RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   AT-ÇEK (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=63)
-   -   rapala (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=12129)

ozse 03-12-2012 12:00

rapala

Merhaba

Arkadaşlar

Amatör Bir balık sevdalısı olarak levrek avlamak ıstıyorum ama olduğum meralarda yengeç çok olduğu için ölü yemle avlanma yapamıyorum. At çek ile 3 - 4 defa karaya çektim ancak rapalalarım kısa surede yıprandı.

bir yerde duyduğuma göre yuzen ahşap rapalalar varmmış nereden bulabılırım internet üzerinden nasıl yapılır var satan bıldığınız birileri varmı acaba

saygılar

Anıl ÜNALAN 03-12-2012 18:02

Alıntı:

ozse tafarından gönderildi (Mesaj 128517)
Merhaba

Arkadaşlar

Amatör Bir balık sevdalısı olarak levrek avlamak ıstıyorum ama olduğum meralarda yengeç çok olduğu için ölü yemle avlanma yapamıyorum. At çek ile 3 - 4 defa karaya çektim ancak rapalalarım kısa surede yıprandı.

bir yerde duyduğuma göre yuzen ahşap rapalalar varmmış nereden bulabılırım internet üzerinden nasıl yapılır var satan bıldığınız birileri varmı acaba

saygılar

Merhaba.
Öncelikle avlanacağınız bölgede levreğin genellikle ne yem yediğini bilmeniz önemli bir etmen olacaktır. Levrek ve diğer avcı balıklar atlayacağı rapalayı bölgedeki avladığı balıklara benzerliğine göre seçmektedir..
Rapala - maxrap
Yozuri - Crystal minnow serileri gerçekten çok mükemmel yüzüş yeteğine sahipler avlanacağın bölgeye uygun renkte modeller seçersen faydasını göreceksindir..

ozse 04-12-2012 06:03

Anıl Bey

bu tarz olan rapalarım var ancak battıkları için bazen yosuna ve kaya ya takıyorum buda benım acemiliğim olsa gerek

o neden ile ahşap rapala almayı düşünüyürum

benım olduğum merada genelde bırakma ile avlanıyorlar. ama sağ olsun yengeç kardeşlerden ne kadar kalır ise

kocaman tüylü yengeçler var

Anıl ÜNALAN 04-12-2012 11:11

Kıyıdan at-çek konusunda pek fazla tecrübeye sahip değilim. Fakat şikayetiniz takımların batmasıysa, batmadan su yüzeyinden gelen rapalalarda bulunmaktadır mesela daiwa'nın bu modeli gibi.
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Hiç kullanmasamda bu takımların iyi birer levrek avcısı olduğunu bir çok kez duydum..

kadir 06 04-12-2012 17:12

Sayin Ozse, ahsap sahteden kastinizin ne oldugunu anlamamakla birlikte,sahtelerin bazilari sert bakalitten,bazilari camdan(ges) bazilarida balsa agacindan uretilirler.Yozuri ve rapala gibi kaliteli sahtelerde bu balsa agacindan uretilenlerdir ve son derece hafif bir materyal oluslarindan hareket ve kivraklik kabiliyetleri iyidir.Balsa agacindan uretilen yuzucu (floating) cinsi bir sahte isinizi batmadan gorur.Ancak Floating olanini edineceksiniz buda urunlerin kutularindada yazilidir.Sahtenizi attiktan sonra kamis ucunu bir asagi ve bir yukari sallamak ve ayni zamanda makarayi sarmak tarzinda sahteye vereceginiz hareket cok onemlidir,aksi taktirde sahteniz yuzmez yani Atcek tarzi avlanirken hareket vermek esastir.Sevgiyle kalmaniz dileklerimle,rastgelsin...

drasty41_41 07-12-2012 21:10

Ozse levrek avcılığı için uygun takım gerekir, uygun makara, uygun kamış, uygun misina gibi,hepsine sahibim diyorsan, su üstü sahteler edinmen gerekir.

Ege Demirağ 08-12-2012 10:00

Bu zamana kadar çoğu kişinin başının etini yiyip levrek avcılığının nasıl yapıldığını öğrenip bu yazda 5 levreği kandırabildim ..

En önemli 3 şey Kamış - Makina - misina - Sahte balık önemli değil yeterki aksiyon yapabilsin ..

Kamış spin kamış olması şart .. 2.10 - 2.70 arası ne daha büyük nee daha küçük olucak ..
Makine yine spin özellikli küçük kafalı seri makinalardan olucak ..
Misina ise mono benim tercihim . 0.25 den kalın olmasın ..

sahte ise gümüş , mavi , beyaz ,açık kahve renkleri tercih edebilirsiniz ..

ozse 10-12-2012 11:01

Verdiğiniz Bilgiler için çok teşekkür ediyorum

Hepinize bol balıklı ve zevklı avlar dileklerimle

Saat 10:43.