RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   AT-ÇEK (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=63)
-   -   Kıyıdan rapala (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=2358)

kont56 05-02-2007 12:02

Kıyıdan rapala

kıyıdan rapala kullanan arkadaşlar bu konuda bazı yanlışlarım olmuştu acemilikte oluyor sonradan ögrendiklerimi paylaşayım dedim hem ustalardanda bilgi almak istedim 20 gr rapalayı benimgibi 50+80 gr atarlı kamışla atmaya kalkarsanız burnunuzun dibine düşer 20 gr rapalayı atmak için 15+30gr atarlı bir kamış gerekir ama sanırım ustalar daha iyi yöntemler geliştirmiş olabilirler paylaşırlarsa seviniriz avınız bol igneniz keskin olsun

lidaki 05-02-2007 19:36

valla Yavuz abi zamanında aynını bende yaptım. Şimdi kurşunsuz oltayı bıle yeterli uzaklığa atabiliyorum. Diyeceğim kamış çok önemli...

katiti 05-02-2007 19:45

Alıntı:

kont56 tafarından gönderildi
kıyıdan rapala kullanan arkadaşlar bu konuda bazı yanlışlarım olmuştu acemilikte oluyor sonradan ögrendiklerimi paylaşayım dedim hem ustalardanda bilgi almak istedim 20 gr rapalayı benimgibi 50+80 gr atarlı kamışla atmaya kalkarsanız burnunuzun dibine düşer 20 gr rapalayı atmak için 15+30gr atarlı bir kamış gerekir ama sanırım ustalar daha iyi yöntemler geliştirmiş olabilirler paylaşırlarsa seviniriz avınız bol igneniz keskin olsun

Eğer yüksek atarlı kamışlarla at-çek yapacapsanız mutlaka bir ağırlık kullanmanız gerekiyor. Bu amaçla en basit çözüm olarak zargana topu denilen beyaz şamandıralar kullanılıyor. Bunun dışında piyasada daha yeni olan spriluno (ya da benzeri, şunun adını bir tam öğrenemedim :D) denen şamandıralar var. Bunların güzel tarafı; şekil itibariyle şamandıranın öncesindeki ve sonrasındaki misinanın birbirine dolaşmasını engellemesi, mesafeyi uzatması ve batar tiplerinin kullanımı ile sahte balığın istenen derinlikten çekilebilmesini sağlamasıdır. Rastgelsin...

aganta borina borinata 06-02-2007 08:52

Alıntı:

kont56 tafarından gönderildi

en uygun yol sizinde belirttiğiniz gibi...takımın ağırlığına uygun kamışı kullanmaktır...eğer kamışın atarı daha yüksekse takım bu ağırlığa yükseltilmeli...bunun içinde mertin söylediği gibi bi aparat ya da bi başka sistem kullanabilirsiniz...

rastgelsin...

walras 28-03-2008 11:23

20-30 gramlık bir sahtenin ortalama atış mesafesi nedir.. kendi atışlarımla kıyaslamak istedimde.. at-çek 'in neresindeyim?? 20-30 gramlık sahte kullananlar ortalama atış mesafelerini yazarsa herkes kendi atışlarını kıyaslayabilir..

Teaser 28-03-2008 11:37

Sevgili Alper

20-30 gramlık sahte derken sanırım kurşun takviyesi de var.Çünkü o gramajda sahte çok az bulunur.Tabi kendin yaptıysan ağırlığı tek parça sahte için çok iyi.Uygun bir kamış,makine ve misina ile 50 metreden aşağıya düşmezsin.Tabi rüzgarı arkadan filan alıyorsan şiddete bağlı mesafe çok değişebilir.

Lethe 28-03-2008 11:54

kullandığım sahtelerin ağırlığı 4-13 gr. arasında.2-8 gr. atarlı kamış kullanıyorum.Kamış boyu 240 cm. çift parçalı.atabildiğim mesafe de takriben 20-30 m. arasındadır sanırım.

walras 28-03-2008 12:06

Alıntı:

Teaser tafarından gönderildi (Mesaj 50444)
20-30 gramlık sahte derken sanırım kurşun takviyesi de var.Çünkü o gramajda sahte çok az bulunur.Tabi kendin yaptıysan ağırlığı tek parça sahte için çok iyi.Uygun bir kamış,makine ve misina ile 50 metreden aşağıya düşmezsin.Tabi rüzgarı arkadan filan alıyorsan şiddete bağlı mesafe çok değişebilir.

el yapımı mika kullanıyorum abi..15-40 gram arasında değişiyor.. alinin balıkları diye geçiyor.. forumda levent abi bahsetmişti.. fotoğraflarıda var
.[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

araştırıcı 28-03-2008 12:29

Merhaba Alper...
Ben yaklaşık 8 yıldır bu balıkları kullanıyorum...
Ağırlıkları 15- 40 gr arasında değişiyor....
Bu balıkları uzağa atmakla ilgili denemediğim yöntem kalmadı.....
Öğrendiklerimi ve uyguladıklarımı paylaşayım...
1) Kamış surf casting atışa uygun olmalı... Yurtdışı platformlarda bu tip özel kamışlar var...
2) Makine surf olmalı... Bu makineler genellikle Pro olarak geçiyorlar...
3) Braid-örgü kullanmalısın... max 30 lb test değeri olan...

Sonuç olarak son dönemlerde 80-100 mt arası atışlar yapabiliyorum... Umarım sen daha uzağa atarsın Alper....
Senin hırslı ve meraklı yanın seni çok büyük bir balık avcısı yapacak...

En güzel dileklerimle...
Selamlar..

araştırıcı 28-03-2008 12:52

Merhaba Nedim Bey...
Bizim yörede deniz genelikle duru ve hareketsiz olur... Akıntı olmaz... Kıyıda dalga pek az olur.. (daha çok akşam üzeri ve belirli yörelerde köpüklü dalga olabilir)
Bu nedenle gün dönümlerinde kıyıdan uzaktaki balığı almak için uzağa atmak gerekir.. Balık kıyıya yanaştığında hem derinlik 15 - 30 cm kadar düşer, hemde hayvan sizi çok rahat görür...
Gizlenebileceğiniz ve kıyıya aniden derinleşen sahil şeridini tercih etmeliyiz... Kullandığınız yapay balığı en uzağa attığınızda ihtimali biraz daha artırıyoruz... Ama balık kısmet... ileriden takip edip kıyıda saldırdığıda oluyor...
Neyse bu yazdıklarım doğrultusunda ağır sayılabilecek sahte balıkları en uzağa atabilmemiz gerekiyor.... Tabi balık yakalamak istiyorsak.... :)

En güzel dileklerimle..
Selamlar...

Saat 22:47.