RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Makara - Makinelerle İlgili Herşey (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=66)
-   -   Hangi Makina (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=390)

ilhan 07-12-2005 04:33

Hangi Makina

Üstatlar 2 adet makina ihtiyacım var biri kendim diğeri arkadaş için
makinaları hemdenizde hemde gölde sazan için kullanmak istiyorum göl çok önemli değil aslında genelde gölde elimle avlanırım.
Denizde ise istanbul boğazında karadan avlandığımdan iyi bir makinya ihtiyacım olacaksanırım.
Boğaz akıntısı bazen öyle bir oluyorki 150 - 160 gram kurşun sallamak gerekiyor birde balık geldiği zaman kuşun ve balığın ağırlığı + akıntının vermişolduğu ağılıklaberaber oltanın çekişi oldukça zoroluyor.

Makinada aradığım özellikler.
1. Kesinlikle kaliteli ve sağlam olacak bir kere alalım
2. Devir sayısının yüksek olması gerekiyor
3. 0.35 misine en 250 - 300 metre sarılabilcek
4. Sararken kolu yormayacak
5. Bu olsada olur olmasada kamışı hazırlayıp oltayı fırlattıktan sonra kolu
çevirdiğimizde otamatik olarak sarmaya geçmesi.
6. Bilyelerinin fazla olması tabi bu benim düşüncem nekadar çok bilye o kadar
kalite ve kolaylık demek ise tabiki.
7. Tabi en önemlisi sona yazılmaz aslında ama unutmuşum :) Fiyatı uygun
olacak :)

Aklıma gelenler bunlar. üstatların tecrübelerinden yararlanmak isterim.

balıkcı 07-12-2005 07:00

2 Eklenti(ler)
Merhaba İlhan arkadaşım ilk önce şunu sana söyleyebilirim kaliteli makina ucuz olmaz en azından yeni alamasın iyi bir makina için 70-150 euro arası bir miktar gerekli bu paraya sana önerebileceğim bir kaç makina var.
birincisi shimano titanos xt 10000 690gr ağırlığında 200m/0.45mm lik misina sarar deviri 4,3:1 üç bilyeli fiyatı 110euro.
İkincisi Abu garcia nın cardinal 178 csw serisi 650gr ağırlığında 300/0.40 lık misina sarar deviri 5,5:1 dört bilyeli 60euro.
tabiki daha değişik markaların,da iyi makinaları var.
son olarak bilyelerin çok olması o makinanın kalitesini artırmaz makinanın çok bilyeli olması önemlidir tabiki ama o bilyelerin nerelerde kulanıldığı daha önemlidir
size şöyle bir örnek vereyim bende sekiz bilyeli bir makina var 20 euroya yeni satın almıştım markası (inter fisch) ama bende başka iki bilyalı makina olan shımanonun yanına bile yaklaşamaz kalite ve kulanım olarak.
bence beş altı tane ucuz ve kalitesiz makinanız olacağına bir yada iki tane kaliteli makinanız olması daha iyi ve uygundur.
son karar tabiki sizin.
Sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)

HALDUN YALIMLI 07-12-2005 16:15

Kriterler

Selim abi orada makineleri satan kişilerin bilgileri çok fazla sanırım ama senden edindiğimiz bilgiler ışığında bizim burada malı satan kişilerden aldığımız bilgiler hem çok sığ hemde yanıltıcı olduğu kanısına vardım Örneğin makinede bilya sayısı arttıkça randımanı ve çekişi etkilediği söyleniyor ama bende bir makine var ismini yarın tekrar yazarım bu makinede 2 bilye var yüksek randıman alıyorum sende yazında buna değinmişsin zaten ayrıca teşekkürler.Bizim burada makine alırken ki kriterlerimiz ne olsun makine ile ilgili satıcıya ne tür sorular soralım? SAYGILAR

ilhan 07-12-2005 17:04

Açıklayıcı bilgiler için Çok teşekkürler Selim kardeş.
Araştırdığım kadarı ile en iyi makina shimano ama hangi modelini almakta kararsız kalıyorum.
Tabi çok iyi modelleri var ama fiyatı çok pahalı beyendiğim modellerin fiyatı Burda 330 ile 630 ytl arasında değişiyor. Tamam kaliteli ama bu fiyatları bir makina için veremem.
Başka marka neler olabilir marka olması yeterli araştırmasını fiyat performans olarak kendim değerlendireceğim.

balıkcı 07-12-2005 19:51

Alıntı:

