RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Balığa Giderken Yanınıza Neler Alınmalı (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=44)
-   -   Derİn Su Olta Takimi: (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=1905)

Rauf 09-11-2006 12:49

arkadaşlar bbenim bildiğim kadarıyla bu balığın orjinal ismi fugu olarak biliyorum ve bizim denizimizde iki türü var. balık hic gevelemiyor ağbi kestiği bile belli olmuyor resimdekiler bir mm misinayı cok rahat kesiyor işin kötüsü bu hayvanın düşmanıda yok bizim denizlerimizde.[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....][Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....][Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]bu dişler neyi kesmeski.

aganta borina borinata 09-11-2006 13:16

rauf abi balığı sudan çıkardığıda ağzında gelen gıcırtılar misinayı hala kesmeye çalıştığını gösterir...gevelemekten kastım şuyduki herkes lüfer ya da kayışbalığı kibi kestiğini düşünmesin diyeydi...bak ne güzel dişlerini gösteriyorsun dişlerin arasındaki boşlutan dolayı geveliyor işte..zaten gevelediği içinde balığın iğnenin ucunda olduğu anlaşılmıyor mu üstad...

rastgelsin...

Rauf 12-11-2006 00:50

balon balığı hakkında etraflı bilgi veren bir sayfa buldum merak eden arkadaşlarım bu ismi google den ararlarsa bu balık ve daha başka balıklar hakkında etraflı bilgiye ulaşabilirler.Sphoeroides maculatus tr veya [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] - 61k - selamlar.

levrek 18-11-2006 00:52

1 Eklenti(ler)
Selam arkadaşlar,
işlerimin yoğunluğundan dolayı yazamıyordum bir türlü,zannedersem bu durum bir 15 gün daha sürecek.Rauf bey,derin su avında yakalanan balığın kendi ekseninde dönme probleminin çözümü,sizinde fotoğraflarını eklemiş olduğunuz boncuklu takımlardır.Lakin kıstırma kurşun ya da dış yüzeyi kaygan olmayan boncuk türleri dönmeyi hep zorlaştıracaktır.Aşağıdaki takımda kurşun üstte bırakılmıştır,nedenine gelince balık, şekli itibarı ve kurşundan ağır olacağından bedene vereceği yükü dikey olarak fırdöndüye vermesi ile onun kendi ekseni etrafında dönmesini daha rahatlatacaktır.Yan taraftan çıkan kolçaklar uzadıkça,eksende dönme durumu artacaktır.Ayrıca takımı yukarıya doğru hızlı çekmeninde bu olayda faktörü büyüktür.İşte bu yüzden kolçaklar kısa tutulmuş ve kurşun yandan bağlanmıştır.Dip tarafta kalan kurşunun gayesi ise kolçakların bağlı bulunduğu bedenin dalma işlemi sırasında ana bedene dolaşmasını engellemek içindir,ağırlık ve iğne tipi seçimleri sizin takdirinize kalmıştır.Takımı ışıklı,hırsız iğneli benzer alternatiflerle çeşitlendirmek mümkündür.Fırsatınız olduğunda bir deneyin Rauf Bey,sevgilerimle

Rauf 18-11-2006 09:59

erol bey bu sizin şematik olarak verdiğiniz takımda iki kurşun kullanılıyor doğrumu ve kurşunuların ağırlığı bir diğerine nazaran daha hafif öylemi ve iki kurşun arası isteğe göre iğneler bağlanıyor 7-8 tane olabiliyor peki bu sistembağlanan takım inerken ağır kurşun öbürünü gecip dolanmıyormu.

levrek 18-11-2006 19:14

Evet Rauf Bey,kurşunlardan biri büyük çizimli olan örneğin 250 gr. diğeri ise 75 gr.dır.Üçlü fırdöndüye bağlı olan kurşunun kolçağı kısadır,2-4 cm. kadar.Bu yüzden dolanma işlemi olmamaktadır.

Rauf 21-11-2006 00:07

teşekkürler erol bey bende şu sıralar amatör denizcilik belgesi icin sınavım vardı onlara calışıyordum pazar günü onuda atlattık bundan sonra boş zamanlarımda cıkrık iş ile uğraşabilirim iyi günler.

Lethe 14-12-2006 15:47

Alıntı:

trakonya tafarından gönderildi
teşekkürler erol bey bende şu sıralar amatör denizcilik belgesi icin sınavım vardı onlara calışıyordum pazar günü onuda atlattık bundan sonra boş zamanlarımda cıkrık iş ile uğraşabilirim iyi günler.

hayırlı olsun Rauf abi.bu belgeyi ben de almıştım 1.5 sene felan oluyo.evde biyerlerde yatıyor pek kulladığım söylenemez.ara sıra denizdeyken sahil güvenlik gelip sorun çıkartabiliyor, ondan almıştım.neyseki gerek kalmıyor pek.

Rauf 17-12-2006 09:46

Alıntı:

ulash tafarından gönderildi
hayırlı olsun Rauf abi.bu belgeyi ben de almıştım 1.5 sene felan oluyo.evde biyerlerde yatıyor pek kulladığım söylenemez.ara sıra denizdeyken sahil güvenlik gelip sorun çıkartabiliyor, ondan almıştım.neyseki gerek kalmıyor pek.

Ulaş kardeşim cok iyi yapıp almışsın inan bu belge ehliyet gibi gerekli artık onu iyi sakla kaybetme dediğin gibi biryerlerde yatmasın.Birde neden gerek kalmıyor dedin yoksa teknen yokmu olmasa bile gelicek neler getirir bilinmez selamlar ulaş.

eşref sürek 12-01-2007 00:54

abi senin boncuklu takımını yaptım yanlız boncukları iğnenin üst tarafına koydum sonuc biz marmarada com dediğimiz 120 200 metrede koca göz mercan yakalıyoruz gecen hafta bu takım çok güzel iş yaptı 12 adet yarım ile 750 gr mercan yakaladı bundan sonra tek gecer takım bu her balık yakaladığımda kulaklarını cınlatıcam ne güzel bilgi paylaşımı çorludan selamlar rastgele

Saat 14:38.