RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Kaç çeşit Karagöz Var? (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=291)

aserkansatı 12-11-2005 05:49

Kaç çeşit Karagöz Var?

Kaynaklara göre 3 çeşit karagöz balığı var arkadaşlar.Asıl karagöz Diplodus Vulgaris, bu bizim bildiğimiz karagöz.
Sivri burun karagöz, Diplodus Puntazzo.
Ve egede sargoz diye andığımız (ki latince adı da aynı), Diplodus Sargus.
Bu konuyu açma sebebim Marmaradaki arkadaşlarımızla kavram kargaşasına düşmememiz içindir.Zira bizim sargozumuz orada karagöz olarak adlandırılıyor ve tabirleri doğru.O da bir karagöz türü.Bu konuyu çoğunuz biliyorsunuz elbet ama bilmeyenlerimiz olabilir diye belirtmek istedim. ;)

aserkansatı 12-11-2005 08:30

ASIL KARAGÖZ Diplodus vulgaris

aserkansatı 12-11-2005 08:32

SARGOZ Diplodus sargus...

aserkansatı 12-11-2005 08:34

SİVRİBURUN KARAGÖZ Diplodus puntazzo

Bir Dost 12-11-2005 11:49

bu konuda hem fikirim sadece değil marmara diğer denizlerimizdede olan balıklar farklı adlandırılıyor

Taygun KOCABIYIK 12-11-2005 14:51

Arşivimdeki su altı resimlerinden buraya ne nedir koyuyorum bilgilenmeniz açısından. :)
BU BİZİM HAKİKİ KARAGÖZ
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
BU SİVRİ BURUN KARAGÖZ
BURDA İSE KARAGÖZ VE SARGOS BİR ARADA
BURDAN SONRASI İSE 1-2 GÜZEL SARGOS RESİMİ

VOLKAN 12-11-2005 18:44

cok güzel balıklar yaa icim gitti resimlere :(

aserkansatı 13-11-2005 06:31

Alıntı:

hudutt tafarından gönderildi
bu konuda hem fikirim sadece değil marmara diğer denizlerimizdede olan balıklar farklı adlandırılıyor

Yöresel balık adları farklı farklı...Örneğin yayın balığına Adanada gelebicin,Tokatta yılanus,Amasyada ılganus deniyor ki latincesi de Siluris glanis...Eşkinaya Samsunda mavreşkil diyorlar.Bıyıklı balığın adı Amasyada pullu.Ansiklopedilerde mığrı yada mıgri diye geçen bir cins deniz yılan balığına egede mıngri deniyor.Bizim isparoz,İstanbulda ispari,oradaki mavri kefal bizde mavraki,hani balığı egede ganos yada hanoz...Bu listeyi uzat uzatabildiğn kadar.
Ben yıllar önce Sıtkı ÜNERin Balık Avcılığı ve Yemekleri kitabını okuduğumda şaşırmıştım.
Bizim sargoz orada karagözdü ve üstat 2 çeşit karagöz vardır diye yazıp resimlemişti.Biri sivri burun,biri de sargoz (ona göre karagöz)...Bizim asıl karagözün resmi bile yoktu kitapta,dolayısıyla adı da...Ben Marmarada yok herhalde diye düşünmüştüm o zaman...Ama tahmin ediyorum o kitapta dizgi yanlışı sonucu oluşmuş bir olaydı o...Çünkü S.Üner gibi bir usta asla o yanlışı yapmaz diye düşünüyorum...

katiti 14-11-2005 19:02

selamlar;

karagöz-sivri burun karagöz-sargoz ayrımına ben de katılıyorum. fakat bir de baltabaş karagöz diye bir tür okumuştum bir yerde. fakat onun nasıl bir balık olduğunu bilmiyorum. resmi falan yoktu. bilgisi olan arkadaş varsa paylaşabilir mi?

türün korunması gerektiği falan yazıyordu. en azından bilgimiz olsun da, biz de korumaya katkı sağlayalım elimizden geldiğince...

aserkansatı 14-11-2005 21:44

Katiti okuduklarıma göre baltabaş karagözle sargoz aynı balık.Bilgehan Sarp beyin sitesine bir göz atabilirsin.
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] - 44k
Daha ayrıntılı anlatmış... :)

Saat 01:50.