RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Baba Yalçın (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=124)
-   -   "Çocuğun Adı" (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=12175)

Baba Yalçın 09-03-2013 22:55

"Çocuğun Adı"

"Çocuğun Adı"

"Çocuğun Adını Doğru Koyalım"
Bilenler bilmeyenlere öğretsin.
"Sadece ölçülen boylar" ve aldığı isimler yazılmıştır.

20cm..................
Çinakop,,,
21cm..................Çinakop,,,
22cm..................Çinakop,,,,

23cm..................Çinakop, her ne kadar Sarıkanat deselerde "Kaba Çinakop" dediğimiz boydur.

24cm..................
Sarıkanat,
25cm..................Sarıkanat,
26cm..................Sarıkanat "Harbi Sarıkanat" "Süper Sarıkanat" "Şahane Sarıkanat" dediğimiz boy.

27cm..................
Porsiyonluk Lüfer (Koruk Lüferi)
28cm..................Porsiyonluk Lüfer (Koruk Lüferi)
29cm..................Porsiyonluk Lüfer (Koruk Lüferi)

30cm.................
.Lüfer, Tartışmasız Lüfer, ama biz "İnce Balık" deriz. AB ülkeleri ve ABD'de Blue fish dedikleri, Avustralya'da "Tailor" kesip biçiyor diye terzi lakabıyla anılan. Güney Afrika'da "Gın" Cin diye anılan. Lüfer.
[b]

31cm................Lüfer
32cm................Lüfer
33cm................Lüfer
34cm................Lüfer
35cm................Lüfer

36cm..............Kaba Lüfer

************************************************** ************************************************** ***
Kimselerin iyi niyetinden şüphemiz yok ancak. Ülkemizdeki bilinen adıyla Lüferle 20cm. asla yanyana gelemez.
Çünki 20cm. boyundaki balığın adı asla lüfer değildir. Ülkemizde bilinen adıyla, ne geçmişte, ne şimdi, nede gelecekte olmayacak. Ben yanyana getirdim olur diyen olursada bu söylem doğru olmaz. Neden çünkü 20cm.'lik Çinakop listenin en altındadır. 20cm.'in altına girmiyorum (Yaprak, Defne yaprağı) çünkü tutmayacağım balığı ölçmeyede isminede gerek yok, cm. listesiyle aldığı isimler yukarda. Eğerki 20cm.'le Lüfer yanyana gelir diyen olursa. O zaman herkes fikir jimnastiği yapsın diyelim.
Nasılmı çok kolay. Denemeside bedava.

Elinize cetvel alırsınız balık tezgahından 20cm. boyunda 1 çinakop alıp ölçersiniz. Üzerinede lüferin tezgah fiyatı nedir. 25-30 tl. diyelim, tablanın bir tarafınada tek tek dizip, 1 çinakopada (Lüfer 30tl.) etiketi koyalım. Şimdide kenardan seyredelim. Müşteri geldi Lüfer 30tl. yerinde ne var, 20cm. boyunda 1 adet Çinakop var. Dükkana gelen müşteri Acaba ne der, dinlemek lazım. Bu işin bam telide bu. Bu iş bu kadar basit.

Dersenizki "Çinakopta avlanma boyu 20cm." O zaman tartışacak durum da kalmaz zaten, no problem. O zaman ne oluyor. Bahse konu olan 20cm. balık boyunun Lüfer değil, Çinakop olduğunu bilmeyenlerde, cümle alem öğrenmiş olur. Eğerki "Lüferde avlanma boyu 20cm." denirse Lüfer adı altında Çinakopun kazınmasına çanak tutmak anlamına gelir. "Tatlı Su Kurnazları" istedi bir göz, Tanrı verdi 2 göz durumu.