ACHILLES tafarından gönderildi
Selim abi orada makineleri satan kişilerin bilgileri çok fazla sanırım ama senden edindiğimiz bilgiler ışığında bizim burada malı satan kişilerden aldığımız bilgiler hem çok sığ hemde yanıltıcı olduğu kanısına vardım Örneğin makinede bilya sayısı arttıkça randımanı ve çekişi etkilediği söyleniyor ama bende bir makine var ismini yarın tekrar yazarım bu makinede 2 bilye var yüksek randıman alıyorum sende yazında buna değinmişsin zaten ayrıca teşekkürler.Bizim burada makine alırken ki kriterlerimiz ne olsun makine ile ilgili satıcıya ne tür sorular soralım? SAYGILAR

Sevgili balıkcı dostum her satıcı malını satmak ister tabiki burada malzeme satan yerlerden bilgi edinmek daha kolay yanlız bu kararları verecek olan yani malı satın alacak olan kişininde bu konuda deneyim ve tecrübesi olması lazım şu bakımdan bana senede 10-15 katalog gelir malzeme satıcılarından her katalogta 25.000 malzeme mevcut işte bu malzemelerden tercih hakkı bana kalır çünki her malzemenin randımanını vs gibi bilgileri katalogta mevcut şimdi senin soruna gelecek olursak ilk önce makinayı tanımak gerek bu makinayı hangi av şekli için kulanmak gerektiğni bilmek lazım mesela ben at çek için 650 gr lık bir makina almam çünki makina çok ağır at çek yaparken yorulurum ikincisi bu makinayı göldemi yoksa denizdemi kulanmak istediğim üçüncüsü ise bilye konusu bazı makinaların kendi içlerinde katagori ayrımları vardır mesela shımano btr iki bilyalı 99euro bu makinanın beş bilyalısı 124euro ve sekiz bilyalı olanı 179 euro burada bilye sayısı önemli tabiki son olarak satıcının malına vereceği garanti çok önemli satıcı bu malı satarken size bu malı denizde kulanabilirsin derse ve bu mala denizden yani tuzlu sudan zarar gelmez diyorsa o zaman makinayı alıp kulanırsın ve zarar gelirse malı satıcıya geri götürürsün o da vermiş olduğu garanti doğrultusunda malını geri almak zorundadır tabiki garanti belgeniz olması lazım tabi bu konular Türkiyemizde (şimdilik) zor biliyorum ama şunu unutmayın malı satacak olan onlar satın alacak kişi siz siniz tabiki daha sadece makinaladan bahsettik daha bir başka önemli konu olan kamışlar var bu konuları sıhatimiz elverdiği taktirde gelecek günlerde işleyeceğiz
Sevgiler, saygılar
Selim Öner(balıkcı)

balıkcı 07-12-2005 20:02

Alıntı:

ilhan tafarından gönderildi
Açıklayıcı bilgiler için Çok teşekkürler Selim kardeş.
Araştırdığım kadarı ile en iyi makina shimano ama hangi modelini almakta kararsız kalıyorum.
Tabi çok iyi modelleri var ama fiyatı çok pahalı beyendiğim modellerin fiyatı Burda 330 ile 630 ytl arasında değişiyor. Tamam kaliteli ama bu fiyatları bir makina için veremem.
Başka marka neler olabilir marka olması yeterli araştırmasını fiyat performans olarak kendim değerlendireceğim.

Balıkcı dostum sen hangi miktarda bir makina istiyorsan ne gibi bir av şeklinde bu makinayı kulanmak istiyorsan beni bilgilendir,ki bende sana ona göre tavsiyede bulunayım genelde shımano, abu, dam, penn, mıtchell,daıwa tabi başka makina üreticileri,de var bence bu markalar iyi malzeme üretiyorlar bunlardan bazıları üretimlerinin bir kısmını kore ve çin gibi ülkelerde üretiyor bu makinaları tavsiye etmem.
Sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)

aserkansatı 08-12-2005 03:16

Ben makine olsun kamış olsu uzak doğu olmayanına rastlayamıyorum arkadaşlar.Tüm malzemelerim uzak doğu ve hiç memnun değilim.Avrupasını nereden buluyorsunuz?

