kalın tuz diye tabir ettiğimiz adi tuz suyun kıvamını sertlestirinceye kadar (ben bir su bardağına 1yemek kaşığı olarak ölçüyü kendimce buldum) karıştırılarak eritilir.sonra borularından çıkardığımız kurtlr kavanoza atılır. yaklaşık 2 saat bekledikten sonra eski bir bez üzerine alınan boru kurtları,ıslaklıkları gittikten sonra cam kavanoza alınır(kesinlikle cam kavanoz olmalıdır).bu yöntemle yemimizi birkaç ay muhafaza edebildiğimiz gibi tuzlama ve kurutma yöntemlerine nazaran dana parlak ve diri tutabiliriz.

Necati ARAT 11-11-2009 13:59

Alıntı:

Tanrıdağı tafarından gönderildi (Mesaj 65818)
bir cam kavanoz ılık su ile doldurulur.sonra kalın tuz diye tabir ettiğimiz adi tuz suyun kıvamını sertlestirinceye kadar (ben bir su bardağına 1yemek kaşığı olarak ölçüyü kendimce buldum) karıştırılarak eritilir.sonra borularından çıkardığımız kurtlr kavanoza atılır. yaklaşık 2 saat bekledikten sonra eski bir bez üzerine alınan boru kurtları,ıslaklıkları gittikten sonra cam kavanoza alınır(kesinlikle cam kavanoz olmalıdır).bu yöntemle yemimizi birkaç ay muhafaza edebildiğimiz gibi tuzlama ve kurutma yöntemlerine nazaran dana parlak ve diri tutabiliriz.

Mustafa bey paylaşım için teşekkürler..
Emeğinize sağlık..

Tanrıdağı 11-11-2009 14:32

ben tşekkür ederim. paylaşımların takip edildiği ve sahiplenildiği bir sitede olmak güzel bir duygu.

Necati ARAT 11-11-2009 14:36

Alıntı:

Tanrıdağı tafarından gönderildi (Mesaj 65839)
ben tşekkür ederim. paylaşımların takip edildiği ve sahiplenildiği bir sitede olmak güzel bir duygu.

Bizlerin işi bu dostluk ve bildiklerimizi paylaşmak bizlere zevk verir ..
Bende ayrıca teşekkür ederim..
Formumuza gelir gelmez paylaşımda bulunduğunuz için..

Murat ADAK 11-11-2009 15:01

Paylaşım için teşekkürler
Ellerinize sağlık.

dilki 11-11-2009 23:48

Paylaşım için teşekkürler kullanılması gereken bir yöntem!!

Taygun KOCABIYIK 12-11-2009 10:20

Evde biraz tepki çeker bu işlem ama bazen o kadar fazla yem kalıyor ki. İnsan kıyamıyor ne atmaya, ne satmaya :)

Teşekkür ederim bu güzel yöntemi öğrettiğiniz için.

Tanrıdağı 12-11-2009 15:06

Alıntı:

İmBat tafarından gönderildi (Mesaj 65932)
Evde biraz tepki çeker bu işlem ama bazen o kadar fazla yem kalıyor ki. İnsan kıyamıyor ne atmaya, ne satmaya :)

Teşekkür ederim bu güzel yöntemi öğrettiğiniz için.

evde tepki çekmemenin en garanti yönü bu şekilde saklanan kurtların hareket etmediğine ev ahalisini inandırıp,allah daha beterinden korusun şeklindeki telkinlerle olayı sevimli bir şekilde kabullenmelerini sağlamaktır :) bu yöntem sadece artan yemleri değerlendirmekle kalmayıp yem bulmanın çok zor olduğu ve bulunan yemin paketlerindede cok az sayıda kurt olduğu kış ayları icin güzel yatırımdır.biz genelde havanın patlak olduğu yaz aylarında sahile gelen yemcilerle sıkı pazarlıklar sonucu paketi 2-2,5 tl dedikleri yemin tamamını paketi 50 kuruştan kapatıp kışlık stoklarımızı hazırlıyoruz.

Yağız DEMİR 13-11-2009 09:12

mustafa abı bu bılgılendırme ıcın tesekkurler bole seylerı ogrendıkce bılgı haznecıgımızde genıslıyor hıc olmazsa balıkta yem sorunuda yasamamıs oluruz :)

delvel 13-11-2009 17:56

mustafa abi bu yararlı bilgiler için teşekkür ederim.. bilmed,,ğim bir seyi daha öğrendim sayenizde...

Saat 14:10.