"Sözün en güzeli, söyleyenin doğru olarak söylediği, işitenin yararlandığı sözdür"

Aristo

"Çocuğun Boyu"

Çatal Boyu............24cm.x1.1=Total Boyu...........26.4cm. Tekabül eder.
Çatal Boyu............25cm.x1.1=Total Boyu...........27.5cm.Tekabül eder.
Çatal Boyu............26cm.x1.1=Total Boyu...........28.6cm.Tekabül eder.
Çatal Boyu............27cm.x1.1=Total Boyu...........29.7cm.Tekabül eder.
Çatal Boyu............28cm.x1.1=Total Boyu...........30.8cm.Tekabül eder.
Çatal Boyu............29cm.x1.1=Total Boyu...........31.9cm.Tekabül eder.

Çatal Boyu............30cm.x1.1=Total Boyu...........33cm....Tekabül eder.

Çatal Boyu............31cm.x1.1=Total Boyu...........34.1cm.Tekabül eder.
Çatal Boyu............32cm.x1.1=Total Boyu...........35.2cm.Tekabül eder.

Bilgileri paylaşan (1.1) Ege'deki hocamıza teşekkür ederim.

MAVİ FENER 14-03-2013 02:22

Teşekkürler Baba Yalçın::.
Şu günlerde balık pazarlarında eskisi gibi aynen küçük boylarda çinekoplar satılmaktadır....

Baba Yalçın 14-03-2013 05:25

Alıntı:

mavi fener tafarından gönderildi (Mesaj 128930)
[sıze="2"]teşekkürler baba yalçın::.
şu günlerde balık pazarlarında eskisi gibi aynen küçük boylarda çinekoplar satılmaktadır....[/sıze]

Evet Nuri'cim hiç aralıksız aynen devam hergün heryerde. Yorum yok. Saygılar.

hus213 20-03-2017 09:54

Ne oldu be canlar neden buraya uğramıyorsunuz nedir sizleri uzaklaştıran

hus213 20-03-2017 09:55

Değerli NUri bey kardeşim hiç uğradığınız yok nedir sizleri buradan uzaklaştıran

hus213 22-03-2017 19:08

[quote=Baba Yalçın;128933]
Evet Nuri'cim hiç aralıksız aynen devam hergün heryerde. Yorum yok:helal:. Saygılar.
[/]

Baba Yalçın 09-04-2017 23:40

"Hüseyin'cim merhaba, benden kaynaklı bir şey yok. Mal sahibi ortada yok
selamlar"

hus213 10-04-2017 06:13

Günaydınlar canlar hoş gelmişsiniz inanın sevincimden gözlerim yaşardı Arkadaşlar sahibi uğrarmış uğramazmış umurumda bile değil yerterki açık tutsun ben buradyım bir selam bir günaydını esirgemeyin ne sizler beni görmişsünüzdür ne de ben sizleri ama işte bizleri bir araya getiren bu siteyi ayakta tutalım bütün çabam bu yoksa sanırım heğimizin de başka sitelerdeki sohbetlerimizde vardır olsun be canlar gelin her gün bir günaydın bir sağlıklı akşamları birbirimizden esirgemeyip burasın ayakta tutalım sizleri seviyorum hadi tekrar birlikte olalım bir şeyleri paylaşalım bakın dün İzmir Kemalpaşa da Ovacık denen bir yer var Rakım 900 veya 1000 mt civarında illede balıkmı demiyorum dediğim gibi Ovacıktaydım İşte bir kaç görüntü Kiraz bahçesi sanki pamuk tarlası
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

foto daha çok varda bunlarla yetinelim yarınada bir şeyler bırakayım sağlık içinde yaşamlarınız olsun her şey için rastgelsin

turna 29-04-2017 19:52

Çok güzel konu teşekkürler.

hus213 29-04-2017 22:09

hoş gelmişsiniz Mehmet bey kardeşim lütfen sabahları bir günaydını akşamları sağlıklı akşamları esirgemeyin teşekkür ederim ben her daim buradayım

Saat 15:46.