ilhan 08-12-2005 17:40

Alıntı:

balıkcı tafarından gönderildi
Balıkcı dostum sen hangi miktarda bir makina istiyorsan ne gibi bir av şeklinde bu makinayı kulanmak istiyorsan beni bilgilendir,ki bende sana ona göre tavsiyede bulunayım genelde shımano, abu, dam, penn, mıtchell,daıwa tabi başka makina üreticileri,de var bence bu markalar iyi malzeme üretiyorlar bunlardan bazıları üretimlerinin bir kısmını kore ve çin gibi ülkelerde üretiyor bu makinaları tavsiye etmem.
Sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)

Selim kardeş ilk mesajda nasıl bir yerde hangi şartlarda makinayı kullanacağımı yazdım. Teşekkür ederim çok açıkayıcı bilgiler verdin.
sanırım makinaları ebey den alacağım çok burdan çok daha uygun fiyata geliyor. yazdığın diğer markalarada baktım ama sanırım en babası shimano. öyle görünüyor.
Bilgilerin ve tavsiyelerin için teşekkür ederim.

ilhan 08-12-2005 17:43

Alıntı:

aserkansatı tafarından gönderildi
Ben makine olsun kamış olsu uzak doğu olmayanına rastlayamıyorum arkadaşlar.Tüm malzemelerim uzak doğu ve hiç memnun değilim.Avrupasını nereden buluyorsunuz?

Bende çok anlamam aslında. kalitelidiye aldığım shimano makinamı orginal sanıyordum ama aldığım mağaza beni kazıklamış .:) sahte çıktı.

Bu sıralar ebay dan alış veriş yapacağım. makin için. daha önce yapmadığımdan bir yakınımdan (ebaydan geçinir kendisi ) ders alacağım. :)

ilhan 10-12-2005 05:37

Alacağım makina

Aşağıdaki makinayı almaya karar verdim.
sizce nasıl..

Shimano Stradic 8000FH

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

aserkansatı 10-12-2005 05:59

Makina yakışıklı da İlhan,özellikleri ne?Kaç bilyeli,kaçlık misina için?

ilhan 10-12-2005 16:32

Alıntı:

aserkansatı tafarından gönderildi
Makina yakışıklı da İlhan,özellikleri ne?Kaç bilyeli,kaçlık misina için?

Serkan özellikleri şu
570 Gr
5.7:1 Deviri (Tahminime göre kolun bir turu 5.7 kez misineyi sarıyor :) )
0.35 Misine 290 Metre alıyor
4+1 Roller bearnig Bilyetoplamı (4 ü anladım ama +1 ne oluyor onu anlmadım)

Bende katalogtan bakıp yazıyorum :)

henüz alışım kesinleşmedi ama izini sürüyorum... Bir aksilik olmaz ise alacağım..

HALDUN YALIMLI 10-12-2005 16:40

Sea Master Dc50

Selim abi senden bir çıkrık konusunda bilgi almak istiyorum.Markası SEA MASTER Modeli CD50 Türkiye sınırları içinde bu çıkrık satılmış hatta Erol abide bu çıkrıktan var satın aldığı yer ile görüştük elinde olmadığını söyledi araştırdım sırtı kamışını bulduk ama çıkrık yok sadece bu modeli değil hiçbir modeli yok engin bilgilerinle beni aydınlatırsan sevinirim abi teşekkürler.SAYGILAR

aserkansatı 10-12-2005 22:27

Serkan özellikleri şu
570 Gr
5.7:1 Deviri (Tahminime göre kolun bir turu 5.7 kez misineyi sarıyor )
0.35 Misine 290 Metre alıyor
4+1 Roller bearnig Bilyetoplamı (4 ü anladım ama +1 ne oluyor onu anlmadım)

Özellikler güzel.Fiyatı da uygunsa kaçırma derim...

ilhan 11-12-2005 01:59

fiyatı 70 usd şuanlık arttıran olmaz ise...:):)
açık arttırma sitelerinden alacağım..

aserkansatı 11-12-2005 02:25

Yabancı sitelere baktım biraz İlhan.144 USD fiyatı var.Arttırmada ona dikkat et...

Line Capacity:325 yds/ 12 lb. 250 yds/ 16 lb. 185 yds/ 20 lb.

Gear Ratio:5.7-1

Weight:20.1 oz.

Bearings:4 BB, 1 RB

Availability: Usually ships in 2-3 business days.

