RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   İğnelerle İlgili Herşey (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=69)
-   -   İĞneler (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=1695)

HALDUN YALIMLI 12-09-2006 13:53

İĞneler

İĞNELER KANCALAR İğneyi “balığı tutmak ve kaçırmamak üzere özel olarak hazırlanmış metal bir çengeldir” diye kısaca tarif edebiliriz.
Bir avcının en önemli malzemelerinden birisi olta iğneleridir. Yaklaşık İ.Ö. 2000 yıllarında Mısır’daki bazı yapıtlar üzerinde iğne ile balık avlayanların figürlerine rastlanmaktadır. İ.Ö. 4. yüzyılda balıkçılığın kitabını çıkartan Çinlilerden kalma belgelerde balık avı anlatılırken iğneden bahsedildiğini görüyoruz, daha bir çok uygarlığın balık tutma aracı olarak iğne kullandığını bazı kaynaklar belgelemiştir.
İnsanoğlunun ilk gereçlerinden biri olan balık iğnesinin atası, yaklaşık 2,5 cm. uzunluğunda her iki ucu sivri oltaya sabitlenmiş bir tahta, kemik veya taş parçası idi. Bu ilkel iğne yemle kaplanırdı. Eski çağlarda madenlerin kullanılmaya başlamasıyla, iğnede günümüze kadar birçok değişikliğe uğrayarak gelişmiştir.
İğneler biçimlerine, boylarına, renklerine ve işlevselliklerine göre sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırma günümüzde TUZLU SU İĞNELERİ ve TATLI SU İĞNELERİ gibi 2 ana ayrımda değerlendirilmektedir.
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

BİLGİLER ALINTI VE DERLEMEDİR.

Uzm.Dr.Rastgele 17-09-2006 16:45

Emeğine sağlık

Sevgili Haldun, çok faydalı bir çalışma olmuş.Ellerine sağlık kardeşim.Balıkçılığa yeni merak saran ve hiç bilgisi olmayan bir kişi dahi senin çalışmanı iyi bir şekilde incelese,oldukça bilgi sahibi olur.Tekrar ellerine sağlık diyorum.:D

erhan 18-09-2006 12:13

Haldun bilgiler için çok teşekkürler. Emeğine sağlık.

aganta borina borinata 19-09-2006 12:30

ellerinize sağlık...

rastgelsin...

ykmk 20-09-2006 17:39

Çok teşekkürler Haldun abi.Bu bilgileri paylaştığın için çok teşekkürler.

varior 06-01-2007 19:19

İğne çıkarmak için...

Haldun abi iğne konusunda verdiğiniz bilgiler için teşekkürler,...

benim sormak istediğim bir konu var, tv'de zaman zaman görüyorum balığın ağzından iğneyi çıkarmak için kullanılan "karga burnuna" benzer bir alet var.. bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa bilgi verebilirler mi? Özellikle Çupra yakaladığımda iğneyi çıkaramıyorum ve midesini parçalamak zorunda kalıyorum.. av sonuna kadar canlı tutmak istediğimdem, balığın ölmesini istemiyorum.. Eğer mümkünse el yapımı böyle bir alet nasıl yapılır?? neden yapılır? yapılamıyorsa, adı nedir? nerden alınır?? ben etrafımdaki balıkçı dostlardan bundan kullananı görmedim..

Rauf 06-01-2007 21:42

ÖZcan kardeşim balık malzemesi satan dükkanlarda satılıyor pek pahalı değil 1 ytl falan tarif edersin balığın ağzından iğne cıkarmak diye pilastık bir alet bulur verirler ara yani .ben bu aleti bulmadan evvel kendi yaptığım bir aletle cıkarıyordum eğer elinden geliyorsa sende yapa bilirsin .malzeme krom 4mm li tel uc tarafını dövüceksin sonra dövdüğün yeri demir testeresi ile 3 mm kadar ağız acıcaksın geri tarafını bükmek senin istediğin formda olabilir .resimlerini ekliyorum her hakde anlaşılır durumdadır.selamlar.[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

varior 06-01-2007 22:02

Rauf abicim çok saol verdiğin bilgi için, gerçekten çok ucuzmuş yaa.. Hemen edinecem bi tane.. ben daha çok böyle pense, kargaburun gibi birşey zannettim, ama resimlerdeki sanırım sizin yaptığınız çalışma.. Paylaştığınız için tekrar teşekkür ederim..

aganta borina borinata 09-01-2007 09:01

1 Eklenti(ler)
bu ve benzeri aparatları kullanmak karga burnundan daha pratiktir...ince olmalarından dolayı igneye ulaşımı daha kolay...geçenlerde bununla ilgili bi konuya rastlamıştım...yarım saat aradım ama buylamadım...oysa bilgisayara resimlerini atmışım...

aganta borina borinata 09-01-2007 09:02

1 Eklenti(ler)
bu da bi çeşit uygulama resmi...enteresan bi yöntem...

rastgelsin...

Saat 21:18.