ST-8000FH$144.49

balıkcı 12-12-2005 22:07

Alıntı:

ACHILLES tafarından gönderildi
Selim abi senden bir çıkrık konusunda bilgi almak istiyorum.Markası SEA MASTER Modeli CD50 Türkiye sınırları içinde bu çıkrık satılmış hatta Erol abide bu çıkrıktan var satın aldığı yer ile görüştük elinde olmadığını söyledi araştırdım sırtı kamışını bulduk ama çıkrık yok sadece bu modeli değil hiçbir modeli yok engin bilgilerinle beni aydınlatırsan sevinirim abi teşekkürler.SAYGILAR

Sevgili haldun sana tavsiye edebileceğim çıkrık makina ABU Garcıa nın ambassadeur modelinin çeşitli büyüklükleri bu makinalar 150den başlayıp 200euro,ya kadar dostlarım şunu unutmayın bir abu makinasını alan ömürlük alır shımanonun 40 senelik fazla bir makinasına rastlamazsınız ama abu,nun bir çok makinaları var40 senelik ve aldığnız fiyattan daha çok değeri var tabiki biraz temiz kulanılmışları Haldun kardeşim sen ne gibi bir fiyat düşünüyorsun bana yaz bende sana ona göre daha bir makina önereyim çünki fiyatlar makinasına ve markasına göre 40 euro,dan başlayıp yukarı doğru tırmanıyor.
sevgiler
Selim Öner(balıkcı)

Not:cevabı biraz geç verdim kusura bakma ama benim internet sitesinde 6 gündür bir bozukluk vardı.

HALDUN YALIMLI 13-12-2005 00:25

Teşekkür

Selim abi rica ederim cevbı geç verdim falan cidden beni mahcup ettin abi yazdıklarımla şahsım yazılanlarla sitemiz adına igilnediğin ve bizi bilgilendirdiğn için teşekkürler ederim.Selim abi bu çıkrıktan büyük üstad Erol abide var ve hem kullanım açısından hem ekonomik açıdan çok uygun ve hesaplı bu çıkrığı benim kullanma şansımda oldu.Hareket kabiliyetin çok fazla ilk önce kullanışlı imalat olarak tamamen metal olmasına karşın çok hafif 4.9:1 devri var,10 kg bir balık güle oynaya çekilebiliyor.Fiyat konusuna gelince Erol abi bu çıkrığı yanılmıyorsam Ağustos ayı gibi Marmaris'ten 35 ytl.fiyat ile almış satıcı kimle konuştuysam fiyat konusunda şaşırıp kaldı.Bu nedenle engin bilgi birikimin ev tecrüben ile bana bir konuda daha yardımcı olman dileğmle Selim abi.SAYGILAR

balıkcı 13-12-2005 04:10

Sevgili Haldun sea master markalı makinalar genelliklen fly fhıshıng,de kulanılıyor ve çok pahalı makaralar 35ytl ye bunun gibi makinaları almak çok zor.
Selim Öner(balıkcı)

HALDUN YALIMLI 13-12-2005 19:21

Abu

Sevgili Selim abi ilgin için tekrar tekrar teşekkür ederim abi.Gönderdiğin resimlerin en altındaki ABU gerçekten çok güzel ve tüm oluşumunu metal olması aradığım en önemli özellik fiyat konusunda sanırım külliyatlı bir rakam çıkar ama böyle bir çıkrık için değer sanırım.SAYGILAR

balıkcı 13-12-2005 19:28

Sevgili kardeşim haldun evet abu,nun böyle bir makinası 150-200 euro arası yanlız ebay,den kulanılmış temiz bir makinayı 40-80euro arası alabilirsin hemde ipi sarılmış olarak hatta bazen örgü ipleri sarılı oluyor.
sevgiler

HALDUN YALIMLI 13-12-2005 19:41

Ebay

Selim abi bu ebay hakkında senden bilgi alabilirmiyiz bu konu üzerinde bi çalışma başlatabiliriz gibi bir düşüncemiz var sevgili Selim abi yardımcı olursan bizi bu konuda aydınlatırsan minettar kalırız teşekkürler abi.SAYGILAR

balıkcı 13-12-2005 19:49

Haldun kardeş ne gibi bir bilgi istiyorsan yaz cevaplayayım yanlız bu sitenin türkcesi varmı bilmiyorum.

balıkcı 19-12-2005 05:05

2 Eklenti(ler)
Balıkcı dostlar bu gün ebay,den 4 tane makina aldım ikisi ryobi, biri D.A.M Quıck öteki ise shımano 8010 BTR 74 euroya aldım hepsini shımano 50euro ötekilerin hepsi 24euro sizede tavsiye ederim.

levrek 19-12-2005 06:07

Sevgili Selim,güle güle kullan,umarım uçları balıklarla dolar,sevgilerimle

balıkcı 19-12-2005 06:39

Sağol Erol shımanodan haricindekileri kulanma niyetim yok onlar gibi eski makinaları biriktiriyorum yani eski makinalara bir merakım var.
Bu arada nerelerdeydin bir haftaya yakın sitede senin yazılarını göremedim balığamı çıktın yoksa.

balıkcı 16-01-2006 04:35

Shimano 6500 B modeli 300m/0.35mm misina sarar 4,6:1 devirli 867 gr ağırlığında 3+1 bilyeli üç modeli var 3500-4500-ve 6500

Piyasa fiyatı 98-129 euro

balıkcı 18-01-2006 19:31

Mitchell Pro Nautil 6500
su geçirmez paslanmaz
5+1 bilye kapasiteli
devir 4,57:1
450gr ağırlığında
yedek makaralı
1.makara-150m/0.30mm
2.makara-200m/0.35mm

piyasa fiyatı189-199 euro

balıkcı 18-01-2006 19:43

Penn slammer 360
6 tane çelik bilye
520gr ağırlığında
devir 4,6:1
220m/0.35mm
gövde tamamen aluminium

Dört modeli var 260-360-460-560

149-200 euro arası

balıkcı 19-01-2006 17:32

Efsane geri döndü ABU garcia,nın o meşur cardinal makinasının yenisi piyasaya çıktı ABU GARCİA Cardinal 33 serisi.

59 euro

balıkcı 19-01-2006 17:33

1 Eklenti(ler)
Bu makinada eski ABU GARCİA Cardinal 66 serisi en az 25 senelik.

Taygun KOCABIYIK 19-01-2006 18:32

Alıntı:

balıkcı tafarından gönderildi
Bu makinada eski ABU GARCİA Cardinal 66 serisi en az 25 senelik.

tarihi eser bu :oha:

balıkcı 19-01-2006 20:09

Tabiki tarihi eser temiz bakılmışları100 euro,ya kadar alıcı buluyor Taygun hatta bazı başka markaların 600 euro,ya satıldığnı biliyorum onun için elinizdeki eski makaraların kıymetini bilin.

balıkcı 20-01-2006 06:19

1 Eklenti(ler)
Bundan bir süre önce makinalara her yağın sürülmemesi gerektiğini yazmıştım işte PEEN firmasının kendi makinaları için piyasaya sürmüş olduğu yağ,bu yağ
tuzu makinanın dişlilerinden uzak tutuyor,tuzun makinanın dişlilerine bilyalarına yapışmasına ve bu parçalara zarar vermesini önlüyor.

balıkcı 20-01-2006 20:01

Daıwa Infinity IF-X BRA5500
4-bilyeli
450m/0.35 misina alır
795gr ağır
4,4:1 devirli

Parasımı hiç sormayın benimde içim gidiyor bu makinaya, daiwanın 2006 kataloğunda 529 euro.
Bendeki katalogta ise 299 euro ben anlamadım bu işi belki ebay,de 150euroya düşer.

balıkcı 20-01-2006 20:20

SHIMANO Big baitrunner long Cast

4,6:1 devir
790gr ağır
400m/0.40mm misina alır
5+1 bilyeli
Aluminum gövdeli

149-249 euro arası

Anıl ÜNALAN 20-01-2006 21:49

+1 olayı noluyo abi ya sonradan mı ekleyebiliyon..

balıkcı 21-01-2006 05:54

Hayır Anıl mesela 4+1 olursa 4tane normal bilye +1 de daha değişik bilye bu rulmanın içindeki bilyeler yuvarlak değil uzunca, malesef bununda Türkcesini bilmiyorum

Taygun KOCABIYIK 21-01-2006 17:01

Selim abi şu an elimdeki makina çok ses çıkarıyor (gıcır gıcır gıcır diye).
Geçenlerde içini açtım ama içinde yağlanacak veya ses çıkarıcak yer göremedim yada doğru açamadım. Sesin nedeni ne olabilir? gerçekten rahatsızlık verici bir ses çıkarıyor.

balıkcı 21-01-2006 17:21

Taygun sende mevcut olan bu makina hep,mi bu sesi çıkarıyordu yoksa yenimi başladı bu gıcırdamayı,makinayı yağlamasını bende mevcut olan eski bir makinanın içini açarak resimlerle sana sunarım.

Saat 03:52.